Neler Yeni

Erdoğan Şeriatı Getirecekmiş (!)

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Doğru diyorsunuz da; bahsettiğim tipler dışarıda da çok fazla. Ayrıca evet, kutsallara sövenler de az değil ama konusunu açtığım muhafazakarlar kutsala sövenlere göre epey baskın internet ortamında.
Ben, seküler postalcı tayfayı daha çok görüyorum. Sosyal medyada kalsalar iyi diyecek seviyeye geldim. Oyunların chat kısmında bile varlar, toksiklik diz boyu. Pek çoğu reşit bile değil, işleri güçleri bugün hacetlerini bile düzgün gideremeyen sözüm ona paşaları paylaşıp kutsala sövmek. Moderatör olarak forumdan da örnek vereyim, konuda paylaştığınız eklerdeki gibi en fazla 3-5 kişi gözüktü şu ana kadar. Fakat benim dediğim tayfadan kaç tane banladığımızı hatırlamıyorum. Hakareti abartmadığından ötürü banlanmamış fakat patlamaya hazır bomba gibi bekleyenler de var. Biraz daha geniş çerçeveden bakarsanız internet ortamında baskın olanın bu tayfa olduğunu görürsünüz.

yanılıyorsun 26 milyon akplilerin hepsi aynı düşüncede
Hayır, siz sadece öyle sanıyorsunuz. En basit bir Tanrı inancını kafanızda büyütüyorsunuz fakat realite çok farklı. Türk halkının çoğunluğunun dinle ilişkisi kültürel bir motif olmaktan öteye gitmiyor. Konjonktüre göre şekil alıyorlar. Pek çoğu bana karışmayan yılan bin yaşasın modunda. Evinde namazını kılabilsin kâfi, onu da ailesinden öyle gördüğünden devam ettiriyor. Kız isteme esnasında bir kriter olmaktan öteye gitmiyor, niye kıldıklarını bile bilmiyorlar. Dışarıda ne olup bittiği pek de umurlarında değil. Faiz gibi onlarca büyük günah hayatın gerçekliği denilerek normalleştirilmiş. AKP'nin troll tabanına ve bilhassa gençlik kollarına bakarsanız durumun tamamen kaymak yeme ve torpil üzerine kurulu olduğunu görürsünüz. Arada milleti gaza getirmek için söylenen üç beş suni lafı saymazsak ortada İslami bir hareket yok kesinlikle.

Besim Tibuk

80+ Gold
Bu tarz şeylerin pek bi' anlamı yok. Dini yönetim ve dini olmayan yönetim birbirine 1 ve -1 kadar zıtlar. Haliyle bu görüşleri savunan kişiler arasında daima görüş farklılıkları olacaktır. Bu cenahın tam tersi olan "toxic" laikleri de gösterebiliriz.

Uzun lafın kısası, boş verin gitsin.

CesarVialpando

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
722
İsim
CesarVialpando

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Bu tarz şeylerin pek bi' anlamı yok. Dini yönetim ve dini olmayan yönetim birbirine 1 ve -1 kadar zıtlar. Haliyle bu görüşleri savunan kişiler arasında daima görüş farklılıkları olacaktır. Bu cenahın tam tersi olan "toxic" laikleri de gösterebiliriz.
Bunu bir türlü anlatamıyoruz işte. "Zıt değil, laikle bir yerlerden yamayabiliriz." düşüncesinde insanlar. Aralarındaki ilişki basit halbuki. Bu zıtlık doğuruyor zaten kutuplaşmayı. İnandığın, korumak istediğin değerler farklı. Seç birini. Alışmak gerek buna.

Hepsi olmasa da bunun en az 20 milyonu öyledir.
10 milyon bile yoktur, tek hanelidir milyon sayısı. Onlar da AKP'yi sevdiğinden yahut liyakatli gördüğünden değil, ideolojik temelde kötünün iyisi olarak gördüğünden veriyor. Söylediğim gibi, fazla büyütüyorsunuz. 20 milyon ülkenin dörtte biri eder. Daha da radikal olup AKP'ye bile destek vermeyen azımsanmayacak bir kitle de var. Ülke çok daha farklı bir hüviyette olurdu bu tipler alıntıda dediğiniz kadar olsa.

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,097
İsim
Oğuz
Bu insanları Suriyeliler ile birlikte Arap çöllerine yollamak lazım.

CesarVialpando

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
722
İsim
CesarVialpando
şeriatı getiremez!
Onlara göre şeriatı getirecek kişi Erdoğan.

10 milyon bile yoktur, tek hanelidir milyon sayısı. Onlar da AKP'yi sevdiğinden yahut liyakatli gördüğünden değil, ideolojik temelde kötünün iyisi olarak gördüğünden veriyor. Söylediğim gibi, fazla büyütüyorsunuz. 20 milyon ülkenin dörtte biri eder. Daha da radikal olup AKP'ye bile destek vermeyen azımsanmayacak bir kitle de var. Ülke çok daha farklı bir hüviyette olurdu bu tipler alıntıda dediğiniz kadar olsa.
Demeye çalıştığım şey, AKP'nin kitlesinin nereden baksan yarısından fazlasının Atatürk düşmanı olması. Tabi ki her muhafazakar Erdoğan'ın şeriatı getireceğine inanmıyor ama buna inanan bir sürü seçmen var. Ama istisnasız olan; bu partinin kitlesinin çoğu Atatürk'ü sevmiyor. Buna sebep olan da bana göre sosyal medya kanalları ve televizyon kanalları. Televizyon kanalından örnek verecek olursam Ak*t TV. Hepiniz bu kanalın zihniyetini biliyorsunuz zaten. Atatürk düşmanı ve Erdoğancı bir kanal; dediğimle uyuşuyor. İnternet ortamından birkaç örnek vereyim. Ahsen TV, Kanal Türkiye, Savunan Adam. Ortak noktaları ne; hepsi de Atatürk düşmanı ve Erdoğancı kanallar. Daha çok örnek verilebilir. Kendiniz de bakabilirsiniz. Ülkenin haline bakacak olursak; zaten eski haline göre çok daha farklı durumda. Yanlış anlaşılma olmasın; ben de Müslümanım. Ama artık din ile siyaset birleşti. Erdoğan'ın kurduğu her üç cümleden birinde ''Maşallah, İnşallah, Allah'ın izniyle'' gibi sözcükler geçiyor. Zaten bir nevi siyasal İslam da buna sebebiyet veriyor. Ve bu tipler gitgide çoğalmaya da başladı sanal ortamlarda. Ama doğru söylüyorsunuz; zıtlaşma illa ki olacak. Ben de bu zıtlaşmanın ülkeye zarar vermemesini temenni ederim elbette.

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dün bir Instagram sayfası gördüm. Biraz bakınayım dedim ve aşağıdaki gönderi dikkatimi çekti. Acaba yorumlarda ne var diye girdim ama girmez olsaydım. Zaten ekran görüntülerini ekleyeceğim. Sorum şu; muhafazakar kesim niçin Atatürk'e bu kadar düşman? Şimdi hepsi böyle değil diyenler olacak. Evet, doğru ama azımsanmayacak bir kısım bu gruba dahil. Ayrıca bunu sadece bu gönderiye dayanarak söylemiyorum. Muhafazakar kesimin Instagram hesaplarının çoğu bu kafada. İstisnasız, şu ana kadar hiç Atatürkçü bir muhafazakar Instagram yahut Youtube kanalı görmedim. Şu da var ki; bu sayfaların kitlesinin çoğunluğu 40 yaş üzerinden ve bir fikre hemen kapılan, oldukça tutucu insanlar. Çok ilginç. Acaba bu hesapları sırf ortalık karışsın diye mi açıyorlar böyle? Ya da eldeki kitleyi kendilerine daha da bağımlı bir hale mi getirmeye çalışıyorlar? Devletin organlarının bu tür yerlerden hiç mi haberi yok? Çünkü bu yarım akıllılar laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetim biçimine burunlarını sokuyorlar. Bu ciddi bir suçtur. Burada illa ki muhafazakar arkadaşlar da vardır ve bana kızacaklardır. Ama eğer kendileri de biraz araştırırsa bahsettiğim şeyleri görecekler ve bana hak vereceklerdir. Amacım kesinlikle kavga çıkarmak değil. Ben çok üzüldüm ve sinirlendim ülkemin bu kadar kutuplaşmasına. Parti tutmayan biri olarak sizin fikirlerinizi de merak ettim. Hakaret etmeden ve kavga çıkarmadan özgürce tartışalım. Her ihtimale karşı kanalın ve yorum yapanların isimlerini gizleyeceğim.
Size bunu şöyle diyeyim.
Atatürkçü ama en uzak kişi
İslamcı ama en uzak kişi
Ülke böyle.
Neyciysen aslında ondan en uzak olan oluyorsun.
Ülke cahil dostum.
Aziz Nesin zamanında boşuna taşlandı bu ülke böyle cahil bireylerle dolu.
Sadece biri atatürkçü , biri islamcı biri oncu biri şuncu ama hepsi saygısız , hoşgörüsüz ve o fikri bile kendi çıkarlarına göre değiştirip yolundan saparlar

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Ama istisnasız olan; bu partinin kitlesinin çoğu Atatürk'ü sevmiyor.
Ben de size diyorum ki, buna niye şaşıyorsunuz? İnsanlar illaki kutuplaşır. Buna alışmanız gerek. Bu konuda üçüncü söyleyişim oldu bunu. Atatürk dirilip günümüze gelse o da AKP seçmenin çoğunluğunu sevmezdi. Dini, siyasi, içtimai neredeyse her konuda dünya görüşleri farklı. Kimse birbirini sevmek zorunda değil ki. Bu niye bir eksiklik olsun? Eleştiri ortamına ve gelişmeye kapı açar bu ortam.

Televizyon kanalından örnek verecek olursam Ak*t TV. Hepiniz bu kanalın zihniyetini biliyorsunuz zaten. Atatürk düşmanı ve Erdoğancı bir kanal; dediğimle uyuşuyor. İnternet ortamından birkaç örnek vereyim. Ahsen TV, Kanal Türkiye, Savunan Adam. Ortak noktaları ne; hepsi de Atatürk düşmanı ve Erdoğancı kanallar. Daha çok örnek verilebilir. Kendiniz de bakabilirsiniz.
Evet, zikrettiğiniz TV kanalları ve sosyal medya hesapları var. Aynı üslupta ve tam zıt ideolojide kanallar da var, benim yukarıda örneğini verdiğim gibi. Var olmaya devam edecekler, yapabileceğiniz bir şey yok. Baskıyla kimseyi, hiçbir kitleyi susturamazsınız.

Erdoğan'ın kurduğu her üç cümleden birinde ''Maşallah, İnşallah, Allah'ın izniyle'' gibi sözcükler geçiyor.
Bunlara takılmak biraz abartı. Ülkenin dinsizleri bile kullanıyor bu kalıpları. Besmele getiren görünce bile "Bu şeriat mı?" denilmeye başlandı. Olaylara bu kadar ifrat sahasından bakılması ciddi manâda şaşırtıyor beni. Neden garibinize gidiyor bu olay?

Ama doğru söylüyorsunuz; zıtlaşma illa ki olacak. Ben de bu zıtlaşmanın ülkeye zarar vermemesini temenni ederim elbette.
Yani bunu söylüyorsunuz fakat zıtlaşma olması hâlâ garibinize gidiyor. Niye sevmiyorlar, niye böyle kanallar var diye sorguluyorsunuz. Sırf ortalık karışsın diye açılan proje hesapları mı acaba diyorsunuz, anlamlandıramıyorsunuz. Ben de sizin bu durumunuzu anlamlandıramıyorum. Sizi fazla orta yolcu buldum. İki görüşü de birleştirmeye çalışıyorsunuz fakat temelleri birbirine zıt. Birleşemezler ki. Sırf bu sebepten kafa karışıklığı olmasın diye "Yanlış anlaşılma olmasın; ben de Müslümanım." demek zorunda kalıyorsunuz. Düzeltmeniz gereken bir yanlış anlaşılma yok ki, ikisi bir arada yürümüyor yani. Farklı ideolojiler.

Gerçek hayat bu kadar çiçek böcek değil maalesef. İnsan denen varlık özünde iyi değil ki bu kadar farklı fikirlere açık mutedil bir toplum oluşturalım. Zıtlaşmalar da kavgalar da zararlar da olacak. Siz de bu taraflardan size yakın geleni seçeceksiniz. Bir vakit sonra kim galebe çalarsa onun hükümranlığında yaşayacaksınız. Sol-sağ meselesinde de böyleydi durum. Sözüm ona irtica ve modernlik arasında da böyle. Her iki tarafın da bağnazı var. Bundan yüzyıllar evvelinde Osmanlı yönetim maddelerinde laikliğin eklenmesi teklif dahi edilemezken bugün çıkarılması teklif dahi edilemiyor. Yarının ne getireceği ise muamma.

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,418
İsim
Selman
Dün bir Instagram sayfası gördüm. Biraz bakınayım dedim ve aşağıdaki gönderi dikkatimi çekti. Acaba yorumlarda ne var diye girdim ama girmez olsaydım. Zaten ekran görüntülerini ekleyeceğim. Sorum şu; muhafazakar kesim niçin Atatürk'e bu kadar düşman? Şimdi hepsi böyle değil diyenler olacak. Evet, doğru ama azımsanmayacak bir kısım bu gruba dahil. Ayrıca bunu sadece bu gönderiye dayanarak söylemiyorum. Muhafazakar kesimin Instagram hesaplarının çoğu bu kafada. İstisnasız, şu ana kadar hiç Atatürkçü bir muhafazakar Instagram yahut Youtube kanalı görmedim. Şu da var ki; bu sayfaların kitlesinin çoğunluğu 40 yaş üzerinden ve bir fikre hemen kapılan, oldukça tutucu insanlar. Çok ilginç. Acaba bu hesapları sırf ortalık karışsın diye mi açıyorlar böyle? Ya da eldeki kitleyi kendilerine daha da bağımlı bir hale mi getirmeye çalışıyorlar? Devletin organlarının bu tür yerlerden hiç mi haberi yok? Çünkü bu yarım akıllılar laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetim biçimine burunlarını sokuyorlar. Bu ciddi bir suçtur. Burada illa ki muhafazakar arkadaşlar da vardır ve bana kızacaklardır. Ama eğer kendileri de biraz araştırırsa bahsettiğim şeyleri görecekler ve bana hak vereceklerdir. Amacım kesinlikle kavga çıkarmak değil. Ben çok üzüldüm ve sinirlendim ülkemin bu kadar kutuplaşmasına. Parti tutmayan biri olarak sizin fikirlerinizi de merak ettim. Hakaret etmeden ve kavga çıkarmadan özgürce tartışalım. Her ihtimale karşı kanalın ve yorum yapanların isimlerini gizleyeceğim.

Tipik irticacı güruh. Hayatında okuduğu kitap sayısı 5 kitabı geçmez, karacahil insanların cirit arttığı topluluk. Kendi ülkesinin hukukunu, yasasını bilmez, bir de gelip kendi dininin gerekliliklerini başka insanlara dayatmaya cüret eder. Bunların kökünün kazınmasından beri o kadar zaman geçti ama maalesef başımızdaki sayesinde tekrar tekrar böyle cümleleri sarf edebiliyorlar. Fonlanıyor olabilir zaten sayfa sahibi o yüzden böyle sayfalara denk gelmemek zor oluyor genelde.

CesarVialpando

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
722
İsim
CesarVialpando
Ben de size diyorum ki, buna niye şaşıyorsunuz? İnsanlar illaki kutuplaşır. Buna alışmanız gerek. Bu konuda üçüncü söyleyişim oldu bunu. Atatürk dirilip günümüze gelse o da AKP seçmenin çoğunluğunu sevmezdi. Dini, siyasi, içtimai neredeyse her konuda dünya görüşleri farklı. Kimse birbirini sevmek zorunda değil ki. Bu niye bir eksiklik olsun? Eleştiri ortamına ve gelişmeye kapı açar bu ortam.
Doğru söylüyorsunuz. Belki de çok takmamak lazım.

Top Bottom