Neler Yeni

İnceleme Lenovo Y Legion Stereo Kulaklık İncelemesi

Merhabalar. Bir süredir aktif olarak kullandığım Lenovo markasından Y Legion model isimli Stereo kulaklığın incelemesini gerçekleştireceğim.
Gördüğüm kadarıyla Türkiye'de hiç incelemesi bulunmayan bir model.
Umarım yaralı bir inceleme olur 🙏

Kutu Açılışı;

20210719_173100.jpg
20210719_173115.jpg
20210719_173253.jpg

Oldukça şık bir kutuya sahip.
Kutunun arkasında kulaklığın öne çıkan özellikleri yer almaktadır
Kutu açılışında kulaklık sizi bu şekilde karşılamaktadır:

20210719_173318.jpg

Kutu İçeriği;

20210719_172526.jpg

360ceaee-441e-4cd0-adf2-d0a37269d44d.jpg

20210719_173447.jpg

1xLenovo Y Legion Kulaklığımız
1x Jack Çoklayıcı
1x Kullanım Kılavuzu
1x Garanti Belgesi
1x Kulaklığın Özelliklerini İçinde Barındıran Bir Kitapçık

Çoğu özelliğini kitapçıkda da gördüğünüz gibi kulaklığın fiyatına göre öne çıkan özellikleri;

Kulak kısımlarının 90 derece dönebilmesi,
Mikrofonun yuvalı olması,
Kulak pedlerinin ve kafa pedinin kumaş olması

Bir çok platforma uyumlu olması

Ben bu özelliklere sahip ve fiyatı abartı olmayan kulaklık çok aradaım arkadaşlar fakat bu bütçede bu kulaklığın dışında elle tutulabilir düzgün bir kulaklık yok arkadaşlar.

----------

Kafa pedi ve kulak pedleri kumaş yapıda ve kırmızı renkte. Ek olarak oval bir yapıya sahip, bu sayede kulağa tam oturmakta. Saatlerce bilgisayar başında oturuyorum, şu ana kadar en ufak bir ağrı dahi yapmadı. Pedleri oldukça rahat ve yumuşak.

20210719_172746.jpg
20210723_150610.jpg

20210723_151444.jpg

---
Kulaklığımız karbon fiber görünüme sahip ve tamamen plastik bir malzemede. Tamamen plastik olması sizi korkutmasın, kaliteyi hissettiriyor. Trust Blizz kulaklığını kullanıyordum eskiden 300-400TL bandında bir fiyata sahip ve malzeme kaliteleri asla kapışamaz. İkisi de tamamen plastik fakat lenovo Y Legion malzeme kalitesi konusunda çok daha üst seviyede.
Kulaklığın üst kısmında "Lenovo" yazısı yer almaktadır. Kulak kısımlarında da Y harfini barındıran kırmızı detay var;

20210719_173911.jpg
20210719_174245.jpg

---
Kafa bandı 9 kademeli. Yani kafa yapım büyük, küçük derdi yoktur arkadaşlar çoğu kafa yapısına uyacaktır.

20210723_160536.jpg

Fotoğrafta 6 kademeli gibi gözüküyor evet fakat tek tek saydım arkadaşlar 9 kademe😄
---
Oyuncular için mikrofon epey önemlidir. Mikrofon kalitesi üzmeyecek bir seviyeye sahip. Birazdan da mikrofon testi yapacağım kararı siz verin iyi mi? Kötü mü? 200 lira bandında dolu dolu özelliklere sahip bir kulaklık için mikrofon kalitesi bana göre oldukça yeterli seviyede.
Üstte de bahsettiğim gibi yuvalı bir mikrofona sahip. Anlamayanlar için gizlenebilir mikrofon olarak geçiyor. Mikrofon kablosu tamamen plastik ve esnek.

20210719_172823.jpg

Mikrofonda hafif bir dipses mevcut bunu da belirteyim.
---
Kulaklığımızın ses girişi 3.5MM Jack ile sağlanmaktadır. PC'ye üstte bahsettiğim çoklayıcı ile bağlanmaktadır.
Ayrıca telefonda ve bir çok platformda kullanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi 3 çizgili jack'a sahip, yani telefona taktığınızda hem mikrofonu hem de sesi tek girişle kullanabilirsiniz.

WhatsApp Image 2021-07-23 at 22.36.02.jpeg

---------
2 metre siyah ve kırmızı renkte örgülü kabloya sahip. Kablosu bana biraz ince geldi fakat şu ana kadar herhangi bir yıpranma ile karşılaşmadım. Yaklaşık 3 aydır aktif olarak kullanıyorum. Ayrıca kablonun üzerinde herhangi bir kontrolcü bulunmuyor.
20210719_174712.jpg

(Macro çekim olduğu için kalın gözüküyor olabilir)

Teknik Özellikler;

• Hassasiyet : 100 dB
  • Frekans (Düşük) : 20 Hz​
  • Frekans (Yüksek) : 20 kHz​
  • Empedans : 32 Ohm
  • Ürün Ağırlığı : 270 Gr​
  • Ses girişi : 3.5mm Jack​
  • Sürücü Çapı : 2x50 mm
  • Sürücü Özellikleri : Neodimyum Sürücülü

50MM sürücülere sahip fakat ses seviyesi çok yüksek değil. Trust Blizz kulaklığının (40MM) ses seviyesinin yaklaşık %70'ine sahip. Çok yüksek ses seviyesinde kullanan arkadaşlara önermiyorum.
Sanal 7.1 özelliği bulunmuyor. Başlıkta da yazdığı gibi Stereo bir kulaklık fakat oyunlarda sesleri çok net bir şekilde yansıtıyor. Açıkçası Trust Blizz'den bu kulaklığa geçerken tereddüt etmiştim o kulaklığın sanal 7.1 özelliği mevcut. Net bir şekilde söyleyebilirim ki Lenovo Y Legion modeli ses kasma konusunda çok daha üstün. E-spor oyunlarında adamın nereden geldiğini veya nerede olduğunu çok net bir şekilde anlıyorsunuz. Hatta arkadaşlarımın çoğu üst seviye kulaklıklara sahip ve genellikle infoları ben veriyorum 😄 Hafif olduğu içinde epey rahat, kafaya baskı yapmıyor.

(-)Eksileri;

-Sanal 7.1 bulunmaması
-Ne kadar kaliteli de olsa tamamen plastik malzeme yapısına sahip olması
-Kablosunun ince olması
-Mikrofonda dipses sorunu olması
-Kulaklığın üzerinde veya kabloda yer alan herhangi bir kontrolcü bulunmaması
-RGB bulunmaması.
Benim için bir eksi değil kulaklıkta RGB sevmem fakat bir çok arkadaş kulaklıkta da RGB seviyor o yüzden eksi olarak görebiliriz, görmeyedebiliriz. Zevkler ve renkler.

(+) Artıları;

-90 derece dönebilen kulak kısımları
-Mikrofonun gizlenebilirliği
-Pedlerinin kumaş olması
-Fiyatına göre mikrofon kalitesi
-Dışardaki gürültüleri engellemesi
-270 Gram ağırlığa sahip kafada ağırlık hissettirmiyor böylece hiç bir ağrı da olmuyor
-E-spor oyunlarında ses deneyiminin fiyatına göre üst seviye olması
-Zevk ve renk tabi ki fakat karbon fiber görünüşe sahip olması premium bir his veriyor ve kırmızı siyah detayları çok şık duruyor.(bence😃)

Kimler almalı, kimler almamalı;

Oyunda tryhard ses kasayım, fiyatına göre dolu dolu bir ürün olsun, terletmesin, arada bilgisayardan çıkartayım dışarda kullanayım, mikrofonu da üzmesin diyenlere şiddetle öneriyorum bu fiyata bu özelliğe sahip ve marka bir kulaklığı bulmanız epeyce zor hatta imkansız denebilir😀

Ses seviyesi yüksek olsun, bass'ları çok kuvvetli olsun (bass'ları tatmin ediyor fakat üst seviye bir bass'ı yok), evimde kedim, köpeğim var kabloyu ısırıyor veya kabloyu çok yıpratıyorum diyenlere önermiyorum. Kablosu ne kadar örgü olsa da üstte dediğim gibi ince bir kabloya sahip.

Kulaklığın anlık fiyatı(23.07.2021): 277.66TL.

Şu an ki fiyatını sonuna kadar hak ediyor. İlerleyen zamanlarda fiyatı ne olur bilemiyorum. Şahsen 350TL'yi aşan fiyatı olursa bahsettiğim bütçede çok daha kaliteli kulaklıklar var.
Hepsiburada üzerinden ve Nethouse mağazasından aldım. Satıcı 4 gün içinde elime ulaştırdı.
Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz soruları sorabilirsiniz.

Gördüğüm kadarıyla Türkiye de hiç incelemesi bulunmayan bir kulaklıktı. Alırken tereddüt ettim fakat kesinlikle fiyatını hak eden bir kulaklık. 200TL fiyat bandında kulaklık arayan arkadaşlar kaçırmasın derim😃

Buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim🙏

Son düzenleme:

AdomSegat

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,777
İsim
Adem oku
Malzeme Kalitesi ve Tasarım Bence Kötü

knozhupgrade

80+ Bronze
Eline, koluna, ağzına sağlık.
Normalde bu tip kulaklıkları 10 dk üstü videolar da görüyordum ancak şurda hem daha kısa sürede okudum hem de gerçekten okurken zevk aldım. Çok başarılı bir inceleme olmuş, tekrardan emeğine sağlık.
Saygılar.

Mert Özkaya

𝑅 𝑜 𝓍
80+ Titanium
En İyi Cevap
11
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,784
İsim
Mert Özkaya
Instagram
_mrt_ozky_
Discord
Mert Özkaya #6849
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Malzeme Kalitesi ve Tasarım Bence Kötü
Tasarımı kişiden kişiye değişir zevk ve renkler. Malzeme kalitesinin kötü olduğunu tecrübeye dayalı mı dile getirdiniz yoksa fotoğraflardan mı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eline, koluna, ağzına sağlık.
Normalde bu tip kulaklıkları 10 dk üstü videolar da görüyordum ancak şurda hem daha kısa sürede okudum hem de gerçekten okurken zevk aldım. Çok başarılı bir inceleme olmuş, tekrardan emeğine sağlık.
Saygılar.
Teşekkürler 🙏

kolonya

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Ellerine sağlık. Gerçekten görüntü olarakta çok iyi bir kulaklık.

Mert Özkaya

𝑅 𝑜 𝓍
80+ Titanium
En İyi Cevap
11
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,784
İsim
Mert Özkaya
Instagram
_mrt_ozky_
Discord
Mert Özkaya #6849
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

AdomSegat

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,777
İsim
Adem oku
Tasarımı kişiden kişiye değişir zevk ve renkler. Malzeme kalitesinin kötü olduğunu tecrübeye dayalı mı dile getirdiniz yoksa fotoğraflardan mı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Teşekkürler 🙏
Fotoğraflar + Plastik

Mert Özkaya

𝑅 𝑜 𝓍
80+ Titanium
En İyi Cevap
11
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,784
İsim
Mert Özkaya
Instagram
_mrt_ozky_
Discord
Mert Özkaya #6849

AdomSegat

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,777
İsim
Adem oku
Kullanmadan böyle bir yorum yapmanız doğru değil dostum🙂 Trust Blizz'de tamamen plastik fakat arada dağlar kadar fark var.
Doğrudur Ancak Sonuç Olarak Plastik MAX Kalitesi Belli
Min Kaltitesi Belli
Ayrıca ZEVK Meselesi dediğin
ben olsam hayatta almayacağım bir kulaklık.

Mert Özkaya

𝑅 𝑜 𝓍
80+ Titanium
En İyi Cevap
11
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,784
İsim
Mert Özkaya
Instagram
_mrt_ozky_
Discord
Mert Özkaya #6849
Doğrudur Ancak Sonuç Olarak Plastik MAX Kalitesi Belli
Min Kaltitesi Belli
Ayrıca ZEVK Meselesi dediğin
ben olsam hayatta almayacağım bir kulaklık.
Dediğim gibi görüntüsü tamamen zevk ve renk meselesi bu konu hakkında seninle tartışmayacağım. Birisi çok beğenir birisi hiç beğenmez.
200 lira bandında mikrofonu yuvalı, kumaş pedli, marka, kulak kısımlarının 90 derece dönebildiği bir kulaklık zor bulunuyor bu devirde. Bu özellikleri önemseyen de var önemseyen de, yine zevkler ve renkler meselesi. Burada 1000TL bandında kulaklık tanıtmıyorum, 200 liralık kulaklıkta 1000TL'lik malzeme beklemek doğru olmaz.

Top Bottom