Neler Yeni

[REHBER] Yazılıma nereden başlanmalı? İşte cevabı!

asemih159

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
664
İsim
Semih
16 Yaşında Logo yazılımın desteği ile yapılmış olan Mehmet Tuğrul Tekbulut MTAL'de okuyan arduino üzerine çalışmaya devam eden birisi.
Konya Uluslararası Wer 2019 yarışması 5.si Ve son 2 aydır HTML çalışmaya başlayan bir bireyim.
Ben anlayamadım?

Dahası  
Reaksiyon skoru
103
İsim
Faruk Can Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Yazılım, Havacılık ve Uzay
Instagram
yilmazfarukcan.exe
Steam
https://steamcommunity.com/id/strong28
Twitter
yilmazfarukcan_
Discord
! STRONG'/Faruk Can#3967

DejavuKing

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
491
İsim
Furkan Emre Asım
Java ogrenmek iyi olur. Bilgisayar mühendisi olarak bir tavsiye :). Bir hocam şöyle demişti. Gelişmekte olan ülkeler Microsoft teknolojileri kullanıyor c# gibi. Gelişmiş ülkeler ise java. İş ilanlarına baktığımızda bunu çok net görebiliyoruz.

Merhaba arkadaslar,

benim de kafamda bir uygulama var, ama oyun degil. Bir siir uygulamasi yapmak istiyorum.
Yani sairlerin isimleri altinda kategorize edilmis tüm siirlerin toplandigi bir uygulama, bilmiyorum anlatabildim mi :D

Amacim para kazanmak degil, kendim icin gelisirmek istiyorum. Ve belki bu konuyla ilgilenen arkadaslarla paylasmak icin.
Yani kisacasi telefon ve tabletten internet olmasa bile tüm siirlerin kullanicinin elinin altinda olacagi bir uygulama düsünüyorum.

Bunun icin tam olarak neyle baslamam, daha dogrusu ne ögrenmem gerekiyor? Java mi, yoksa Python mu? Yoksa baska bir yazilim dili mi?

asemih159

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
664
İsim
Semih
Merhaba arkadaslar,

benim de kafamda bir uygulama var, ama oyun degil. Bir siir uygulamasi yapmak istiyorum.
Yani sairlerin isimleri altinda kategorize edilmis tüm siirlerin toplandigi bir uygulama, bilmiyorum anlatabildim mi :D

Amacim para kazanmak degil, kendim icin gelisirmek istiyorum. Ve belki bu konuyla ilgilenen arkadaslarla paylasmak icin.
Yani kisacasi telefon ve tabletten internet olmasa bile tüm siirlerin kullanicinin elinin altinda olacagi bir uygulama düsünüyorum.

Bunun icin tam olarak neyle baslamam, daha dogrusu ne ögrenmem gerekiyor? Java mi, yoksa Python mu? Yoksa baska bir yazilim dili mi?
Eğer mobil uygulama olarak yapmak isterseniz "Flutter" kullanabilirsiniz. Flutter ile uygulamanızı tüm platformlar için çalıştırılabilir bir hale getirebilirsiniz. Eğer uygulamanızı Windows bilgisayarlar için çıkarmak isterseniz (Flutter'a nazaran daha basit) C# kullanabilirsiniz.

Eğer mobil uygulama olarak yapmak isterseniz "Flutter" kullanabilirsiniz. Flutter ile uygulamanızı tüm platformlar için çalıştırılabilir bir hale getirebilirsiniz. Eğer uygulamanızı Windows bilgisayarlar için çıkarmak isterseniz (Flutter'a nazaran daha basit) C# kullanabilirsiniz.
Tesekkür ederim. Basta yalnizca android cihazlar icin düsünüyorum, daha sonra belki iOS icin de olabilir. Su an bir site üzerinden bir uygulama gelistirdim, apk olusturdum ve Google Play'de yayinladim.
Yalniz sitenin sunucusu cok yavas, icerik güncellemede sikinti oluyor. Ayrica olusturdugum icerik her zaman elimin aldinda olmasini isterim. Site bir gün kapansa, olusturdugum tüm icerik kaybolacak, uygulamayi güncelleme gibi bir imkanim olmayacak.

alican_24

80+
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Ali Can BEN
Yazılıma nereden başlanmalı?
Öncelikle yazılıma başlamaya karar verdiğin için seni kutlarım!

Yazılıma nereden başlayacağını sana söyleyebilmemiz için senin hangi alana ilgi duyduğunu bilmemiz gerek.

Eğer bir web sitesi yapmak yada o alanda uzmanlaşmak istiyorsan;
  • HTML öğrenmelisin. HTML bir sitenin yapısal iskeletini oluşturur. Eğer bir insan vücudundan örnek vericek olursak HTML insanın iskeletidir diyebiliriz.​
  • PHP öğrenmelisin. PHP bir sitenin işlevsel fonksiyonlarını oluşturur. Eğer bir insan vücudundan örnek verecek olursak PHP insanın beynidir diyebiliriz.
  • JAVASCRIPT öğrenmelisin. JAVASCRIPT bir sitenin haraketli kısımlarını oluşturur. Eğer bir insan vücudundan örnek verecek olursak JAVASCRIPT insanın kasları ve eklemleri olur.
  • CSS öğrenmelisin. CSS bir sitenin daha şık ve kullanışlı görünmesini sağlar. Eğer bir insan vücudundan örnek verecek olursak CSS insanın derisi ve yaptığı makyaj olur.
Bir internet sitesi yapmak için illaki yukarıda saydığım dillerin tümüne ihtiyaç yok. Örn: sadece HTML kullanarak da bir web sitesi yapabilirsin. Ayrıca bir web sitesi yapmak için yukarıda saydıklarımla kısıtlı kalmak zorunda değilsin. Yukarıda saydıklarım bir web sitesi yapmak için en çok tercih edilen diller.

Eğer bir yapay zeka uygulaması yapmak istersen;
  • PYTHON öğrenmelisin.
Bir yapay zeka uygulaması geliştirmek için sadece PYTHON kullanmak zorunda değilsin lakin akla ilk gelen ve en çok bilinen PYTHON.

Eğer son kullanıcıya hitab eden bir program geliştirmek istersen;
  • C# öğrenmelisin.
  • Visual Basic öğrenmelisin.
Yukarıda saydığım dillerle kısıtlı kalmak zorunda değilsin, bunlar ilk akla gelenler.

Eğer bir oyun yapmak istersen;
  • C++ öğrenmelisin. C++ ile OpenGL kütüphanesini kullanarak oyun yapabilirsin.
  • Java öğrenmelisin. Örn: Minecraft Java ile yapışmıştır.
  • PYTHON öğrenmelisin.
Bir oyun yapmak için yukarıdakilerle kısıtlı kalmak zorunda değilsin, hali hazırda birçok oyun motoru var. En çok bilinenlerden bir Unity. Unity ile C# kullanarak harika oyunlar yapabilirsin. (Farklı oyun motorları: Game Maker, Unreal Engine)

Bilirsen çok işine yarayacak temel yazılım dilleri;
  • C
  • C++
  • Java
İlk öğrendiğin yazılım dili seni sonraki öğrendiğin diller göre biraz daha zorlayabilir. Bir yazılım dilinin mantığını kavradıktan sonra yeni öğreneceklerin seni o kadar zorlamayacaktır.

Yazılıma ilgi duyup kendini geliştirdikten sonra seni aramızda görmekten mutlu oluruz. Yazılımcılar Kulübü

Yazılımcılar Kulübü - Kurucu
sundu...
Merhaba eline sağlık çok güzel bir yazı ama php yi web için öğrenilmesi yeni başlayanlar için zorunlu gibi algılanabilir php yi alternatif olarak sunmak daha iyi olur. Java Enterprise Edition, Asp.Net veya Javascript frameworkleri (angular, react vb) kullanılarak da başlayabilir javascript öğrenmiş biri için bunlara alışmak zor olmaması gerekir.
Yapay zekaya r, lips gibi çok kullanılan diller de eklenebilir. Ayrıca visual basic bence hiç bu listeye girmemeli visual basic gereksiz bir dil yazılım sektöründe 0'a yakın kullanımı vardır. Yeni öğrenecekler içinse hem ihtiyaçlarını karşılamayacak hemde diğer dillere geçişlerinde zorluk çıkaracaktır

Star trek

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
951
İsim
Mehmet bozan
Merhaba arkadaslar,

Twine ile kolaylıkla yapabilirsin. HTML'e aktar seçerek kayıt edersen, bir HTML dosyası aktarılır ve o da her sistemden Tarayıcı üzerinden çalıştırılabilir.

Jack321

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
287
İsim
Selçuk

Yazılıma nereden başlayacağını sana söyleyebilmemiz için senin hangi alana ilgi duyduğunu bilmemiz gerek.

• HTML öğrenmelisin. HTML bir sitenin yapısal iskeletini oluşturur. Eğer bir insan vücudundan örnek vericek olursak HTML insanın iskeletidir diyebiliriz.​
  • PHP öğrenmelisin. PHP bir sitenin işlevsel fonksiyonlarını oluşturur. Eğer bir insan vücudundan örnek verecek olursak PHP insanın beynidir diyebiliriz.
  • JAVASCRIPT öğrenmelisin. JAVASCRIPT bir sitenin haraketli kısımlarını oluşturur. Eğer bir insan vücudundan örnek verecek olursak JAVASCRIPT insanın kasları ve eklemleri olur.
  • CSS öğrenmelisin. CSS bir sitenin daha şık ve kullanışlı görünmesini sağlar. Eğer bir insan vücudundan örnek verecek olursak CSS insanın derisi ve yaptığı makyaj olur.
Bir internet sitesi yapmak için illaki yukarıda saydığım dillerin tümüne ihtiyaç yok. Örn: sadece HTML kullanarak da bir web sitesi yapabilirsin. Ayrıca bir web sitesi yapmak için yukarıda saydıklarımla kısıtlı kalmak zorunda değilsin. Yukarıda saydıklarım bir web sitesi yapmak için en çok tercih edilen diller.

• PYTHON öğrenmelisin.
Bir yapay zeka uygulaması geliştirmek için sadece PYTHON kullanmak zorunda değilsin lakin akla ilk gelen ve en çok bilinen PYTHON.

• C# öğrenmelisin.
Yukarıda saydığım dillerle kısıtlı kalmak zorunda değilsin, bunlar ilk akla gelenler.

• PYTHON öğrenmelisin.
Bir oyun yapmak için yukarıdakilerle kısıtlı kalmak zorunda değilsin, hali hazırda birçok oyun motoru var. En çok bilinenlerden bir Unity. Unity ile C# kullanarak harika oyunlar yapabilirsin. (Farklı oyun motorları: Game Maker, Unreal Engine)

• C
  • C++
  • Java
İlk öğrendiğin yazılım dili seni sonraki öğrendiğin diller göre biraz daha zorlayabilir. Bir yazılım dilinin mantığını kavradıktan sonra yeni öğreneceklerin seni o kadar zorlamayacaktır.

Yazılıma ilgi duyup kendini geliştirdikten sonra seni aramızda görmekten mutlu oluruz. Yazılımcılar Kulübü

sundu...
👍

Foxt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
618
İsim
.

• PYTHON öğrenmelisin.

• C# öğrenmelisin.

• PYTHON öğrenmelisin.

• C
  • C++
  • Java

sundu...
Çok güzel bir yazı olmuş hocam elinize sağlık.

altin cocuk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,077
İsim
neu
Hocam masaüstü programları ve oyun geliştirmek içi hangi dili öğrenmem lazım?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,586
Üyeler
140,663
Son üye
S◊⊥ªηªɧ⊥
Top Bottom