Neler Yeni

gpu ve cpu kullanımı sorunu

xVery3asy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Kayra Koçer
Selamlar. Sistemimi 1 buçuk aydır kullanmaktayım herhangi bir sıkıntım yoktu ama 4-5 gün öncesine kadar oyunlarda grafik derecesi(ultra/low/medium gibi) ne olursa olsun %99-%95 arası kullanırdı.Ancak son günlerde oyunlarda v-Sync kapalı olmasına rağmen oyunlar düşük gpu kullanıyor(Hepsi değil.). Örneğin Valorantı 1920x1080 lowda oynuyorum fpsim 200-300 arası bazen 300'ün üstündede oluyor çünkü %99 gpu kullanımı vardı.Ancak şu günlerde aynı ayarlarda olmasına rağmen fpsim 150-250 arası oluyor gpu kullanımım lobide %80-%90 olup oyun içinde %70-%35 arası gidip geliyor ama %0'a düşmüyor.En yüksek ayarlara çektim grafikleri %80den yukarı çıkmıyor.Battlefield 1 de denedim 1080p ultra grafiklerde 70-100 fps oynuyordum gpum yine %99 du.Fakat Battlefieldda bir şey olmadı. Grafikleri en düşüğe çektim. gpu ve cpu kullanımı azaldı.Sabitlenmiş gibiydi.Bazı oyunlarda grafiği azaltıp çoğaltmama göre kullanım azalıp artıyor,bazı oyunlarda yine aynı kullanımda kalıyor bir farklılık olmuyor.BIOS'a baktım bir sıkıntı yok ram frekansları tam veriyor.Ekran kartının driverını DDU ile silip temiz kurulum yaptım. Yine aynı.Ne yaparsam yapıyım aynı kaldı bu durum. En sonunda bilgisayarı sıfırlamayı düşünüyorum ama ne yönden sıfırlayacağımı da bilmiyorum.BIOS ta bir sıkıntımı var onu da bilmiyorum. Bu zamana kadar sıkıntı yaşamazken durduk yere kendi kendine oldu bu durum yada benmi farketmedim bir şey yaparken bilmiyorum. Nasıl çözülür bu durum.Bir şey alıp satmak yada iade etmek istemiyorum.Tavsiyeleriniz nelerdir?

Sistemim: xfx rx5500xt 8gb ekran kartı
2x8 16 gb 3200mhz ram
ryzen 5 2600 3.4-3.9ghz
psu: 550w (işinize yarayabilir.)
ssd:480 gb
HDD:1tb

Hyvästi

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
55
İsim
Berkay Çalışkan
Genellikle donanımsal olarak bi sıkıntı olmuyor böyle durumlarda, mesela yakın bi arkadaşımın laptopundan örnek vereyim cod:warzone oyununda i7 9750h - gtx 1660 ti kombinasyonunda işlemci kullanımı %75 - %95 seviyelerindeyken ekran kartı kullanımı %60 - %70 seviyelerindeydi. Donanımsal olarak bi sıkıntı çıkmamakla beraber oyuna sabah bi güncelleme geldikten sonra bu sıkıntıları yaşadığını belirtti yani sizdede aynı durumun söz konusu olabileceğini düşünüyorum. Tavsiyem oyuna gelecek bi sonraki güncellemeyi beklemenizdir.

xVery3asy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Kayra Koçer
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bilgisayarda bir sıkıntı yok herhangi bir donma vs. hiç bir şey yok, ama gpu ve cpu kullanımının böyle düşüşünü görünce kafam karıştı. Oyunların grafiğini arttırıp azaltmama göre kullanım artıp azalıyor. Bazen hiç kıpırdamıyor kullanım.İnşallah sorun oyunlardadır.

Hyvästi

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
55
İsim
Berkay Çalışkan
Şu anda yapabileceğiniz tek şey sakin kalıp oyuna update beklemek olacaktır. Kullanım artıp azalma konusuda benim bildiğim kadarıyla grafikler ne kadar düşürülürse ekran kartı kullanımı azalacaktır ve işlemci kullanımı artacaktır. Bu artış aman aman bi artış olmuyor kullandığınız işlemcide. Yani update geldiği vakit 1080p - low grafiklerde rekabetçi bi şekilde oynayabilirsiniz.

Top Bottom