Neler Yeni

Rehber Red Dead Redemption 2 (%80)

isikt11

80+ Gold
En İyi Cevap
11

ÖNEMLİ NOT : REHBER TAM OLARAK BİTMEDİ AMA BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞU ŞUAN HAZIR. FARKEDEBİLECEĞİNİZ ÜZERE ŞUANLIK FAST TRAVEL, CRAFT SİSTEMİ GİBİ ŞEYLERE DEĞİNMEDİM. FAKAT İLERLEYEN ZAMANLARDA YENİ GÖRSELLER VE BU BAHSETTİĞİM ŞEYLERİ DE EKLEYECEĞİM.

Selamlar, bir tane daha rehber yapmaya karar verdim. Bu yazıda konumuz, Red Dead Redemption 2.

Hazırsanız sizi uzun bir yazı ile başbaşa bırakıyorum.

Öncelikle Red Dead Redemption 2 nedir ne değildir ondan bahsedeyim.

Red Dead Redemption 2, oyun tarihinin en büyük bütçesiyle yani 1 milyar Dolar bütçeyle yapılmış bir açık dünya oyunudur.

Oyun, 2018 yılında PS4 ve Xbox One tarafına çıkmış olup 2019 yılında da PC tarafına çıkmıştır.

Red Dead Redemption 2, 1899 yılında Amerika'da devletin sıkı yaptırımlarından kaçarak göçebe olarak yaşamlarını sürdüren bir çetenin hikayesini anlatır.
Hikayemizin ana karakteri, bu çetenin lideri Dutch van der Linde'ın en sevdiği adamlardan biri olan Arthur Morgan'dır.

Hikaye kısaca bu şekilde. Şimdi devam ediyorum.

Karakter ile ilgili oynanış detayları

Bu oyun hızlı oynanışa alışmış oyunculara belli bir süre işkence gibi gelebilir. Çünkü oyun 1899 yılında geçiyor, eski zamanlarda geçtiği için yavaş bir oynanışa sahip olması normal. Ama bu oynanışa alışınca aşırı keyifli bir oyun olmaya başlıyor.
Ve ilk başlarda ana karakterimiz Arthur çok hantalmış gibi bir his uyandırabiliyor.

Silah kullanımı ile ilgili ise,
Konsol tarafında sağlanan aim-assist yardımı oyunu çok daha oynanabilir ve eğlenceli hale getiriyor.

Tabi aim-assist var diye de direkt hop nişan al vur öldür olayı da bulunmamakta. Headshot atmanız oyun içinde çok önemli. Çünkü silahlar eski çağın silahları olduğu için eli mahkum yavaş ateş ediyor. Yani siz headshot atıp tek atmazsanız,
ikinci kurşunu getirene kadar hasar yiyip ölebilirsiniz. Ama alışınca da headshot atmak kolay geliyor. Tık tık headshot atabiliyorsunuz.

Oyunda silah çeşitliliği de çok fazla. Bir sürü silah çeşidi bulunmakta. Bu silahları "Gunsmith" olarak adlandırılan silah mağazalarında bulabiliriz.

Gunsmith'lerin haritadaki resmi bu şekilde :
gunsmith.jpg

Tabi oynanış bakımından bu bahsettiklerimin dışında bir sürü detay ve çeşitlilik bulunmakta.
Eğer siz silahınızı uzun süre temizlemezseniz silah kirleniyor ve kötü durumu geliyor. Bu da silahın çatışma anında tutukluk yapmasına sebep olabiliyor.

Bu yüzden silahınızı temizlemeniz gerekiyor. Bunun için de silah yağı, yani oyundaki adıyla "Gun Oil" lazım oluyor.

Bu "Gun Oil"i ise; Valentine, Rhodes, Strawberry gibi merkezi yerlerde bulunan "General Store"lardan satın almamız gerekiyor.

General Store'lar ise haritada bu şekilde gözükmekte :
general store.jpg

Bunların dışında oynanışı gerçekçi kılan şeylerden biri ise karakterimizin açlığı ve enerji durumu.

Oyunda zaman geçirdikçe, hareket ettikçe enerjimiz, açlığımız azalmaya başlıyor. Bunun için de ya uyumamız ya da yemek yememiz gerekiyor.
Uyumak için ya kampa gitmemiz, ya da istediğimiz bir yerde kendimiz kamp kurmamız gerekiyor.

Yemek yemek için daha fazla seçenek bulunmakta. İster avlanıp avladığınız hayvanı, isterseniz ''General Store''lardan aldığınız yada başka insanlardan çaldığınız kraker, bisküvi tarzı şeyleri, istersenizde kampta bulunan kazandan yemek
yiyebilirsiniz. Tabi fazla yemek yemek zararınıza olacaktır.

Bu enerjimizi falan etkileyen başka etkenlerde var tabii. Giyinişimiz de bunlarda bir tanesi. Eğer karlı havada ince, sıcak havada kalın giyinirsek enerjimiz çok daha hızlı azalıyor.

Oynanışı bence daha gerçekçi kılan bir sistem de oyunda bulunmakta. Onur sistemi. Yaptığınız harekete göre onurunuz, toplum içindeki saygıdeğerliğiniz değişiyor. Eğer siz yolda gördüğünüz birisine yardım ederseniz, insanlara geçerken selam
verirseniz onurunuz artar. Ama sadece bunlar değil, onurumuzu arttırmak için bir sürü yöntem bulunmakta.

Onur Arttıran Hareketler

Kampa bağış yapmak.
Kampta günlük işleri yapmak, yardım etmek.
Bir dövüş esnasında birisini öldürmek yerine salmak.
Suç işleyip polisler tarafından aranırken teslim olmak.
Ceza ödemek.

Onur Düşüren Hareketler

At çalmak.
Birisini öldürmek.
Çiftlik hayvanı öldürmek (domuz, inek vs.).
Dükkan soymak.
Önemli insanların (polis vs.) yakınına ateş etmek.

At ile ilgili oynanış detayları

Karakterimiz gibi atımızda acıkıyor ve yoruluyor. Beslememiz gerekiyor. Bu yüzden atımız ile alakalı işlemleri yapabileceğimiz bir menü var.
Menü şu şekilde :
at menüsü.jpg

En yukardaki ''Show Info'' tuşuna basarak atımızla alakalı bilgileri size görebiliyoruz.
Remove Saddle tuşu eyerinizi attan almanızı sağlıyor. Bu şekilde eyerinizi bir attan başka bir ata taşıyabiliyorsunuz.
Brush tuşuna basarak atımızı fırçalayıp, temizleyebiliyoruz.
Feed tuşuna basarak atımızı besleyebiliyoruz.
Lead tuşuna basarak ipi elimize alıp atı istediğimiz yere yürüyerek götürebiliyoruz.
Pat tuşu ile atımızı okşayıp, sakinleştirebiliyoruz.
Flee tuşuna basarak atımızı bulunduğumuz yerden kovalayabiliyoruz.

Eğer oyunda atınız ölürse maalesef atınız geri gelmiyor. Yeni bir at satın almanız gerekiyor.
Ek olarak eğer eyerinizi kaybederseniz eyerinizi Stable'dan geri alabilirsiniz.

Ayrıca Stable'lardan yeni at alabilir, eyerinizdeki şeylerde değişiklik yapabilirsiniz (bir nevi modifiye edebilirsiniz), ve atlarınızı satabilirsiniz.

Stable'ın resmi haritada şu şekil gözükmekte :
stable.jpg

Açık Dünyada Yapılabilecek Aktiviteler

Aşağıda, açık dünyada yapılabilecek şeylerin listesi var. Bunların nasıl yapıldığını da anlattım. Biraz aşağıya inmeniz yeterli.

Dünyada boş boş dolaşmak.
Gezerken rastgele denk geldiğiniz insanlara yardım etmek.
Berbere gidip saç sakal yaptırmak.
Ava çıkmak.
Sigara kartları toplamak.
Barlara gidip içki içmek.
Şehirlerdeki Sherrif'lerden kaçak suçluların ismini alıp onları yakalamak.
Silahları satın alıp hepsini denemek.

Ava Çıkmak

Öncelikle, RDR2 oyununda bazı havyanlar ''Legendary'' ismi ile adlandırılmakta ve nadir bulunurlar. Onları avlamak için özel bölgeleri var. Bütün Legendary hayvan bölgelerine şuradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi kısaca nasıl hayvan avlayabileceğimizi anlatacağım.
Ben at üstünde giderken avlanmayı tercih ettim bu sefer. Tabi sessiz olmak için yürüyerek veya çömelerek ilerlemek çok önemli.
Gördüğünüz gibi bir tane geyiği ok ile indiriyorum.

geyik avlama.jpg

Sonrasında ise şu şekilde bir menü çıkıyor. Burada isterseniz Skin seçeneğini seçip hayvanın derisini alabilirsiniz. İsterseniz de Pick Up diyerek havyanı sırtınıza alabilirsiniz.
geyik avlama 2.jpg

Ben Skin seçeneğini kullandım ve hayvanın derisi aldım.
geyik avlama 3.jpg

Ve bu şekilde elime aldım. Bunu isterseniz yere bırakabilirsiniz, isterseniz atınıza koyabilirsiniz, isterseniz de bu şekilde taşımaya devam edebilirsiniz.
geyik avlama 4.jpg

İçki İçmek
Eğer içki içmek istiyorsanız haritada bulunan ''Saloon''lardan birine gitmeniz yeterli.
saloon.jpg

Saç Sakal Yapma
Eğer saç sakal tipinizi değiştirmek istiyorsanız haritadaki ''Barber'' adlı yerlere gitmeniz gerekiyor.
Fakat şöyle bir şey var, saçınız kısayken uzatamıyorsunuz. Bunun için saçınızın uzamasını beklemeniz gerekiyor.
barber.jpg

Oyunda Nasıl Para Kazanılır?

Yukarıda bahsettiğim şeylerin çoğunda bunları yapmak için para gerekiyor. Şimdi ise hangi aktivitelerden para kazanabileceğinizi ve bunları nasıl yapacağınızı anlatacağım.

- Hayvan Derisi Satmak
Az önce nasıl avlandığımı anlattığım geyiğin derisini şimdi satacağım. Şehir merkezlerinde bulunan ''Butcer'' adlı yerlere gelerek satabilirsiniz.
butcher.jpg

Buradaki menüden ''Sell'' seçeneğine geliyoruz.
rdr2 kürk satma.jpg

Ardından çıkan menüden satmak istediğiniz şeyi seçiyoruz ve satıyoruz.
rdr2 kürk satma 2.jpg

-Değerli Eşyalar Satmak
Bu işlem ise lootlarda bulduğumuz, veya yardım ettiğimiz insanların bize verdiği değerli eşyaları satmak.
Bu değerli eşyaları ''Fence'' denen yerlerde satabiliriz.
fence.jpg

-Poker Oynamak
-Hikayedeki Görevleri Yapmak
(Her görev para vermiyor ama soygun görevlerinde para geliyor)
-Dükkan Soymak
-Adam Soymak
-Yol Kenarlarındaki Terk Edilmiş At Arabalarını Lootlamak
-İnsanlara Yardım Etmek
(Her insan olmasa da çoğunlukla yardım ettiğimiz insanlar bize değerli şeyler hediye ediyor)

Şuanlık bu rehber buraya kadardı. Ama şunu unutmayın ki bu rehber böyle kalmayacak! Güncelleyeceğim her zaman. Eğer eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz bir şey varsa kesinlikle belirtin, ekliyeyim.

Okuduğunuz için çok ama çok teşekkür ederim. Umarım beğenmişsinizdir.

*Bütün fotoğraflar benim tarafımdan çekilmiştir.
*Fotoğraflar PS4 Pro cihazı üzerinden çekilmiştir.

Son düzenleme:

groovy pancake

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
680
İsim
furkan özcan
5-6 yıl sonra oynarsam işime yarar

eysis

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Çok güzel rehber olmuş ama gereken ilgiyi görmemiş sanki...

TheFaLcoN

80+ Bronze

isikt11

80+ Gold
En İyi Cevap
11
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Online için rehber var mı hocam?
Yok, online işlerine karışmıyorum. Belki başka bilen biri yapar. Zaten şu ana kadar hiç RDR Online oynamadım. Yapamam.
Bu rehber de bitmedi zaten. Bitirince daha güzel olacak.

vlkn54

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
180
İsim
volkan öztürk
Bende yeni başaldım, teşekkürler

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular