Neler Yeni

RX 7900 XTX vs RTX 4070 TI Super vs RTX 4080 Super

Yuna05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Miraç Bilgiç
4070, hadi 4080 diyelim. Eğer siz bu seviyeye kadar çıkabiliyorsanız zaten bakmayın AMD'nin yüzüne. Direkt gömün geçin 4080'i.
4060Ti yada daha aşağı seviyelerde evet AMD öneriyorum ama o kadar üste çıkıldığında anlamı yok.
NVİDİA Dlss 3.5, F.G ve yeni gelen o ışıklandırma özelliği (Ray Tracing Plus gibi bişey adını unttum) ile NVİDİA hem FPS artışı hemde teknolojisiz kullanıma göre daha iyi görüntü sunuyor.
AMD çok iyi fiyat avantajı sunmadıkça falan alınmaz kolay kolay.
RX 7900 XTX ile 4070 TI Super arasında fiyat farkı yok ama konu 4080 Super'e gelince 10bin lira kadar bir fark oluyor, fiyat farkının yanı sıra VRAM farkı da var; RX 7900 XTX 24GB VRAM'e sahipken, 10bin lira daha pahalı olan 4080 Super'de sadece 16GB VRAM bulunuyor. Bu VRAM farkından yola çıkarsak hangisi daha mantıklı oluyor? Günümüzde çıkan neredeyse tüm AAA oyunlar 16GB VRAM'e yakın harcıyor, diyelim ki bundan 2 sene sonra çıkan AAA oyunların çoğu 18GB VRAM harcayacak; bu durumda 4080 Super, 16GB VRAM'lik kapasitesi ile RX 7900 XTX'in gölgesinde kalmayacak mı? Ben biraz da ilersini düşünüyorum şuan.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
RX 7900 XTX ile 4070 TI Super arasında fiyat farkı yok ama konu 4080 Super'e gelince 10bin lira kadar bir fark oluyor, fiyat farkının yanı sıra VRAM farkı da var; RX 7900 XTX 24GB VRAM'e sahipken, 10bin lira daha pahalı olan 4080 Super'de sadece 16GB VRAM bulunuyor. Bu VRAM farkından yola çıkarsak hangisi daha mantıklı oluyor? Günümüzde çıkan neredeyse tüm AAA oyunlar 16GB VRAM'e yakın harcıyor, diyelim ki bundan 2 sene sonra çıkan AAA oyunların çoğu 18GB VRAM harcayacak; bu durumda 4080 Super, 16GB VRAM'lik kapasitesi ile RX 7900 XTX'in gölgesinde kalmayacak mı? Ben biraz da ilersini düşünüyorum şuan.
Oyunlarda 16GB VRAM eşiği aşılana kadar iki kart da çöp olur büyük ihtimalle. Amaç oyunsa ona takılmaya gerek yok.

Yuna05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Miraç Bilgiç
Düzeltme: Teknolojinin adı "Ray Reconstruction" mış
Detaylı araştırıp bakabilirsiiz.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Ayrıca Ray Reconstruiction 2000,3000 ve 4000 yani tüm RTX kartalara geliyor.
Yani diyeceğim şey artık olay saf güç ve upscaling teknolojisinden de çıktı.
Eğer 4070 ve üzerine çıkıyorsanız direkt NVİDİA alın.
Bu rekabet artık saf güçden çıktı onun farkındayım, artık teknolojiler yarışıyor ama yine de yüksek VRAM şuan mantıklı değil mi?

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam
steamcommunity.com/id/z0rden
Bence en iyisi milleti dinle benim zamanında yaptığım gibi 2 yıl sonra gta 6 20 gb vram isteyince dlss 99.9un bile kurtarmayacağını anlatırlar low texture takılırsın
Mesaj otomatik birleştirildi:

Oyunlarda 16GB VRAM eşiği aşılana kadar iki kart da çöp olur büyük ihtimalle. Amaç oyunsa ona takılmaya gerek yok.
Windows 12 en az 16 gb ram isteyecek yapay zeka gibi şeyler gelmeye başladı şuan bile 12 gb vram kullanılıyorsa oyunlarda sence ne zaman 18lere varır bu?

Aisen

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
91
İsim
Ali Burak
Yıllarca amd ekran kartı kullandım, yeri bende ayrıdır, ancak sana tavsiyem nvidia ekran kartı al.
Hem destek, hem optimizasyon, hem dlss,rtx, reflex,stüdyo gibi özellikleri ile daha akıcı ve pürüzsüz.
Vram den bahsetmişssin, 16 gb vram sana gayet yeter. Yok ben sistemi alacağım ömürlük kullanacağım, yükseltmeyeceğim dersen amd al.
Ayrıca nvidia 2.el de peynir ekmek gibi satar.
Amd ye gelecek olursak, evet amd de görüntüler bir tık daha detaylı ancak önünde gelişmesi için hala yol var. Amd alınacak ise vramden ötürü iş için alınabilir
2 Sene sonra ne olacağını bilemeyiz

Yuna05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Miraç Bilgiç
Oyunlarda 16GB VRAM eşiği ne zaman açılır onun bir garantisi yok işte, belki 1 aya, belki 1 seneye, belki de 5 seneye aşılcak bilemeyiz. Onun için garanti olması açısından RX 7900 XTX daha güvenli geliyor ama Nvidia'da AMD'ye göre güçlü ekran kartları var, Nvida'nın benim için tek sıkıntı yanı VRAM konusunda cimrilik yapması, AMD gibi 24GB VRAM, hadi en azından 20GB VRAM koysaydı RTX 4080 Super'e; hiç düşünmem direkt 4080 Super alırdım.

Ceasar123

80+ Bronze
Aradaki 8GB vram farkı evet fazla. AMD bu durumda daha iyi. Nvidia daha eksik doğru.
Ama asla NVİDİA'nın DLSS 3.5 ve diğer sunduğu teknolojilerı kaçırmaya değceni düşünmüyorum.
Şuan 16GB tam limit. Çok ilerki zamanlarda eğer VRAM artarsa en kötü ihtimalle grafikleri düşersin.
AMD'nin 7700XT modeli alınır en fazla bana kalırsa.
Ayrıca @55superx arkadaşın "Oyunlarda 16GB VRAM eşiği aşılana kadar iki kart da çöp olur büyük ihtimalle. Amaç oyunsa ona takılmaya gerek yok." sözünüde doğru buluyorum.

Yuna05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Miraç Bilgiç
Bence en iyisi milleti dinle benim zamanında yaptığım gibi 2 yıl sonra gta 6 20 gb vram isteyince dlss 99.9un bile kurtarmayacağını anlatırlar low texture takılırsın

Windows 12 en az 16 gb ram isteyecek yapay zeka gibi şeyler gelmeye başladı şuan bile 12 gb vram kullanılıyorsa oyunlarda sence ne zaman 18lere varır bu?
GTA 6 çıktıktan sonra oyunlarda ki 16GB VRAM eşiği kırılacak gibi hissediyorum bende, 20GB VRAM olmaz ama bence bi 18-19u vardır gibi hissediyorum.

Aradaki 8GB vram farkı evet fazla. AMD bu durumda daha iyi. Nvidia daha eksik doğru.
Ama asla NVİDİA'nın DLSS 3.5 ve diğer sunduğu teknolojilerı kaçırmaya değceni düşünmüyorum.
Şuan 16GB tam limit. Çok ilerki zamanlarda eğer VRAM artarsa en kötü ihtimalle grafikleri düşersin.
AMD'nin 7700XT modeli alınır en fazla bana kalırsa.
Ayrıca @55superx arkadaşın "Oyunlarda 16GB VRAM eşiği aşılana kadar iki kart da çöp olur büyük ihtimalle. Amaç oyunsa ona takılmaya gerek yok." sözünüde doğru buluyorum.
Bir kaç yıl oldu çoğu AAA oyun 16GB VRAM istiyor artık, gelişen grafik teknolojileri ile de bu 16GB VRAM eşiğinin en az 2 yıla kırılacağını düşünüyorum ve riske girip RX 7900 XTX'de karar kıldım, 2 yılın sonunda eğer 16GB VRAM sınırı artar ise bu kumarı kazanmış olacağım, aksine artmaz ise 4080 Super kaybedicem 😄

Son düzenleme:

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam
GTA 6 çıktıktan sonra oyunlarda ki 16GB VRAM eşiği kırılacak gibi hissediyorum bende, 20GB VRAM olmaz ama bence bi 18-19u vardır gibi hissediyorum.
Sonynin pc oyunları bile zor oynanıyor spiderman 2 remastered gta 6 derken en minimum sistem diye 8 çekirdekli işlemci 64 gb ram 24 gb vramli sistemler toplanırsa 2027lerde şaşırmam

Yuna05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Miraç Bilgiç
Sonynin pc oyunları bile zor oynanıyor spiderman 2 remastered gta 6 derken en minimum sistem diye 8 çekirdekli işlemci 64 gb ram 24 gb vramli sistemler toplanırsa 2027lerde şaşırmam
Nvidia 30 ve 40 serisinde en güçlü ekran kartlarına 24GB VRAM eklemiş. Bence 50 serisinde en güçlü ekran kartını 32GB veya 40GB VRAM yapar gibi hissediyorum, diğerlerini ise buna oranla arttırır gibi ama sadece Nvidia değil AMD'de böyle bir şey yapar gibi hissediyorum. Aslında 40GB biraz abartı oldu gibi belki onu Nvidia 60 serisinde, AMD'de 9000 serisinde yapar gibi.

Ceasar123

80+ Bronze

Bir kaç yıl oldu çoğu AAA oyun 16GB VRAM istiyor artık, gelişen grafik teknolojileri ile de bu 16GB VRAM eşiğinin en az 2 yıla kırılacağını düşünüyorum ve riske girip RX 7900 XTX'de karar kıldım, 2 yılın sonunda eğer 16GB VRAM sınırı artar ise bu kumarı kazanmış olacağım, aksine artmaz ise 4080 Super kaybedicem 😄
İnşallah sizin için hayırlısı olur :)
Ben olsam 4080 Super alırdım
Hayırlı olsun

Yuna05

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Miraç Bilgiç
İnşallah sizin için hayırlısı olur :)
Ben olsam 4080 Super alırdım
Hayırlı olsun
Umarım hayırlısı olur bakalım, ilk kez kendi kazanacağım para ile bir bilgisayar alacağım cidden çok heyecanlı. Gönül istiyor ki ilk bilgisayarını kendin her parçasını elinle birleştir ama toplarken kırarım diye korkuyorum 😄

Bu arada 2027 gibi yakın bir tarihte minimum sistem o kadar olmaz bence, en az bi 16GB VRAM olur bence minimum sistemde.

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
187
İsim
Kaan P
Steam
Nvidia 30 ve 40 serisinde en güçlü ekran kartlarına 24GB VRAM eklemiş. Bence 50 serisinde en güçlü ekran kartını 32GB veya 40GB VRAM yapar gibi hissediyorum, diğerlerini ise buna oranla arttırır gibi ama sadece Nvidia değil AMD'de böyle bir şey yapar gibi hissediyorum. Aslında 40GB biraz abartı oldu gibi belki onu Nvidia 60 serisinde, AMD'de 9000 serisinde yapar gibi.
Nvidia ne kadar mükemmel gibi gözükse de tam bir kapitalist(apple gibi) amd 6800 ile 16 gb vram verirken nvidia 4070 ti superi 12 veriyor vram kullanımının zamanla artacağını bildikleri için böyle yapıyorlar sistemler hızlı eskiyip yeni ekran kartları alınsın diye intelin zamanında 14 nm işlemci kazıklaması gibi nvidia da çoğu ekran kartını 8-12 gb vramle kazıklıyor

Umarım hayırlısı olur bakalım, ilk kez kendi kazanacağım para ile bir bilgisayar alacağım cidden çok heyecanlı. Gönül istiyor ki ilk bilgisayarını kendin her parçasını elinle birleştir ama toplarken kırarım diye korkuyorum 😄

Bu arada 2027 gibi yakın bir tarihte minimum sistem o kadar olmaz bence, en az bi 16GB VRAM olur bence minimum sistemde.
Lga sistemse sıkıntı çıkmaz am5 inteller falan(am4 biraz işlemci takması zor) pc toplamak eğlenceli iş sadece kablo saklaması ve usb headerlarını vs anakarta düzgün bir biçimde takmak sinir bozuyor :)

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
919,046
Üyeler
142,505
Son üye
bugraakilli19
Top Bottom