Neler Yeni

Evrimi kabul edersem dinden cıkmış olur muyum?

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,045
İsim
Hakan
Bilinen şeyleri yazmak kolay. Ateşe tek sahip insan sapiens değildi.
Sapiens örneğinden gidiyorum erectus ve diğer 28 türüde sayabilirim ama bizi saydıkları sapiens gidiyorum çünkü o biliniyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çok garip bir iş :D
Fazla garip değil, Ali İmran 33 ve Bakara 30 açıkca açıklıyor, bilime fazla önem veren bir dinde evrime ters düşme pek olmaz keza evrim maymundan geldi demiyor ortak atası vardı diyor, bu insan da olabilir primat da bu yüzden bu bir teori.

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,872
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Sapiens örneğinden gidiyorum erectus ve diğer 28 türüde sayabilirim ama bizi saydıkları sapiens gidiyorum çünkü o biliniyor.
Dostum seçilmiş insan "teorin" çürüyor. Eğer biz olmasaydık bizim yerimize neandertaller olacaktı zaten. Onlarda "neredeyse" bizim kadar akıllı. Oluşma sebepleri coğrafi şartları dolayısı ile akıldan çok fiziksel bir gelişimdi. Sapiens ise akıl öncelikli fiziksel olarak zayıf insan türü.

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,045
İsim
Hakan
Dostum seçilmiş insan "teorin" çürüyor. Eğer biz olmasaydık bizim yerimize neandertaller olacaktı zaten. Onlarda "neredeyse" bizim kadar akıllı. Oluşma sebepleri coğrafi şartları dolayısı ile akıldan çok fiziksel bir gelişimdi. Sapiens ise akıl öncelikli fiziksel olarak zayıf insan türü
Bir çok model kurabileceğimi söyledim bunu tüm homotürleri üzeirnden 3 defa yapabileceğimi düşünürsek 30x3 = 90 farklı şema kurabilirim konumuz nu değil, Ademin hangi homo içinden seçildiği belirtirmiyor ama bir homo türünden seçiliyor bu zaten yazıyor biz ademi nuhu vb özel kıldık onlardan üstün kıldık.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bakara 213 de de bu var.

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,872
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Bir çok model kurabileceğimi söyledim bunu tüm homotürleri üzeirnden 3 defa yapabileceğimi düşünürsek 30x3 = 90 farklı şema kurabilirim konumuz nu değil, Ademin hangi homo içinden seçildiği belirtirmiyor ama bir homo türünden seçiliyor bu zaten yazıyor biz ademi nuhu vb özel kıldık onlardan üstün kıldık.
""Kur'an dışı anlatımlarda kıssa, mitolojik bir hâle sokulmuştur. Buhari ve Müslim gibi güvenilen hadis kaynaklarına göre Âdem'in boyu 60 ziradır (yaklaşık 35-48 metre). İslam'da Âdem'in topraktan yaratıldığına, Allah'ın ona diğer varlıklara öğretmediği isim koymayı, manalarını bulmayı öğrettiğine inanılır""
Vikipedi alıntı.

Yeterli bence. Başlı başına böyle olmadığı biliniyor zaten.

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,045
İsim
Hakan
""Kur'an dışı anlatımlarda kıssa, mitolojik bir hâle sokulmuştur. Buhari ve Müslim gibi güvenilen hadis kaynaklarına göre Âdem'in boyu 60 ziradır (yaklaşık 35-48 metre). İslam'da Âdem'in topraktan yaratıldığına, Allah'ın ona diğer varlıklara öğretmediği isim koymayı, manalarını bulmayı öğrettiğine inanılır""
Vikipedi alıntı.

Yeterli bence. Başlı başına böyle olmadığı biliniyor zaten.
Topraktan yaratılması hakkında 2 video atmıştım, seçilip yaratılması tezi var kurabileceğim şemalardan biri elbet bu mantıksız gelir Evrim ile çakışabilir, İsa'nın topraktan yaptığı kuş evrimle oluşmadı ama evrim teorimine ters değil.

Bir kaç videoa daha ;

HasanBG

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
858
İsim
Hasan

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,045
İsim
Hakan
Hocam herkes kafasına göre dini yorumluyor ama din normal de yorumlanacak bir şey değildir
Neyden bahsediyorsun attığım videolarda hepsinin temeli aynı şey Ademin evrim ile çelişmediği

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Şimdi 6 sayfayı okumadım. Genel bir yorum yapayım.

Evrim bir süreçtir. İnsanların bir sürü çeşidi var falan filan bunlar boş.
Hz Adem in hangi insan sürümü olduğunu falan öğrenmek sizi A noktasından B noktasına götürmez.

Hz. Adem in topraktan yaratılması evrime karşıda değildir. Çünkü hani Allah Allah ya. Hani her şeye gücü yeter ya. Yani yaratma şeklini kendisi seçebilir ya.

Hz. İsa Hz. Meryem'in karnına direkt koyulmuştur. Erkek eli değmedi diyaloğu.

Hz. Adem de Kuran da böyle anlatılır zaten. İsa'nın durumu Adem'in durumu gibidir.

Yani bu konuyu öyle hararetli tartışmanıza gerek yok. Basit mantık.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,189
Üyeler
140,611
Son üye
amaldkai52
Top Bottom