Neler Yeni

Microsoft'tan korkuyorum

xxsay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
166
İsim
mert
maalesef bu işin pek kaçarı yok
ne kullanırsan kullan sıkıntılı bir konu
torr tek başına yetse keşke

_Zaur_

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,438
İsim
Zaur
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
Benim Windows'ta durmamın tek nedeni lanet bir iş yüzünden. Yoksa bilgisayarımda 40 tane oyun var ve hepsi Linux'ta çok süper çalışıyor., Nintendo 3DS'imde 60 tane oyun yüklü.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Daha yeni tor'a baktım biraz. 3 yerden IP süzgeçinden geçiyor :D.

Ben eskiden okuldayken, Siber Güvenlik Uzmanları seminere gelmişti bizim okula.

Bize sormuşlardı, şimdi bize Parmak izinizi ve şifrenizi verir misiniz diye? Oradakiler de hayır demişti ama tanımadığınız insanlar şu an sizin kredi kartı bilgilerinizden tutun, parmak izinize kadar her şeyi biliyor demişlerdi.

Cidden senin bu yazın daha da korkuttu beni ha :D.

Apple, FBI için arka kapı açmadı ama gerekli olduğunda paylaşıyor bilgileri kendi sunucularından. Lakin Android tarafı öyle değil.
Apple kafası boş değil hani. Her cihazı fahiş fiyata satıyorsa senin bilgilerini de fahiş fiyata satıyordur emin ol.

neptün yüksel

80+ Bronze
maalesef bu işin pek kaçarı yok
ne kullanırsan kullan sıkıntılı bir konu
torr tek başına yetse keşke
Toru yayarsak eğer tüm ağa, normal internet 10 güvenlik puanı ise torlu internet en azında 90 güvenlik puanı sağlar diye düşünüyorum. En azından bölgesel kimliğimiz herbir şey için şifrelenebilir.

Linux'ta mümkün bu ama diğer işletim sistemlerinden olmuyor.

xxsay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
166
İsim
mert
Toru yayarsak eğer tüm ağa, normal internet 10 güvenlik puanı ise torlu internet en azında 90 güvenlik puanı sağlar diye düşünüyorum. En azından bölgesel kimliğimiz her bir şey için şifrelenebilir.
tabi yine faydalı olur ama windows direk data topladığı için 50 diyelim biz ona:kekw:
win11 de hesap zorunluluğu bile getirdi şerefsizler

neptün yüksel

80+ Bronze
tabi yine faydalı olur ama windows direk data topladığı için 50 diyelim biz ona:kekw:
win11 de hesap zorunluluğu bile getirdi şerefsizler
Gelecek planım Linux kullanmak. Windows 11 sorunlu bir işletim sistemi, ben hiç kullanmıyorum zaten. Windows 10'da desteği bitecek yakında.

Linuxta, hiç olmazsa oynadığım oyunların performansı gayet yeterli ve Windows 10'dan da güzel FPS veriyor bazı oyunlarda, gizlilik desen işletim sistemi bazında birçok dağıtım kullanıcıdan veri toplamıyor zaten.

Birkaç iş var, bitsin zaten Linux'dayım ben.

Zaten Linux'un bayağı artısı var aslında;

_Zaur_

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,438
İsim
Zaur
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
Toru yayarsak eğer tüm ağa, normal internet 10 güvenlik puanı ise torlu internet en azında 90 güvenlik puanı sağlar diye düşünüyorum. En azından bölgesel kimliğimiz herbir şey için şifrelenebilir.

Linux'ta mümkün bu ama diğer işletim sistemlerinden olmuyor.
Diyelim ki, Tor ile İp adres takibinden yırttın bi türlü.

Ya senin kullanıcı hesapların? Giriş yapmiycakmısın? Profil bilgilerinde 1 nokta bile değişsen, geri silsen hepsi senin profil geçmişinde kalır. Bu takibi nasıl atlatıcaksın?

neptün yüksel

80+ Bronze
Apple kafası boş değil hani. Her cihazı fahiş fiyata satıyorsa senin bilgilerini de fahiş fiyata satıyordur emin ol.
Tabi değil. Onlar hakkında şöyle diyebilirim, onlar dünyaya optimist, pesimist duygularımızla karışmış düşüncelerimizle yani biz muggellar gibi bakmıyor.

Biz on adım ileri göremezken, onlar 1000 adım ilerisini tasarlıyor.

_Zaur_

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,438
İsim
Zaur
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
Tabi değil. Onlar hakkında şöyle diyebilirim, onlar dünyaya optimist, pesimist duygularımızla karışmış düşüncelerimizle yani biz muggellar gibi bakmıyor.

Biz on adım ileri göremezken, onlar 1000 adım ilerisini tasarlıyor.
Snowden izle adamım, Bilgisayar ortaya çıkmadan önce bile mors alfabesi bilgisayarları için takip cihazları vardı.

Onu düşünen senin gece hangi alt giyiminde uyuduğunu da bilecektir.

neptün yüksel

80+ Bronze
Diyelim ki, Tor ile İp adres takibinden yırttın bi türlü.

Ya senin kullanıcı hesapların? Giriş yapmiycakmısın? Profil bilgilerinde 1 nokta bile değişsen, geri silsen hepsi senin profil geçmişinde kalır. Bu takibi nasıl atlatıcaksın?
Tabi o site ile alakalı durum. VT'de kullanıcı logu tutuyorsa olabilir lakin benim Whatsapp'ım bile yok :D.

Bir de sen o Loglara gerçek bilgilerinle kayıt etmek zorunda değilsin yani. Fake hesap açabilrisin, Tarayıcı ajanı ile farklı cihaz olarak tanıtabilirsin (yada bilgisayar girdilerini elle değiştirirsen de olur), bölge kimliğinde gerçeği vermez.

Tabi çok takıntılı olmak lazım gizliliğe.

Snowden izle adamım, Bilgisayar ortaya çıkmadan önce bile mors alfabesi bilgisayarları için takip cihazları vardı.

Onu düşünen senin gece hangi alt giyiminde uyuduğunu da bilecektir.
İzliyeceğim, daha da dikkatli olmamızı anlarım.

xxsay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
166
İsim
mert
Tabi o site ile alakalı durum. VT'de kullanıcı logu tutuyorsa olabilir lakin benim Whatsapp'ım bile yok :D.

Bir de sen o Loglara gerçek bilgilerinle kayıt etmek zorunda değilsin yani. Fake hesap açabilrisin, Tarayıcı ajanı ile farklı cihaz olarak tanıtabilirsin (yada bilgisayar girdilerini elle değiştirirsen de olur), bölge kimliğinde gerçeği vermez.

bu kadar takıntı yaşamayı unutturur insana valla
azaltma dışında elden gelen bişey yok :(

neptün yüksel

80+ Bronze
bu kadar takıntı yaşamayı unutturur insana valla
azaltma dışında elden gelen bişey yok :(
Vallahi hacı ben bir şeyler deniyeceğim.

Kullandığım 3-4 site var;
- YouTube,
- LeetCode,
- SearX,
- Fitgirl,
- Kickass,
- Ziperto.
- Donanım Arşivi Forum.

Google hesabım bile yoktur.

Başka da site kullanmıyorum.

xxsay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
166
İsim
mert
Vallahi hacı ben bir şeyler deniyeceğim.

Kullandığım 3-4 site var;
- YouTube,
- LeetCode,
- SearX,
- Fitgirl,
- Kickass,
- Ziperto.
- Donanım Arşivi Forum.

Google hesabım bile yoktur.

Başka da site kullanmıyorum.
elimden kolay gelsin demek geliyor sadece
günümüzdeki windows zorunluluğu yakında biter umarım

_Zaur_

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,438
İsim
Zaur
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı

İzliyeceğim, daha da dikkatli olmamızı anlarım.
Unutma film hayali film değil :)
Adamın wikipedia'da özgeçmişi var :D

Top Bottom