Neler Yeni

Raven Coin (RVN) Mining Yardımlaşma ve Bilgilenme Konusu

Yvzhn24

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
127
İsim
Yavuzhan AYDEMİR
Selamlar Saygılar ve Sevgiler
Değerli Donanım Arşivi Forum üyeleri

Bu konu altında eğer RVN mining yapıyorsanız kart değerlerinizi paylaşabilir aynı zamanda herhangi bir bilginiz yoksa da soru sorarak yardım alabilirsiniz.
Alıntıyı görüntüle

Bilindiği üzere son dönemlerde revaçta olan ekran kartları ile kripto para madenciliği herkes tarafından duyulan ve gündemde sürekli bulunan bir konu.
Birçoğumuzun elinde belli özelliklere sahip ekran kartları mevcut fakat her ekran kartında en çok bilinen ETH madenciliği verimli bir şekilde yapılamamakta.
Bu duruma alternatif olarak 4GB VRAM'li kartlar ile yapılabilen ve hem kazım zorluğu çok yüksek olmayan hem de (benim ön görüme göre) değerlenebilme ihtimali bulunan Raven Coin Mining'ini ele alacağız ve bu konu altında birbirimize yardımcı olacağımızı düşünerek bu konuyu açma ihtiyacında bulundum.

Bu konuyu açmak için deneysel olarak bir süreliğine mining yaptım ve elime güçlü kartlar geçerse onlarla tekrar devam etmeyi düşüneceğim ,yeni kartların değerlerini de konu altında paylaşırım.
Anlık olarak mining yapmasam da deneyimlerimi hem aktarmak hem de farklı kartlar için ayar ve mh değerlerini bulup insanlara yardımcı oluruz diye düşündüm.

Deneyimlerim ile başlamak istiyorum:
Yaklaşık 3 hafta önce 2 adet GTX 1050Tİ 4GB Zotac ekran kartı 1 adet de riser alarak 1 hafta belli aralıklar ile kazdım.

Elimdeki kartlara uyguladığım ve en verim aldığım sıcaklığı da sabitlediğim ayarlar şu şekilde:

Zotac GTX 1050Tİ 4GB
Power Limit: %85

Core Clock: +100
Memory Clock: +450
Fan Speed: %60 sabit.(Sessiz sayılır)

İnternette aynı kartın farklı farklı ayarlarına rastladım ve denedim fakat benim kartımın hem bellek kalitesi hem de yorgun bir kart olması sebebi ile (İnternet Cafe Çıkması) o değerlerde ya crash yedim ya da kartın sıcaklık değerleri beni memnun etmedi.
İnternetteki araştırmalarıma göre 1050Tİ ile 7MH'e kadar ulaşabilenler var fakat sıcaklık değerleri pek elverişli değil.

Yukarıdaki ayarlar ile 60 derece sabit bir şekilde kartlar mining yapabiliyordum.

Aldığım Mh değerleri ise :
6.5Mh ile 6.7MH arasında oldu.
(Arkada hiçbir açık uygulama bulunmamakta minerdan başka )
T-rex miner kullandığımı da belirteyim.

Ortalama iki kart ile hesaplamalarıma göre günde bir payout (10RVN) aldım.
RVN'nin genel borsa durumuna göre kazanç artıp azalabiliyor ama bugün tarihi itibari ile (03/05/2021 ) 1 RVN:0.19 USD

Kazanç ise tek 1050Tİ ile günlük: 0.95 USD
2X1050Tİ ile 1.9 USD.

Türk lirası bazında bakacak olursak yine bugünün tarihi ile 1 USD:8.27 olduğunu hesaba katarsak:
ELEKTRİK GİDERLERİ HARİÇ
Yaklaşık 1050Tİ ile şu şartlar altında tek kart :
Günlük 7.85TL
Haftalık 54.95TL

Aylık: 219.8TL getiri bırakıyor.

Çift kart ile ise bu değerleri 2 ile çarpabiliriz merak edenler için TL Hesabı:
Günlük:15.7TL//Haftalık:109.9TL//Aylık:439TL//

Elektrik giderlerinin hesabını bilerek eklemiyorum sebebine gelecek olursak hem yaptığınız uv+oc ayarına göre değişebilir hem de şehrinizin birim elektrik fiyatı ve diğer bileşenlerinizin tükettiği enerji değişken.
Hesaplar aşağı yukarı bir miktar oynayabilir ama genel durum bu şekilde.

Sizinde 4GB veya daha üstü kartlarınız varsa ve RVN mining yapıyorsanız ayarlarınızı bu konu altında paylaşıp ilk defa başlayacaklar için yardımda bulunabilirsiniz.

Hem rehber tadında hem de yardımlaşma konusu adına bir konu açtım sorularınızı elimden geldiği kadarı ile cevaplamaya çalışacağım.
Bu konuda daha bilgili dostlarımızı da konu altında yardımlaşmak adına beklerim.

Saygılar ,İyi forumlar .
Hocam 1660S İle Kaç Mh veriyor , kaç dolar bırakır hangi uygulamayı kullanıyorsuz

Garbajosa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
302
İsim
Kenan Çelik
Tuf 3070ti ile raven kazımına başladım bugün. Ancak kafama takılan bazı konular var.
İlk konu undervolt:
memory clock ve core clock kaç ayarlanmalı? memory clock 1500 yaptığımda 1mh civarı farkettiği için kartı zorlamamak adına yarıya düşürdüm. Ancak bu değerin belli bir seviye altına indirilmemesi gerektiğine dair yazılar okudum. Konuya hakim biri varsa aydınlatırsa sevinirim.
2. konu vram sıcaklıkları:
çok fazla soğutma yöntemi denedim ancak pek fayda etmiyor. vram sıcaklıkları 94-96 altına inmiyor. Ancak bu noktada stabiller. Bu ayarlar ve sıcaklıklar ile bu sistemin 7/24 açık kalmasında sakınca var mı sizce?
Teşekkürler

Ekler

• rvn.jpg
    rvn.jpg
    242.6 KB · Hit: 75
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Recep
Başka kartların kazımı da yazılsa çok güzel olur
RTX 3060 24.1MH(+-0.1) 149w 60derece (max64)
GTX 1660 VENTUS 12.75MH 90w 60 derece
GTX 1050Tİ 6.6MH(+-0.1) kaç w çektiğini goremiyorum ama pl85 old. icin 60-70w en fazla 65 derece
Mesaj otomatik birleştirildi:

4 gb üstü kartlarla kazım artık mümkündür, çünkü ethereum un EIP-1559 ve Londra güncellenmesi sonucu gas değeri artık yakılıyor ve oluşabilecek enflasyonun önüne geçiyor, böylelikle madenciye ödül olarak dağıtılan kısım bir hayli düştü zaten POS'tan POW'a geçiş bunu gerektiriyor ben düzenli olarak RVN kazmaya yeni başladım rig oluşturuyorum henüz tamamlamadım yapım aşamasında 10 Ocak 2020 de gerçekleşicek halvingle beraber değeri artacaktır.

Bilmeyenler için halving blok ödülünün yarılanması demek şuan için 5000 RVN olan blok ödülü 2022 de 2500 e düşecek ve 4 yılda bir yarılanmaya devam edecek.

Kazdığım değerleri ve BTC nin halvingle orantılı yükselişini aşşağıya bırakıyorum incelersiniz.

BTC halvingi 2024 te beklentiler doğrultusunda gerçekleşirse fiyatı 100 belki 200k nın üstüne atabilir küresel bi olumsuzluk çıkmaz ise tabi bunlar dediğim gibi beklenti RVN de 2020 halvinginden sonra 2024 de kadar 10$ hedefine ulaşabilir 4gb gpu desteği ne zaman bitiyor tam hatırlamıyorum ancak elbet o da bitecektir zamanla uzun vadeli düşünenler 6gb vramli kartlara bakabilirler başlangıç için 1050ti uygundur bu arada kazım zorluğu fiyatla oranla artacaktır onunda linkini bırakayım artmaya başladığını görün bu fiyatında yükseliş kanalına girdiğini doğruluyor.

soranlar olacaktır günlük aşşağı yukarı 110 (+,- 10) RVN kazıyorum şuan ortalamam aylık 3000 RVN güncel kurdan çarpmak saçma olur çünkü kazım düşcektir ilerleyen günlerde belki günde 80 e kadar onu da https://whattomine.com/ sitesinden öğrenebilirsiniz. Güncel $/kwH 0.11 dir (Şehit gazi yakınlarına %60 indirimlidir veya sanayi tipi daha pahalıdır ben normal mesken ev tipi hesapladım %90ımız böyledir diye) havuz ücretinizi de yazarsınız genelde %1 dir aylık gelirinizi size söyler sizin için hesaplayıp onu da paylaşacağım

Forumlara çok zaman ayırabilen birisi değilim soru sorarsanız belki çok geç belki de cevap veremeyebilirim elimden geldiğince anlatmaya çalıştım çünkü doğrdu düzgün türkçe kaynak yok maalesef yine de sorusu olan yazsın arada bakmaya çalışacağım.

son olarak kwH cinsinden değerle elektirik faturanızı bu linkten http://lisans.epdk.gov.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml tahmin etmeye çalışabilirsiniz. Teşekkürler

Bu konularla ilgili yakinda bi video çekicem. İslerden bosluk bulamıyorum. 8-9 günde 1000 ravene ulaştım 1milyon olana kadar duzenli sizlere yardımcı olcak bilgiler bulup atmaya çalışacağım

Son düzenleme:

KeReM 1963

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,731
İsim
Kerem ORUÇ
İlgilendiği Kategoriler
Yurtdışı Alışverişi
Instagram
oruckereem
Steam
Kerem1963
Discord
Kerem1963 #8121
Şimdi ben TRM İle 2Miners e kazıyorum , diyelim benim 20 RVN oldu ben bunu nasıl çekicem ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mücahit Talha Göker
6 GB ve üstü kartlarla kazmayın kazanç getirmiyor eth' ye göre. Ayrıca AMD kartlar Teamredminer kullanmak zorunda.

Ayrıca Navi kartlar (5500,5600,5700 serisi) 1515 MHz aktif core clock değerinin altına düşmemeli (ethash=1200 MHz) ona göre ayar yapın veya power limit düşürün.
Sorunlu modeller ile girmeyin eth' den daha fazla enerji istiyor ve ısı yaratıyor.

Diyeceklerim bu kadar. 5500XT için ayar isteyen yazabilir.
hocam ben core clock değerini en dibe çekiyorum memory clock en sonda 1860 power limit %33 bu şekilde 55 derece civarı ısınıyor 26 mh civarı veriyor.Sizce core clocku en dibe çekmem yanlış mı 1200 demi olması lazım ?

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,155
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
hocam ben core clock değerini en dibe çekiyorum memory clock en sonda 1860 power limit %33 bu şekilde 55 derece civarı ısınıyor 26 mh civarı veriyor.Sizce core clocku en dibe çekmem yanlış mı 1200 demi olması lazım ?
1150 civarı olabilir.

Top Bottom