Neler Yeni

Lenovo İdeaPad Gaming3 Isınma Ve Şarj Soketinden Cızırtı Gelme Sorunu

YavuzSeto

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Yavuz Selim Tosun
Ablam Lenovo'nun Legion seisi bir bilgisayar kullanıyor.Ondan dolayı Lenovo'ya baya ısınmış birisiydim.Severek İdeaPad Gaming 3 i7 modelini aldım.Notebook gündelik kullanımlarda çok güzel ve şık.Fakat bana mı fazla geldi yoksa olması gereken bu mu bilmiyorum GTA V en yükseğin bir tık altı ayarlarda 80-90 fps almama karşın işlemci sıcaklığı 90- 95 arası oynuyor.En yüksek 97 yi gördüm.Aldıktan sonra farkettim bilgisayar tek fan ile çalışıyor ve sıcak hava çıkışını ekran menteşelerinin yanından vermişler ve bi nevi ekrana doğru üflüyor.Uzun vadede sıkıntı çıkarır mı emin değilim.Ve bunun yanında şarj soketinden şarj olurken cızırtı geliyor Legion modelinde de test ettim fakat onda böyle bir ses yok.Büyük ihtimal kronik bir sorun olduğunu düşünüyorum ve servise götürsem dahi değişim veya iade dışında bir seçeneğim olmayacak.Rahatsız edici bir ses değil kimi zaman odaklanmasam duyulmuyor bile fakat 10k küsür para verip böyle şeyleri görmek insanı huzursuz ediyor.Bu notebook'u kullanan varsa düşüncelerini yazabilir mi?Şimdiden teşekkür ederim.

dadoftiku

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Erdem
f4-f5 tuşlarının altından geliyorsa ses ekran kartında coil whine vardır ve performansa vs etki etmeyecek bir durum.Fakat ısınma konusuna gelirsek çok tehlikeli derecelerden bahsediyoruz.Değişim talep et en yakın zamanda ve amd işlemcili bir modeline geç tavsiyemce çünkü amd işlemciler 7nm dir ve daha serin çalışırlar.Aynı bilgisayar bende de var ve coil whine sorunlu.Fakat ısınma konusunda gerçekten ciddi mânada fazla bir ısınmadan bahsediyoruz ben en fazla 70-75 dereceleri gördüm şu zamana kadar.Bilgisayar çift fanlı ayrıca sadece ikisi de sağ tarafta bir fan da küçük.Kesinlikle iade veya değişim iste normal bir ısınma değil 100 derecede bilgisayar kendini kapatır zaten işlemcin yanmasın diye.

34480

80+ Platinum
En İyi Cevap
23
f4-f5 tuşlarının altından geliyorsa ses ekran kartında coil whine vardır ve performansa vs etki etmeyecek bir durum.Fakat ısınma konusuna gelirsek çok tehlikeli derecelerden bahsediyoruz.Değişim talep et en yakın zamanda ve amd işlemcili bir modeline geç tavsiyemce çünkü amd işlemciler 7nm dir ve daha serin çalışırlar.Aynı bilgisayar bende de var ve coil whine sorunlu.Fakat ısınma konusunda gerçekten ciddi mânada fazla bir ısınmadan bahsediyoruz ben en fazla 70-75 dereceleri gördüm şu zamana kadar.Bilgisayar çift fanlı ayrıca sadece ikisi de sağ tarafta bir fan da küçük.Kesinlikle iade veya değişim iste normal bir ısınma değil 100 derecede bilgisayar kendini kapatır zaten işlemcin yanmasın diye.
Şarj soketinden geliyor diyor ekran kartı ne alaka
Mesaj otomatik birleştirildi:

İşlemci ısınma sorununu işlemci kullanımını maksimum %99 yapıp çözenler vardı. Hepsiburada'da yorumlarda okumuştum. Onu bir dene istersen.

Dark Lightning

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,561
İsim
-
İlgilendiği Kategoriler
-
İşlemci de 120 derece gördüm :) gönül rahatlığıyla söylerim termal macun yenile (6 ayda bir)

Hocam 10k verip böyle bir durumla karşılaşmak kötü elbette şunu diyebilirim intel işlemcidir okey sıcaktır ama 90derece çok termal macunu yenile tozları al. Farkı çok hissedersin. Neredeyse pc kendini kapatacak duruma gelmiş kaç ay oldu alalı ?

simo0275

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
234
İsim
ismail aydilek
amd daha çok ısınır i7 nin verdiğini laptopda amd veremez bence sıcaklık değerleri afaki bi yükseklik yok işlemcisi i7 ve perforamsnlı bir işlemci iyi bir termal macunla bakım yaptırısa sorunu çözülür bence

YavuzSeto

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Yavuz Selim Tosun
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İşlemci de 120 derece gördüm :) gönül rahatlığıyla söylerim termal macun yenile (6 ayda bir)

Hocam 10k verip böyle bir durumla karşılaşmak kötü elbette şunu diyebilirim intel işlemcidir okey sıcaktır ama 90derece çok termal macunu yenile tozları al. Farkı çok hissedersin. Neredeyse PC kendini kapatacak duruma gelmiş kaç ay oldu alalı ?
daha 1 ay bile olmadı 0 aldım :(

Şarj soketinden geliyor diyor ekran kartı ne alaka

İşlemci ısınma sorununu işlemci kullanımını maksimum %99 yapıp çözenler vardı. Hepsiburada'da yorumlarda okumuştum. Onu bir dene istersen.
nasıl yapıldığı hakkında biraz bilgi verir misin?

aynen çift fanlıymış inceleme videolarında anakart fotoğraflarından farkettim.Uzaktan eğitim sürecinde de iade veya değişim işiylede uğraşıp başımı iyice belaya da sokmak istemiyorum.Az daha araştırıp yetkili servise kendi elimle götürmeyi düşünüyorum hem süreç hızlanır hem de direkt yetkiliyle muhattap olurum.

ve kanka şarj soketini söktüğümde ses kesiliyor yani söküldüğü zaman bahsettiğin özellik kapanıyor ise sorun yok ama ben emin olamadım şimdi :)

Son düzenleme:

YavuzSeto

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Yavuz Selim Tosun
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
IMG_20201109_033530_4.jpg
IMG_20201109_033532_3.jpg

Önceki kullandığım programdan pek emin olmadım ve msi afterburner programıyla bu değerleri aldım sizce 89-90 seviyeleri yine de yüksek mi?
Bu arada notebook özellikleri
i7 10750H GTX1650 16 GB Ram bu kadarı yeterlidir diye düşünüyorum

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Dostum intel i7 10750h işlemci 92 93 dereceye kadar tam performans çalışıyor diyecek teknik servis. Benim de monster vardı 1 aylık pc 86 dereceleri görüyordu, araştırınca fark ettim ki çoğu pc modeli böyle. Msi ve asus dışında hepsinde bu problem var . Ben de soğutucu aldım dün 58 derecede oynadım oyun boyunca 😅 normalde ev sıcak olunca da 72 73 derecede oynuyordum. Soğutucu almayı deneyebilirsin hem ders esnasında stant olarak da kullanabilirsin

34480

80+ Platinum
En İyi Cevap
23
daha 1 ay bile olmadı 0 aldım :(

nasıl yapıldığı hakkında biraz bilgi verir misin?

aynen çift fanlıymış inceleme videolarında anakart fotoğraflarından farkettim.Uzaktan eğitim sürecinde de iade veya değişim işiylede uğraşıp başımı iyice belaya da sokmak istemiyorum.Az daha araştırıp yetkili servise kendi elimle götürmeyi düşünüyorum hem süreç hızlanır hem de direkt yetkiliyle muhattap olurum.

ve kanka şarj soketini söktüğümde ses kesiliyor yani söküldüğü zaman bahsettiğin özellik kapanıyor ise sorun yok ama ben emin olamadım şimdi :)
Oyunlarda CPU çok ısınıp 90 95 derecelere çıkabiliyor. Bilgisayar sıcaklığı orada sorunsuz bir şekilde tutuyor tabii, o konuda sıkıntı yok. Fakat daha az sıcaklıklarda kullanmak ürün ömrünü uzaltacağından dolayı biraz ayar yapmaya çalıştım. Bu yeni işlemcilerde "undervolting" yapılamıyormuş galiba, o yüzden güç ayarlarından cpu kullanımını max %99a ayarlayarak turbo boostun aktive olmasını engelledim oyuna girmeden önce. Bunu yaptıktan sonra oyunlarda CPU 70 derece civarında kaldı ve çok da bir performans kaybı olmadan oynayabiliyorum.

Hepsiburada'da yorumlarda birisi bunu yazmış. Dene istersen.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,209
Üyeler
140,616
Son üye
jsmlfegt
Top Bottom