Neler Yeni

RX 7900 XTX vs RTX 4070 TI Super vs RTX 4080 Super

quistin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
213
İsim
Fırat divitci
4k ekranda ekranın dibine girip saç gibi detay birşeyi umursamaysa tek derdin Allah başka dert vermesin ne diyeyim(amdde de fsr 3 ile frame gen desteği var,asıl AFMF artısını düşünelim)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kapitalizmi öven birini ilk defa görüyorum :D windows işlemci eski 11 kaldırmaz diye pc yenile nvidia teknolojisi diye pc yenile planlı eskitme yapsınlar yine yenile hayır o kadar param olsa fakire fukaraya veririm bari iyi biri olurum teknoloji gelişti bu grafiklere bilgisayarım yetmezlerden aynı seviye grafiklere X firması “güncelleme” yapıp sistemi eskittiği veya desteğini kestiği için bilgisayarımızın yetmediği dönemlere geçtik bunun güzel yanı ne ben anlamıyorum herhalde
Dostum ben kendi yaşadığım deneyimi anlatıyorum oyunu oynarken karakterlerin saçları ağaçların yaprakları beni rahatsız etti diyorum sen ekrana yapışmış farkları incelemişsin diyosun. Oyunu oynarken dediğin şeyi yapmadan bu durum belirgin bir şekilde görülüp beni rahatsız etmese niye birebir aynı güce sahip olmalarına rağmen 6900xt'mi satıp 3090'a geçeyim kardeşim, canım mı sıkıldı da geçtim? Yanımda oturup beni izlemişsin gibi hakkımda varsyayımda bulunma. 35.000tl Vericem bir karta 7900xtx alıcam 4070ti super alan adam dlss açıp benimle aynı fps'i alıp nativeden de daha iyi görüntü alacak. Benim derdim performansın yüksekliği ancak 4090 da bütçemin dışında (73.000tl) Bu durumda 10.000tl ekstra verip 7900xtx'den dlss sayesinde daha yüksek performans alıp nativeden de daha net görüntü alıyorum aradaki fiyat farkı da çıkmış oluyor.

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam
steamcommunity.com/id/z0rden
Dostum ben kendi yaşadığım deneyimi anlatıyorum oyunu oynarken karakterlerin saçları ağaçların yaprakları beni rahatsız etti diyorum sen ekrana yapışmış farkları incelemişsin diyosun. Oyunu oynarken dediğin şeyi yapmadan bu durum belirgin bir şekilde görülüp beni rahatsız etmese niye birebir aynı güce sahip olmalarına rağmen 6900xt'mi satıp 3090'a geçeyim kardeşim, canım mı sıkıldı da geçtim? Yanımda oturup beni izlemişsin gibi hakkımda varsyayımda bulunma. 35.000tl Vericem bir karta 7900xtx alıcam 4070ti super alan adam dlss açıp benimle aynı fps'i alıp nativeden de daha iyi görüntü alacak. Benim derdim performansın yüksekliği ancak 4090 da bütçemin dışında (73.000tl) Bu durumda 10.000tl ekstra verip 7900xtx'den dlss sayesinde daha yüksek performans alıp nativeden de daha net görüntü alıyorum aradaki fiyat farkı da çıkmış oluyor.
Gelecekteki oyunlar dlss destekleyecek mi? Dlss 4.0 4000 serisini destekler mi? Fsr 3 ile aynı kalitedeler ve bunun donanım ihtiyacı yok üstüne modlarla fsr 2 açan oyunları 3e de güncelleyebiliyorsun ki frame gen de açılmış oluyor yani iki gram yazılımla uğraşıp daha fazla fps alacak daha fazla vram ve saf gücü de var ama hayır bizim 15 bin fazla verip(bilgisayarımın 3 katı fiyat) daha güçsüz birşeye para vermemiz lazım bence de ben fanboyluk yapıyorum burada

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Madem DLSS 3 sadece RTX 40 serisi kartlarda. FG (Frame Generation) özelliğini, AMD nasıl yazılımsal olarak FSR 3'e ekliyor, Nvidia açıkca yalan söylüyor ve kullanıcılarını kandırıyor. Şuan mod sayesinde oyunlarda 3050 kullansan bile FG açabiliyorsun. Bu arada DLSS 3, 30 serisine geldi ama FG ve Ray reconstruction yok. DLSS 2, FSR 3'ün yanına yaklaşamaz bu arada, Frame Generation özelliği yüzünden FSR 3 daha iyi, Nvidia paragöz olduğu için yazılımsal bile olsa Frame Generation özelliğini nedense eklemiyor 😄
Doğrudan FSR3 Frame Gen destekli oyunlarda bile deli gibi grafik hataları var. Modla yapılanlar zaten ondan da beter. Kullanamayacaksak isterse 20 senelik karta da getirsin özelliği ne faydası var? Nvidia gerçek manada Frame Generation yapıyor, çünkü bunu 4000 serisi hazırlanırken düşünmüş ve ona göre donanımı tasarlamış. AMD ise sadece "o özellik bizde de var" demek için yazılımsal bir teknoloji geliştiriyor kim bunu böyle kullanır diye düşünmüyor bile. Nvidiayı bu konuda takdir ediyorum. RTX 2000 serisinden beri Nvidia kartlarda olan ve DLSS dahil birçok işte kullanılan Tensor çekirdeğine benzer bir teknolojiyi bile son model kartlarına hala getirmeyen AMD ise yazılımsal hilelere devam edebilir.

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam
Doğrudan FSR3 Frame Gen destekli oyunlarda bile deli gibi grafik hataları var. Modla yapılanlar zaten ondan da beter. Kullanamayacaksak isterse 20 senelik karta da getirsin özelliği ne faydası var? Nvidia gerçek manada Frame Generation yapıyor, çünkü bunu 4000 serisi hazırlanırken düşünmüş ve ona göre donanımı tasarlamış. AMD ise sadece "o özellik bizde de var" demek için yazılımsal bir teknoloji geliştiriyor kim bunu böyle kullanır diye düşünmüyor bile. Nvidiayı bu konuda takdir ediyorum. RTX 2000 serisinden beri Nvidia kartlarda olan ve DLSS dahil birçok işte kullanılan Tensor çekirdeğine benzer bir teknolojiyi bile son model kartlarına hala getirmeyen AMD ise yazılımsal hilelere devam edebilir.
Evet yazılımsal hilelere devam ediyor zaten super sampling dediğimiz şey yazılımsal hile sayılıyor dlss 3te de sorunlar gördük fsr 3te de göreceğiz (xessi konuya bile almamak lazım) ve zamanla düzelecek donanımsal özelliği olmamasına rağmen dlss ile aynı görüntüyü verebilen bir teknolojiye ben saygı duyuyorum rtx 2000e bile destek veriyorlar.Mükemmel bir karakutu almak ile mükemmel olmasa da müşterilerine önem veren bir şirket atışması daha,ios ile android veya windows ile linux gibi sen saçın dibinde çizgi var diye “grafiksel arıza! Oynanmaz durumda yahu!” diyebilirsin ama 5 ay sonra 3000 serisine yaptıkları gibi senin kartını da çöp edecekler sonra sövdüğün fsra döneceksin biraz sap döner hesabı

quistin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
213
İsim
Fırat divitci
Gelecekteki oyunlar dlss destekleyecek mi? Dlss 4.0 4000 serisini destekler mi? Fsr 3 ile aynı kalitedeler ve bunun donanım ihtiyacı yok üstüne modlarla fsr 2 açan oyunları 3e de güncelleyebiliyorsun ki frame gen de açılmış oluyor yani iki gram yazılımla uğraşıp daha fazla fps alacak daha fazla vram ve saf gücü de var ama hayır bizim 15 bin fazla verip(bilgisayarımın 3 katı fiyat) daha güçsüz birşeye para vermemiz lazım bence de ben fanboyluk yapıyorum burada
Dostum dlss ve frame gen desteği beklediğimden bile hızlı yayılıyor. O yüzden dediklerimi tekrarlıyorum 4k için özellikle Nvidia tavsiye ediyorum, QHD eşit alan, FHD kesinlikle AMD çünkü fiyat performansta rasteri daha iyi. Şimdi şunu demişsin FSR 2 var ise FSR 3 ekliyebiliyorsun demişsin doğrudur ancak FSR 2 kendi başına DLSS 3 (frame gen değil) Kalitesinde olmadığı için görüntüyü fazla bozuyor ben bundan rahatsız olduğum için 6900xt kartımdan vazgeçtim. Kareleri birebir aynı performansta generate etseler bile FSR görüntüyü bozduğu için ben rahatsız oldum çünkü benim 4K'ya çıkmamdaki amaç zaten yüksek kaliteli görüntüydü. AMD ile bir derdim yok yani, FSR 3'ün yayılmasını da isterim herkes Nvidiaya ekstra para verecek durumda olmayabilir ya da bu parayı vermek zorunda kalmamalı.

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam
Dostum dlss ve frame gen desteği beklediğimden bile hızlı yayılıyor. O yüzden dediklerimi tekrarlıyorum 4k için özellikle Nvidia tavsiye ediyorum, QHD eşit alan, FHD kesinlikle AMD çünkü fiyat performansta rasteri daha iyi. Şimdi şunu demişsin FSR 2 var ise FSR 3 ekliyebiliyorsun demişsin doğrudur ancak FSR 2 kendi başına DLSS 3 (frame gen değil) Kalitesinde olmadığı için görüntüyü fazla bozuyor ben bundan rahatsız olduğum için 6900xt kartımdan vazgeçtim. Kareleri birebir aynı performansta generate etseler bile FSR görüntüyü bozduğu için ben rahatsız oldum çünkü benim 4K'ya çıkmamdaki amaç zaten yüksek kaliteli görüntüydü. AMD ile bir derdim yok yani, FSR 3'ün yayılmasını da isterim herkes Nvidiaya ekstra para verecek durumda olmayabilir ya da bu parayı vermek zorunda kalmamalı.
yine diyorum fsr 3 ile birlikte görmeniz için piksellerin içinde yüzmeniz lazım fsr 1 berbattı doğrudur 2 ile düzeldi ve sonunda 3 ile yapay zeka ile kapışabilecek kadar gelişti “oğlum espor falan top yok ortada gerçek bir şey yok spor değil bu” diyen eskici dayılar gibi donanım hep yazılımdan iyidir yaklaşımı izlemeye devam edersek 4080den kötü 4080 superi daha iyi diye satmaya devam ederler

ROCm ile CUDAya karşı yazılım yapıyorlar (“amd tensor gibi bir şey bile yapamıyor”) fsr ile çoğu kartı destekliyorlar ve antilag+ vs ile de geri kaldıkları diğer teknolojileri geçecek alternatifler üretiyorlar ben kumara girerdim şahsen hem 15 bin cebimde kalır hem de seneye ekran kartım çöp olmazdı en azından

Son düzenleme:

quistin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
213
İsim
Fırat divitci
yine diyorum fsr 3 ile birlikte görmeniz için piksellerin içinde yüzmeniz lazım fsr 1 berbattı doğrudur 2 ile düzeldi ve sonunda 3 ile yapay zeka ile kapışabilecek kadar gelişti “oğlum espor falan top yok ortada gerçek bir şey yok spor değil bu” diyen eskici dayılar gibi donanım hep yazılımdan iyidir yaklaşımı izlemeye devam edersek 4080den kötü 4080 superi daha iyi diye satmaya devam ederler

ROCm ile CUDAya karşı yazılım yapıyorlar (“amd tensor gibi bir şey bile yapamıyor”) fsr ile çoğu kartı destekliyorlar ve antilag+ vs ile de geri kaldıkları diğer teknolojileri geçecek alternatifler üretiyorlar ben kumara girerdim şahsen hem 15 bin cebimde kalır hem de seneye ekran kartım çöp olmazdı en azından
Dostum birebir denemediysen lütfen varsayım üzerinden konuşma. 4K 144hz 28" laptopta 6900xt, 3090 ve 4080 super kullanmış biriyim. FSR 2 de deneyimledim, forspokenda fsr 3 de deneyimledim. DLSS 2, 3, 3.5 ve frame gen de deneyimledim. Hani ben sana tecrübe ve gözlerimle konuşurken sen bana hala arada fark göremezsin diyosun. Fsr2 gerçekten 1'e kıyasla çok iyi ancak malesef hala DLSS seviyesinde değil yoksa 6900xt kartımı çok seviyordum sistemim de 5900X zaten smart acces memory özelliğini kaybedince üzülmüştüm çünkü valorant gibi oyunlarda genel sistem performansım düşmüştü fakat sana farkı şu video ile göstereyim. Özellikle bu videoyu atıyorum çünkü en son yeter yav dedirten oyun hogwarts legacy oldu . Shimmering yaşıyordum ve saçlar ve ağaçların yaprakları çok sivriydi yani bir şeyin yanlış olduğunu fark edebiliyordun.

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam
Dostum birebir denemediysen lütfen varsayım üzerinden konuşma. 4K 144hz 28" laptopta 6900xt, 3090 ve 4080 super kullanmış biriyim. FSR 2 de deneyimledim, forspokenda fsr 3 de deneyimledim. DLSS 2, 3, 3.5 ve frame gen de deneyimledim. Hani ben sana tecrübe ve gözlerimle konuşurken sen bana hala arada fark göremezsin diyosun. Fsr2 gerçekten 1'e kıyasla çok iyi ancak malesef hala DLSS seviyesinde değil yoksa 6900xt kartımı çok seviyordum sistemim de 5900X zaten smart acces memory özelliğini kaybedince üzülmüştüm çünkü valorant gibi oyunlarda genel sistem performansım düşmüştü fakat sana farkı şu video ile göstereyim. Özellikle bu videoyu atıyorum çünkü en son yeter yav dedirten oyun hogwarts legacy oldu . Shimmering yaşıyordum ve saçlar ve ağaçların yaprakları çok sivriydi yani bir şeyin yanlış olduğunu fark edebiliyordun.
Yorumlarda bile 200x zoomda bile zar zor görünen saç ucu için mi bu kadar para vereceğiz diye dalga geçiyorlar fsr 2 olmasına rağmen yani bu kadar ağaç ucu kabuğu umursuyorsan tsr kullanabilirsin günün sonunda dlsste berbat ediyor

The Semih

80+ Silver
Bu sene 70bin liraya bir bilgisayar dizmek istiyorum, CPU tarafında AMD alacağım ama GPU tarafında hâlâ karar veremedim. Sizce RTX 4070 TI Super mi ya da RX 7900 XTX mi ya da CPUdan düşüp 4080 Super almak mı daha mantıklı olur? (Emin değilim ama duruma göre belki bütçemi bir tık arttırabilirim.)
70K bütçeyle AMD kart alınmaz hocam, RTX 4080 almaya çalış.

Ben bu konu açıldıkca aynı şeyleri yazmaktan sıkıldım valla, DLSS in içinde Kenar yumuşatmanın olduğunu bilmiyorlar gelmiş neden Tensör çekirdekleri diyor, googleye DLAA diye aratın ondan sonra konusalım bu konuları, FSR kenar yumuşatmadığı için yazılım desteğine sahip ve Nvıdıa da yazılım destekli upscale yayınladı zaten driverda var ama kenar yumuşatmıyor, DLSS kenar yumuşatıyor MSAA8X gibi düşünün.

Son düzenleme:

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,916
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Ben bu konu açıldıkca aynı şeyleri yazmaktan sıkıldım valla, DLSS in içinde Kenar yumuşatmanın olduğunu bilmiyorlar gelmiş neden Tensör çekirdekleri diyor, googleye DLAA diye aratın ondan sonra konusalım bu konuları, FSR kenar yumuşatmadığı için yazılım desteğine sahip ve Nvıdıa da yazılım destekli upscale yayınladı zaten driverda var ama kenar yumuşatmıyor, DLSS kenar yumuşatıyor MSAA8X gibi düşünün.
FSR kenar yumuşatır kanka. Zaten bu ayarlar kenar yumuşatma ayarı sayılır hatta bu ayarları açtığında Kenar yumusatma ayarını elleyemezsin daha.
FSR DLSS DLAA dediğin şeyler bir nevi gelişmiş TAA. İşleme konusunda daha cok TAA gibi davranırlar. Bu anlaman için bir örnek

quistin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
213
İsim
Fırat divitci
Yorumlarda bile 200x zoomda bile zar zor görünen saç ucu için mi bu kadar para vereceğiz diye dalga geçiyorlar fsr 2 olmasına rağmen yani bu kadar ağaç ucu kabuğu umursuyorsan tsr kullanabilirsin günün sonunda dlsste berbat ediyor
Vallahi dostum sen de yorumlardakiler gibi kullanmadığın, denemediğin bir şey hakkında yorum yapabilirsin beni bağlamaz. Ben aynı ekranda aynı oyunda zoom falan da atmadan aradaki görüntü farkından rahatsız olduğumu belirtip ekran kartı değiştirdim ha görüntü beni çok alakadar etmiyor diyorsan o zaman 2160p değil 1440p git hiç dlss fsr falan açma. 4k 144hz'e çıktıktan sonra bütçe kısıp görüntüden feragat etmenin bir anlamı yok. Ha şu videoda karakterin saçları parlayıp sönerken bile yorumdakiler biz bir fark görmüyoruz diyolarsa 720p gamingden devam etmelerini tavsiye ederim kendilerine ne diyim. Özellikle belirli senaryolar için belirli firmaları önermeme rağmen bana yazdığın her mesajda %300 zoom atma, fark görmen için oturup incelemen gerektiğini yazıyosun ısrarla. Kanka kullanan benim, oyunu oynayan benim, işim gücüm yok oyunun ortasında elime büyüteç alıp ağaç dallarını izlemiyorum. Oynarken bir şeyden rahatsız olmuşum ki 1000$'lık msrp'li AMD ekran kartımı satıp Nvidiaya geçmişim. Arada bir fark varki rasterda aynı güçte olmalarına rağmen 35k'ya 24gb VRAMli bir kart almıyorumki ekstra 10.000tl verip 8Gb VRAM'den feragat ederek 4080S alıyorum. Ne teknolojiden anlamayacak kadar bilgisizim, ne de parayı kolay kazanan biriyim. En f/p kart 4080S'dir gözümde. 1.5 sene kullanım tecrübemden sonra bencFSR açmam. DLSS açtıktan sonra %25 perf boost alıyorum. Bunu 7900xtx'de alamıyorsun 35.000'e %25'ini ekle. 8.750tl. 42.750tl etti. 43.'e 4080S var zaten. Üstüne dlss frame gen, dlss sayesinde nativeden daha iyi görüntü, anti lag, ilgilenmesem de daha iyi rt performansı, ilgilenmesem de render performansı. Mesela alacak param olsa da 4090 almam 73k kart arada 40k fark var. %93 fiyat artışına 8gb VRAM ve %24 ekstra performans ve 130w daha yüksek tdp.

efesu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Ahmet Taş
Kalitede bile berbat ediyor FSR sorun orada. Ultra performansa çekince atari oyununa dönüyor zaten. FSR 2 nin tek ciddi manada Upscaling yaptığı oyun da Cyberpunk benim görebildiğim. Kalanlarda oyunu 720P ye çekince aynısı oluyordu zaten. Yine de grafik hatası çok oluyor.

Görüntü kalitesi aynı. Ama RTX ayarını Ultraya çekince 7900XTX büyük ihtimalle RTX 4070 ile benzer performans verir.
Dostum 7900xtx kullanıyorum 4k 144 Hz 43 monitörüm var fsr 2 yi açtığım zaman kalite modunda ve RT açında hiç öyle çamur gibi görüntü ratlamadım fhz 5 gow 120 üstü fps aldım çok güzel bir kart bence

quistin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
213
İsim
Fırat divitci
Dostum 7900xtx kullanıyorum 4k 144 Hz 43 monitörüm var fsr 2 yi açtığım zaman kalite modunda ve RT açında hiç öyle çamur gibi görüntü ratlamadım fhz 5 gow 120 üstü fps aldım çok güzel bir kart bence
Aynı monitörde aynı oyunda DLSS de kullanmanız lazım hocam, kart kötü demiyorum güzel kart. 1.5 sene 6900xt kullandım ve memnundum ama bazı oyunlarda FSR cidden rezaletti ve kapatmak zorunda kalıyordum. 4k da upscaling olmadan kullanılacak çözünürlük değil ama DLSS tarafında kafanız daha rahat oluyor her zaman endişelenmeden açabiliyorsunuz ve görüntü kaybı olmuyor. RT açıyorum demişsiniz konu sahibi de açıyor mu bilmiyorum ama o durumda Nvidia bir artı daha alıyor. Ben sadece DLSS için geçtim. AMD FSR'ı birebir aynı kaliteye getirirse birdahaki kartım gene AMD olur.

Top Bottom