Neler Yeni

İlk Aldığınız/Girdiğiniz İş Günü

dreamuiz

80+ Bronze
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
277
İsim
Anıl Aykın
İlk iş maceranız nasıl geçti? İşe ilk girdiğiniz gün veya başkasından ilk aldığınız iş (tanıdıktan pc alıp format atmak gibi) anınızda neler hissettiniz?

Respiky

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,507
İsim
Mertcan Uysal
Yaşamamayı dilediğimi hatırlıyorum, tanıdık vasıtasıyla bir işe girmeyin.

alovra

80+ Bronze
çok derbattı garsonluk yapıyordum 5 günde insanların nekadar kötü ve derbat olduklarını öğrendim hissettiğim şey sadece garip bir boşluktu

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
İlk iş maceranız nasıl geçti? İşe ilk girdiğiniz gün veya başkasından ilk aldığınız iş (tanıdıktan pc alıp format atmak gibi) anınızda neler hissettiniz?
bir iş tecrübem olmadı malesef bulamadım ancak bu yaz sanırsam bir fabrikada çalışacak gibiyim.
Benim için tecrübe olması amacım.
Bölümüm için bir temel olur inşallah

Sirius Blackw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,487
İsim
Patiayak
Discord
LAOZİN#0758
İlk 1 hafta güzeldi ortam falan sonra aşırı sıktı ve kaçmak için her türlı yolu denedim.Sevmediğiniz bir işi yaparsanız sırf para için çok duramazsın.Sevdiğin bir iş olsun ömür boyu yap.

Abimin fotoğrafçı dükkanına çay içmeye gitmiştim. Yarım saat olmadı dükkana biri girdi, gelin alma için kameramanı almaya geldim dedi. Abim, adama kamerayı hazırlayayım geliyorum dedi beni arka odaya çağırdı. Aklımdan tamamen çıkmış kameraman ayarlamayı unuttum videoyu sen çekcen dedi. Neyse istemeyerek aldım çantayı çıktım gelin evine vardık ben kamerayı elimde tutuyorum öylece donakaldım ne çekicem falan düşünürken bir yerden başladım. Yamuk yumuk çekiyorum kafalar bazen kesiliyor arka arkaya yürüyemiyorum derken gelin almayı bitirdim videoları aktarmaya geldim videoda hatalarımı gördüm.
Şuan aradan 10 yıl geçti ve iyi ki o gün abimin yanına gitmişim diyorum böyle güzel ve severek yaptığım bir işim oldu.

dreamuiz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
277
İsim
Anıl Aykın
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
tanıdık vasıtasıyla bir işe girmeyin.
Niye hocam
Mesaj otomatik birleştirildi:

çok derbattı garsonluk yapıyordum 5 günde insanların nekadar kötü ve derbat olduklarını öğrendim hissettiğim şey sadece garip bir boşluktu
Geçmiş olsun hocam

Bölümüm için bir temel olur inşallah
inşallah sizin için en iyisi olur

Mete Yavuz

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Ben pazarda çalışıyordum. Benim patronum kral adamdı ama çok yalan konuşuyordu. Günlüğe çalışıyordum sigara paketi olmadığında benden içerdi 1 dal sigaramı alsa bile akşam 50 lira fazla verirdi. İlk iş günüm güzeldi ama çekiniyordum bağırırken. Sonra geçti zamanla.

Komşuların laptoplarını tamir ediyorum. Pek para isteyemiyorum ama sorun yok.

Reapt0r

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
846
İsim
Ayberk Albayrak
dedemin küçük bahçesi vardı ülübü diye bir sebze yetiştirirdi onu toplar dedemle pazara satmaya giderdik, dedem 5-10tl verirdi, annemle günlük evlere temizliğe giderdik anneme yardım ederdim, paranın bir miktarını verirdi yada benim paramı biriktirir altın alırdı, bir kere babam ve amcam sera demiri kesme işi almıştı, onlar sera demirlerini keserdi, bende kesilen demirleri toplar bir yere taşırdım, çalıştığım en zor iş olabilir daha 9 sınıfta mı neydim, 1 kere kesilen demir kafama vurdu yukardan sekip ama bir şey olmadı kaç kere kafama demir düşme tehlikesi yaşadım hatırlamıyom, sonra beyaz eşya tamircisine girdim, 1 hafta anca dayanabildim çıktım çok zordu, usta ile ben çıkıyorduk, tamir edilemeyen beyaz eşyaları yüksek katlardan beraber indiriyorduk, daha küçüktüm çok zor dayanıyordum 1 hafta çalışıp pes ettim. sonra eniştemin yaşadığı yazlık bir yer var oradaki sitelerin elektrik ve tesisat işini yapıyordu bir yaz boyunca onun yanında çalıştım çok zor değildi ama yaşıma göre zorlayıcıydı, eniştem olduğu için biraz rahat çalışıyordum biraz da sonra dan eğlenceli gelmeye başladı, sıfırdan mutfak banyo falan yapıyorduk anahtar teslim , aralarda da küçük işler, priz takma, tv anteni ayarlama , tuvalet sifonu takma , batarya değiştirme , perde takma gibi aklınıza gelebilecek işleri yapıyorduk. sonraki yaz bir beach club da garsonluk yapmaya başladım, koca beach club u tek başıma çeviriyordum, işi iyice öğrenmiştim bana çok para kazandıran işlerden biriydi ve bir çok tecrübe edindim.Orada ayrıca sabah 9 10 da kalkıyordum,güneşin altında club u temizliyordum sandalyeleri falan diziyordum tek başıma sonra müşterilere bakıyordum falan club ı ben açıyordum ben işletiyordum resmen, clubun işi saat 6 da bitiyordu 9 dan 6 ya kadar club da çalışıp sonrasında sahil sonunda bu club un restorantı vardı 6dan sonra çıkar restoranda 11 12 ye kadar garsonluk yapardım, çok yorucu oluyordu ama eğlenceli geliyordu o zamanlar, çok iyi dayanıp çalışmışım. bir sezon çalıştım çok fazla tecrübe edindim. sonra akkuyu nükleer santralin içinde bir yemek firmasına girdim, ne iş yapacağımı bile bilmeden girdim, gece vardiyasıydı 10 da gidip 8 9 da geliyorduk, gece gidip 2 kamyon içecek veya puding yoğurt vs şeyler yüklüyorduk, sıra sıra yemekhanelere sayıları kadar indirip kamyonu boşaltıyorduk, bazı günler 3 kamyon boşaltıyorduk, bildiğin hamallık işiydi, yorucu oluyordu ama yanımdaki arkadaşlar yaşıtım ve kafa dengi olduğu için rahat rahat çalışıyorduk, kafamıza göre mola yapıp kafamıza göre dağıtıyorduk, sayısız tutanak yedik ama işten çıkaramadıkları için rahat takılıyorduk, orada da çok tecrübe edindim, son 2 ay kala müdür vardiyamı değiştirdi dağıtım ekibini dağıttı, vardiyam değişince bana başka iş verdiler, ikindi geliyorduk akşam 12 de çıkıyorduk, ben gelince tepsiler vardı tepsileri sıralı araba vardı uzun ona diziyordum yemekhanenin sonuna kadar ittire ittire götürüp diziyordum, sonra işim bittince oturup yemek saatini bekliyordum, millet yemek yeyip bitirene kadar oturuyordum, yemeğini yiyenler, köpük tabilot u çöpe atıyordu, bende orada çöp poşetlerini bir demire geçiyordum yan yana 5 tane poşet açıyordum, çöp poşetleri dolunca bağlayıp arkaya çöpe götürüp atıyordum sürekli, günde 2 kere yemek yeniyordu tek işim burada oydu.yanımızda çalışan kadınların temizlik vakti gelince yardım et falan diyorlardı abla benim işim değil yapmam deyip oturuyordum, herkes bi iş yaptırma peşindeydi ama hiç yüz vermiyordum, burada da çok şey öğrenip tecrübe edindim o firma da toplam 6 ay çalışıp çıktım. ondan beri çalışmıyorum, ticarete atıldım.

dreamuiz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
277
İsim
Anıl Aykın
dedemin küçük bahçesi vardı ülübü diye bir sebze yetiştirirdi onu toplar dedemle pazara satmaya giderdik, dedem 5-10tl verirdi, annemle günlük evlere temizliğe giderdik anneme yardım ederdim, paranın bir miktarını verirdi yada benim paramı biriktirir altın alırdı, bir kere babam ve amcam sera demiri kesme işi almıştı, onlar sera demirlerini keserdi, bende kesilen demirleri toplar bir yere taşırdım, çalıştığım en zor iş olabilir daha 9 sınıfta mı neydim, 1 kere kesilen demir kafama vurdu yukardan sekip ama bir şey olmadı kaç kere kafama demir düşme tehlikesi yaşadım hatırlamıyom, sonra beyaz eşya tamircisine girdim, 1 hafta anca dayanabildim çıktım çok zordu, usta ile ben çıkıyorduk, tamir edilemeyen beyaz eşyaları yüksek katlardan beraber indiriyorduk, daha küçüktüm çok zor dayanıyordum 1 hafta çalışıp pes ettim. sonra eniştemin yaşadığı yazlık bir yer var oradaki sitelerin elektrik ve tesisat işini yapıyordu bir yaz boyunca onun yanında çalıştım çok zor değildi ama yaşıma göre zorlayıcıydı, eniştem olduğu için biraz rahat çalışıyordum biraz da sonra dan eğlenceli gelmeye başladı, sıfırdan mutfak banyo falan yapıyorduk anahtar teslim , aralarda da küçük işler, priz takma, tv anteni ayarlama , tuvalet sifonu takma , batarya değiştirme , perde takma gibi aklınıza gelebilecek işleri yapıyorduk. sonraki yaz bir beach club da garsonluk yapmaya başladım, koca beach club u tek başıma çeviriyordum, işi iyice öğrenmiştim bana çok para kazandıran işlerden biriydi ve bir çok tecrübe edindim.Orada ayrıca sabah 9 10 da kalkıyordum,güneşin altında club u temizliyordum sandalyeleri falan diziyordum tek başıma sonra müşterilere bakıyordum falan club ı ben açıyordum ben işletiyordum resmen, clubun işi saat 6 da bitiyordu 9 dan 6 ya kadar club da çalışıp sonrasında sahil sonunda bu club un restorantı vardı 6dan sonra çıkar restoranda 11 12 ye kadar garsonluk yapardım, çok yorucu oluyordu ama eğlenceli geliyordu o zamanlar, çok iyi dayanıp çalışmışım. bir sezon çalıştım çok fazla tecrübe edindim. sonra akkuyu nükleer santralin içinde bir yemek firmasına girdim, ne iş yapacağımı bile bilmeden girdim, gece vardiyasıydı 10 da gidip 8 9 da geliyorduk, gece gidip 2 kamyon içecek veya puding yoğurt vs şeyler yüklüyorduk, sıra sıra yemekhanelere sayıları kadar indirip kamyonu boşaltıyorduk, bazı günler 3 kamyon boşaltıyorduk, bildiğin hamallık işiydi, yorucu oluyordu ama yanımdaki arkadaşlar yaşıtım ve kafa dengi olduğu için rahat rahat çalışıyorduk, kafamıza göre mola yapıp kafamıza göre dağıtıyorduk, sayısız tutanak yedik ama işten çıkaramadıkları için rahat takılıyorduk, orada da çok tecrübe edindim, son 2 ay kala müdür vardiyamı değiştirdi dağıtım ekibini dağıttı, vardiyam değişince bana başka iş verdiler, ikindi geliyorduk akşam 12 de çıkıyorduk, ben gelince tepsiler vardı tepsileri sıralı araba vardı uzun ona diziyordum yemekhanenin sonuna kadar ittire ittire götürüp diziyordum, sonra işim bittince oturup yemek saatini bekliyordum, millet yemek yeyip bitirene kadar oturuyordum, yemeğini yiyenler, köpük tabilot u çöpe atıyordu, bende orada çöp poşetlerini bir demire geçiyordum yan yana 5 tane poşet açıyordum, çöp poşetleri dolunca bağlayıp arkaya çöpe götürüp atıyordum sürekli, günde 2 kere yemek yeniyordu tek işim burada oydu.yanımızda çalışan kadınların temizlik vakti gelince yardım et falan diyorlardı abla benim işim değil yapmam deyip oturuyordum, herkes bi iş yaptırma peşindeydi ama hiç yüz vermiyordum, burada da çok şey öğrenip tecrübe edindim o firma da toplam 6 ay çalışıp çıktım. ondan beri çalışmıyorum, ticarete atıldım.
Hocam tecrübe dolu bir hayat geçirmişsiniz ve sizin kadar tecrübem olmasa da şu an işten çok insanların yorması işten soğutmuyor değil.

Reapt0r

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
846
İsim
Ayberk Albayrak
Hocam tecrübe dolu bir hayat geçirmişsiniz ve sizin kadar tecrübem olmasa da şu an işten çok insanların yorması işten soğutmuyor değil.
knk şöyle, çalıştığın yerdeki insanlar iyi olucak kafa dengi olucak, ya da iyi anlaşabilicen. Benim çalıştığım her yerde kafam uyuşuyordu, uyuşmasa bile anlaşıyorduk yani, mesela dağıtım ekibinde yaşıtım bir çocuk , birde bizden 4 yaş büyük bir çocuk vardı ama genç olduğu için bizle aynı görünüyordu, çok iyi anlaşıyorduk bana işin şeylerini o öğretti, bir de yanımıza sonradan 40 yaşında bir dayı geldi, dayı o kadar yaşı olmasına rağmen kafa dengiydi bize ayak uyduruyordu bizimle bizim gibi genç gibi takılıyordu.Bazen dalga falan geçiyorduk şakasına hiç aldırmıyordu.onun dışından yemekhanede aşçılar falan vardı bizimle çok iyi anlaşırdı bizde onlarla çok iyi anlaşırdık.Burda biraz da senin ilk başta verdiğin izlenim önemli, karşıdaki insanlarda bundan anlayıp ona göre davranırsa anlayışla olursa , hiç bir sorun yaşamazsın.

sana tavsiyem gir bir yerden başla , beğenmezsen değiştir başka işe bak , başka işlere bak, her işte bir tecrübe edinirsin, bir yerden başla ne olursa olsun.

dreamuiz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
277
İsim
Anıl Aykın
Burda biraz da senin ilk başta verdiğin izlenim önemli
Haklısınız hocam, zamanında pek aldırış etmeyen müdür artık hal hatır soruyor karşılaştıkça.
sana tavsiyem gir bir yerden başla , beğenmezsen değiştir başka işe bak , başka işlere bak, her işte bir tecrübe edinirsin, bir yerden başla ne olursa olsun.
İlk girdiğim iş ilk okul zamanında berberde çırak olarak başlamaktı. Lise'nin ortalarında da karton bardak üreten fabrika da çalışmıştım ve öğrendiğim birkaç şey ile bir yaşıma daha girmiştim iş konusunda (kötü anlamda). Onun dışında ortamı da kötüydü gelen öğrenci 2. gün gelmiyordu bir daha. Bende 1 hafta durdum ve bıraktım, hak edilen değer gösterilmiyordu da zaten. Lise zamanı arduino öğrenmiştim, belirli bir seviyeye kadar geldim ve arduino üzerinden oyun yapan bir tanıdıktan iş almıştım. Onun öncesinde aldığım laptop format işleri dışında bana gelen ilk iş olmuştu ve şu an ıt stajyeriyim. Geçen haftalarda bir fabrikaya basit bir sunucu sistemi + laptop'lara bakım vesaire yapmıştım. Olduğum yerde ortam güzel, insanlar samimi, zor durumda yardım istenildiğinde vesaire çekinmeden ederler onun dışında herkes kendi işine odaklanır.

Top Bottom