Neler Yeni

Microsoft'tan korkuyorum

xxefe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
474
İsim
Efe Aksu
Merhaba arkadaşlar.

Ben neptün yüksel.

Arkadaşlar, Microsoft Swiftkey ile (genel olarak Android tarafında kullanılan, sanal klavye uygulamalası) her türlü girdilerinizi kendi sunucularına aktarıyor.
Mesela Whatsapp'ta birileri ile chat ediyorsunuz ve direkt ne yazdıklarını kendi sunucularına Meta'dan önce bile indiriyorlar.

Çok korkunç bir şey.

Resmen birileri bizi dinliyor, izliyor olay bu.

Bunu Swiftkey'e yapan, Windows'un en ücra köşelerine bile keylogger eklemiştir.
Yani yazma hızından tutun, yanlış yazdığınız şeye kadar ne varsa bunlar kayıt altında tutuluyor ve bizlerden bilgi öğreniyorlar.

Çok korkunç bir şey.

Bilgisayar kullanmam gerekiyor. Sizce Linux'a geçmek güvenli olur mu?
Microsoft swiftkey de ki verileri toplamasını nedeni reklamlar için bir çok şirkette öyle Google başta olmak üzere hemen hemen bir çok şirket verilerimizi topluyor.
Senin benim bizim pek bu konuda yapabileceğimiz bir şey yok. Ayrıca çok takılma artık 12-16 yaş aralık gruplarında panelciler bile var çok takılma kafayı yersin gizlilik konusunda bilirsin belki internette %100 gizlilik olmaz.

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Sanalda olduğun sürece, gerçi olmasan bile gezdiğin dolaştığın yerde mobeselerde surat ifadelerin çıkar. Bu paranoyaklığı bırakmanı tavsiye ederim.

Senin devletin senin verilerinin üzerine düşmüyorken girdiğin 2 site, yazdığın 2 satır veriyi başkasına vermişsin ne olur.

1687440381271.png

Senin durumun özeti :)

walhardes

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
yusuf yazıcı
Evet orası öyle üstad. Sadece belirsiz kullanıcı olursun büyük ihtimalle.
Mesela ben komşumun internetini kullanıyorum kaçak olarak :D.
sizin saklayacak neyiniz var anlamadım sizin yaptığınız baya paranoyaklılk başınıza bi folyo takmadığınız kalmış

chapter

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Enes Kaan
korkma neptün yüksel kardeşim. adamların çokta umurunda değilsin

neptün yüksel

80+ Bronze
korkma neptün yüksel kardeşim. adamların çokta umurunda değilsin
Sorun tek onlar değil ki, sorun mahkemelere ve genel kuruluşlara bilgi paylaşmaları.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sanalda olduğun sürece, gerçi olmasan bile gezdiğin dolaştığın yerde mobeselerde surat ifadelerin çıkar. Bu paranoyaklığı bırakmanı tavsiye ederim.

Senin devletin senin verilerinin üzerine düşmüyorken girdiğin 2 site, yazdığın 2 satır veriyi başkasına vermişsin ne olur.

Alıntıyı görüntüle

Senin durumun özeti :)

Veri paylaşıyorlar ya mahkemelere veya TV kuruluşlarına yada başka icralara, ondan duyarlı olmak gerekir.

Stayy

80+
Sorun tek onlar değil ki, sorun mahkemelere ve genel kuruluşlara bilgi paylaşmaları.

Veri paylaşıyorlar ya mahkemelere veya TV kuruluşlarına yada başka icralara, ondan duyarlı olmak gerekir.
:DD Mahkemelere bilgi paylaşmayacaklar ne yapacaklar ????? Neyin kafasını yaşıyorsun. Bilgileri paylaşmayıp suçluların önlerini mi açsınlar. Yasadışı bir halt yemediğin sürece mahkemelere bilgi gitmez.

neptün yüksel

80+ Bronze
:DD Mahkemelere bilgi paylaşmayacaklar ne yapacaklar ????? Neyin kafasını yaşıyorsun. Bilgileri paylaşmayıp suçluların önlerini mi açsınlar. Yasadışı bir halt yemediğin sürece mahkemelere bilgi gitmez.
Aman siz cidden bir şeyden anlamıyorsunuz. Boşuna dil döküyorum ben gerçekten. Tüm mahremiyetiniz, birilerin elinde olsun böyle.

Size yakın zamanlardan örnek vermek lazım. Mesela 15 Temmuz'da suçlu suçsuz kim varsa hapis yattı.

Duyarlı olmayın böyle şeylere, devam edin böyle (y).

Hakan06

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
460
İsim
Hakan Keser
Apple ile ilgili cevabım;
Apple dışarıya öyle ama kendi için değil. iCloud mesela fotoğrafları tarıyor. Ayrıca Apple ürününde az bir şey internet olsun daima iletişim halinde oluyor. Gizlilik ile ilgili sözleşmeyi kabul ettiğin kısım varya orayı bi' okuyun. Neler neler topluyorlar.

Şirketler ile ilgili cevabım;
Sen ve sevgilin mesela yazışıyorsunuz. Özel bir şeyler olabilir bu. Bunu sen, sevgilin ve şirket biliyor. Yarın bir gün mahkemelere de bilgi veriyorlar. Hatta TV'lerde bile verirler. Çok sakıncalı şeyler bunlar. Ondan korkuyorum.
Benim araştırdıklarım beni ilgilendirsin. Apple FBI'a arka kapı açmadı ama bir durum olursa bilgi paylaşıyor.

O senin hayatsızlığın panpa :D.

O da çok sakıncılı ama ondan elimizde olan bir şey yok maalesef.
Biraz paranoyak olmuşsun artık. Ali Koç falan değilsen kimse senin bilgilerini sallamaz .Milyarlarca insanın verisi toplanıyor ve bu gizli değil . Zaten söylüyorlar topluyoruz diye. Zaten o kadar insan arasından seni özellikle seçip hayatına müdehale etmezler.

Aman siz cidden bir şeyden anlamıyorsunuz. Boşuna dil döküyorum ben gerçekten. Tüm mahremiyetiniz, birilerin elinde olsun böyle.

Size yakın zamanlardan örnek vermek lazım. Mesela 15 Temmuz'da suçlu suçsuz kim varsa hapis yattı.

Duyarlı olmayın böyle şeylere, devam edin böyle (y).
Yapabileceğimiz bir şey var mı peki? O zaman hiçbir teknolojik alet kullanma. İnternetin "i"sinden bile uzak dur. Başka yapabileceğin bir şey yok. Bizim de yapabileceğimiz bir şey yok.

nightsoldier

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
402
İsim
C.S.
Yaşınız kaç bilmiyorum ama sizinki paranoyaklık. Akıllı telefon kullanıyorsanız, zaten bilgilerinizin 3. Kişilerle paylaşılacağını baştan kabul ediyorsunuz.
Kapitalist düzen bir şeyler satmak üzerine kurulu. Akıllı telefonlarda da , bir şeyler satın almanızı kolaylaştıran yığınla uygulama var. Navigasyon,eğitim ve bankacılık uygulamaları gibi spesifik bazı uygulamaları geçin, geriye kalan tüm uygulamalar, size bir şeyi satın aldırmak üzerine tasarlanmış. E bu adamlar sizin neyi sevdiğinizi nasıl bilecek, çerezlerden,instadan arattıklarınızdan biliyorlar. Önce bu uygulamaları tasarlıyorlar, ünlü ediyorlar, sonra sizin beğenilerinize ilişkin bilgi topluyorlar. İnsta ve tiktok, bu işi en iyi yapan iki mecra.
Eskiden facebook da vardı ama Facebook, veri toplama konusunda kallavi bir ceza yedi Ab’den. Oradaki husus, kullanıcıların onayını almadan verilerini 3. Kişilerle paylaşmasıydı facebookun. Artık onay alıyor. Zaten onay vermezseniz, sitryi kullanamıyorsunuz. Aynısı uygulamalar için de geçerli. Android marketten hangi uygulamayı indirirseniz, onay vermeniz gerek. Yoksa o uygulamayı yükleyemiyorsunuz.
Google , arama motoruna satın alma ile ilgili ne yazarsanız, (örn; 10k en iyi telefon gibi)bannerlarda karşınıza çıkarır. Çünkü google, çerez kullanır.
Zamanında blackberry de bb messenger üzerinden yapılan tüm mesajlaşmaların, önce kanadadaki sunucuya , ondan sonra karşıya gönderilmesinin ortaya çıkması üzerine büyük bir ceza yemişti. Ancak bb, yablış hatırlamıyorsam, mesaj içeriğini depoluyordu.
Şu anda gelinen nokta; mesajlaşma uygulamalarının, mesajları depolamadığının Taahhüdünü vermek zorunda. İnandırıcı mı? Değil, ancak yapacak bir şey yok. Whatsapp kullanmak zorundayız. Biz kullanmasak bile, iş hayatında ve sosyal hayatımızda karşımıza çıkıyor. En bilindik cümle “ whatsapp dan at kardeşim” değil midir? Nasıl kullanmayacaksınız? Ha, ben dağda mağarada yaşayacağım, elektrik va kullanmayacağım derseniz, o başka.
O kadar ileri gitmeyin, internet kullanıyorsanız ( ki foruma başlık açtığınıza göre kullanıyorsunuz) , issler, sizin hangi sitelere girdiğinizi bilebilirler. Telefonunuzda aradıklarınız, operatörler tarqfından kayıtlıdır. Telefonunuzun konumu yine kaydedilir. Ancak sizin mesajlarınız kaydedilmez. Ben mahkemeden hts kayıt bilgilerini istediğimde sadece o telefon numarasının kiminle konuştuğunu öğrenebilirim. Detay gelmez. Yani konuşma metinleri gelmez. Operatörler bu bilgileri saklamaz. Sadece hattın , hangi numarayla kaç dk konuştuğu bilgisi gelir.
Yani
1) akıılı tel kullanıyorsanız
2) sosyal medya hesabınız varsa ve
3) whatsapp kullanıyorsanız;
Zaten bilgilerinizi paylaşmaya onayınız vardır. İnanın swiftkey bu sitelerin yanında melektir, çok masumdur.

Son düzenleme:

Helixo

80+ Bronze
Merhaba arkadaşlar.

Ben neptün yüksel.

Arkadaşlar, Microsoft Swiftkey ile (genel olarak Android tarafında kullanılan, sanal klavye uygulamalası) her türlü girdilerinizi kendi sunucularına aktarıyor.
Mesela Whatsapp'ta birileri ile chat ediyorsunuz ve direkt ne yazdıklarını kendi sunucularına Meta'dan önce bile indiriyorlar.

Çok korkunç bir şey.

Resmen birileri bizi dinliyor, izliyor olay bu.

Bunu Swiftkey'e yapan, Windows'un en ücra köşelerine bile keylogger eklemiştir.
Yani yazma hızından tutun, yanlış yazdığınız şeye kadar ne varsa bunlar kayıt altında tutuluyor ve bizlerden bilgi öğreniyorlar.

Çok korkunç bir şey.

Bilgisayar kullanmam gerekiyor. Sizce Linux'a geçmek güvenli olur mu?
knk şuan senin benim bütün türkiyenin isim soyisim ana baba adları tclerimiz daha fazlası 15 yaşındaki ergenlerin elinde bide arapların

neptün yüksel

80+ Bronze
Yaşınız kaç bilmiyorum ama sizinki paranoyaklık.
Yakın zamanda örnek verdim ben. Mesela 15 Temmuz olaylarında. Suçlu suçsuz herkesi aldılar.
Yaş ile alakası yok bunun. Duyatlı olmak gerekir. Elden bir şey gelmez evet ama en azından özel bilgilerinizin birilerinin elinde olması en azından sizleri rahatsız etmeliydi.

Bir tutturmuşunuz yaş :D.
Al 9 yaşındayım.

knk şuan senin benim bütün türkiyenin isim soyisim ana baba adları tclerimiz daha fazlası 15 yaşındaki ergenlerin elinde bide arapların
Script çocuklarından erkek olarak ben korkmam. Bana bir şey yapamazlar ama kızları şantaj edebilir o okul çocukları. Adres ve tel bilgilerinden ötürü farklı yollarla şantaj edebilirler. Discord olaylarında gördük zaten, neler neler yapmış bunlar.
Tabi onların elinde böyle bir şey yoktur. Çünkü E-devlet verilerinin çalındığına dair olan haberlerde kaynak yok. Sadece başlık, clickbait gibi.

Araplar'ın elindeyse (ki sanmam çünkü çalındığına dair bilgi yok) o zaman sorun olabilir.

bilmediğin her dosyayı indirirsen ,virüsüde yersin,izlenirsin de.telefonda bu risk daha az fakat bilgisayarda çok kolay bir şekilde kameraya erişilebiliyor.
Bazen sıkıldığımla leptopun ön kamerası beni izliyormuş hissi yaşadğımda el hareketi çekiyorum kameraya şaka değil

Ekler

• images (1).jpeg
    images (1).jpeg
    31.8 KB · Hit: 18
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
970,926
Üyeler
153,471
Son üye