Neler Yeni

Her din yanlış bizimki mi doğru?

keremast

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
728
İsim
okr
Benim aklıma takılan, ilk insan 2,4 milyon yıl önce oluştu ve toplumlar belki de yüzbinlerce dine inandı. En basitinden tengri dini, bütün Türk milletinin bağlı olduğu bir din nasıl oldu da bir anda unutuldu? Daha önceki binlerce toplumun inandığı dinlerin islam'dan daha anlamsız veya anlamlı olduğunu kanıtlayabilir misiniz, hayır. İnsanların 1000 sene sonra islamın neye hizmet ettiğini bile hatırlayamayacağı ne kadar imkansız bir olasılık? 2.5 milyon yıl boyunca her din yalandı da bu mu gerçek? Ya da milyonlarca yıl içinde binlerce hak din geldi ama hepsi bozuldu mu? Eğer öyle bir şey olduysa bu işten ne anladım? İnsana ait hiçbir özelliği(yanlışı) taşımayan bir varlık nasıl olur da kendi dininin inananlarına yanlış anlatılmasına ve tahrif edilmesine milyonlarca yıl boyunca izin verir? Yoksa yaratıcının aklı başına mı geldi? Diyelim ki Allah'ın bir planı var ve o yüzden tahriflere izin verdi, peki çin malı telefon gibi habire gelen dinlere inanmayanların cehenneme gitmesi nasıl açıklanacak? Kanımca biz de tarihin tozlu sayfalarına gömülecek bir dine inanıyoruz ve er geç islam'ı da şu an tengriyi andığımız gibi anacağız.
he

TwinsR32

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
778
İsim
Çağlar
Steam
https://steamcommunity.com/id/TwinsR32/
Discord
Twins R32#0331
Bıktım şu muhabbetten.
Tamamen İslam'ı lekelemek amaçlı açılmış ve cahilce açılmış bir konu.
Bende sana soruyorum o zaman, ne yapmak istiyorsun ? Popüler kültürün kendine uyarlanmış bir din çıkarmasını mı istiyorsunuz ?
Şu din konularının cahilce açılmasından çok sıkıldım.
Git Hristiyanlığı, Yahudiliği kötüle. Neden onlar hakkında konuşmuyorsun da İslam hakkında atıp tutuyorsun ?
Git bunları Amerika'da pankart açıp bağıra bağıra söyle bakalım özgürsün.
hocam bu düşünceyi ben bütün dinler için düşünüyorum. islama göre diğer dinlerin kitapları değiştirilmiş ama kuran değiştirilmemiş. nasıl? yüz binlerce yıl nasıl değiştirilmeden korundu? diğer kitapları koruyamadılar da nasıl bunu korudular? şuan inandığımız din belki yüzlerce yıl önce birinin götünden salladığı şeyler olabilir. bu ihtimalleri sıfıra indirerek özellikle "kuran"'da ve islamda çok fazla didikleme, çok fazla araştırma denme sebebi nedir? bir dine inanırken sorgulamamak mı gerekiyor? en basitinden yılda 1 defa gittiğim kurban namazında cami hocalarına sordum. benden çok çok daha bilgililer islam dini konusunda. sorgulama dedi sadece.

Natsu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
344
İsim
Emrullah Baykan
din dogmatik olaydır inanmak zorundasınız
Bahsi olan dine göre değişkenlik gösteriyor. İslami düşüncenin parametresi “dogma” değil, “nass”tır. Yani tefsire, tevile, müzakere ve ictihada açıktır. Düşünme ve ifade özgürlüğü esastır. Nassın hikmetini ve maksadını anlamak bakımından kısıtlanması mümkün olmayan bir hakkın kullanımıdır ki kuran-ı kerim tam olarak bu yüzden "oku" ile başlar. Sorgulamanı ve anlamanı ister. Din dogmatiktir diyip, ne dinlerin tarihi ne de dinlerin içeriği ve felsefesi hakkında bilgi sahibi olmadan konuşarak kendinizi küçük düşürmeyin. Cahil olabilirsiniz ki bu ayıplanacak bir durum değildir. Ancak konu hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak yarı cahilliktir ve bu türk toplumunun en büyük problemlerinden biridir. Kendinizi küçük düşürmeyin.

2023'e Kadar Yokum

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,494
İsim
Melih
İlgilendiği Kategoriler
Konu Dışı, Müzik
Tam olarak nasıl okuyacağım anlamadım ? Farklı farklı kişilerin meallerini kasıtlı okumadım. Normal meali okurken yanlış mı yapıyorum diye baktım.
Benim önerim ve en doğru olduğunu düşündüğüm yöntem şu: Arapça-latin harfli şeklini açıp, sözlükten teker teker kelimelerin bütün anlamlarını öğrenerek okuman. Böyle okursan anlarsın nisa 34'te kadınları dövün falan demiyor. Başkalarının meali okunursa yanlış anlaşılmaya yol açacak birsürü ayet var. O yüzden öğrenmesi çok kolay olan bir dil arapça olarak gönderdiğini düşünüyorum Allah'ın. Aslında bütün bu yanlış anlaşılmalar dil ile alakalı.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,240
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
Benim önerim ve en doğru olduğunu düşündüğüm yöntem şu: Arapça-latin harfli şeklini açıp, sözlükten teker teker kelimelerin bütün anlamlarını öğrenerek okuman. Böyle okursan anlarsın nisa 34'te kadınları dövün falan demiyor. Başkalarının meali okunursa yanlış anlaşılmaya yol açacak birsürü ayet var. O yüzden öğrenmesi çok kolay olan bir dil arapça olarak gönderdiğini düşünüyorum Allah'ın. Aslında bütün bu yanlış anlaşılmalar dil ile alakalı.
Siz bunu diyince de başka bir soru türüyor kafada.

Böylesine evrensel bir din neden araplar haricinde insanlar için anlaması bu kadar uğraştırıcı oluyor ? Neden kendi dilimizde okuyamıyoruz ? Mana kaybı konusuna da girecek olursanız şunu da ekleyeyim. Allah bu güzel dini başka dillerde okunurken manasını kaybetmeyecek şekilde yaratamaz mıydı her şeyi ?

2023'e Kadar Yokum

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,494
İsim
Melih
İlgilendiği Kategoriler
Konu Dışı, Müzik
Siz bunu diyince de başka bir soru türüyor kafada.

Böylesine evrensel bir din neden araplar haricinde insanlar için anlaması bu kadar uğraştırıcı oluyor ? Neden kendi dilimizde okuyamıyoruz ? Mana kaybı konusuna da girecek olursanız şunu da ekleyeyim. Allah bu güzel dini başka dillerde okunurken manasını kaybetmeyecek şekilde yaratamaz mıydı her şeyi ?
Yaratabilirdi ama bu da bir sınav olabilir. Belki o dili öğrenirken, kuranı okumaya çalışırken yeni bir şey öğreneceğiz. Onun için olabilir. Bir sürü sebep var.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,240
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
Yaratabilirdi ama bu da bir sınav olabilir. Belki o dili öğrenirken, kuranı okumaya çalışırken yeni bir şey öğreneceğiz. Onun için olabilir. Bir sürü sebep var.
Niye diğer dinlerde bu durum söz konusu değil o zaman ? İslam gelene kadar onlar da geçerliydi hatırlatmak isterim.

İncil arapça falan inmedi nerden uydurdunuz bunu.
İncilin inme şekli bilinmez, belkide incil sadece hadis gibi sözlü bir şeydi, grekçe yazıldı inciller.

BarbaraPalvin

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,807
İsim
Umut
İlgilendiği Kategoriler
her şey
Ortalama islamcı savunması diyebiliriz. En az onun cahilliği kadar senin de cahilliğin ön planda. Bari savunma yapacaksan adam akıllı yap.

Bilakis adam bir iddiada bulunuyor lekelemede değil. Bunun lekeleme konusu olmasından ziyade tartışma konusu olduğunu idrak edememek konu sahibinin tezini desteklemiş ve doğrulamış oluyor. Körü körüne bir şeye inanıp savunmak. Ben sana inanma demiyorum ama bir de konu sahibinin açısından düşünüp yorumlamaya çalış.

Dedikleri hiç de mantıksız değil. Elhamdürillah benim de inancım var ama objektif bakınca konu sahibi haklı çıkıyor.

Mesela benim de aklıma takılır neden Kuran'da kadınları bir yandan överken bir yandan hureymişcesine onlara muamele gösteriyor ? Tarlaya benzetiyor ? Taneyle almaya izin veriyor ? Yaş sınırı tanımıyor ? Onlarla ilişkiye girmek için adet olup olmamasını önemsemiyor ?

Ya da buharide neden Hz. Muhammed'in Hz. Ayşe ile 9 yaşında evlendirildiği ? Belki o zamanın olgunluk kuralları günümüze göre farklıydı ama çok da büyük olmasa gerek ha ?

Bu arada bilir misin bilmem de söyliyim buhari peygamber efendimizin döneminde yaşamış, müslüman bireylerin bizat güvendiği kişiler tarafından derlenmiş, muhaddis edilmiş bir kitaptır. Yani anlayacağın Kuran kadar doğru bir kitaptır.
Tabii ben sadece kitabın bu alıntısını buraya yazdım ve konuşuyorum. Elbet Kuran'da ki gibi iyi tarafları da vardır ama şu an en azından konumuz bu yaş durumu.

Bir çok müslüman buhariyi kabul etmez, çünkü -bana göre- nasıl Kuran'da sorgulamamıza sebep olan anlam veremediğimiz ayetler varsa buharide de var, ama buharideki alıntılar kuran'a göre biraz daha sakıncalı ve daha büyük tartışmalara sebebiyet verebilir.
Belki de buhari bu yüzden bu kadar bilinmiyor ne dersin ?

Bütün bunları geçtim. Elimde başka bir yerden alıntıladığım 100 adet.. garip ayetler ? ne derseniz artık anlamı garip ayetler var istersen onu da özelden atarım istediğin gibi incelersin. :)

Ha bu arada bir çoğunuzun aksine ben tartışmaya ve varsa hatamı görüp düzeltmeye de açığım saygı çerçevesinde istediğinizi konuşabiliriz.
Özelden bana atma şansınız var mı? Merak ettim.

leaker001

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
637
İsim
Mehmet uygur
Benim aklıma takılan, ilk insan 2,4 milyon yıl önce oluştu ve toplumlar belki de yüzbinlerce dine inandı. En basitinden tengri dini, bütün Türk milletinin bağlı olduğu bir din nasıl oldu da bir anda unutuldu? Daha önceki binlerce toplumun inandığı dinlerin islam'dan daha anlamsız veya anlamlı olduğunu kanıtlayabilir misiniz, hayır. İnsanların 1000 sene sonra islamın neye hizmet ettiğini bile hatırlayamayacağı ne kadar imkansız bir olasılık? 2.5 milyon yıl boyunca her din yalandı da bu mu gerçek? Ya da milyonlarca yıl içinde binlerce hak din geldi ama hepsi bozuldu mu? Eğer öyle bir şey olduysa bu işten ne anladım? İnsana ait hiçbir özelliği(yanlışı) taşımayan bir varlık nasıl olur da kendi dininin inananlarına yanlış anlatılmasına ve tahrif edilmesine milyonlarca yıl boyunca izin verir? Yoksa yaratıcının aklı başına mı geldi? Diyelim ki Allah'ın bir planı var ve o yüzden tahriflere izin verdi, peki çin malı telefon gibi habire gelen dinlere inanmayanların cehenneme gitmesi nasıl açıklanacak? Kanımca biz de tarihin tozlu sayfalarına gömülecek bir dine inanıyoruz ve er geç islam'ı da şu an tengriyi andığımız gibi anacağız.
ok.

2023'e Kadar Yokum

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,494
İsim
Melih
İlgilendiği Kategoriler
Konu Dışı, Müzik
İncil arapça falan inmedi nerden uydurdunuz bunu.
İncilin inme şekli bilinmez, belkide incil sadece hadis gibi sözlü bir şeydi, grekçe yazıldı inciller.
Yanlış biliyormuşum teşekkürler

Top Bottom