Neler Yeni

İnceleme Neden Opera GX yerine Microsoft Edge kullanmalısınız?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Azımsanamaz kadar kullanıcı kesimi Opera GX kullanıyor. Bu yazımda neden Microsoft Edge kullanmanız gerektiğidir Opera GX yerine.
Opera GX, Opera'nın "oyunculara özel" olarak çıkarttığını ve bu yönde pazarladığı bir internet tarayıcısıdır.
Edge ise yazılım devi olan ve Windows'un nasıl çalıştığını bilen Microsoft'un bir internet tarayıcısı.
Şimdi bu açıklamayı böyle yapmamın sebebi doğrudan mantıken hangisinin kullanılması gerektiğine ışık tutmak.
Nispeten uzun yazıya geçelim.
Not: Bu yazıda bilgiler ispatlı değildir tamamen kulaktan dolma bilgilerle yazılmıştır.

Neden Opera GX yahut Opera türevleri kullanılmamalı?
Veri hırsızlığı:
Opera'nın verileri çaldığına dair çokça söylenti var. Diğer tarayıcılardan farklı olarak verileri kendilerini geliştirmek için kullanmıyorlar, diğer tarayıcılar verileri alır ve anonim olarak kendilerini geliştirmek için işler, Çinlilere satıyorlar. "Modemi söktü götürüyo moruq!" olayı mevcut sanırsam. Yani evet, hepimiz ASELSAN mühendisi değiliz ama neden daha güvenilir bir seçenek varken bir çöpe bile isteye gidelim?

RAM ayarlaması cart curt: Opera RAM ayarlamanıza izin vererek RAM kullanımını düşürüyor imiş. E abicim, e kanzi, düşür bakim o RAM limitini, bak bakim nasıl çalışıyor o Opera? Chrome'da ve Edge'de yer alan bellek yönetimi zaten iyi çalışıyor. Kontrolü sizin elinize vermek ve güya kullanılan RAM'i düşürmek ne kadar mantıklı? Önemli olan RAM'i düşürmek değil, önemli olan "RAM'i verimli kullanmak" tır. Yani 1 GB'a düşürmüşsün bellek kullanımı ama haspam kaplumbağadan hallice. E ne anladım ben bu işten? Chrome veya Edge yahut Brave kullanın gitsin.

Oyuncu teması: Sırf ışıklı ledli diye oyuncu tarayıcısı olmuyor ustam. Sırf böyle yanarlı dönerli diye de kağnı kullanma bea.

Yan bar: Aynısı ve daha işlevlisi Edge'de var. Daha işlevli, unutma!

Neden Edge?

Bing AI: GPT-4 dil modelini kullanan yeni Bing sizin için web yardımcı pilotu oluyor. Microsoft OpenAI'a yaptığı milyar dolarlık yatırımı Bing'e yükledi. Bu da Edge'i daha işlevli bir tarayıcı haline getiriyor. Mevcutta açık olan sayfadaki bilgiyi işleyerek ilgili bağlamda cevap verme vs cart curt cidden iyi özellikler var. Bizzat ben daimi olarak kullanıyorum ve faydalanıyorum.

RAM kullanımı: kendinden düşük. "Ay acaba 100 MB daha mı arttırsam?" diye düşünmenize gerek yok :cool:

Yan bar: Daha işlevli, daha göz dostu ve daha estetik.

Eklenti desteği: Hem Chrome hem de kendi eklenti mağazasından eklenti kurulabiliyor.

Uyumluluk: Windows'u yapan adamın yaptığı yani işletim sisteminin yani bilgisayara can veren yazılımı yapan adamın yaptığı tarayıcı. Ona göre ayarını çekmiştir herhal dimi?

Not (tekrar): Bu yazı tamamen kendi sohbet dinamiğime dayalı oluşturulmuştur. Kesin ispatlı bir şekilde desteklenmemiştir.

Son düzenleme:
Top Bottom