Neler Yeni

Her din yanlış bizimki mi doğru?

TİTAN.

80+ Platinum
din dogmatik olaydır inanmak zorundasınız
Yapma ya 😂
Bıktım şu muhabbetten.
Tamamen İslam'ı lekelemek amaçlı açılmış ve cahilce açılmış bir konu.
Bende sana soruyorum o zaman, ne yapmak istiyorsun ? Popüler kültürün kendine uyarlanmış bir din çıkarmasını mı istiyorsunuz ?
Şu din konularının cahilce açılmasından çok sıkıldım.
Git Hristiyanlığı, Yahudiliği kötüle. Neden onlar hakkında konuşmuyorsun da İslam hakkında atıp tutuyorsun ?
Git bunları Amerika'da pankart açıp bağıra bağıra söyle bakalım özgürsün.
Kanka bence burda amaç lekelemek değil cevap bulmak ve muhtemelen bulunamıycak çünkü dinler mantık üzerine kurulmaz

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel
K
Din bir bakıma çok değişik bir şeydir.
Bir inanca inanırsın sonra "Aaaa bu neymiş" deyip başka bir şeye inanır insan (Örneğin Pi' nin Yaşamı)
İnsan varlığı eski çağlardan beridir bir şeylere inanma ihtiyacı hissetmiştir.
Zaman zaman Güneş'e, Ay'a veya elleriyle yaptıkları putlara inandı.
Sonradan akılcı insanlar çıktı ve düşünmeye başladı (Filozoflar) ilk filozof olan Thales fikirlerini halka sunduğunda kimse ona mantıkla bakmadı çünkü herkesin kafası tek bir şeye çalışıyordu.
Oradan filozoflar çıktı vs.

Bir süre sonra ilahi kitaplar indi, İslam peygamberi olan Hz. Musa'ya Tevrat indi fakat değiştirildi.
Ardından Zebur, İncil ve Kur'an-ı Kerim indi.

Bu dönemlerden beri insanlar kendi isteği doğrultusunda dinler uydurdu.
Şuanda internette ki kaynaklara göre 4.300 tane din olduğu söyleniyor.
İnsanın ömrü hepsini araştırmaya yetmeyeceği için bu kadar bilinmezliğe girmenin anlamı yok.
Bunların arasından mantıklı olanları ayıklayıp inanman gerek. Unutma din oyuncak değildir, insanın yaşamını yönlendirir. İyi veya kötü yönden.
Uğraşmak istemiyorsa, bilime körü körüne inanıyorsan veya havalı olmak istiyorsan Ateist olabilirsin, saygım var bir yere kadar.

Demem o ki din konusunda kafanı karıştırman veya kötülemen yararına değil zararına olacaktır.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (Sav.) "İlim Çin'de olsa gidip alınız." demiştir

Umarım cevabım yeterli olmuştur hatam varsa düzelt.

Uzun ve açıklayıcı bir şey yazmak istedim, bildiklerimi yazdım.
Knk bu din konularında mesaj atmam ama
Bilime körü körüne inanmazsın aklını kullanırsın lütfen mesajının bu bölümünü düzelt

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,245
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
Bıktım şu muhabbetten.
Bende sana soruyorum o zaman, ne yapmak istiyorsun ? Popüler kültürün kendine uyarlanmış bir din çıkarmasını mı istiyorsunuz ?
Git Hristiyanlığı, Yahudiliği kötüle. Neden onlar hakkında konuşmuyorsun da İslam hakkında atıp tutuyorsun ?
Ortalama islamcı savunması diyebiliriz. En az onun cahilliği kadar senin de cahilliğin ön planda. Bari savunma yapacaksan adam akıllı yap.

Bilakis adam bir iddiada bulunuyor lekelemede değil. Bunun lekeleme konusu olmasından ziyade tartışma konusu olduğunu idrak edememek konu sahibinin tezini desteklemiş ve doğrulamış oluyor. Körü körüne bir şeye inanıp savunmak. Ben sana inanma demiyorum ama bir de konu sahibinin açısından düşünüp yorumlamaya çalış.

Dedikleri hiç de mantıksız değil. Elhamdürillah benim de inancım var ama objektif bakınca konu sahibi haklı çıkıyor.

Mesela benim de aklıma takılır neden Kuran'da kadınları bir yandan överken bir yandan hureymişcesine onlara muamele gösteriyor ? Tarlaya benzetiyor ? Taneyle almaya izin veriyor ? Yaş sınırı tanımıyor ? Onlarla ilişkiye girmek için adet olup olmamasını önemsemiyor ?

Ya da buharide neden Hz. Muhammed'in Hz. Ayşe ile 9 yaşında evlendirildiği ? Belki o zamanın olgunluk kuralları günümüze göre farklıydı ama çok da büyük olmasa gerek ha ?

Bu arada bilir misin bilmem de söyliyim buhari peygamber efendimizin döneminde yaşamış, müslüman bireylerin bizat güvendiği kişiler tarafından derlenmiş, muhaddis edilmiş bir kitaptır. Yani anlayacağın Kuran kadar doğru bir kitaptır.
Tabii ben sadece kitabın bu alıntısını buraya yazdım ve konuşuyorum. Elbet Kuran'da ki gibi iyi tarafları da vardır ama şu an en azından konumuz bu yaş durumu.

Bir çok müslüman buhariyi kabul etmez, çünkü -bana göre- nasıl Kuran'da sorgulamamıza sebep olan anlam veremediğimiz ayetler varsa buharide de var, ama buharideki alıntılar kuran'a göre biraz daha sakıncalı ve daha büyük tartışmalara sebebiyet verebilir.
Belki de buhari bu yüzden bu kadar bilinmiyor ne dersin ?

Bütün bunları geçtim. Elimde başka bir yerden alıntıladığım 100 adet.. garip ayetler ? ne derseniz artık anlamı garip ayetler var istersen onu da özelden atarım istediğin gibi incelersin. :)

Ha bu arada bir çoğunuzun aksine ben tartışmaya ve varsa hatamı görüp düzeltmeye de açığım saygı çerçevesinde istediğinizi konuşabiliriz.

Ya da buharide neden Hz. Muhammed'in Hz. Ayşe ile 9 yaşında evlendirildiği ? Belki o zamanın olgunluk kuralları günümüze göre farklıydı ama çok da büyük olmasa gerek ha ?
Hadislere İnanmayınız Efendim.
Hadisler kesinliği olmayan bir kaynak, Kur'anı kullanın ama eğer oda mantıksız geliyorsa onu ben bilemem işte o sana kalmış bir durum.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,245
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Hadislere İnanmayınız Efendim.
Hadisler kesinliği olmayan bir kaynak, Kur'anı kullanın ama eğer oda mantıksız geliyorsa onu ben bilemem işte o sana kalmış bir durum.
Kuran'da ki ayetlerin mantıksız gelmesi benlik bir durum değil bence. Kadına tarla demenin neresi normal siz söyleyin isterseniz.

Kaporta Eray

80+ Bronze
Din bir bakıma çok değişik bir şeydir.
Bir inanca inanırsın sonra "Aaaa bu neymiş" deyip başka bir şeye inanır insan (Örneğin Pi' nin Yaşamı)
İnsan varlığı eski çağlardan beridir bir şeylere inanma ihtiyacı hissetmiştir.
Zaman zaman Güneş'e, Ay'a veya elleriyle yaptıkları putlara inandı.
Sonradan akılcı insanlar çıktı ve düşünmeye başladı (Filozoflar) ilk filozof olan Thales fikirlerini halka sunduğunda kimse ona mantıkla bakmadı çünkü herkesin kafası tek bir şeye çalışıyordu.
Oradan filozoflar çıktı vs.

Bir süre sonra ilahi kitaplar indi, İslam peygamberi olan Hz. Musa'ya Tevrat indi fakat değiştirildi.
Ardından Zebur, İncil ve Kur'an-ı Kerim indi.

Bu dönemlerden beri insanlar kendi isteği doğrultusunda dinler uydurdu.
Şuanda internette ki kaynaklara göre 4.300 tane din olduğu söyleniyor.
İnsanın ömrü hepsini araştırmaya yetmeyeceği için bu kadar bilinmezliğe girmenin anlamı yok.
Bunların arasından mantıklı olanları ayıklayıp inanman gerek. Unutma din oyuncak değildir, insanın yaşamını yönlendirir. İyi veya kötü yönden.
Uğraşmak istemiyorsa, bilime körü körüne inanıyorsan veya havalı olmak istiyorsan Ateist olabilirsin, saygım var bir yere kadar.

Demem o ki din konusunda kafanı karıştırman veya kötülemen yararına değil zararına olacaktır.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (Sav.) "İlim Çin'de olsa gidip alınız." demiştir

Umarım cevabım yeterli olmuştur hatam varsa düzelt.

Uzun ve açıklayıcı bir şey yazmak istedim, bildiklerimi yazdım.
Sen bana bi touch blue alıp gelsene kanka :d

yufuscuk

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,305
İsim
YUSUF BAĞRIYANIK
Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,874
İsim
Mehmet Bozaklı
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar
Bunun hakkında şöyle diyeyim .
İslamda evlilik ergenlik çağına ulaşmış kendi kararını kendi verebilecek çağa ulaştığı zaman olur .
Hz.Aişe de ergenlik çağına ulaşmış kendi kararını kendi verebilecek düzeye gelince evlenmiştir .
Yaşı hakkında kimse doğruyu bilemez sadece tahminler vardır

Araba

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,024
İsim
araba
Bıktım şu muhabbetten.
Gördüğüm en saçma cevap adamın konusunu tekrar oku nerde lekeliyor

2023'e Kadar Yokum

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,494
İsim
Melih
İlgilendiği Kategoriler
Konu Dışı, Müzik
Bana göre tanrı tamamen kusursuz, eksiksiz olmalı. Ve Allah'ı eşsiz benzersiz, kusursuz, eksiksiz, denksiz anlatan din İslam.

İsterseniz buraya ihlas suresinin altında yatan derin anlamlar hakkında yazdığım yazıları atayım.

Onlara Allah’ın bir ve tek olduğunu söyle. De ki o Allah birdir. İkincisi olmayan tekliğinde şüphe edilmeyen, çokluk kabul etmeyen, var zannedilenlerin hepsi yok olur. Yalnızca bir tek o kalır. İlahlığında bir, rab oluşunda bir, hakimiyetinde bir, ilminde bir, kudretinde bir, o her açıdan bir. Hep bir ve hep tektir. Allah vardır, ondan başkası yok olmaya mahkumdur.

Her şeyin ona muhtaç olduğu Allah, hiçbir şeye muhtaç değildir, pek yüksek ve daimdir. Allah samettir. Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, herşeyin ona ihtiyacı olan, musubetlerde kendinden yardım istenilen, mağlup olmayan, daima galip gelen, kendisine müracat edilen efendi. İşlerde kendisine yönelinen efendi. Efendilerin kendisine başvurduğu efendisi. Bütün ihtiyaçları gideren. Bütün yaratılmışların varlığında, yaşamlarında ve her hallerinde ona ihtiyaç vardır. Onun hiçbir şeye ihtiyacı yoktur.

O doğurmamıştır ve doğurulmamıştır.

Lem yelid: O doğurmadı, kendi zatından bir şey çıkarmadı. Allah ne baba ne de anne değildir. Doğuran parçalanır ve yok olur. Doğurduğunda onunla her şeyi aynı cinsten olur. Faniler için nesil bırakma ihtiyaçlar içindir. İlah olan yüce Allah için doğurmak bir üstünlük değil bir eksiklik olur. Bütün bunlar ehad ve temat olmaya aykırıdır. Yüce Allah ehad ve temat olduğu için parçalanmaz yani çoğalmaz. Onun cinsi, türü ve benzeri olamaz. Hiçbir ihtiyacı, eksiği ve gediği bulunmaz. Her şey onun dilemesiyle meydana gelir. Yani ol demesiyle olur. Bu onun özel varlığından bir parça kopup çıkartmak suretiyle değil yani doğum yoluyla değil yoktan yaratma ve var kılma suretiyle olur. Her sonradan olan bir sebeple olur. Bir faili vardır. Her doğumun başlangıcında bir yaratmaya bağlıdır. Doğuranı doğuracak hale getiren ondan doğuracak parçayı meydana getirip yetiştirip doğuma terk eden yaratandır.

Ve lem yuled: O öncesizdir. Sonradan olma değil. Doğuran bir anne ve baba olmadığı gibi doğurulmuş oğul veya kız olarak bir çocuk Allah’ta yoktur. Çünkü doğuran fani doğan da fanidir. Allah ise ezeli ve ebedidir yani başlangıcı yoktur. Hep birdir. Onu varlığını ve birliğini fiiliyatını gören gözler için kainatı kuşatmıştır. Allah yarattığı herşeyde sezilir ve anlaşılır.

Ve onun tek bir eşi, benzeri olmamıştır. Ve hiçbir şey onun dengi değildir. Onun hiçbir dengi yoktur. Ne doğuran ne de doğmuş bir dengi yoktur. Onun kıymetinde, şanında eşit olacak ne arkadaşı ne benzeri ne eşi rakibi ve ortağı olmamıştır. Bütün evren ve içindekiler yani gökler ve yer, ruh ve cisim, madde ve şekil, mekan, zaman, arş, dünya ve ahirette ona eşit olacak bir benzeri yoktur. Olamaz da. Onlar yok iken o var idi.

Sadece 4 ayetlik ihlas suresinden bu kadar derin anlamlar çıkabiliyorsa gerisini siz düşünün. Lütfen kuranı anlayarak, düşünerek okuyun. Kendiniz tercüme edin. Teker teker kelimelere sözlüklerden bakarak anlamaya çalışın. Allah öğrenilmesi en kolay olan dil arapça olduğu için ayetleri arapça indirmiştir. Bu kelimeler başka dillere çevirilirken birsürü anlamı çıkabiliyor. Arapçada çoğu sözcüğün birden fazla, bir sürü anlamı var. Anlayarak okuduğumuzda gerçekten bunların farkına varıyoruz. Bana göre tanrı her şeyiyle her yönüyle kusursuz olmalı ve islam dini böyle anlatıyor. Yukarıda yazdığım ihlas suresinin anlamını da okursanız anlarsınız.

Bunları gördükten sonra da gidip ineğe, havaya, ateşe, heykellere falan da kulluk yapmam. :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kuran'da ki ayetlerin mantıksız gelmesi benlik bir durum değil bence. Kadına tarla demenin neresi normal siz söyleyin isterseniz.
Meal olarak mı okudunuz?

Son düzenleme:

Masked Sniper

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
549
İsim
Yusuf Arda Çiftçi
Bıktım şu muhabbetten.
Ne alakası var birader, adam ondan bahsetmemiş bile. Konudan alakasız boş yapmışsın gariplerim de racon falan yazmıslar altına

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,245
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
İslam ilmiyle dolacak beyine sahip olamaman bizi ilgilendirmiyor:)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Nerde kadına tarla diyor???
bakara: 223
Meal olarak mı okudunuz?
Evet. Tek bir tanesini de değil, bir çok hocanın mealleri kadına aynı şekilde tarla diyor. Başka öneriniz var mıdır ?
Bunun hakkında şöyle diyeyim .
İslamda evlilik ergenlik çağına ulaşmış kendi kararını kendi verebilecek çağa ulaştığı zaman olur .
Hz.Aişe de ergenlik çağına ulaşmış kendi kararını kendi verebilecek düzeye gelince evlenmiştir .
Yaşı hakkında kimse doğruyu bilemez sadece tahminler vardır
O zamana göre uygundu belki ama günümüz insanları da aynı kafayla evlenmeye çalışsa ne olur sence ? Madem Kuran evrensel ve kıyamete kadar geçerli ise islamda böyle bir kuralın tıpkı günümüzde olduğu gibi absürt evliliklere yol açılacağı bilinmiyor muydu ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
3,874
İsim
Mehmet Bozaklı
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar
bakara: 223

Evet. Tek bir tanesini de değil, bir çok hocanın mealleri kadına aynı şekilde tarla diyor. Başka öneriniz var mıdır ?

O zamana göre uygundu belki ama günümüz insanları da aynı kafayla evlenmeye çalışsa ne olur sence ? Madem Kuran evrensel ve kıyamete kadar geçerli ise islamda böyle bir kuralın tıpkı günümüzde olduğu gibi absürt evliliklere yol açılacağı bilinmiyor muydu ?
O dönemler de 18 yaşından önce evlenmek yasak deseydiniz ciddi tepkiler alır linç edilirdiniz. İslamın yayılması yavaşlardı (şahsi görüşümdür)

Top Bottom