Neler Yeni

RX 7900 XTX vs RTX 4070 TI Super vs RTX 4080 Super

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam
steamcommunity.com/id/z0rden
Vallahi dostum sen de yorumlardakiler gibi kullanmadığın, denemediğin bir şey hakkında yorum yapabilirsin beni bağlamaz. Ben aynı ekranda aynı oyunda zoom falan da atmadan aradaki görüntü farkından rahatsız olduğumu belirtip ekran kartı değiştirdim ha görüntü beni çok alakadar etmiyor diyorsan o zaman 2160p değil 1440p git hiç dlss fsr falan açma. 4k 144hz'e çıktıktan sonra bütçe kısıp görüntüden feragat etmenin bir anlamı yok. Ha şu videoda karakterin saçları parlayıp sönerken bile yorumdakiler biz bir fark görmüyoruz diyolarsa 720p gamingden devam etmelerini tavsiye ederim kendilerine ne diyim. Özellikle belirli senaryolar için belirli firmaları önermeme rağmen bana yazdığın her mesajda %300 zoom atma, fark görmen için oturup incelemen gerektiğini yazıyosun ısrarla. Kanka kullanan benim, oyunu oynayan benim, işim gücüm yok oyunun ortasında elime büyüteç alıp ağaç dallarını izlemiyorum. Oynarken bir şeyden rahatsız olmuşum ki 1000$'lık msrp'li AMD ekran kartımı satıp Nvidiaya geçmişim. Arada bir fark varki rasterda aynı güçte olmalarına rağmen 35k'ya 24gb VRAMli bir kart almıyorumki ekstra 10.000tl verip 8Gb VRAM'den feragat ederek 4080S alıyorum. Ne teknolojiden anlamayacak kadar bilgisizim, ne de parayı kolay kazanan biriyim. En f/p kart 4080S'dir gözümde. 1.5 sene kullanım tecrübemden sonra bencFSR açmam. DLSS açtıktan sonra %25 perf boost alıyorum. Bunu 7900xtx'de alamıyorsun 35.000'e %25'ini ekle. 8.750tl. 42.750tl etti. 43.'e 4080S var zaten. Üstüne dlss frame gen, dlss sayesinde nativeden daha iyi görüntü, anti lag, ilgilenmesem de daha iyi rt performansı, ilgilenmesem de render performansı. Mesela alacak param olsa da 4090 almam 73k kart arada 40k fark var. %93 fiyat artışına 8gb VRAM ve %24 ekstra performans ve 130w daha yüksek tdp.
Amdde de frame gen var(3. Kez deyişim) asıl nvidia AFMFye rakip ne yapmış? dlss fsr 3 ile aynı görüntüyü sunuyor ama 16k ekranda ebesinin nikahı neden yapay zekayla keskinleştirilmemiş detayını yapamıyor tüh,antilag dediğiniz amdnin teknolojisi 🤣 rt performansı gördüğüm kadarıyla 3-5 fps kadar farklı ki kimse umursamaz render dediğimiz şey de ROCm ile büyük ihtimalle nvidiadan daha iyi olur dediğim gibi yakında gelişecek konular ve bu konularda amd kapitalizm yapmıyor,fsr 3 ile dlssten 2 kat daha fazla fps alıyorsun ve fsr kullanmadığım nereden çıktı? High on life bilgisayarımda 20 fps zor çalışırken fsr 2 ile balanced ile “çamur” olmadan akıcı bir şekilde oynayabildim nvidiaya sorsan oradaki ağacın dalının iki piksel daha net olması için git rtx 5000 serisi al der umarım senin gibi 4kda daldaki kuşun tükürüğünün niye pikselleştiğini bizde umursayacak kadar dertsiz insanlar oluruz çünkü elin 4090 kullanan amerikalısının bile tınında değil neyse 8 gb vram ile iyi eğlenceler çünkü halo infinite bile 4kda 9gb vram kullanıyor sony oyunlarını(last of us vs) saymıyorum.

quistin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
213
İsim
Fırat divitci
Amdde de frame gen var(3. Kez deyişim) asıl nvidia AFMFye rakip ne yapmış? dlss fsr 3 ile aynı görüntüyü sunuyor ama 16k ekranda ebesinin nikahı neden yapay zekayla keskinleştirilmemiş detayını yapamıyor tüh,antilag dediğiniz amdnin teknolojisi 🤣 rt performansı gördüğüm kadarıyla 3-5 fps kadar farklı ki kimse umursamaz render dediğimiz şey de ROCm ile büyük ihtimalle nvidiadan daha iyi olur dediğim gibi yakında gelişecek konular ve bu konularda amd kapitalizm yapmıyor,fsr 3 ile dlssten 2 kat daha fazla fps alıyorsun ve fsr kullanmadığım nereden çıktı? High on life bilgisayarımda 20 fps zor çalışırken fsr 2 ile balanced ile “çamur” olmadan akıcı bir şekilde oynayabildim nvidiaya sorsan oradaki ağacın dalının iki piksel daha net olması için git rtx 5000 serisi al der umarım senin gibi 4kda daldaki kuşun tükürüğünün niye pikselleştiğini bizde umursayacak kadar dertsiz insanlar oluruz çünkü elin 4090 kullanan amerikalısının bile tınında değil neyse 8 gb vram ile iyi eğlenceler çünkü halo infinite bile 4kda 9gb vram kullanıyor sony oyunlarını(last of us vs) saymıyorum.
Dostum ben FSR'ın quality modundan rahatsız oluyorken sen balanced moduna alıp rahat rahat kullanıyorsan zaten bizim tartışmamız boşuna. Amd'nin frame gen rakibine sahip olmadığına dair bir şey söylemedim, sahip olduğunu ancak kalitesi hakkında çok bir fikrim olmadığından bahsettim çünkü ancak forspokenda deneyebildim. Oyun desteği sayısı da az zaten. Fiyat performans olarak AMD 1080 ve 2k'da daha iyi ancak tekrar tekrar söylediğim gibi 4k 144hz arayan adam Nvidiaya gitmeli. 8GB VRAM ile iyi eğlenceler dediğin kısmı anlamadım, 8GB eksik mi demek istedin ? Ben de senin gibi sadece ekran kartına 35.000tl verip de DLSS'e göre nispeten daha kötü olan bir upscaling teknolojisini, balanced mode'da 1270p'den upscale edip, dalları telleri saçları shimmer'a maruz bırakıp 4k'nın hiç bir anlamını bırakmayan insanları anlamıyorum dostum ama kararına saygı duyarım, senin aksine tanımadığim insanlar hakkında önyargıda bulunup. Yok %300 zoom daldaki karıncanın tükürüğünü izlemen gibi yorumlar yapmıyorum.

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam
Dostum ben FSR'ın quality modundan rahatsız oluyorken sen balanced moduna alıp rahat rahat kullanıyorsan zaten bizim tartışmamız boşuna. Amd'nin frame gen rakibine sahip olmadığına dair bir şey söylemedim, sahip olduğunu ancak kalitesi hakkında çok bir fikrim olmadığından bahsettim çünkü ancak forspokenda deneyebildim. Oyun desteği sayısı da az zaten. Fiyat performans olarak AMD 1080 ve 2k'da daha iyi ancak tekrar tekrar söylediğim gibi 4k 144hz arayan adam Nvidiaya gitmeli. 8GB VRAM ile iyi eğlenceler dediğin kısmı anlamadım, 8GB eksik mi demek istedin ? Ben de senin gibi sadece ekran kartına 35.000tl verip de DLSS'e göre nispeten daha kötü olan bir upscaling teknolojisini, balanced mode'da 1270p'den upscale edip, dalları telleri saçları shimmer'a maruz bırakıp 4k'nın hiç bir anlamını bırakmayan insanları anlamıyorum dostum ama kararına saygı duyarım, senin aksine tanımadığim insanlar hakkında önyargıda bulunup. Yok %300 zoom daldaki karıncanın tükürüğünü izlemen gibi yorumlar yapmıyorum.
zaten tartışmamız boşuna çoğu insanın umurunda olmadığı şeyleri gözde büyütüyorsun o konularda dlsste bozuyor madem böyle şeyleri umursuyorsun msaa 8xte oynayabilirsin yani milletin çoğu cs2de 2 fps fazla alsın diye 1024x768te oyun oynuyor sen bunu umursuyorsan 2 fps az alıp msaa kullanırsın onun dışında bunun fsr 3.1i 3.2si çıkacak biraz bekleyip bu kadar küçük şeyleri de düzeltecekleri günü beklemek gidip 15k daha vermekten daha mantıklı

quistin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
213
İsim
Fırat divitci
zaten tartışmamız boşuna çoğu insanın umurunda olmadığı şeyleri gözde büyütüyorsun o konularda dlsste bozuyor madem böyle şeyleri umursuyorsun msaa 8xte oynayabilirsin yani milletin çoğu cs2de 2 fps fazla alsın diye 1024x768te oyun oynuyor sen bunu umursuyorsan 2 fps az alıp msaa kullanırsın onun dışında bunun fsr 3.1i 3.2si çıkacak biraz bekleyip bu kadar küçük şeyleri de düzeltecekleri günü beklemek gidip 15k daha vermekten daha mantıklı
Dostum nesnelerin shimmering yapması ve kalitelerinin bozulması umurlarında değilse 2560x1440 oynamaya devap edip ekran kartlarının ömürlerini bir 3 sene uzatabilirler. Şimdi şöyle bir argüman sunmuşsun fsr 3.1, 3.2 çıkacak demişsin fakat bu firmanın rakibinin satış stratejisinin kendisini rakibinden ayıran teknolojiler çıkartması olduğunu unutmuşsun. Frame gen çıktığı ilk günden daha stabil ve ileride daha da iyi çalışacaktır. Aynı şekilde dlss de çıktığı ilk güne kıyasla çok daha iyi çalışıyor. Ray tracing ray reconstruiction çıkarttılar ve aynı fps'e daha iyi ray tracing görüntüsü alınabiliniyor. Nvidia da yeni teknolojiler çıkarıyor ve ellerindekini geliştiriyor. Eğer sana attığım hogwarts legacy videosunda karakterin saçlarının arasında boşluklar oluşması, saçların bir anda kaybolup geri oluşması. Parlaklıklar olması seni rahatsız etmiyor ise sen elindeki kartı 10 sene de kullanabilirsin grafik ayarlarını en düşüğe alıp FSR'ı ultra performance moduna almanın da seni rahatsız edeceğini düşünmüyorum.

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam
Dostum nesnelerin shimmering yapması ve kalitelerinin bozulması umurlarında değilse 2560x1440 oynamaya devap edip ekran kartlarının ömürlerini bir 3 sene uzatabilirler. Şimdi şöyle bir argüman sunmuşsun fsr 3.1, 3.2 çıkacak demişsin fakat bu firmanın rakibinin satış stratejisinin kendisini rakibinden ayıran teknolojiler çıkartması olduğunu unutmuşsun. Frame gen çıktığı ilk günden daha stabil ve ileride daha da iyi çalışacaktır. Aynı şekilde dlss de çıktığı ilk güne kıyasla çok daha iyi çalışıyor. Ray tracing ray reconstruiction çıkarttılar ve aynı fps'e daha iyi ray tracing görüntüsü alınabiliniyor. Nvidia da yeni teknolojiler çıkarıyor ve ellerindekini geliştiriyor. Eğer sana attığım hogwarts legacy videosunda karakterin saçlarının arasında boşluklar oluşması, saçların bir anda kaybolup geri oluşması. Parlaklıklar olması seni rahatsız etmiyor ise sen elindeki kartı 10 sene de kullanabilirsin grafik ayarlarını en düşüğe alıp FSR'ı ultra performance moduna almanın da seni rahatsız edeceğini düşünmüyorum.
evet ama hiçbir zaman bu teknolojiler nvidianın eski kartlarına gelmedi ve gelmeyecekte nvidianın olayı bu reflex 900 altı çalışmıyor dlss 2000 dlss 3 4000de her 2 yılda bir ekran kartlarını teknoloji çıkarma niyetiyle resmen desteklerini kesmiş oluyorlar madem bu kadar applecılık yapılması iyi amd de chiplet değil diye eski kartlarının fsr desteğini kessin seneye AI/ML çekirdekleri çıkınca yapay zeka destekli diye 7900xtxi öldürsünler onlar da ilk günden iyi çalışan teknoloji yaparlar onun dışında ray reconstruction dediğimiz şey dlss 3.5 ile geliyor oyun yapımcılarının hangisi getirir bilemem şu anki oyunlar bile dlss 2 ile geliyor,bende ultra performansta rahatsız oluyorum cs2 mesela fsr 1 getirmiş ultra kalite bile berbat duruyor ama birisi kendini düzeltip oyunculara destek veriyor birisi baştan iyi yapmasına rağmen 2 yıla ekran kartını öldürüyor (2k iyi çözünürlük 4kda fps dibi görüyor)

murat95

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Murat Zorlu
Bu sene 70bin liraya bir bilgisayar dizmek istiyorum, CPU tarafında AMD alacağım ama GPU tarafında hâlâ karar veremedim. Sizce RTX 4070 TI Super mi ya da RX 7900 XTX mi ya da CPUdan düşüp 4080 Super almak mı daha mantıklı olur? (Emin değilim ama duruma göre belki bütçemi bir tık arttırabilirim.)
Kardeşim sana tavsiyem Nvidia'dan AMD Ekran kartına geçmiş biri olarak ve şuan Sapphire 7900 XTX Nitro+ yani AMD tarafında en tepe kartı kullanan biri olarak kesinlikle Nvidia al gerekirse 3000 serisi al ama Nvidia'dan şaşma. Ben 3 ay önce topladım sistemi ortalama 70-75 civarında tuttu monitör dahil. Bir sonraki pc toplamamda kesinlikle AMD almam.

Bu arada neden AMD alma diyorsun diye sorarsan. Kartı 2 ay kullandıktan sonra parazitli ve kırpılmalı görüntüler gelmeye başladı servise gönderdim bir şey yok diyip geri gönderdiler, video kaydı çek, tüketici hakem heyeti başvur falan derken sonunda değişim aldım. Şuan sorun yok ama sen bence benim demek istediğimi anladın fazla uzatmıyorum :)

K1NGO82

80+ Gold
En İyi Cevap
1
AMD almayın. Nvidia stabil düzgün çalışıyor. Dlss daha kaliteli. Bence Nvidia alın.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
913,950
Üyeler
141,775
Son üye
Lonemidas
Top Bottom