Neler Yeni

Kaçak Xiaomi Telefon Devri Bitiyor!

Status
Bu konu kilitlenmiştir.

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10

Bir devrin sonu: Artık Xiaomi telefonlara IMEI atılamayacak!​

Ülkemizde çok yüksek satış miktarlarına ulaşan kaçak IMEI atılmış telefonlara karşı BTK'nın bir önlem alacağı beklenirken hamle Xiaomi'den geldi. Xiaomi telefonlar artık RSA kilidi ile geliyor.​

Ülkemizde cep telefonu fiyatları yüzünden ülkemiz insanı da haliyle ülkemizde kayıtlı olan başka telefonlara ait IMEI'lerin atılarak kullanılabildiği, yurt dışından gelen kaçak telefonlara yöneliyor. Söylentiler BTK'nın bu telefonları tespit edip sistemden atabileceği yönünde idi. Bazıları ise bunun imkansız bir şey olduğunu belirtiyordu. Fakat bu konudaki atak hiç beklenmeyen bir yerden geldi.

rsa-AMVS.png

Bu aralar dışarıda gezerken etrafımızda genelde duyduğumuz melodi hep aynı: Xiaomi'nin klasik zil sesi. Hatta öyle ki kendimiz de Xiaomi veya alt markalarına (Redmi, Poco) ait bir telefon kullanıyor ve zil sesini değiştirmediysek melodiyi her duyduğumuzda ister istemez elimizi cebimize atabiliyoruz. Bunun nedeni belki de şu anda Türkiye'de en çok kullanılan telefonun Xiaomi olması. Fakat resmi rakamlar en çok satılan telefonun Xiaomi olmadığını gösteriyor. Peki neden?

Çünkü Xiaomi kullanıcılarının bir kısmı, belki de birçoğu telefonu resmi yollardan garantili şekilde satın almıyor. Yurt dışından kaçak yollarla giren Xiaomi, Redmi ve Poco markalı telefonlar çok yüksek rağbet görüyor. Resmi IMEI kaydı çok pahalı ve sadece kayıt edilen kişi adına olan sim kartlarla kullanılabilme gibi bir durumu barındırdığından bu yurt dışı Xiaomi telefonlara kaçak yollardan IMEI atılıyor. Öncelikle bunun bir suç olduğunu belirtmemiz gerekiyor fakat şimdiye kadar hükümetten veya BTK'dan bununla ilgili bir hamle gelmedi. Hatta resmi IMEI kaydı fiyatının 2000 TL'ye kadar yükselmesi, cep telefonundaki vergilerin yükseltilmesi ve cep telefonunda kredi kartına taksitin de engellenmesi yüzünden insanlar kaçak telefonlara yöneldi.

1625638594200.png

İşte bu kaçak yollardan IMEI kaydına karşı hamle ülkemizde kaçak IMEI kaydının en çok yapıldığı marka olan Xiaomi'den geldi. Daha önce Mi 9, Mi MIX 3 ve Mi 10 gibi amiral gemilerinde gördüğümüz RSA koruması Redmi Note 10 ve Mi 11 ailesinin giriş seviyesi üyeleri ile birlikte artık giriş ve orta seviye Xiaomi telefonlara da gelmeye başladı. Peki nedir bu RSA koruması?

Zaten bir süredir çift sim kartlı Xiaomi telefonların 1 numaralı sim kartı RSA kilidi ile geliyordu. Bu yüzden kaçak IMEI işlemleri sadece 2 numaralı sim karta yapılabiliyordu. Şimdi ise Redmi Note 10, Redmi Note 10 Pro, Poco X3 Pro ve Mi 11 ailesi gibi 2021 model Snapdragon işlemcili cep telefonlarında iki sim kartta da RSA koruması bulunuyor. MTK işlemcili Redmi Note 10S gibi telefonlarda ise şimdilik RSA koruması bulunmuyor.
RSA donanım ve yazılımın bir arada olduğu bir koruma şekli. Koruma sadece yazılımsal değil donanımsal da olduğu için normal yollarla aşılması neredeyse imkansız. Eğer bu kilitlemenin 128 bit protokolü ile yapıldığını düşünürsek normal bir bilgisayarın bu kodu çözerek RSA korumasını aşması ortalama 2 milyon yıl, evet yanlış okumadınız 2 MİLYON YIL alıyor. Yani pratikte bu korumayı aşmak imkansız.

Aldığımız bazı duyumlar telefonların arka kapağının açılıp anakarta müdahale edilerek bu korumanın aşılabildiğini gösterse de, bu şekilde bir müdahalede anakarta zarar verme ihtimalinin yanında telefonun 4G hatta 3G bile çekememesi, sadece 2G çekebilmesi ve şebekenin de sürekli kopma yaşaması, yani pratikte telefonun kullanılamaması probleminin bulunduğu yönünde.

Kısaca bir devrin sonuna geldik gibi. Artık yeni çıkacak Snapdragon işlemcili Xiaomi, Redmi ve Poco telefonların tamamı her iki sim kartta da RSA koruması ile gelecek. Bu korumanın kaynak kodları bilinmeden de yazılımsal olarak aşılması imkansız görünüyor. Bu yüzden eğer aranızda gayri resmi yollarla yurtdışından gelen Redmi Note 10/Note 10 Pro, Poco X3 Pro veya Mi 11 serisi alan varsa bu telefonlara kaçak IMEI atılamayacağını, sadece resmi kayıt seçeneğinizin kaldığını belirtmemiz gerekiyor.

Elbette biz kesinlikle kaçak telefon alıp IMEI numarası kopyalamanızı önermiyoruz. Keza bu yasal bir durum değil. En doğru olan yol verginizi ödeyerek ülkemizde satılan yasal modelleri tercih etmeniz olacaktır.

Yazı Teknolojioku.com'dan alıntıdır:

Eveeeet arkadaşlar, böylece bir devir daha kapandı.

Zaten geçtiğimiz aylarda Hardware Plus'ın canlı yayınında ve soru-cevap videolarında dinlemiştim. Rakamları sallıyorum. Türkiye içerisinde dolaşan 10 milyon Xiaomi telefon varsa bunun sadece 3 milyonu resmi yollarla satılan telefonlarmış. Xiaomi'nin merkez heyeti bu durumdan rahatsızmış ve yakın zamanda Türkiye'ye özel ekip göndermişler. Onlar da yaptıkları incelemelerde çok fazla vergisiz cihazın ülkeye sokulduğunu ve IMEI çaktırılarak kullanıldığını tespit etmişler. Bunun sonucunda da bundan sonra üretilen modellerde her iki SIM'e de RSA koruması getirmişler.

Bazı telefoncular kırdık diyorlarmış ama okuduğum ve araştırdığım kadarıyla kırılması imkansız.

Bu işi yapan bir iki kişiyle görüştüm, listelerini edindim. Pek umutlu konuşmuyorlar. Şu anda IMEI atılamayan ve muhtemelen asla atılamayacak olan cihazların listesi:

1) Redmi Note 10
2) Redmi Note 10 Pro
3) Poco X3 Pro
4) Poco F3
5) Xiaomi Mi11
6) Xiaomi Mi11 Lite

NOT: Yazının yazıldığı tarihte durum budur. Bundan sonraki zaman diliminde bir gelişme olursa yazı güncelliğini yitirmiştir ve sorumluluk almam.

Son düzenleme:

KeReM 1963

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,721
İsim
Kerem ORUÇ
İlgilendiği Kategoriler
Yurtdışı Alışverişi
Instagram
oruckereem
Steam
Kerem1963
Discord
Kerem1963 #8121
Xiaomi Adamdır !

Tam okumadım ama güzel olmuş iyi oldu her yer kaçak telefon dolmuştu

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
3000 TL telefonu 1500-1700 TL'ye alabilme şansı varken kimsenin hak, hukuk düşündüğü olmuyor anlaşılan. Telefon başına üreticisiden fazla parayı vergilerle kazanan bu devlet utansın. Bunu da bir şekilde kıracaklarını düşünüyorum, güzel bir ekonomik özgürlük ile bilinçli vatandaşlar olmadığı sürece 7 milyon yakında 14 milyon da olur.

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Ben kaçak aldığım için aşırı pişmanım en yakın vakitte satacağım büyük ihtimalle. Parasını verip orijinal alacağım, en basitinden imei attırmak bile dert.

Psyduck

80+ Platinum
En İyi Cevap
16
custom romda falan da kalıyor mu o kilit? telefonum kaçak değil ama merak ettim yine de.

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
3000 TL telefonu 1500-1700 TL'ye alabilme şansı varken kimsenin hak, hukuk düşündüğü olmuyor anlaşılan. Telefon başına üreticisiden fazla parayı vergilerle kazanan bu devlet utansın. Bunu da bir şekilde kıracaklarını düşünüyorum, güzel bir ekonomik özgürlük ile bilinçli vatandaşlar olmadığı sürece 7 milyon yakında 14 milyon da olur.
Bana şu kısmı ilginç geldi.

Rakamları yine sallayacağım. Resmi olarak 3 milyon da satılsa toplamda 10 milyon cihaz satılmış diyelim. Bunun parası dönüp dolaşıp en son kimin cebine gidiyor? Xiaomi'nin. Yani siz Xiaomi'nin CEO'su olsanız bir pazarda kayıtlı 3 milyon cihazın satılmasını mı istersiniz toplamda 10 milyon cihazın mı?

Çünkü IMEI atma işini bitirdikleri anda Xiaomi'nin Türkiye'deki satışları dibi görebilir. Çoğu insan kaçak alıyordu. Bu da toplam satış adedini ve pazar payını düşürebilir. Acaba Xiaomi, Xiaomi Türkiye distribütörlerinin baskısı nedeniyle mi böyle bir önlem aldı? "Biz o kadar distribütörlük aldık, her yere mağaza açtık, devlete vergimizi veriyoruz, ona rağmen kimse bizden almıyor gidip kaçakçılardan alıyorlar" demiş olabilirler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

custom romda falan da kalıyor mu o kilit? telefonum kaçak değil ama merak ettim yine de.
Kalıyormuş hocam. Donanımsal + yazılımsal bir kilit. Yazılımı halletseniz bile donanıma müdahale edemiyormuşsunuz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
161
İsim
ahmet selim halis
Eski cihazları etkileyen bir durum değil. Onlar sadece BTK bir önlem alırsa etkilenir.
merhaba ben poco x3 proyu amazon.de üzerinden 200 euroya istetmiştim şuan teyzemgilde ve hala vaktim var sizce iade etmelerini söylemeli miyim? (8gb ram 256 hafıza olan modeli bu fiyata bulmuşken bırakmak içimden gelmiyor)

Psyduck

80+ Platinum
En İyi Cevap
16
Bana şu kısmı ilginç geldi.

Rakamları yine sallayacağım. Resmi olarak 3 milyon da satılsa toplamda 10 milyon cihaz satılmış diyelim. Bunun parası dönüp dolaşıp en son kimin cebine gidiyor? Xiaomi'nin. Yani siz Xiaomi'nin CEO'su olsanız bir pazarda kayıtlı 3 milyon cihazın satılmasını mı istersiniz toplamda 10 milyon cihazın mı?

Çünkü IMEI atma işini bitirdikleri anda Xiaomi'nin Türkiye'deki satışları dibi görebilir. Çoğu insan kaçak alıyordu. Bu da toplam satış adedini ve pazar payını düşürebilir. Acaba Xiaomi, Xiaomi Türkiye distribütörlerinin baskısı nedeniyle mi böyle bir önlem aldı? "Biz o kadar distribütörlük aldık, her yere mağaza açtık, devlete vergimizi veriyoruz, ona rağmen kimse bizden almıyor gidip kaçakçılardan alıyorlar" demiş olabilirler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kalıyormuş hocam. Donanımsal + yazılımsal bir kilit. Yazılımı halletseniz bile donanıma müdahale edemiyormuşsunuz.
aynısını ben de düşündüm aslında. xiaomi olarak satış yapıldıktan sonra rsa kilidiymişş cartmış curtmuş çok etkilemez. bundan sonra da alan eski modelleri alır artık. şu anda rsa kilidi bulunmayan modellerden alınmaya devam edilir.

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
merhaba ben poco x3 proyu amazon.de üzerinden 200 euroya istetmiştim şuan teyzemgilde ve hala vaktim var sizce iade etmelerini söylemeli miyim? (8gb ram 256 hafıza olan modeli bu fiyata bulmuşken bırakmak içimden gelmiyor)
Yani vebal almak istemem hocam. Yukarıdaki yazıyı okumuşsunuzdur, kolay kolay aşılacak bir kilit değil diyorlar. Sizin kararınız.
Bugünkü duruma bakarsak "8 ay sonra mp3 çalarınız hayırlı olsun"a çıkıyor sanki iş.

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,624
Üyeler
140,675
Son üye
NovaNex
Top Bottom