Neler Yeni

FIFA 21 Detaylı İnceleme, Yenilikler ve Eksikler (Alınır mı?)

kaplanharun

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
FIFA serisinden 11 oyun oynamış biri olarak EA Play Pro erken erişim sayesinde 18 saat oynadığım ve oynamaya devam ettiğim oyunu değerlendirip sizinle paylaşmak istedim.
Oyunu Legendary (Efsanevi) zorlukta oynuyorum.
Öncelikle şunu belirteyim, eğer oyunu konsola alacaksanız 500 TL vermek yerine kış indirimlerini bekleyin. 500 TL'ye değecek değişiklikler yok oyunda.
Unuttuğum, atladığım bir şey olursa yazabilirsiniz. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz oyun hakkında. @Rambo_87 eklemek istediğin bir şey varsa yazabilirsin :)
Alıntıyı görüntüle
Gameplay
Oynanışta devrim niteliğinde değişiklik yok, başta mekanikler ve şutlar kötü geldi fakat alışınca oynanışın daha zevkli olduğunu fark ettim. FIFA 20 oynayanlar bilecektir; yapay zeka hiç faul yapmıyordu, bunu düzeltmişler ve oynanışa gerçekçilik katmış. Şutlar daha hızlı ve isabetli olmuş, plaseler 20'de olduğu gibi oldukça önemli. Paslar da şutlar gibi artık daha isabetli, ara paslar daha işlevli. Maalesef kafa vuruşlarını düzeltmemişler, halen etkisiz. Kafa vuruşu ile gol atmak oldukça zor. Skill yapmak, çalım atmak kolaylaşmış. Oyuncular daha çevik olmuş. Defans oyuncuları daha duyarlı olmuş, savunma yapmak daha kolaylaşmış. Duran toplarda bir değişiklik yok.
Alıntıyı görüntüle
Grafikler ve Oyuncu Yüzleri
Grafiklerde neredeyse hiç değişiklik yok, FIFA 20'den neredeyse farksız. Sadece oyuncular daha fazla terliyor ve stadyum ışıklandırmaları biraz daha iyi. Oyuncu yüzlerinde gelişme var, büyük takımlarda çoğu oyuncunun yüzleri iyileştirilmiş, özellikle kariyerde altyapıdan çıkan oyuncuların yüzleri önceki oyunlardakinden iyi duruyor.
Alıntıyı görüntüle
Kariyer
Belki de en çok merak ettiğiniz bölüme gelelim, kariyer moduna. EA'den yıllardır yenilik istediğimiz kariyer moduna sonunda EA önem göstermeye başlamış gibi duruyor.
Öncelikle bahsetmek istediğim konu antrenmanlar; çok daha detaylı ve zevkli antrenmanlar yapabiliyoruz. Tek bir oyuncu ile antrenman yapmak yerine 1-5 oyuncu arasında antrenman da yapabiliyoruz, bu şekilde hem daha eğlenceli oluyor hem daha fazla oyuncu gelişmiş oluyor. Oyuncu keskinliği, morali, kondisyonu, enerjisi maçlara büyük etki ediyor. Haftalık antrenman planı yapabiliyoruz; istediğimiz tarihe antrenman, dinlenme günü atayabiliyoruz. Oyuncu gelişimine gelirsek her oyuncu için ayrı bir gelişim planı oluşturabiliyor ve belirli bir süre karşılığında oyuncuların pozisyonlarını değiştirebiliyoruz. Kariyeri başlatırken kulübün sözleşme görüşmelerinde ne kadar katı olacağını seçebiliyorsunuz, kulübün başına geçerken isterseniz belirli bir miktarda bütçe ekleyebiliyorsunuz. Bir başka yenilik ise interaktif maç simülasyonu, maçı oynamak istemezseniz hızlı bir şekilde simüle edebilir veya simülasyonu başlatıp istediğiniz dakikada maça devam edebilirsiniz. Simülasyon sırasında oyuncuların kondisyonunu ve reytingini, oyun planı, istatistikleri görüntüleyebilir ve oyun planında değişikliğe gidebiliyorsunuz. Bir fotoğraf bırakayım alta:
Alıntıyı görüntüle
Bunun dışında bir yenilik daha var: Transfer sistemi. Transferler ve kulüplerin finansal durumu daha gerçekçi, satın alma opsiyonlu kiralama gelmiş. Kiralık olarak gönderdiğiniz oyuncular sonunda gelişebiliyor, kiralık olarak kadronuza kattığınız oyuncuları geliştirmezseniz kulübü tekrar çağırabiliyor.
Volta Football ve Maç Türleri
Volta modunda yeni maç türleri gelmiş. 'The Debut' adında yeni Volta Hikaye Modu karşımıza çıkıyor. Yeni sahalar, yeni karakterler eklenmiş. Oyuncunuzu daha ayrıntılı şekilde özelleştirebiliyorsunuz. Ayrıca oyun bize co-op oynama seçeneği sunuyor. Ben Volta modunu sadece canım sıkılınca oynadığım için bu yenilikler fazla dikkatimi çekmedi fakat oynayanlar için oldukça iyi yenilikler var, daha detaylı bir mod haline getirilmiş. FIFA 20'de gördüğümüz eğlenceli maç türlerine yenilik gelmemiş, FIFA 22'de daha çeşitli maç türleri eklenecektir diye tahmin ediyorum. Kupa finallerini, grup maçlarını Santra menüsünden oynayabiliyoruz.
Alıntıyı görüntüle
FUT (FIFA Ultimate Team)
Her sene olduğu gibi Ultimate Team'de de yenilikler var. Yeni oyun modları eklenmiş, FUT Menüsü daha kullanışlı hale getirilmiş. Co-op Ultimate Team ilk kez karşımıza çıkıyor. Kulübümüzü çok detaylı şekilde özelleştirebiliyoruz, forma ve stadyumumuzu oyunun sunduğu şekilde özelleştirebiliyoruz. Fitness (Kondisyon) kartları kaldırılmış. Çok istenen yeni ikon kartları eklenmiş: Xavi, Fernando Torres, Eric Cantona, Samuel Eto'o, Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger, Petr Čech, Ferenc Puskás, Nemanja Vidić, Ashley Cole, Davor Šuker.
Alıntıyı görüntüle
Pro Clubs
Maalesef Pro Clubs için hiçbir yenilik yok. EA bunun yüzünden şu anda büyük tepki görüyor, Ultimate Team ve kariyer modundan sonra en çok oynanan ve çok sevilen bu oyun moduna yenilik getirmemeleri üzücü. Yenilik getirmemelerini geçtim bir de sitelerine zaten yıllardır bulunan özellikleri yeni özelliklermiş gibi sunmaları daha da sinir bozucu. Pro Clubs'a bu sene ne yenilik var ne de hatalar, buglar düzeltilmiş...
JCC'nin tepki videosu:
Soundtrack ve Küçük Detaylar
Soundtrack konusunda umudum yoktu ve EA beni şaşırtmadı. Hoşuma giden birkaç şarkı var ama yeterli değil, son 4 oyundur soundtrack cidden kötü. FIFA 14 ve 15'teki efsane şarkıları çok özleyeceğiz gibi duruyor.
Bazı küçük, pek önemi olmayan detaylardan da bahsedeyim. Stadyum anonsçuları sonunda dil anlamında çeşitlendirilmiş. İtalyan kulüplerinin stadyumunda İtalyanca konuşan anonsçu, Fransız kulüplerinin stadyumunda Fransızca konuşan anonsçu var mesela. Borussia Dortmund taraftarları maçtan önce 'Heja BVB' söylüyor ve Borussia Dortmund gol müziği oyuna eklenmiş. Yıllardır sponsoru olan PSG'ye bu tür detaylar eklemeyen EA'in bu sene sponsor olan BVB'ye bu detayları eklemesi beni üzdü.

Galiba fifa 21 i daha çok sevicem.
Ayrıca o kafa golü gerçekten benim sinirim bozuyor.
Oyunda orta açılmıyor bildiğin.

arkansas

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Galiba fifa 21 i daha çok sevicem.
Ayrıca o kafa golü gerçekten benim sinirim bozuyor.
Oyunda orta açılmıyor bildiğin.
Cidden çok sinir bozucu, bunu güncelleme ile düzeltebilirler aslında çok tepki gelirse. FIFA 20 gameplay olarak son yılların en kötüsüydü belki de. Oynanışta ve kariyerde doğru kararlar almış bence EA, kariyere Ultimate Team'de olduğu gibi forma ve stadyum düzenleme gelse daha da güzel olabilirdi. Lisans meselesinden dolayı yapamıyoruz diyorlar da yapamayacaklarını düşünmüyorum :)

Furkan1461

80+ Silver
En başta yazdım zaten bunu, indirimlerde 200-300 TL arası bir fiyata düşecektir. Yenilikleri yeterli bulmadıysan ve PC'de oynuyorsan FIFA 20 alıp mod ile yeni kadroları yükleyebilirsin :)
Bir zamandan sonra sıkar bu oyun kendini çok tekrar eder 😂

arkansas

80+ Gold
En İyi Cevap
2

G.O.A.T.

80+ Platinum
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,251
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
NBA
2 saat anca dayanır sonra rafa kaldırırım bir daha da yüzüne bakmam bu oyunun 😅
valla seninki de bana garip geldi :D
ben de mesela NBA 2K serisi oynuyorum sadece yazın oynadığım halde bu yaz 2K20 de MİNİMUM. 800 saatim vardır

arkansas

80+ Gold
En İyi Cevap
2
ben de mesela NBA 2K serisi oynuyorum sadece yazın oynadığım halde bu yaz 2K20 de MİNİMUM. 800 saatim vardır
Spor oyunlarının tekrar oynanabilirliği yüksek; özellikle Ultimate Team, Pro Clubs oynuyorsan FIFA'dan zor sıkılırsın :)

Furkan1461

80+ Silver
Sürekli aynı şeyi yaparak ancak 2 saat eğlenebilirim spor oyunları kendini çok tekrar eder bir yapıya sahip.

arkansas

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Sürekli aynı şeyi yaparak ancak 2 saat eğlenebilirim spor oyunları kendini çok tekrar eder bir yapıya sahip.
Sürekli aynı şeyi yaparsam ben de sıkılırım. Ultimate Team fena bağımlılık yapıyor, o sıkarsa Pro Clubs oynarım o sıkarsa kariyer yaparım o sıkarsa Volta... Futbol oyunlarını seviyorsan ve online da oynuyorsan eğlenirsin :) Bir sürü oyun modu var oyunda.

kaplanharun

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Cidden çok sinir bozucu, bunu güncelleme ile düzeltebilirler aslında çok tepki gelirse. FIFA 20 gameplay olarak son yılların en kötüsüydü belki de. Oynanışta ve kariyerde doğru kararlar almış bence EA, kariyere Ultimate Team'de olduğu gibi forma ve stadyum düzenleme gelse daha da güzel olabilirdi. Lisans meselesinden dolayı yapamıyoruz diyorlar da yapamayacaklarını düşünmüyorum :)
Birde sadece bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama.
Fifa 20 de kanatlar engellenemiyor kanatlarla koştukça koşuyorsun.

arkansas

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Birde sadece bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama.
Fifa 20 de kanatlar engellenemiyor kanatlarla koştukça koşuyorsun.
Oyunda hız çok önemli son yıllarda, kanatlar da hızlı olduğu için çok önemliler. Hızlı stoperlere ve beklere sahip olmak önemli, Youtube'da oyun hakkında taktik videoları var. Bu videolar yardımıyla kendini geliştirebilirsin.

G.O.A.T.

80+ Platinum
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,251
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
NBA
Spor oyunlarının tekrar oynanabilirliği yüksek; özellikle Ultimate Team, Pro Clubs oynuyorsan FIFA'dan zor sıkılırsın :)
aynen fifadaki ultimate team in aynısı NBA de MyTeam olarak geçiyor ayrıca tek oyunculu kariyer özelliği de çok gelişmiş hiç sıkılmıyo insan

kaplanharun

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Oyunda hız çok önemli son yıllarda, kanatlar da hızlı olduğu için çok önemliler. Hızlı stoperlere ve beklere sahip olmak önemli, Youtube'da oyun hakkında taktik videoları var. Bu videolar yardımıyla kendini geliştirebilirsin.
Kaç yıldır en çok oynadığım oyun ya.
Gelişeceğim kadar geliştimde insan artık değişiklik istiyor.
2022 serisi devrim niteliğinde olacak diyorlar ama görücez.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
905,788
Üyeler
140,550
Son üye
Black Dynamite
Top Bottom