Neler Yeni

Matmetaik ve kimya dersi iyi olmayan biri sayısal okuyabilir mi?

louis bloom

80+ Silver
Merhaba ben lise 2 ye gidiyorum bu yıl alan seçeceğiz sayısal eşit ağırlık ve dil diye şimdi benim sözel derslerim iyi ama sayısalda matematik ile kimya dersim iyi değil ailemde hep bana sayısal seç yaparsın doktor ol bizim hayatımızı kurtar diyorlar bir yandan da annem ile abim bana avukat ol diyorlar bir yandan da babam bana doktor ol diyor ama dediğim gibi doktorlukta sayısaldan alıyor ve bende sayısalda matematik ile kimya dersim iyi değil bu 2 dersi yapamıyorum ama onun dışında sayısalda fizik ile biyolojim iyi bunları yapabiliyorum şimdi ben çok kararsız kaldım acaba hangi bölümü okumalıyım sizce? Birde meslek seçiminde de kararsızım dediğim gibi ailem ikide bir bana doktor ol yada avukat ol diyorlar ama benim kafam karışık acaba hangisini olsam bilemedim? Ben şu an açık öğretim lisesine geçtim orda okuyorum evdeyim yani evde çalışıyorum sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler.
ben 486 puan ile lokman hekim unisine girdim dis hekimligine ayt de matematik yapabiliyorsan mat agirlikli cozsen yeterli diyecegim ama matematigim sıkıntı diyorsun sahsen hic sayisala bulasma o zaman sey yapabilirsin ben lisede esit agirlikciydim 1 sene mezuna kalip gecen sene girdim üniye esit agirlik okursun en azindan lise okul ortalaman dusmez ve bir yandan mat ve diger sayisal derslerini kasarsın 1 yilda mezuna kalip adam akilli oturtur aslanlar gibi girersin sinavina

Öyle bir şey yok. Bende tıp okuyorum, patoloji bölümündeyim. 70,000 TL verseler ülkede 10 kişiden 7'si doktor olur. Uzman Cerrahlar belki çok ameliyata giriyorsa anca alırlar. Ben hayatım boyunca hiçbir doktorun stabil olarak 70,000 TL kazandığını görmedim.
Bende görmedim ama ailem zorla beni doktor yapmak istiyor mesela benim 21 yaşında bir abim var oda 2 yıllık muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünü okuyor şu an üniversite de ama ailem onu bu yıl zorla özel bahçıvan üniversitesine gönderip tıp okutmak istiyorlar abimde onlara tıp okumak istemiyorum diyor ama abime ***** git tıp oku kötü bir şey midir bizim hayatımızı kurtar diyorlar annem ile babam

thepublicman

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,254
İsim
Kadir
Sen kendi hayal ve hedeflerine yönelik kariyer planı yap mesela ilgi alanların neler neye yönelik yeteneklerin var? Doktorların 70.000 aldığı doğru ama bunu kazanan doktor çok nadir ve alanında tecrübeli aile hekimleri yanlış bilmiyorsam aylık 12.000-14.000 TL alıyor oda her zaman değil gelen hasta sayısına bağlı. Kendin bir hedef belirle ve ona göre alanını seç kimya ve matematik önemli dersler. Doktorluğu kazanmakta öyle basit değil dereceye giren insanlar doktor oluyor

asertyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Bende boş değilim, boş keseden atmıyorum.
Doğrudur ancak daha lisedeki çocuğa matematikten kaç demek mantıksız.Daha önünde kaç sene var,kapatılmayacak eksik değil.Eşit ağırlıkta iş bulmak çok zorlaştı.Doktorlar ve mühendisler dışında çoğu bölüm iş sıkıntısı çekiyor.Sen de biliyorsun ki mühendis ve doktorlar da yurtdışına kaçıyor.

Bura.K

80+ Silver
Bende görmedim ama ailem zorla beni doktor yapmak istiyor mesela benim 21 yaşında bir abim var oda 2 yıllık muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünü okuyor şu an üniversite de ama ailem onu bu yıl zorla özel bahçıvan üniversitesine gönderip tıp okutmak istiyorlar abimde onlara tıp okumak istemiyorum diyor ama abime ***** git tıp oku kötü bir şey midir bizim hayatımızı kurtar diyorlar annem ile babam
Hocam kusura bakmayın ama cidden ailenizin kafa yapısı çok geride kalmış. Ailenize uymayın, kendi istediğiniz mesleğe kendiniz yazılın, çalışın. İstemediğiniz mesleği ömür boyu yapmak ayrı, istediğin mesleği yapmak ayrı. İstediğiniz meslek var mı peki? Yazdıysanız göremedim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

lisedeki çocuğa matematikten kaç demek mantıksız
Doğrudur, çalışırsa düzeltir. Ancak benim gibi sayısala kafası pek basmayan, çalışsa bile unutan pek çok arkadaşımız var. Bu yönden değerlendirdim :)
Eşit ağırlıkta iş bulmak çok zorlaştı.Doktorlar ve mühendisler dışında çoğu bölüm iş sıkıntısı çekiyor.
Evet, iş sıkıntısı çeken var. Ancak sadece "hastaneye atanma" gibi düşünme. Sanayilerde doktor ihtiyacı oldukça fazla. Daha geçen gün onlarca doktor alımı yapıldı (Ezacı gibi bir şey, tam ismini bilmiyorum. Aklıma gelmedi.)
Sanayi taraflarında oldukça yoğun bir işe alım söz konusu. Norm gibi ünlü firmalar hayatını kurtarabilir.

Mühendisler hakkında haklısınız. 10 mühendisin 5'i sahte diploma :D

Hocam kusura bakmayın ama cidden ailenizin kafa yapısı çok geride kalmış. Ailenize uymayın, kendi istediğiniz mesleğe kendiniz yazılın, çalışın. İstemediğiniz mesleği ömür boyu yapmak ayrı, istediğin mesleği yapmak ayrı. İstediğiniz meslek var mı peki? Yazdıysanız göremedim.
Aslında ben 4 yıllık ilahiyat okuyup din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olmak istiyorum dindar biriyim Müslümanım dinimi seviyorum dine ilgim var bunu aileme söylüyorum ama babam bana ben imamlarla hocaları sevmiyorum hepsi sahte hocadır boş ver doktor ol ilahiyat okuyup ne yapacaksın diyor bana
Mesaj otomatik birleştirildi:

ayrıca daha geçenlerde doktorluk okuyan Enes Kara diye gencecik çocuk intihar etmişti neden,aile baskısı yurttaki baskı gibi başkalarının isteklerini yerine getirme çabası içinde olmasından dolayı....
Doğru bu haberi televizyonda ailemde gördü ama yinede bana bir şey olmaz git tıp oku diyorlar

Bura.K

80+ Silver
Aslında ben 4 yıllık ilahiyat okuyup din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olmak istiyorum dindar biriyim Müslümanım dinimi seviyorum dine ilgim var bunu aileme söylüyorum ama babam bana ben imamlarla hocaları sevmiyorum hepsi sahte hocadır boş ver doktor ol ilahiyat okuyup ne yapacaksın diyor bana
Ülkemiz malum şeriata yakın bir yönetim ile yönetildiği için Din öğretmenlerin atanma olasılığı çok ama çok fazla. Öğretmenlik hakkında hiçbir fikrim yok.

Sen kendi hayal ve hedeflerine yönelik kariyer planı yap mesela ilgi alanların neler neye yönelik yeteneklerin var? Doktorların 70.000 aldığı doğru ama bunu kazanan doktor çok nadir ve alanında tecrübeli aile hekimleri yanlış bilmiyorsam aylık 12.000-14.000 TL alıyor oda her zaman değil gelen hasta sayısına bağlı. Kendin bir hedef belirle ve ona göre alanını seç kimya ve matematik önemli dersler. Doktorluğu kazanmakta öyle basit değil dereceye giren insanlar doktor oluyor

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,860
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Sözel de okuyamazsın. "Matmetaik"

thepublicman

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,254
İsim
Kadir
Sinerji bu sabah siparişi kendisi iptal etmiş. Bu durumda thh ye mi başvurayım ? Eğer başvurursam ürünü gönderirler mi ? Göndermezlerse boşuna uğraşmak istemiyorum.

Teşekkürler 3060 Alacağım

Dine bağlı olabilirsiniz ancak ilahiyat okumanız şart değil ki bu alanda kariyer planınız varsa ona göre bölüm seçimi yapın mesela ilahiyat okuyup akademisyen olmak isterseniz çok mantıklı olur yani hedefleriniz bence biraz yüksek olsun ama yapılabilecek hedefler olsun. İnsanların fikirlerini değil kendi fikirlerinizi düşünün bence yaşınız genç ilgi alanınızı henüz seçememişsiniz

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,021
İsim
Diyarhan
Matematik ve kimya nın yanına Türkçeyi de ekle o başlık ne öyle.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,767
Üyeler
140,697
Son üye
Mamii53
Top Bottom