Neler Yeni

Yardım Macbook Hakkında

AK47

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
737
İsim
Yılmazhan Yıldız
Ben de macbook bakıyorum ama 5000₺ lik macbooklar açıkçası hem tasarım hem de performans açısından gündelik işleri görüyor ama benim için video montajlıyorken performansı önemli olduğu için çok düşük kalıyor günümüze göre. Çağ dışı denilebilir.

Eğer sadece internette gezineceksen o kadar para ödeyip ikinci el Macbook alacağına daha ucuza işlerini görecek birinci el laptop alabilirsin.

Yok internette gezmeyeceğim (oyun kesinlikle ama kesinlikle oynanmaz bunlarda) gidip fotoğraf, video vb. işlerde çalışacağım diyorsan alınabilir ama dediğim gibi çok eski oldukları için bu tarz işlere performansları yetmiyor artık.
Ayrıca macOS un desteklediği oyun sayısı aşırı az onu da söyleyeyim. Ki desteklese bile oynatacak kadar performansları yok eski macbookların. Ve evet oyunlarda ve render kısmında aşırı ısınıyolar ama fan gürültüsü çıkartmıyorlar.

Kendin kafanda tartman lazım neye ihtiyacın var neye yok diye.
Anladım sağol. Zaten yukarıda belirtmiştim ne için laptop alacağımı, söylenenlere göre macbook işimi görmeyecek gibi duruyor. Yorumun için teşekkürler.

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,420
İsim
Güray
Anladım sağol. Zaten yukarıda belirtmiştim ne için laptop alacağımı, söylenenlere göre macbook işimi görmeyecek gibi duruyor. Yorumun için teşekkürler.
Ne için alacağını biliyorum ama hem konuya giren diğer insanların da kendilerince bi fikri olsun diye nedense böyle yazmak daha hoşuma gidiyor.

• Beğen
Reaksiyonlar: AK47

AK47

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
737
İsim
Yılmazhan Yıldız
Ne için alacağını biliyorum ama hem konuya giren diğer insanların da kendilerince bi fikri olsun diye nedense böyle yazmak daha hoşuma gidiyor.
Tamamdır şimdi anladım, eline sağlık.

Egolu doktor ?

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
549
İsim
Harunckr
Macbook bir efsanedir dostum. Ama 2. Pc olarak.... yıllarca air kullandım. Yani öyle güzel bişey ki yer kaplamaz şarz uzun hız kullanım konforu felan. Sadece kullananlar anlar. Kullanmadan 1-2 kere değmiş kötüleyenlere bakma sen. Ama oyun için dersen zaten sen başta MacBook’u sildin. Benim için idealdı çünkü benim oyun pcim ayrıydı. Bunu ben yatakta bir yere gittiğimde bişey izlerken birisiyle konuşurken. Nette gezerken kullanıyordum. Ayrıca o fiyata alamazsın zaten . Oyun olarakta GeForce now ile mac kullanarak oyun oynamak mümkün artık ama seni ne kadar tatmin eder bilemem

• Beğen

AK47

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
737
İsim
Yılmazhan Yıldız
Macbook bir efsanedir dostum. Ama 2. PC olarak.... yıllarca air kullandım. Yani öyle güzel bişey ki yer kaplamaz şarz uzun hız kullanım konforu felan. Sadece kullananlar anlar. Kullanmadan 1-2 kere değmiş kötüleyenlere bakma sen. Ama oyun için dersen zaten sen başta MacBook’u sildin. Benim için idealdı çünkü benim oyun pcim ayrıydı. Bunu ben yatakta bir yere gittiğimde bişey izlerken birisiyle konuşurken. Nette gezerken kullanıyordum. Ayrıca o fiyata alamazsın zaten . Oyun olarakta GeForce now ile mac kullanarak oyun oynamak mümkün artık ama seni ne kadar tatmin eder bilemem
Anladım yani iş için kullanılmayacaksa ikinci bilgisayar olarak alınabilir, keyif bilgisayarı gibi. Geforce now güzel bir uygulama fakat oturduğum yerin İnternet altyapısı çok kötü. Uygulamayı düzgün kullanamam muhtemelen. Gidişat gaming laptopları gösteriyor.

Egolu doktor ?

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
549
İsim
Harunckr
Anladım yani iş için kullanılmayacaksa ikinci bilgisayar olarak alınabilir, keyif bilgisayarı gibi. Geforce now güzel bir uygulama fakat oturduğum yerin İnternet altyapısı çok kötü. Uygulamayı düzgün kullanamam muhtemelen. Gidişat gaming laptopları gösteriyor.
Aynen öyle. Hatta şimdi son çıkan klavyeli tabletine gücüm yetse acimicam el capitanın yanına ama. Ülkenin ekonomisi çok kötü oldu eski alım gücümüzün yanından geçemiyorum

• Beğen

AK47

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
737
İsim
Yılmazhan Yıldız
Aynen öyle. Hatta şimdi son çıkan klavyeli tabletine gücüm yetse acimicam el capitanın yanına ama. Ülkenin ekonomisi çok kötü oldu eski alım gücümüzün yanından geçemiyorum
Yok ya valla bu gidiş hiç iyi değil. Bundan 2 ay önce arkadaşım Acer nitro 5 (rx560x ekran kartlı olan) laptopu 4000 TL ye aldı. Şuan 6000 TL. 2 ay önce 5 civarına 1650 ekran kartlı laptop alabilirken şuan 7 binin altında 1650 ekran kartlı laptop çok zor.

Tbagbagwell

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
397
İsim
Ömer Can Yıldırım
O donanım o parayı hak ediyor, özellikle son çıkan macbook prolar performans açısından hiç fena değil.

Ama macbooklar oyun oynamak ya da internette boş boş gezinirsin diye üretilen laptoplar değiller, içerik üreten ve hayatını bilgisayardan kazanan insanlar için tasarlanıyorlar.

Eşsiz bir ekran ve tasarıma sahipler, ayrıca o kadar güzel bir tasarımda o kadar yüksek performans veren başka laptop var mı benzer fiyata? Ben yok diye biliyorum.

Ki bu Apple, üstünden 10 yıl geçse bile alıcısı olacaktır ama Windows bilgisayarlar iki üç yıl sonra yok olup gider genelde.

İçindeki donanım düşük gibi görünse bile aşırı derecede optimize çalıştığı için aslında daha yüksek bir performans gösterir.
Macbookdan hiç bir cacık olmaz. En azından bizim için. O donanım o parayı hak etmiyor ! Ama yarım elma olunca işte. Peh :/
Performanstan diye tabir ettiğiniz şey performans değil. Önce bunu öğrenin. Tasarım olur, sadelik olur, taşınabilirlik olur, serin ve sessiz çalışması olur vb. Ama performans dediğiniz şey o Furmark testinde gösterdiği FPS değeridir. Geçelim bu işleri. Ayrıca boşuna analoji yapmayın herkes bilgisayarlar için performans dendiğinde donanımın max gücünü ve onun stabilitesini anlar. Onun dışında 10k fiyata alınacak bir macbook ile herhangi bir laptop markasının o fiyattaki f/p ürününü kıyaslamamıza gerek yok sanırım. İstediğiniz teste sokun kimin önde çıkacağı aşikar. Ayrıca tasarım da sizin hoşunuza gidiyordur , ama ben avam buluyor olabilirim. Savunduğunuz kısım bile kişiden kişiye değişen faktörler.

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,420
İsim
Güray
Performanstan diye tabir ettiğiniz şey performans değil. Önce bunu öğrenin. Tasarım olur, sadelik olur, taşınabilirlik olur, serin ve sessiz çalışması olur vb. Ama performans dediğiniz şey o Furmark testinde gösterdiği FPS değeridir. Geçelim bu işleri. Ayrıca boşuna analoji yapmayın herkes bilgisayarlar için performans dendiğinde donanımın max gücünü ve onun stabilitesini anlar. Onun dışında 10k fiyata alınacak bir macbook ile herhangi bir laptop markasının o fiyattaki f/p ürününü kıyaslamamıza gerek yok sanırım. İstediğiniz teste sokun kimin önde çıkacağı aşikar. Ayrıca tasarım da sizin hoşunuza gidiyordur , ama ben avam buluyor olabilirim. Savunduğunuz kısım bile kişiden kişiye değişen faktörler.
Performans denilen şey funmurk da gösterdiği FPS değeri değildir, ne yapacağım ben laptop alıp bütün gün funmurk açıp test mi yapacağım? Gideceğim video render'ı alacağım, başkası başka bi şey yapabilir.
Alacağım yanıma taşıması kolay, hafif ve ince Macbook'u arkadaşıma gideceğim, manzarası güzel olan bi yere, ofise ya da kafeye gideceğim. Ve kullanmaya başladığım anda batarya konusunda gram sorun yaşamayacağım çünkü 10 saatte varan kullanma süresinden dolayı bütün gün rahat rahat kullanacağım. Eşi benzeri olmayan kaliteli ekranına bak bak doyamacağım. Utanmasam kütüphanede bile video render alabileceğim çünkü fanları çok sessiz.

Macbook kadar ince, hafif, batarya ömrü bu kadar uzun giden, ekranı bu kadar iyi ve macOS için optimize edilen programlar ile Windowsta en çok kullanılan programlar ile karşılaştırıldığında daha yüksek performans veren ve aynı fan gürültüsünü çıkartan bir laptop bulabilir misin bana? Bulamıyorsan bence boşuna konuşma.

Ayrıca bu macbooku 6 yıl sonra bile satabilirim ama senin laptop'a ne olacak? Bir yenisi çıktığı anda zaten unutulup gidecek, üstüne bir de iki üç sene geçti mi ya ölümcül fiyata koyacaksın ya da keriz bulacaksın. Tasarım kişiden kişiye değişir diye bahsetmedim bile.

• Beğen

Tbagbagwell

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
397
İsim
Ömer Can Yıldırım
Performans denilen şey funmurk da gösterdiği FPS değeri değildir, ne yapacağım ben laptop alıp bütün gün funmurk açıp test mi yapacağım? Gideceğim video render'ı alacağım, başkası başka bi şey yapabilir.
Alacağım yanıma taşıması kolay, hafif ve ince Macbook'u arkadaşıma gideceğim, manzarası güzel olan bi yere, ofise ya da kafeye gideceğim. Ve kullanmaya başladığım anda batarya konusunda gram sorun yaşamayacağım çünkü 10 saatte varan kullanma süresinden dolayı bütün gün rahat rahat kullanacağım. Eşi benzeri olmayan kaliteli ekranına bak bak doyamacağım.

Macbook kadar ince, hafif, batarya ömrü bu kadar uzun giden, ekranı bu kadar iyi ve macOS için optimize edilen programlar ile Windowsta en çok kullanılan programlar ile karşılaştırıldığında daha yüksek performans veren ve aynı fan gürültüsünü çıkartan bir laptop bulabilir misin bana? Bulamıyorsan bence boşuna konuşma.

Ayrıca bu macbooku 6 yıl sonra bile satabilirim ama senin laptop'a ne olacak? Bir yenisi çıktığı anda zaten unutulup gidecek, üstüne bir de iki üç sene geçti mi ya ölümcül fiyata koyacaksın ya da keriz bulacaksın. Tasarım kişiden kişiye değişir diye bahsetmedim bile.
Söylediğin şeylerin hepsini yapabiliyorum. Ekstra olarak istediğim zaman istediğim oyunu açıp cayır cayır oynamanın keyfine varıyorum. Tamam biraz ağır, bataryası 5 saat gidiyor ama bunlar sorun değil benim için. Kocaman oyun dünyasının içinde aldığım zevki 1 kg fazla taşımaya ve fişi prize sokmaya tercih ederim. Ekran konusunda kendi bilgisayarıma güvendiğim için problemim yok. IPS ve gayet renklendirmesi üst düzey bir ekrana sahip bu benim için yeterli. Ayrıca konuyu açan arkadaşla biz 1 haftadır konuşuyoruz, adamın derdi f/p laptopda oyun oynamak. Macbook da ne oynayacak Allah aşkına ?
2.el muhabbeti de sosyete insanların ***** saçma takıntıları yüzünden. Halen elma var diye 1.5k verip Iphone 5s alan var. Oha ya. Git Xiaomi falan bak be abi.
Edit: Şimdi baktım sıfırı 2.400 tl 5s in. Hala savunmayacaksınız heralde ? Alırken ettiğiniz zararı satarken bir nebze olsun telafi etmeyi hayal etmek akıl işi değil. Ayrıca teknoloji şans işidir nereden biliyosun satabileceğini sağlıklı bir şekilde ?
Edit 2: Ortalama segment bir MSI, Monster, Dell laptoplar çok fazla değer kaybetmiyor. Sahibinden de teyit ettim şimdi. Argümanlarınızın tek tek çürüdüğünü görmek ne üzücü !?

Son düzenleme:
  • Beğen

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,420
İsim
Güray
Ayrıca konuyu açan arkadaşla biz 1 haftadır konuşuyoruz, adamın derdi f/p laptopda oyun oynamak. Macbook da ne oynayacak Allah aşkına ?
2.el muhabbeti de sosyete insanların ***** saçma takıntıları yüzünden. Halen elma var diye 1.5k verip Iphone 5s alan var. Oha ya. Git Xiaomi falan bak be abi.
Edit: Şimdi baktım sıfırı 2.400 TL 5s in. Hala savunmayacaksınız heralde ?
Konunun sahibinden bağımsız olarak şuan macbook muhabbeti yapıyorum, 5000₺ bütçesi olan adama 11.000₺ cihazı önermem, ki önermedim zaten.
Ayrıca sosyete mosyete, öyle ya da böyle satıyor mu satıyor.
iPhone 5S e gelecek olursak birincisi macbook ile iPhone ne alaka? İkincisi zaten onları ben de anlamıyorum, gördüğüm her an aşağlayıp dalga geçiyorum ki teknolojiden anlamasa bile hata yaptığını anlayıp bir daha yapmasın. iPhone 6S ya da 6S Plus alacak kadar param vardı ama ben Xiaomi mi9t aldım.

Dediğim gibi eski iPhoneları değil macbookları savunuyorum. Ayrıca oyun oynamayan adama, ki bilgisayar kullananların çoğu oyun oynamaz ya da oynadığı oyunları mac de de oynayabilir, gidip tasarımı daha az şık olan kalın ve hantal, çok daha hızlı değer kaybeden, pil ömrü yarı yarıya hatta daha fazla az olan, çok daha gürültü çalışan bir laptop önermektense macbook önermekte sakınca yok bence. Ki ben konu sahibine zaten macbook önermiyorum

Tbagbagwell

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
397
İsim
Ömer Can Yıldırım
Konunun sahibinden bağımsız olarak şuan macbook muhabbeti yapıyorum, 5000₺ bütçesi olan adama 11.000₺ cihazı önermem, ki önermedim zaten.
Ayrıca sosyete mosyete, öyle ya da böyle satıyor mu satıyor.
iPhone 5S e gelecek olursak birincisi macbook ile iPhone ne alaka? İkincisi zaten onları ben de anlamıyorum, gördüğüm her an aşağlayıp dalga geçiyorum ki teknolojiden anlamasa bile hata yaptığını anlayıp bir daha yapmasın. iPhone 6S ya da 6S Plus alacak kadar param vardı ama ben Xiaomi mi9t aldım.

Dediğim gibi eski iPhoneları değil macbookları savunuyorum. Ayrıca oyun oynamayan adama, ki bilgisayar kullananların çoğu oyun oynamaz ya da oynadığı oyunları mac de de oynayabilir, gidip tasarımı daha az şık olan kalın ve hantal, çok daha hızlı değer kaybeden, pil ömrü yarı yarıya hatta daha fazla az olan, çok daha gürültü çalışan bir laptop önermektense macbook önermekte sakınca yok bence. Ki ben konu sahibine zaten macbook önermiyorum
Konu anlaşıldı ve tatlıya bağlandı o zaman. Iphone örneğini yarım elma saplantılı mahluklar için vermiştim. Onun dışınıda macbbokların oyun için olmadığını ve F/P cihazlar olmadığı konusunda da hemfikir olduğumuza göre sorun yok. Ama ben gene de kimseye macbook önermem.

YeCeTe

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
YeCeTe
5. Seneye girdiğim MacBook Pro sahibiyim. Alırken amacim oyun degildi. Tamamen yaşam kalitem artsın diyeydi. Su an mail-ofis-sörf-video edit 1 tane de oyun wot blitz oynuyorum. Pil ömrüm %82 de. Kapağını kaldırdığım gibi açılıyor, mesaj-watsap-facetime kullanıyorum. Beni mutlu ediyor açıkçası. Oyun oynamak istediğim icin 1 ay önce gaming laptop aldım. Oyun oynamak istiyorsan MacBook kesinlikle sana göre değil.

• Beğen
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
952,296
Üyeler
150,056
Son üye
sevgeas
Top Bottom