Neler Yeni

Yardım İ7 9700k yaşadığım sorun

Clydee

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Yusuf Özsipahi
Arkadaşlar öncelikle iyi akşamlar sizlere sistemimi açıklamak istiyorum öncelikle

Intel Core i7 9700K 1151P İşlemci​

MSI GEFORCE RTX 3060 GAMING X 12GB GDDR6 192bit NVIDIA Ekran Kartı​

MSI MAG B365M MORTAR Soket 1151 DDR4 2666 HDMI M.2 USB3.1 COM+LPT mATX WIN7 WIN10 Anakart​

Kingston HyperX Fury 16 GB 3200 MHz DDR4 CL16 HX432C16FB3/16 Ram hariçi stok fan kullanıyorum ve pubgyi bu ayarlarda oynamam rağmen fight sırasında 80-90 a düşüyor ve akıcılık hissetmiyorum sizce sorun ne olabilir yüksek performansı %100 kullandığım da bilgisayar kendini 10 dakka sonra resetliyor ve görev yöneticisinde gpu kullanımı %10 gösteriyor ve ekran olarak bilgisayarımda hyper x 2400 mhz 8 gb ram daha var overlock şuan kapalı zaten stok fan kullanıyorum idarelikten önceden kullandığım sıvı soğutma sistemi buydu ancak bozulduğu için şuan servise gidecek MSI MAG CORELIQUID 360R 3x120mm ARGB FANLI SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ sorun nedir anlamıyorum arkadaşlar bu ekran kartı ile bunu almamın nedeni ne olabilir işlemcide kötü değil iyi bir işlemci ve öncesinde işlemciye overclock yaptığımda Asus Rog RX 570 4 GB ile Pubg Ranked maçlarında yakın bakış açısında ki figtlarda 100-110 arası fps alıyordum yardımcı olabilir misiniz sorun nedir anlamıyorum bir akıcılık oyun başında hissediyorum sonradan oyun içinde yakınlaşmalarda hissetmiyorum sizce sorun nedir fikirlerinizi ve düşüncelerinizi merak ediyorum ve pubgyi arayüzde açık bıraktığımda ara sıra resetliyor bilgisayar kendini sorun nedir?​

Ekler

• 2.png
    2.png
    1 MB · Hit: 69
  • 3.png
    3.png
    17.5 KB · Hit: 69
  • 4.png
    4.png
    2.4 MB · Hit: 75
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Ruşen Orçun Koçer
Kusura bakmayın daha dikkatli olurum benim için önemli olan nokta fps düşüşü yaşamam ve akıcılık hissetmemem akıcı bir oyun oynamak istiyorum ekran kartı kullanımı şuan kaç acaba ısıdan bahsetmiyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

2060 ekran kartıyla 160-170 fps alıyorlar ben neden alamıyorum bunu anlamıyorum
Hocam anladığım kadarıyla sorununuzun kaynağı işlemcinin fazla ısınması, diğer arkadaşlarında söylediği gibi grafik kalitesini yükseltmek işlem yükünü ekran kartına alacaktır. Sizin attığınız görüntülerde ekran kartının %60 dan fazla çalıştığını göremedim hiç. Buna bağlı olarak da düşük fps değerlerini görmeniz kaçınılmaz gibi duruyor.

Ademmk

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
833
İsim
Adem
Kusura bakmayın daha dikkatli olurum benim için önemli olan nokta fps düşüşü yaşamam ve akıcılık hissetmemem akıcı bir oyun oynamak istiyorum ekran kartı kullanımı şuan kaç acaba ısıdan bahsetmiyorum

Kullandığınız ayarlar sebebiyle o kadar çok darboğaz yaşıyorsunuz ki ekran kartı kullanımı %63. Bunun sonucunda aldığınız FPS in orada gördüğünüz rakamın yüksek olmasından başka hiçbir yararı yok size. Çünkü FPS yüksek olsa bile darboğaz kaynaklı sürekli küçük küçük takılmalar olacak. Bu sebeple sanki 30 FPS oynuyormuş gibi hissedeceksiniz. Bu yüzden çözünürlüğü ve kaliteyi en azından darboğazı ortadan kaldıracak kadar yükseltip yükü işlemciden ekran kartına kaydırmalısınız. FPS yazan yerde küçük bir sayı yazacaktır ama gözünğzle gördüğünüz/hissettiğimiz FPS emin olun çok daha yüksek olacaktır. Ayrıca takılmalar da olmayacaktır.

Dahası  
Reaksiyon skoru
151
İsim
cihan
İlgilendiği Kategoriler
TEKNONOJİ
Gerçekten garip bir durum sistemin darboğaz yaşayacak bir sisteme hiç benzemiyor ve sıvı soğutmayla pek ilgili olduğunu düşünmüyorum. Geforce experience oyun ayarlarında performansa çekmeyi dene ve driver güncel değilse ondanda olabilir. yapılabilecek çok fazla şey var aslında Youtube yabancı kaynaklara bakabilirsin.

Ademmk

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
833
İsim
Adem
Ek: bu arada darboğazı ortadan kaldırırsanız FPS çözünürlük yükseltmenize rağmen yükselebilir. Çünkü gerçekten çoook ciddi bir darboğaz var.

Gerçekten garip bir durum sistemin darboğaz yaşayacak bir sisteme hiç benzemiyor ve sıvı soğutmayla pek ilgili olduğunu düşünmüyorum. Geforce experience oyun ayarlarında performansa çekmeyi dene ve driver güncel değilse ondanda olabilir. yapılabilecek çok fazla şey var aslında Youtube yabancı kaynaklara bakabilirsin.
Dostum adam 720p en düşük ayarlarda oynadığını söylüyor. Bu durum altında darboğaz olması gayet normal hatta olmak zorunda. Ayrıca işlemci stok fandan aşırı ısındığıniçin muhtemel turbo boosta da giremiyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
151
İsim
cihan
İlgilendiği Kategoriler
TEKNONOJİ
Ek: bu arada darboğazı ortadan kaldırırsanız FPS çözünürlük yükseltmenize rağmen yükselebilir. Çünkü gerçekten çoook ciddi bir darboğaz var.

Dostum adam 720p en düşük ayarlarda oynadığını söylüyor. Bu durum altında darboğaz olması gayet normal hatta olmak zorunda. Ayrıca işlemci stok fandan aşırı ısındığıniçin muhtemel turbo boosta da giremiyor.
Bu videodaki testte böyle bir sorun yok en düşük grafikte bile

Bu videoda da en düşük grafikte olmasına rağmen ekran kartı daha çok kullanılıyor. Yani demek istediğim grafikleri düşürdüğünde mantıkken sistem daha da rahatlar, daha az ısınır ve daha yüksek FPS verir. @Prax neden aynı ayarlarda sorun yaşıyor anlayamadım.🤔
Bir bilgin varsa beni de aydınlatırsan sevinirim.

Son düzenleme:

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,223
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Şuan durum böyle henüz kapamadı kendini bilgisayar

Ne gibi faydası vardır?
Dostum sorun belli işlemcin 100 dereceye ulaştığı için kendini kapatıyor %100 yapınca. Sıvı soğutman gelene kadar %96-99 aralığında kullan sıvı soğutman gelince tekrar %100 yapınca sorunun çözülecek. İyi geceler.

Clydee

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Yusuf Özsipahi
Dostum sorun belli işlemcin 100 dereceye ulaştığı için kendini kapatıyor %100 yapınca. Sıvı soğutman gelene kadar %96-99 aralığında kullan sıvı soğutman gelince tekrar %100 yapınca sorunun çözülecek. İyi geceler.
Fps düşüşünde ki sorun nedir peki sıcaklığın yüksek olması mı performansı düşürüyor?

Teşekkürler yorum için

Son düzenleme:

Ademmk

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
833
İsim
Adem

Bu videoda da en düşük grafikte olmasına rağmen ekran kartı daha çok kullanılıyor. Yani demek istediğim grafikleri düşürdüğünde mantıkken sistem daha da rahatlar, daha az ısınır ve daha yüksek FPS verir. @Prax neden aynı ayarlarda sorun yaşıyor anlayamadım.🤔

Dostum maalesef yanlış biliyorsun. Açıklamak isterdim ama malesef vaktim yok. Konuyu lütfen biraz daha araştır.

qwert7610

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
84
İsim
Guan Tanamo
bnde de fortnite ile anlik fps dususleri oluyordu oyunu hdd den silip m2 ssd ye yukleyince yag gibi olmustu takilma fps dususu sifira yakindi

ÖmerS

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
307
İsim
Ömer SARLUGİL

işlemci herzaman ekran kartından daha güçlü yada hemen hemen aynı güçte olmalı
eğer işlemcin çok zayıf ise ekran kartın çok iyiyse, oyunlarda 720p 1080p ayarlarda fps kaybı yaşarsın
bu fps kaybının önüne geçebilmen için yükü işlemciden ekran kartına aktarman gerek bunun içinde 1080p yüksek grafik ayarlarında yada 2k yüksek ayarlarda oynaman gerekir, bu sayede işlemci üzerindeki yük grafiğe aktarılır, grafiği çalıştıransa ekran kartı olduğu için ekran kartına yük biner fps kaybı önlenir ve işlemcinin kullanımı azaldığında, işlemcinin sıcaklık değeri bi nebzede olsa düşer

Orkinos

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Emrah
Dostum 3 yildir bu oyununoynuyorum , bu sistemle arkadasim sorun yasayacagi bi oyun olamaz ama soz konusu pubg olunca boyle oluyor,yuksek ayarlara aliyosun fps dalgalnamasi , dusuk ayarlara aliyorsun yine fps dalgalanmasi ama suda var pubg islemcinin tekli cekirdek performansina gore oyun akiciciligini belirliyor bilginiz olsun . Optimizasyon sorunu bitmek bilmedi

Clydee

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Yusuf Özsipahi
Dostum 3 yildir bu oyununoynuyorum , bu sistemle arkadasim sorun yasayacagi bi oyun olamaz ama soz konusu PUBG olunca boyle oluyor,yuksek ayarlara aliyosun fps dalgalnamasi , dusuk ayarlara aliyorsun yine fps dalgalanmasi ama suda var PUBG islemcinin tekli cekirdek performansina gore oyun akiciciligini belirliyor bilginiz olsun . Optimizasyon sorunu bitmek bilmedi
Hocam darboğaz yaşamamımın sebebini ben kesinlikle işlemcinin ısınıp kendisine yük bindirmesine bağlıyorum başka bir açıklaması yok çünkü ssd yazmış bir arkadaş daha teşekkür ederim yorumu için ama ssd falan da var şuan pci 4.0 muhabbeti yüzünden anakartım ve işlemcim bu durumu desteklemiyor olabilir ama alamadığım bu akıcılığın sebebi tamamen sıcaklık olarak düşünüyorum

Sorun tamamen işlemcinin ısınması diye düşünüyorum

işlemci herzaman ekran kartından daha güçlü yada hemen hemen aynı güçte olmalı
eğer işlemcin çok zayıf ise ekran kartın çok iyiyse, oyunlarda 720p 1080p ayarlarda fps kaybı yaşarsın
bu fps kaybının önüne geçebilmen için yükü işlemciden ekran kartına aktarman gerek bunun içinde 1080p yüksek grafik ayarlarında yada 2k yüksek ayarlarda oynaman gerekir, bu sayede işlemci üzerindeki yük grafiğe aktarılır, grafiği çalıştıransa ekran kartı olduğu için ekran kartına yük biner fps kaybı önlenir ve işlemcinin kullanımı azaldığında, işlemcinin sıcaklık değeri bi nebzede olsa düşer
Hocam İ7 9700k kötü bir işlemci olduğunu düşünmüyorum ben açıkcası çünkü asus rog strix rx 570 gb ile fpp modu oynuyorum pubgde 100-110 fps arası alıyordum ve ufak bile olsa bi akıcılık hissediyordum ar fightlarında overlock açıktı ben iyi bir işlemci olduğunu düşünüyorum bi AMD Ryzen 7 5800X olmasa bile 3060 ile rahat kullanılabilir gibi

Clydee

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Yusuf Özsipahi
Kullandığınız ayarlar sebebiyle o kadar çok darboğaz yaşıyorsunuz ki ekran kartı kullanımı %63. Bunun sonucunda aldığınız FPS in orada gördüğünüz rakamın yüksek olmasından başka hiçbir yararı yok size. Çünkü FPS yüksek olsa bile darboğaz kaynaklı sürekli küçük küçük takılmalar olacak. Bu sebeple sanki 30 FPS oynuyormuş gibi hissedeceksiniz. Bu yüzden çözünürlüğü ve kaliteyi en azından darboğazı ortadan kaldıracak kadar yükseltip yükü işlemciden ekran kartına kaydırmalısınız. FPS yazan yerde küçük bir sayı yazacaktır ama gözünğzle gördüğünüz/hissettiğimiz FPS emin olun çok daha yüksek olacaktır. Ayrıca takılmalar da olmayacaktırD

Kullandığınız ayarlar sebebiyle o kadar çok darboğaz yaşıyorsunuz ki ekran kartı kullanımı %63. Bunun sonucunda aldığınız FPS in orada gördüğünüz rakamın yüksek olmasından başka hiçbir yararı yok size. Çünkü FPS yüksek olsa bile darboğaz kaynaklı sürekli küçük küçük takılmalar olacak. Bu sebeple sanki 30 FPS oynuyormuş gibi hissedeceksiniz. Bu yüzden çözünürlüğü ve kaliteyi en azından darboğazı ortadan kaldıracak kadar yükseltip yükü işlemciden ekran kartına kaydırmalısınız. FPS yazan yerde küçük bir sayı yazacaktır ama gözünğzle gördüğünüz/hissettiğimiz FPS emin olun çok daha yüksek olacaktır. Ayrıca takılmalar da olmayacaktır.
Hocam dediğinizi uyguladım 2-3 ayarı ultraya çektim ve akıcılık hissettim

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,451
Üyeler
156,492
Son üye
merababenberat
Top Bottom