Neler Yeni

Her din yanlış bizimki mi doğru?

Hudzell

80+ Platinum
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,457
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
O dönemler de 18 yaşından önce evlenmek yasak deseydiniz ciddi tepkiler alır linç edilirdiniz. İslamın yayılması yavaşlardı (şahsi görüşümdür)
O dönem için olması gereken bir şey diyelim. Ben o dönem niye oldu demiyorum zaten. Ama o dönemden kalma kurallar günümüzde halen işliyor müslüman kesim tarafından. Yanlış mıyım? Şimdi etik değil kısmını geçelim çünkü islami düşünce sorguya dayalı değildir ezbere dayalıdır.
Yani ortalama bir müslüman zamanında böyle olmuş diyip rahatça bu tarz bir evlilik yapabilir.

Ne kadar saçma değil mi ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
3,883
İsim
Mehmet Bozaklı
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar
O dönem için olması gereken bir şey diyelim. Ben o dönem niye oldu demiyorum zaten. Ama o dönemden kalma kurallar günümüzde halen işliyor müslüman kesim tarafından. Yanlış mıyım? Şimdi etik değil kısmını geçelim çünkü islami düşünce sorguya dayalı değildir ezbere dayalıdır.
Yani ortalama bir müslüman zamanında böyle olmuş diyip rahatça bu tarz bir evlilik yapabilir.

Şuan bir müslüman 10 yaşındaki kız la tabii ki evlenmemeli .
Kendi kararını verebilecek seviyeye eriştiği zaman evlenmeli .
Bir grup cahil müslüman bunu anlamıyor .

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,457
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Şuan bir müslüman 10 yaşındaki kız la tabii ki evlenmemeli .
Kendi kararını verebilecek seviyeye eriştiği zaman evlenmeli .
Bir grup cahil müslüman bunu anlamıyor .
Sizin bunu ayırt etmeniz ne yazık ki hiçbir şeyi değiştirmeyecek ama biliyorsunuz.

Şu an misal bu müslüman kesim olur ya saçı sakalı uzun bakımsız tipler oluyor. Gidip onlardan 10 yaşında bi çocuğu alsam evlensem bunu da çevreye yayılmayacak bir şekilde yapsam, haberlere çıkmasam, gündem olmasam böyle yaşar giderim kimse de bir şey demez.

Ortalama tarikat zihniyeti.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3,883
İsim
Mehmet Bozaklı
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar
Sizin bunu ayırt etmeniz ne yazık ki hiçbir şeyi değiştirmeyecek ama biliyorsunuz.

Şu an misal bu müslüman kesim olur ya saçı sakalı uzun bakımsız tipler oluyor. Gidip onlardan 10 yaşında bi çocuğu alsam evlensem bunu da çevreye yayılmayacak bir şekilde yapsam, haberlere çıkmasam, gündem olmasam böyle yaşar giderim kimse de bir şey demez.

Ortalama tarikat zihniyeti.
Şuan ki tarikatlara malesef çözüm yok gibi .
Kapatmak ,tutuklamak lazım .Bu sefer isyanlar çıkıyor falan derken devlete zarar.
Tarikatların çoğu yolunu sapıtmış durumda.
Ben de nefret ediyorum o tiplerden.

Kuran'da ki ayetlerin mantıksız gelmesi benlik bir durum değil bence. Kadına tarla demenin neresi normal siz söyleyin isterseniz.
Valla hocam şimdi ben buna cevap olarak kelime kökü ve kullanım farkı dicem siz hep aynı şeyi diyorsun diceksin o yüzden ben bu toplara çok girmiyorum, kişinin kendisinde bittiğini düşünüyorum ama olayın.

yufuscuk

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,343
İsim
YUSUF BAĞRIYANIK

Tek müslüman kesim mi yapıyor ?¿
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ve şunu da eklemek istiyorum bu tarz olayların dinle alakası yok dini veya herhangi bir dini kötülemeye çalışmayın bu tarz şeyler onu yapan kişidedir islam diniyle veya başka bir dinle alakası yoktur

Son düzenleme:

atachu

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,180
İsim
ata erdem
Bıktım şu muhabbetten.
Tamamen İslam'ı lekelemek amaçlı açılmış ve cahilce açılmış bir konu.
Bende sana soruyorum o zaman, ne yapmak istiyorsun ? Popüler kültürün kendine uyarlanmış bir din çıkarmasını mı istiyorsunuz ?
Şu din konularının cahilce açılmasından çok sıkıldım.
Git Hristiyanlığı, Yahudiliği kötüle. Neden onlar hakkında konuşmuyorsun da İslam hakkında atıp tutuyorsun ?
Git bunları Amerika'da pankart açıp bağıra bağıra söyle bakalım özgürsün.
ülkenin %90 a yakın bir kısmı müslüman olduğu ve tr nin ana dini islam olarak görüldüğü için konuyu islam üzerinden anlatması normal değilmi

2023'e Kadar Yokum

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,494
İsim
Melih
İlgilendiği Kategoriler
Konu Dışı, Müzik
bakara: 223

Evet. Tek bir tanesini de değil, bir çok hocanın mealleri kadına aynı şekilde tarla diyor. Başka öneriniz var mıdır ?

O zamana göre uygundu belki ama günümüz insanları da aynı kafayla evlenmeye çalışsa ne olur sence ? Madem Kuran evrensel ve kıyamete kadar geçerli ise islamda böyle bir kuralın tıpkı günümüzde olduğu gibi absürt evliliklere yol açılacağı bilinmiyor muydu ?
Yukarıdaki yazımda anlattığım gibi okursanız daha iyi olur. Arapçada bir kelimenin birden çok anlamı var. Direkt öyle farklı farklı kişilerin meallerini okursanız yanlış anlamaya açık birsürü şey var.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,457
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Yukarıdaki yazımda anlattığım gibi okursanız daha iyi olur. Arapçada bir kelimenin birden çok anlamı var. Direkt öyle farklı farklı kişilerin meallerini okursanız yanlış anlamaya açık birsürü şey var.
Tam olarak nasıl okuyacağım anlamadım ? Farklı farklı kişilerin meallerini kasıtlı okumadım. Normal meali okurken yanlış mı yapıyorum diye baktım.

Kadir güzelkan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
439
İsim
Kadir
Benim aklıma takılan, ilk insan 2,4 milyon yıl önce oluştu ve toplumlar belki de yüzbinlerce dine inandı. En basitinden tengri dini, bütün Türk milletinin bağlı olduğu bir din nasıl oldu da bir anda unutuldu? Daha önceki binlerce toplumun inandığı dinlerin islam'dan daha anlamsız veya anlamlı olduğunu kanıtlayabilir misiniz, hayır. İnsanların 1000 sene sonra islamın neye hizmet ettiğini bile hatırlayamayacağı ne kadar imkansız bir olasılık? 2.5 milyon yıl boyunca her din yalandı da bu mu gerçek? Ya da milyonlarca yıl içinde binlerce hak din geldi ama hepsi bozuldu mu? Eğer öyle bir şey olduysa bu işten ne anladım? İnsana ait hiçbir özelliği(yanlışı) taşımayan bir varlık nasıl olur da kendi dininin inananlarına yanlış anlatılmasına ve tahrif edilmesine milyonlarca yıl boyunca izin verir? Yoksa yaratıcının aklı başına mı geldi? Diyelim ki Allah'ın bir planı var ve o yüzden tahriflere izin verdi, peki çin malı telefon gibi habire gelen dinlere inanmayanların cehenneme gitmesi nasıl açıklanacak? Kanımca biz de tarihin tozlu sayfalarına gömülecek bir dine inanıyoruz ve er geç islam'ı da şu an tengriyi andığımız gibi anacağız.
Dünyada 4 milyar tane adam var babanın baban denilen kişi olduğunu nereden biliyosun

Scofied69

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
92
İsim
scofied61
Benim aklıma takılan, ilk insan 2,4 milyon yıl önce oluştu ve toplumlar belki de yüzbinlerce dine inandı. En basitinden tengri dini, bütün Türk milletinin bağlı olduğu bir din nasıl oldu da bir anda unutuldu? Daha önceki binlerce toplumun inandığı dinlerin islam'dan daha anlamsız veya anlamlı olduğunu kanıtlayabilir misiniz, hayır. İnsanların 1000 sene sonra islamın neye hizmet ettiğini bile hatırlayamayacağı ne kadar imkansız bir olasılık? 2.5 milyon yıl boyunca her din yalandı da bu mu gerçek? Ya da milyonlarca yıl içinde binlerce hak din geldi ama hepsi bozuldu mu? Eğer öyle bir şey olduysa bu işten ne anladım? İnsana ait hiçbir özelliği(yanlışı) taşımayan bir varlık nasıl olur da kendi dininin inananlarına yanlış anlatılmasına ve tahrif edilmesine milyonlarca yıl boyunca izin verir? Yoksa yaratıcının aklı başına mı geldi? Diyelim ki Allah'ın bir planı var ve o yüzden tahriflere izin verdi, peki çin malı telefon gibi habire gelen dinlere inanmayanların cehenneme gitmesi nasıl açıklanacak? Kanımca biz de tarihin tozlu sayfalarına gömülecek bir dine inanıyoruz ve er geç islam'ı da şu an tengriyi andığımız gibi anacağız.
Sadece islamı kötülüyorsunuz, başka bir iş yaptığınız yok.

Rakunabii

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
659
İsim
durden

hz muhammet sav efendimiz dişlerini misvaklarmış şimdi gelse macun fırça kullanamyıp fırçalır mı bence hayır o dönemin şartları ile şimdiki farklı en ufak örnek

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
994,286
Üyeler
157,221
Son üye
Ozgur140
Top Bottom