Neler Yeni

RX 7900 XTX vs RTX 4070 TI Super vs RTX 4080 Super

Yuna05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Miraç Bilgiç
2 sene sonra ZTX ekran kartları çıkıp yeni teknolojilerini zamanında gtxlere yaptıkları gibi rtxlere de yapacaklar(destek vermeyecekler) üçüncü gözümü açıp geleceğe baktım birazcık
Nvidia'nın destek vermeyi sonlandırdığı GTX ekran kartlarına AMD destek çıktı be 😄

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
4070 TI Super'de 16GB VRAM'e çıkardılar. 4070, 4070 Super ve 4070 TI 12GB VRAM'e sahip ama benim ilgimi çeken konu ise 4060 TI'ın 16GB VRAM'e sahip olması, madem 4060 TI'a 16GB VRAM ekleyebiliyorsun, neden 4070'ler 16 veya 20 GB değil, aynı şey AMD için de geçerli.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şahsen yerel seçimlerden sonra fiyatların yükseleceğini düşünmüyorum.
Bitle alakalı aslında. Nvidia veri yollarını çok düşürdü bu nesil bu yüzden VRAM de düştü. Bu aklı da AMD den aldılar büyük ihtimalle, çünkü RX 6000 serisinde aynısını yaptı onlar da 😀

Veri yolları sabit kalsa 4060 larda 12GB, 4070 lerde 16GB ve 4080 lerde 20GB olacaktı. 4060Ti 16GB de yeni çıkan bellek modülleri var. Onu şuan diğer kartlara kullansalar hepsinin VRAM leri 2x yapacak ama gerek duyulmuyor.

Büyük ihtimalle sonraki nesilde bu yeni modüller tüm kartlarda kullanılır. Ama Nvidia da boş durmayıp veri yollarını daha da daraltırsa şaşırmam 😂

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam
steamcommunity.com/id/z0rden
NVİDİA evet dediğiniz gibi kar gütmeyi hedefleyen bir firma ve hayır, iyi bir firma.
NVİDİA dediğiniz gibi her zaman daha fazla satmayı, daha fazla para elde etmeyi amaçlar ana amacı asla iyi bir imaj vermek değildir.
Ayrıca verdiğiniz örnek yerine RTX 3060 12GB versiyonu olup 3070ti, 3070 ve 3060ti 8GB olması daha iyi bir örnek olabilir.
Ama günün sonunda şu var. Kullanıcı için hangisi daha mantıklı ise kullanıcı mecburen onu alır ve çoğu durumda NVİDİA daha mantıklı kaçtığı için kullanıcılar için NVİDİA tercih edilir.
Şuan için AMD bunu idrak ettiği için AMD'de iyi iş yapmaya başladı.
Mesela RX 6600, 6600XT, 6700XT kartları başarılıydı rakiplere göre, Bu seride ise 7700XT hoş.
İntel atılım yapmaya başladı...

Demek istediğim;
Her firma para için yapıyor bu işi. Zamanında İntel 12-13 serisi ile uçmaya başlayınca AMD ile deli gibi fiyat arttırdılar.
Hiç bir firma iyilik meleği değil, amacı para.
Burda olay rekabet, NVİDİA hata yapacak, AMD farkedecek, AMD daha iyi yapacak, Kullanıcılar AMD alcak, NVİDİA farkedecek.... Diye gidecek.
Siz hiç bir firmanın fanboyluğunu, haterlığını yapmadan ürüne odaklanın sadece.
herkes firmadır herkes para kazanacak ama nvidia farklı adamlar onca yıllık hairfxlerini bile kamuya açmadılar amd ekran kartları bir yolunu bulmaya çalıştı tek yaptıkları iş karakutu bir teknoloji çıkarıp söğüşlemek 3 yıldır rtx değişmedi dx12 ultimate yapınca hemen overdrive vs vs çıkarmaya başladılar ama amd açık kaynak olduğu için linux modcular herkese hitap ediyor yani linuxun kurucusu nvidia çöp deyip orta parmak bile çekti şimdi o adam da mı fanboy oldu? Hayır çünkü berbat bir iş yapıyorlar gtx serisini çöpe atıp gittiler ama geldi amd fsr ile kurtardı ben de nvidia kullandım hala kullanıyorum ve diyorum ki 1080 ti ekran kartı çok iyi oldu eskimez diye rtx çıkardılar desteği kestiler güzelim ekran kartını eskittiler bu şirket değil kapitalizmdir kusura bakmasın kimse container ile verilerimi donuma kadar toplamalarını konuşmuyorum bile çünkü dijital gizlilik gibi etik şeyleri kimse umursamıyor herkes fps derdinde

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
herkes firmadır herkes para kazanacak ama nvidia farklı adamlar onca yıllık hairfxlerini bile kamuya açmadılar amd ekran kartları bir yolunu bulmaya çalıştı tek yaptıkları iş karakutu bir teknoloji çıkarıp söğüşlemek 3 yıldır rtx değişmedi dx12 ultimate yapınca hemen overdrive vs vs çıkarmaya başladılar ama amd açık kaynak olduğu için linux modcular herkese hitap ediyor yani linuxun kurucusu nvidia çöp deyip orta parmak bile çekti şimdi o adam da mı fanboy oldu? Hayır çünkü berbat bir iş yapıyorlar gtx serisini çöpe atıp gittiler ama geldi amd fsr ile kurtardı ben de nvidia kullandım hala kullanıyorum ve diyorum ki 1080 ti ekran kartı çok iyi oldu eskimez diye rtx çıkardılar desteği kestiler güzelim ekran kartını eskittiler bu şirket değil kapitalizmdir kusura bakmasın kimse container ile verilerimi donuma kadar toplamalarını konuşmuyorum bile çünkü dijital gizlilik gibi etik şeyleri kimse umursamıyor herkes fps derdinde
Nvidia zaten İntelle aynı yoldan giden bir firma. Bunu kimse inkar edemez. Ama AMD Ryzen ile başardığını ekran kartında henüz başaramadı. Ryzen de ciddi manada 3. nesilden sonra adam olmuştu mesela. AMD olmasaydı şuan Süper serisi çıkmazdı, ama rekabet hala Nvidianın çok önde olduğu bir rekabet. AMD nin yetişmesi için birkaç nesili var.

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam
Nvidia zaten İntelle aynı yoldan giden bir firma. Bunu kimse inkar edemez. Ama AMD Ryzen ile başardığını ekran kartında henüz başaramadı. Ryzen de ciddi manada 3. nesilden sonra adam olmuştu mesela. AMD olmasaydı şuan Süper serisi çıkmazdı, ama rekabet hala Nvidianın çok önde olduğu bir rekabet. AMD nin yetişmesi için birkaç nesili var.
Hypr-Rx ile yetiştiler ve gtxe bile destek verdikleri için daha uzun süre teknoloji alacağı belli ama nvidia dlss 3 ile birlikte önceki yılın 3000 serisini bile eskitmeyi başarabildiler(dlss 3 sadece 4000 ile çalışıyor) çinli şirketlerde bu işlere girişmeye başladı iyice rekabet olacak ancak o zamana kadar böyleyiz

Ceasar123

80+ Bronze
Kanka sen anlamıyosun heralde evet her firma para kazanmak istiyor.
Evet NVİDİA dediğin gibi yapıyor kabul edelim melevki.
Ve şunu kabul ediyorum evet kapitalist sistem;
X markası eğer bir ürün çıkarıp hemen önceki seri için desteği kesiyorsa, Y markası çıkar rakip ürün yapar ve desteği geç keser, sona X markasıda kesmemek zorunda kalır. her şey rekabet. Kapitalizm en çok sana bana yarar.

RTX değişmedi? nasıl değişmedi? üstüne eklendi Ray Reconstruction vs. ile. Kaliteyi dahada arttırdılar. Ayrıca RTX değişmedi demek Uzaya çıkılmadı demek gibi bir şey, gözünün önündekini nasıl inkar edeceksin?

GTX serisini çöpe attılar demek DLSS'i bilmemektir. DLSS ve Ray Tracing (Nvidia için) dediğin şey donanımsal birşeydir. Mesela DLSS 3 o yüzden sadece 4000 de çalışır çünkü donanımsaldır.
1000 Serisinde DLSS çıkmasını bekliyordun heralde.
Ha eğer onu kastetmiyorsan neyi kastediyorsun? Adamlar hala 1000 serisine Driver desteği veriyor ilgileniyor. Onun dışında daha napabilirler artık.

FSR'ye gelirsek evet AMD tüm kullanıcılar için iyi bir iş yaptı ve rakip kartlarada destek sağladı çünkü yazılımsal, nvidia gibi donanımsal değil ama hakkını yemeyelim istese kısıtlayabilirlerdi. AMD gerçekten iyi iş yaptı onu itiraz edemem.

Container ile verilerini toplamasında eğer senin için bir sorun varsa sürücü kurulurken sözleşmeyi kabul etmeyebilirsin.

Hypr-Rx ile yetiştiler ve gtxe bile destek verdikleri için daha uzun süre teknoloji alacağı belli ama nvidia dlss 3 ile birlikte önceki yılın 3000 serisini bile eskitmeyi başarabildiler(dlss 3 sadece 4000 ile çalışıyor) çinli şirketlerde bu işlere girişmeye başladı iyice rekabet olacak ancak o zamana kadar böyleyiz
Kanka DLSS 2 şuan oturduğu yerden hala FSR3 ten daha iyi.
Ve DLSS donanımsal birşeydir.
FSR gibi yazılımsal değil, her kartta çalışamaz.
DLSS 3 o yüzden sadece 4000 serisinde mevcut.
DLSS o yüzden sadece RTX kartlarda var.
O yüzden 1000 serisinde vs. destek verilemiyor.
Ama FSR yazılımsal olduğu için destek verilir doğal olarak.

Son düzenleme:

Yuna05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Miraç Bilgiç
X markası eğer bir ürün çıkarıp hemen önceki seri için desteği kesiyorsa, Y markası çıkar rakip ürün yapar ve desteği geç keser, sona X markasıda kesmemek zorunda kalır. her şey rekabet. Kapitalizm en çok sana bana yarar.

RTX değişmedi? nasıl değişmedi? üstüne eklendi Ray Reconstruction vs. ile. Kaliteyi dahada arttırdılar. Ayrıca RTX değişmedi demek Uzaya çıkılmadı demek gibi bir şey, gözünün önündekini nasıl inkar edeceksin?

GTX serisini çöpe attılar demek DLSS'i bilmemektir. DLSS ve Ray Tracing (Nvidia için) dediğin şey donanımsal birşeydir. Mesela DLSS 3 o yüzden sadece 4000 de çalışır çünkü donanımsaldır.
Ha eğer onu kastetmiyorsan neyi kastediyorsun? Adamlar hala 1000 serisine Driver desteği veriyor ilgileniyor. Onun dışında daha napabilirler artık.

FSR'ye gelirsek evet AMD tüm kullanıcılar için iyi bir iş yaptı ve rakip kartlarada destek sağladı çünkü yazılımsal, nvidia gibi donanımsal değil ama hakkını yemeyelim istese kısıtlayabilirlerdi. AMD gerçekten iyi iş yaptı onu itiraz edemem.

Container ile verilerini toplamasında eğer senin için bir sorun varsa sürücü kurulurken sözleşmeyi kabul etmeyebilirsin.

Madem DLSS 3 sadece RTX 40 serisi kartlarda. FG (Frame Generation) özelliğini, AMD nasıl yazılımsal olarak FSR 3'e ekliyor, Nvidia açıkca yalan söylüyor ve kullanıcılarını kandırıyor. Şuan mod sayesinde oyunlarda 3050 kullansan bile FG açabiliyorsun. Bu arada DLSS 3, 30 serisine geldi ama FG ve Ray reconstruction yok. DLSS 2, FSR 3'ün yanına yaklaşamaz bu arada, Frame Generation özelliği yüzünden FSR 3 daha iyi, Nvidia paragöz olduğu için yazılımsal bile olsa Frame Generation özelliğini nedense eklemiyor 😄

quistin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
213
İsim
Fırat divitci
Dostum 4k 144hz ekranım için Önce 6900xt kullanıp ondan 3090'a geçip 31 ocakta da 4080 supere geçmiş birisi olarak kendi deneyimlerimi seninle paylaşayım.
6900xt ile 3090 arasında bir güç farkı yok ancak 6900xt'de malesef 4k'da bile fsr açamıyordum. Hogwarts legacy oyununda fsr açtığımda karakterlerin saçlarının ve apaç yapraklarının/dallarının aldığı hal "yeter ulan" dedirtip beni 3090'a geçmeye teşvik etti. Dlss konusunda şunu söyleyebilirim. 4K quality modeda açtığımda hem orijinal 4k'dan daha iyi bir görüntü veriyor hem de 6900xt'de alamadığım %25 fps artışını yakalıyordum. Şimdi neden 4080 supere geçtin diyeceksin. Malesef kartın gücü ve frame gen olmaması 4k 144hz bir monitörde kartı çok zorluyor. Jedi survivor oyununda dlss quality, rt kapalı kalan her ayar ultrada oyunu 55-60fps oynadım bu da can sıkıyor ister istemez. 4080Super %33 daha güçlü olduğu için frame gen açmadan 80fps alacaktım ki frame gen açtığımda rahat bir şekilde 100-120 arası verecektir diye düşünüyorum. 1080P için herkese AMD öneririm çünkü dlss de fsr da beş para etmez, 1440P ortak alandır fsr gene açamazsın ama dlss quality az buz gider fakat 4K ise hakkını vermeliyiz DLSS sayesinde Nvidianın bayrağını dalgalandırdığı çözünürlüktür. 35.000tl'ye 7900xtx varken 45.000tl'ye 4080Super aldım aynı güçte olmalarına rağmen birinde görüntü bozulmasın diye FSR açmayacakken diğerinde DLSS açıp %25 ekstra performans alıyorum çünkü frame gen de artısı. Ne derece rakip olabiliyor bilmiyorum ama AMD'nin de fsr 3'ü var tabi.

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam

Ray contruct zırt pırt dediğin şey directx ray tracing işine girip amd de rtx yapabildiğinde geldi yani directx yapmasaydı aynı kalırdı o yüzden biraz saçmalamışsın mesela amd fizik motoru yapamıyor physx değişti mi bunca yıl boyunca? Asla değişmedi üstelik birşeyin bu kadar eskimesi halis mi? 3000 serisi alanlar 4000i niye biraz daha beklemedim dlss 3 açamıyorum diye kafalarını duvarlara vuruyorlar 5000 serisinde ne yapıp 4000i eskitirler acep

Ceasar123

80+ Bronze
Madem DLSS 3 sadece RTX 40 serisi kartlarda. FG (Frame Generation) özelliğini, AMD nasıl yazılımsal olarak FSR 3'e ekliyor, Nvidia açıkca yalan söylüyor ve kullanıcılarını kandırıyor. Şuan mod sayesinde oyunlarda 3050 kullansan bile FG açabiliyorsun. Bu arada DLSS 3, 30 serisine geldi ama FG ve Ray reconstruction yok. DLSS 2, FSR 3'ün yanına yaklaşamaz bu arada, Frame Generation özelliği yüzünden FSR 3 daha iyi, Nvidia paragöz olduğu için yazılımsal bile olsa Frame Generation özelliğini nedense eklemiyor 😄
1- Dediğin doğru NVİDİA her şirket gibi paragöz bir şirket ve bilerek F.G vermiyorlar doğru. Ben zaten bunu ısrar etmiyorum. 2-3 tane uzun uzun yazdım. Hep söylüyorum, örnek vere vere anlattım.

2- Burda belirttiğim gibi "Ray Reconstruiction" teknolojisi her RTX karta geliyor.
Düzeltme: Teknolojinin adı "Ray Reconstruction" mış
Detaylı araştırıp bakabilirsiiz.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Ayrıca Ray Reconstruiction 2000,3000 ve 4000 yani tüm RTX kartalara geliyor.
Yani diyeceğim şey artık olay saf güç ve upscaling teknolojisinden de çıktı.
Eğer 4070 ve üzerine çıkıyorsanız direkt NVİDİA alın.

3- FSR 3 konusunda burda yanlış konuşmuşum kabul ediyorum. Kalite olarak DLSS 2 ile neredeyse aynı F.G ile fpsi açıyor doğru.

Siz şunu anlamıyorsunuz bir markayı çok sevip, yada nefret etmeyin.
İntel, Amd, Nvidia hepsi direkt aynı amaçta siz hangisi daha iyisi ise onu tercih edin.
Birde @z0rden arkadaş nedense kapitalizime kızıyor. Kapitalizm sayesinde kullanıcı daha rahat ediyor, daha iyi rekabet oluyor.

Mesela 4060Tİ yerine 7700XT alırım.
Ama 4070ti super yerine asla 7900XT falan almam. Tabii yine şahsi fikirdir.

Ekler

• 1708102202945.png
    1708102202945.png
    186.8 KB · Hit: 18

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam
Dostum 4k 144hz ekranım için Önce 6900xt kullanıp ondan 3090'a geçip 31 ocakta da 4080 supere geçmiş birisi olarak kendi deneyimlerimi seninle paylaşayım.
6900xt ile 3090 arasında bir güç farkı yok ancak 6900xt'de malesef 4k'da bile fsr açamıyordum. Hogwarts legacy oyununda fsr açtığımda karakterlerin saçlarının ve apaç yapraklarının/dallarının aldığı hal "yeter ulan" dedirtip beni 3090'a geçmeye teşvik etti. Dlss konusunda şunu söyleyebilirim. 4K quality modeda açtığımda hem orijinal 4k'dan daha iyi bir görüntü veriyor hem de 6900xt'de alamadığım %25 fps artışını yakalıyordum. Şimdi neden 4080 supere geçtin diyeceksin. Malesef kartın gücü ve frame gen olmaması 4k 144hz bir monitörde kartı çok zorluyor. Jedi survivor oyununda dlss quality, rt kapalı kalan her ayar ultrada oyunu 55-60fps oynadım bu da can sıkıyor ister istemez. 4080Super %33 daha güçlü olduğu için frame gen açmadan 80fps alacaktım ki frame gen açtığımda rahat bir şekilde 100-120 arası verecektir diye düşünüyorum. 1080P için herkese AMD öneririm çünkü dlss de fsr da beş para etmez, 1440P ortak alandır fsr gene açamazsın ama dlss quality az buz gider fakat 4K ise hakkını vermeliyiz DLSS sayesinde Nvidianın bayrağını dalgalandırdığı çözünürlüktür. 35.000tl'ye 7900xtx varken 45.000tl'ye 4080Super aldım aynı güçte olmalarına rağmen birinde görüntü bozulmasın diye FSR açmayacakken diğerinde DLSS açıp %25 ekstra performans alıyorum çünkü frame gen de artısı. Ne derece rakip olabiliyor bilmiyorum ama AMD'nin de fsr 3'ü var tabi.
4k ekranda ekranın dibine girip saç gibi detay birşeyi umursamaysa tek derdin Allah başka dert vermesin ne diyeyim(amdde de fsr 3 ile frame gen desteği var,asıl AFMF artısını düşünelim)

1- Dediğin doğru NVİDİA her şirket gibi paragöz bir şirket ve bilerek F.G vermiyorlar doğru. Ben zaten bunu ısrar etmiyorum. 2-3 tane uzun uzun yazdım. Hep söylüyorum, örnek vere vere anlattım.

2- Burda belirttiğim gibi "Ray Reconstruiction" teknolojisi her RTX karta geliyor.

3- FSR 3 konusunda burda yanlış konuşmuşum kabul ediyorum. Kalite olarak DLSS 2 ile neredeyse aynı F.G ile fpsi açıyor doğru.

Siz şunu anlamıyorsunuz bir markayı çok sevip, yada nefret etmeyin.
İntel, Amd, Nvidia hepsi direkt aynı amaçta siz hangisi daha iyisi ise onu tercih edin.
Birde @z0rden arkadaş nedense kapitalizime kızıyor. Kapitalizm sayesinde kullanıcı daha rahat ediyor, daha iyi rekabet oluyor.

Mesela 4060Tİ yerine 7700XT alırım.
Ama 4070ti super yerine asla 7900XT falan almam. Tabii yine şahsi fikirdir.
Kapitalizmi öven birini ilk defa görüyorum :D windows işlemci eski 11 kaldırmaz diye pc yenile nvidia teknolojisi diye pc yenile planlı eskitme yapsınlar yine yenile hayır o kadar param olsa fakire fukaraya veririm bari iyi biri olurum teknoloji gelişti bu grafiklere bilgisayarım yetmezlerden aynı seviye grafiklere X firması “güncelleme” yapıp sistemi eskittiği veya desteğini kestiği için bilgisayarımızın yetmediği dönemlere geçtik bunun güzel yanı ne ben anlamıyorum herhalde

Son düzenleme:

Ceasar123

80+ Bronze
Ray contruct zırt pırt dediğin şey directx ray tracing işine girip amd de rtx yapabildiğinde geldi yani directx yapmasaydı aynı kalırdı o yüzden biraz saçmalamışsın mesela amd fizik motoru yapamıyor physx değişti mi bunca yıl boyunca? Asla değişmedi üstelik birşeyin bu kadar eskimesi halis mi? 3000 serisi alanlar 4000i niye biraz daha beklemedim dlss 3 açamıyorum diye kafalarını duvarlara vuruyorlar 5000 serisinde ne yapıp 4000i eskitirler acep
Sana saygı duyuyorum.
Dediklerin doğrudur/yanlıştır bilmiyorum.
Melevki doğru;
Buda rekabeti arttırır çünkü AMD'de, NVİDİA'da, İntel'de Ray Tracing açınca aynı görüntüyü verir. Ray tracing açmış olursun bişey değişmez.

Ama NVİDİA'nın bu adımı sayesinde AMD, İntel'de bu yöne atılmak zorunda kalıyor. Yani rekabet artıyor.
Zaten hepsi aynıydı ama bu sayede Nvidia daha iyi oldu.
Diğer markalarıda rekabete zorladı.
Burda herangi bir sorun yok.

Dediğine gelirsek eğer 4000 serisinden 5000e geçince donanım zorunluluğu olup ve yeni DLSS'te eskiye nazaran fark az ise evet sorun büyük olur.
Ancak 2 den 3 e geçişte sorun göremiyorum.
2 de zaten limitlere dayanıldı.
3 ise farklı mimaride, farklı donanımda tasarlandı, dahada geliştirildi.
Tek hatalı bulduğum yer F.G DLSS 2de de olabilirdi.
Yani DLSS 2 kullanıcıları pişman olmalarına gerek yok. Zaten DLSS 2 de limitler zorlandı. Daha iyisi çıkmayınca yeni sürüme geçilir, yeni sürüm yeni donanım demek.

Yuna05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Miraç Bilgiç
Dostum 4k çözünürlükte de detayın detayına bakarsan o da kötü tabi. Monitör'e 10cm uzaklıktan bakıyorsan DLSS ve FSR ne yapsın şimdi, bu teknolojilerin amacı sana çaktırmadan senin çok yakına girmeden göremeyeceğin gereksiz detayları kısıp, gerekli kısımların detayına yoğunlaşarak sana hem FPS artışı hemde orijinaline göre bazen daha keskin görseller sunması.

Top Bottom