Neler Yeni

Ok trollerin rezaleti.

ceto95

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
51
İsim
çetin pekdemir
Dostum alırdı
hdp Kayyumlardan bıkmış usanmış mecbur vericeklerdi
Kürtlerden alabilir ama hdp seçmeninden alamazdı mecbur diye bir şey yok neden şimdi 2.tur azaldı kürt seçmen, demek ki mecbur değillermiş, adam pkk yı seloyu kötülüyor mitinglerde, hdp seçmenide aa bu bizi çok iyi kötülüyor, ondan verelim mi diyerek, mansur yavaş sakin durduğuna bakma, ümit özdağ ile aynı tarz tavrı ve görüşü var.
İşte kk bu yüzden de kayıp etti sanki tek seçenekmiş ve herkes onu istiyormuş gibi aday oldu, herkes istemiyordu sonra bir şey oldu, ona vermeyen akplidir, mecbur vereceksiniz yoksa akpli hizbullahcısınız dendi. Neymiş bizim insanımız bu tarz söylemlerden zaten bıkmışken ona rakip olarak kabul edilen adayı ve seçmeni aynı tarz olunca, seçime gelmedi veya oy vermediler.

Not: tabi mansur yavaş aday olsaydı kazanamaz demiyorum. en güçlü kazanma adayı o olurdu. rte ninde önünde büyük aday olurdu. kk gibi sade sahil kesimlerde yapılan anketlerde önde gösterildiği gibi değil anadoluda yapılsaydı o anketler oradalardada önde olabilirdi.

Son düzenleme:

Carl-S

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
15,067
İsim
s
İlgilendiği Kategoriler
Laptop önerileri ve Telefon önerileri
Böyle bir şey imkansız. Mansur'un aday olmamasını sağlayan HDP idi zaten:

Sizce Batı'da yapılan her ankette en önde çıkan, halkın defalarca aday olarak önerdiği bir kişinin Kılıçdaroğlu'nun kulağına gitmemesi mümkün mü? Bilmiyor muydu o Mansur Yavaş'ı aday yapmayı? Biliyordu tabii ki. Meral Akşener bile sırf bu sebepten rest çekti vaktinde, masadan kalktı. Sonra tıpış tıpış geri geldi. Niye? Çünkü HDP faktörü var. Çıkarırsan vermeyiz dediler net şekilde.

Kılıçdaroğlu da %12-13'lük oy oranının hepsini olmasa da büyük bir bölümünü kaybetmemek için kendi adaylığını koydu. Koltuk sevdası da var işin içinde tabii ki. Fakat realist olalım, başta kalmasının asıl sebebi HDP oylarıydı. CHP ne yaparsa yapsın bu oy oranından yukarı çıkamazdı zannımca. Mansur aday olsa daha düşük alma ihtimalleri bile vardı, herkesi konsolide edemezdin Mansur Yavaş ile.
Mansur yavaş aday olsaydı kürtler yine verirdi bence ve chp iç anadoludan rahatlıkla oy alırdı ilk turda kazanmıştı.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Mansur yavaş aday olsaydı kürtler yine verirdi bence
Kürtler vermezdi demedim, HDP seçmeni vermezdi dedim. HDP seçmeninin yarısından fazlası sandığa gitmezdi Mansur Yavaş aday olsa. Böyle bir şeyin imkanı yok, hayal dünyasında yaşamayın. Mansur'un aday olmasını onlar engelledi yahu, attım vaktindeki tweeti. Böyle onlarca tweet döndü o dönemler. CHP bir karar almak zorundaydı. Mansur Yavaş'ı aday gösterip "Azalmış HDP/YSP oyları + İç Anadolu'dan alabileceğimiz potansiyel oylar"dan mı yürüyelim yoksa Kılıçdaroğlu'nu aday gösterip "HDP/YSP'nin tamamına yakınının oyunu" mu alalım? İkincisini tercih ettiler. İlkini tercih etselerdi de pek bir fark olmazdı, daha düşük olma ihtimali bile olabilirdi.

Aybars Han

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,582
İsim
İsmi ismi.
ve görüceksiniz belediye seçimlerinde Ak parti büyük şehirleri geri alıcak.
Bunun dışında haklısın kılıçdaroğlu istifa eder adam gibi biri gelir parti içindeki atatürkçülükle alakası olmayanlar giderse daha fazla şehir bile alır ve bu dediklerim çok zor bir şey değil Hiç değilse kk nın istifa etmesi.
Adamı harcadılar ben ona üzülüyom adam tek başına %30 toplamıştı 2018 de.Kılıçdarın oy potansiyeli yokmuş olsaydı seçimi alırdı
Evet muharremi harcadılar katılıyorum ama muharrem ince chp nin adayıydı biliyorsan evet kampanyaya destek olmadılar evet ince chp adayı olsada fazla aldı ama en kötü adayı koysan yüzde 20 kemik kitlesi var chp nin.

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,420
İsim
Selman
Böyle bir şey imkansız. Mansur'un aday olmamasını sağlayan HDP idi zaten:

Sizce Batı'da yapılan her ankette en önde çıkan, halkın defalarca aday olarak önerdiği bir kişinin Kılıçdaroğlu'nun kulağına gitmemesi mümkün mü? Bilmiyor muydu o Mansur Yavaş'ı aday yapmayı? Biliyordu tabii ki. Meral Akşener bile sırf bu sebepten rest çekti vaktinde, masadan kalktı. Sonra tıpış tıpış geri geldi. Niye? Çünkü HDP faktörü var. Çıkarırsan vermeyiz dediler net şekilde.

Kılıçdaroğlu da %12-13'lük oy oranının hepsini olmasa da büyük bir bölümünü kaybetmemek için kendi adaylığını koydu. Koltuk sevdası da var işin içinde tabii ki. Fakat realist olalım, başta kalmasının asıl sebebi HDP oylarıydı. CHP ne yaparsa yapsın bu oy oranından yukarı çıkamazdı zannımca. Mansur aday olsa daha düşük alma ihtimalleri bile vardı, herkesi konsolide edemezdin Mansur Yavaş ile.
Mansur Yavaş değil İmamoğlu da olurdu. Fark etmiyor bu durumda. Ancak Mansur'un aday olması dahilinde Memleket Partisi ve ATA İttifakı doğrudan Millet İttifakını destekleyecekti. Milliyetçi kesim tümden konsolide olacaktı ve belki de kullanılmayan 10 milyon oy gibi bir görüntüyle karşılaşmayacaktık.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Mansur Yavaş değil İmamoğlu da olurdu. Fark etmiyor bu durumda.
İmamoğlu'nun Kılıçdaroğlu ile pek bir farkı yok ideolojik olarak. Şu an kim Kılıçdaroğlu'na verdiyse aynı kişiler İmamoğlu'na verirdi. İç Anadolu'dan yahut milliyetçilerden oy koparamazdınız. Genç ve dinamik olmasından ötürü tercih edilebilirdi, evet. Tek avantajı bu zaten. Fakat değinmek istediğim şu, bayağı fark ediyor. Yavaş ve İmamoğlu çok farklı adamlar.

Ancak Mansur'un aday olması dahilinde Memleket Partisi ve ATA İttifakı doğrudan Millet İttifakını destekleyecekti.
Memleket Partisi ilk turda zaten Kılıçdaroğlu'nu destekledi. Zafer Partisi de aynı şekilde. İstemeseler de yaptılar Erdoğan gitsin diye. Ayrıca, Mansur Yavaş aday olmadı diye ATA ittifakı oluştu. Mansur Yavaş aday olsa Sinan Oğan hiç bahse konu bile olmayacaktı. Zafer Partisi ve sair partiler ikinci turda nasıl hep beraber Kılıçdaroğlu'nu desteklediyseler aynı şeyi Mansur Yavaş için yapacaklardı. Kayda değer bir fark olmayacaktı yani seküler/milliyetçi seçmenin oy oranında. Taban aynı taban.

Milliyetçi kesim tümden konsolide olacaktı ve belki de kullanılmayan 10 milyon oy gibi bir görüntüyle karşılaşmayacaktık.
Üzgünüm, milliyetçi kesmin büyük çoğunluğu AKP-MHP tabanından. Tümden konsolide gibi bir şans yok. Mansur Yavaş aday olsa illaki İç Anadolu'dan bir kısım milliyetçileri kendine alırdı fakat bu azınlık olurdu. Üstüne üstlük HDP/YSP seçmeninden de çok oy kaybedeceklerdi. Bu yüzden bu riske girmedi adamlar. Kullanılmayan oylarda da bir değişim olmazdı, bu seçimde bile sandığa gitmeyeni asla gönderemezsin.

Bunu şu yüzden diyorum, birinci tur ile ikinci tur arasında bir milyon oy farkı var sadece. Bunun %60-70'i milliyetçi kesimdir. Yani, ilk oyda Sinan Oğan gibi milliyetçi bir aday varken verdiler. İkinci turda yok diye sandığa gitmediler. Geriye kalan da Kürt seçmendir. Mansur aday oldu ve bu oy vermeyen milliyetçi seçmenin hepsi de ona verdi diyelim. 600-700K oy olacak bu destek en fazla. Bu da yetersiz.

Yani, milliyetçi kesmin tümden konsolide olması gibi bir şans olmaması bir yana kullanılmayan oylar da çok etki etmeyecekti. %47,82 gibi bir oran CHP'nin alabileceği maksimum oy oranıdır. Her türlü renkten bambaşka insanlar, sırf Erdoğan gitsin diye istemeye istemeye Kılıçdaroğlu etrafında konsolide oldular. Bu bile yetmedi. Bu politika şekli ve parti yönetimi değişmedikçe zor daha fazlası.

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,420
İsim
Selman
İmamoğlu'nun Kılıçdaroğlu ile pek bir farkı yok ideolojik olarak. Şu an kim Kılıçdaroğlu'na verdiyse aynı kişiler İmamoğlu'na verirdi. İç Anadolu'dan yahut milliyetçilerden oy koparamazdınız. Genç ve dinamik olmasından ötürü tercih edilebilirdi, evet. Tek avantajı bu zaten. Fakat değinmek istediğim şu, bayağı fark ediyor. Yavaş ve İmamoğlu çok farklı adamlar.
İdeoloji aynı olabilir. Önemli olan idelojisi değil. Tarlada çalışan eleman İmamoğlu'nun veya Kılıçdaroğlu'nun ideolojisiyle ilgilenmiyor pek. Önemli olan onu deccal gibi görüyor mu görmüyor mu. Değişim isteyip de sırf bu dezenformasyon yüzünden KK'ya oy veremeyen bir sürü muhafazakar insan da var. Adam AKP giderse ülke düşer kafasıyla seçime gidiyor. Ayrıca hem milliyetçi hem de küskün AKP'linin ben İmamoğlu'yla ikna olacağını düşünüyordum.

Memleket Partisi ilk turda zaten Kılıçdaroğlu'nu destekledi.
Haber var mı bununla ilgili? Ben Muharrem İnce'den öyle bir şey duyduğumu hatırlamıyorum.

Kayda değer bir fark olmayacaktı yani seküler/milliyetçi seçmenin oy oranında. Taban aynı taban.
Aynı taban lakin o taban tam olarak doğru yönlendirilemedi. İlk turda Sinan Oğan'a verip de ikinci turda sandığa gitmeyen bi' dolu milliyetçi seçmen var muhtemelen. Sandığa gidenler de Tayyip ve KK arasında eşit dağılmış belli ki. İlk turda Sinan Oğan ortaya çıkmasaydı milliyetçi kesimde böyle bir bölünme beklemezdim ben açıkçası.

Üzgünüm, milliyetçi kesmin büyük çoğunluğu AKP-MHP tabanından. Tümden konsolide gibi bir şansınız yok.
Milliyetçi kesim derken iktidar yanlısı milliyetçi kesimi kastetmiyorum. Onları herhangi bir şekilde ikna edebilmenin bir yolu yok zaten.

Besim Tibuk

80+ Gold
Yapılan yanlış milliyetçi oya oynamamak. HDP gidip Erdoğan'a destek vermez zaten sen milliyetçi oyu alacaktın. Aylarca Kürt seçmene oynamak mantıksızdı..

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,420
İsim
Selman

Carl-S

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
15,067
İsim
s
İlgilendiği Kategoriler
Laptop önerileri ve Telefon önerileri
Kürtler vermezdi demedim, HDP seçmeni vermezdi dedim. HDP seçmeninin yarısından fazlası sandığa gitmezdi Mansur Yavaş aday olsa. Böyle bir şeyin imkanı yok, hayal dünyasında yaşamayın. Mansur'un aday olmasını onlar engelledi yahu, attım vaktindeki tweeti. Böyle onlarca tweet döndü o dönemler. CHP bir karar almak zorundaydı. Mansur Yavaş'ı aday gösterip "Azalmış HDP/YSP oyları + İç Anadolu'dan alabileceğimiz potansiyel oylar"dan mı yürüyelim yoksa Kılıçdaroğlu'nu aday gösterip "HDP/YSP'nin tamamına yakınının oyunu" mu alalım? İkincisini tercih ettiler. İlkini tercih etselerdi de pek bir fark olmazdı, daha düşük olma ihtimali bile olabilirdi.

Memleket Partisi ilk turda zaten Kılıçdaroğlu'nu destekledi. Zafer Partisi de aynı şekilde. İstemeseler de yaptılar Erdoğan gitsin diye. Ayrıca, Mansur Yavaş aday olmadı diye ATA ittifakı oluştu. Mansur Yavaş aday olsa Sinan Oğan hiç bahse konu bile olmayacaktı. Zafer Partisi ve sair partiler ikinci turda nasıl hep beraber Kılıçdaroğlu'nu desteklediyseler aynı şeyi Mansur Yavaş için yapacaklardı. Kayda değer bir fark olmayacaktı yani seküler/milliyetçi seçmenin oy oranında. Taban aynı taban.

Üzgünüm, milliyetçi kesmin büyük çoğunluğu AKP-MHP tabanından. Tümden konsolide gibi bir şans yok. Mansur Yavaş aday olsa illaki İç Anadolu'dan bir kısım milliyetçileri kendine alırdı fakat bu azınlık olurdu. Üstüne üstlük HDP/YSP seçmeninden de çok oy kaybedeceklerdi. Bu yüzden bu riske girmedi adamlar. Kullanılmayan oylarda da bir değişim olmazdı, bu seçimde bile sandığa gitmeyeni asla gönderemezsin.

Bunu şu yüzden diyorum, birinci tur ile ikinci tur arasında bir milyon oy farkı var sadece. Bunun %60-70'i milliyetçi kesimdir. Yani, ilk oyda Sinan Oğan gibi milliyetçi bir aday varken verdiler. İkinci turda yok diye sandığa gitmediler. Geriye kalan da Kürt seçmendir. Mansur aday oldu ve bu oy vermeyen milliyetçi seçmenin hepsi de ona verdi diyelim. 600-700K oy olacak bu destek en fazla. Bu da yetersiz.

Yani, milliyetçi kesmin tümden konsolide olması gibi bir şans olmaması bir yana kullanılmayan oylar da çok etki etmeyecekti. %47,82 gibi bir oran CHP'nin alabileceği maksimum oy oranıdır. Bu politika şekli ve parti yönetimi değişmedikçe zor daha fazlası.
Benim anladığım kadarıyla her türlü Erdoğan kazanacaktı...
Şunu kabul etmek gerekiyor AKP'nin, aslında RTE'nin %40-45 gibi sadık bir kitlesi var bence. Bu kitlenin zihniyeti değişmediği sürece muhalefet yani kk seçim falan kazanamaz yani imkansız olduğunu düşünüyorum artık istediğimizi yapalım yine de RTE dışında başkasına oy vermezler bence.
Mansur Yavaş olsaydı yine ikinci tura kalabilirdi ikinci turda rahatlıkla kazanabilirdi bence.

• Beğen
Reaksiyonlar: cici

Loading...

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Benim anladığım kadarıyla her türlü Erdoğan kazanacaktı...
Şunu kabul etmek gerekiyor AKP'nin, aslında RTE'nin %40-45 gibi sadık bir kitlesi var bence. Bu kitlenin zihniyeti değişmediği sürece muhalefet yani kk seçim falan kazanamaz yani imkansız olduğunu düşünüyorum artık istediğimizi yapalım yine de RTE dışında başkasına oy vermezler bence.
Mansur Yavaş olsaydı yine ikinci tura kalabilirdi ikinci turda rahatlıkla kazanabilirdi bence.
bir kesim daha var.Kendisi kürt olup chp hdpliler ile iş yapıyor diye gidip ak partiye basanlar var.
Açıklamaları genelde şöyle oluyor "Kılıçdara verip doğuya eskisi gibi teröristler mi gelsin ? // Ben teröriste adalet istiyen adama oy vermem"

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
İdeoloji aynı olabilir. Önemli olan idelojisi değil. Tarlada çalışan eleman İmamoğlu'nun veya Kılıçdaroğlu'nun ideolojisiyle ilgilenmiyor pek. Önemli olan onu deccal gibi görüyor mu görmüyor mu. Değişim isteyip de sırf bu dezenformasyon yüzünden KK'ya oy veremeyen bir sürü muhafazakar insan da var. Adam AKP giderse ülke düşer kafasıyla seçime gidiyor. Ayrıca milliyetçi kesimin de ben İmamoğlu'yla ikna olacağını düşünüyordum.
Değinmek istediğim şey, Kılıçdaroğlu portresiyle İmamoğlu portresi arasında bir fark yok. Halk ikisini de aynı kefede görüyor. Bu sebepten İmamoğlu pazarda bile böylesine sert tepkilere maruz kalıyor. Öyle ki polislere emir verdirip pazarcıyı karakola gönderecek kadar. İmamoğlu, asla ikna edemez milliyetçi kesmi. Van'a gidip şirin gözükmek için zafer işareti yapıyorsun, Demirtaş'a selam çakıyorsun, karın Demirtaş'ın karısıyla kahvaltıya gidiyor. Bunlar kâfi. Aynı şekilde muhafazakar seçmeni de ikna edemezsin. "Eşcinsel evlilikler normaldir, bunu temin edip eşit imkan sunmak için elimden geleni yapacağım. Bu benim görevim." diyen adama muhafazakarlar asla oy vermez.

Haber var mı bununla ilgili? Ben Muharrem İnce'den öyle bir şey duyduğumu hatırlamıyorum.
Memleket partisi ilk turda Kılıçdaroğlu'nu destekledi, Erdoğan gitsin diye. Pek çok parti gibi. İkinci turda ise tarafsız kaldı. Fakat bazı illerdeki teşkilatları ikinci turda da desteğini açıkladı Kılıçdaroğlu'na.

Aynı taban lakin o taban tam olarak doğru yönlendirilemedi. İlk turda Sinan Oğan'a verip de ikinci turda sandığa gitmeyen bi' dolu milliyetçi seçmen var muhtemelen. Sandığa gidenler de Tayyip ve KK arasında eşit dağılmış belli ki. İlk turda Sinan Oğan ortaya çıkmasaydı milliyetçi kesimde böyle bir bölünme beklemezdim ben açıkçası.
Sonradan düzenleyip şurada açıkladım, söylediğim gibi pek fark yaratmaz bu durum.

Yani, milliyetçi kesmin tümden konsolide olması gibi bir şans olmaması bir yana kullanılmayan oylar da çok etki etmeyecekti. %47,82 gibi bir oran CHP'nin alabileceği maksimum oy oranıdır. Her türlü renkten bambaşka insanlar, sırf Erdoğan gitsin diye istemeye istemeye Kılıçdaroğlu etrafında konsolide oldular. Bu bile yetmedi. Bu politika şekli ve parti yönetimi değişmedikçe zor daha fazlası.

Orası doğru. Ben şu vaziyetteyken KK'nın %48 almasını yine iyi bir sonuç olarak görüyorum.
Söylediğim gibi, parti artık miladını doldurdu. Milletvekillerinin ekserisinin desteklediği politikalar, yönetim ve partinin mazisi derken halk tarafından seçilmesi çok zor. Yeni bir sayfa açılmalı. Üstelik bu 7'den 70'e olmalı. Misal, bu seçim Kılıçdaroğlu görece yumuşaktı. Yeni bir sayfa açtı. Geçmişteki zulümleri onayladı, özür diledi, helalleşme peşinde koştu. Dili de birleştiriciydi, hakaretten uzak kaldı. Fakat CHP'nin meclisteki çoğunluğu ve avukatlarında durum tam tersiydi. Nefret kusuyorlar hâlâ.

CHP'nin kemik kitle seçmeni de keza. Forumda da çok örneği var, anca hakaret. Tek bildikleri aşağılama, cahil yaftası vurma ve Aziz Nesin paylaşma. Sosyal medyadaki sanat sepet tayfa ve influencerler de keza böyle. Bunlar hâlâ elli yıl öncesinde yaşıyormuş gibiler. Kılıçdaroğlu, 10 oy kazandırıyorsa bunlar 100 oy kaybettiriyor. Görmezden gelinemiyor bunlar seçmen tarafından. Tüm bunlar çözülmeli. Bunca liyakatsizliğe, göçmen sorununa ve ekonomiye rağmen kaybediliyorsa tek sebebi bu elli yıl evvelde kalmış zihniyet.

Top Bottom