Neler Yeni

Ryzen 5 5600'e geçiş sonrası oyunlarda pc restart atıyor.

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,449
İsim
Yusuf
sırasıyla
bios update
temiz kurulum
bunları tamamladıktan sonra test et eğer yine sıkıntı veriyorsa güç beslemede yani psuda olabilir, anakartta olabilir. geçmişte yaşadım böyle bişey. düşük güç tüketen işlemci vardı değiştirip güçlü işlemciye geçtim olur olmadık özellikle yük bindiği oyun sahnelerinde saçma şekilde restart atıyordu. başka parça tedarik ettim ilk anakartı kontrol ettim daha sonra psu'yu. sorun psudaydı. psu 80+ bronze sertifikası ve 600w olmasına rağmen yani hayli hayli sistem upgrade'ine bile yetecekken eski düşük güç tüketen bileşenlerde sıkıntı çıkarmıyordu ama daha çok güç çeken yeni bileşenlerde yine 600w yetmesine rağmen reset atıyordu. bu dediğim bendeki arıza sendede birebir aynısı olmayabilir. belki yazılımsaldır belki anakarttan belki psu. deneyerek anlayabilirsin.

ruaF1912

80+ Bronze
Anakartın VRAM ve faz beslemeleri yetersiz geliyor 5600'e. Giriş seviyesi bir anakart ve Asus prime serisi... B550m ds3h rev 1.4 alıp sorunu kökten çizebilirsin. Dediğim sürümü almalısın diğer sürümler çok kırpılmış sürumler. Bu dediklerimi yapmadan CPB VE PBO kapatıp prime 95 testine sokarmısın sistemi, bu dediklerimi kapattiginda VRAM ve mosfetler daha az ısınacak. Kısa vadede boyle çözülebilir, biraz performanstan feragat ederek.

yazo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
yağızalp özcan
Hocam sırayla cevap vereyim sistemi occtde power testine soktum. Tam güç 1 saat çalıştı herhangi bir çökme olmadı. Psuda kaliteli bir psu ihtimali düşük görüyorum. Birde önceki işlemcim ryzen 5 1600xdi. Şuanki işlemci 65 wattken önceki işlemci 95wattı. Diğer işlemcidede aynı sorunu yaşamam gerekirdi diye düşünüyorum. Bu anakart ısınma sorunuyla ilgilide oyunları bazen 6-7 saat kapanmadan oynuyorum yeri geliyor 30dk bile sürmeden restart atıyor. Hwmonitörden anakart ısılarına baktığımda normal gözüküyor CPB PBO gibi ayarlarını kapatmam farketmiyor. İşlemci genelde oyunlarda 70-76 arası gidip geliyor. Hatta resizebardan şüphelendim onuda kapadım olmadı. Ayrıca yabancı forumlarda gezerken asus pbo fmax enhancer ve c-states ayarının etkilediğini söyleyenler olmuş onlarıda kapadım denedim. Biraz önce aklıma başka insanların ryzen 5 5600le oyun oynarkenki saat hızlarını takip etmek geldi. Mesela forza 5 oynarken bende sürekli saat hızı milisaniyelik 3500mhzlere düşüp yükselerek çalışıyor. Aynı işlemciyi kullananların hızları genelde 4450-4300 arasında gidip geliyor. Saat hızlarıyla ilgili bir arızamı var acaba diye düşünmekteyim (testlerde sabit 4450mhz verebiliyor.). Kesin anakartta bir arıza olduğunu bilsem anakartta alırım sıkıntı değil. Ama aldıktan sonrada aynısını yaşarsam üzücü olur. Zaten bir hatada bende, restart sürekli olmuyor çözülür elbet diyerekten işlemciyi iade etmedim, şimdiki aklım olsa kesin iade ederdim. Yaklaşık 2 aydır zaten ara ara test yapıyorum fakat test sırasında hata yakalayamadım.

yazo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
yağızalp özcan
Hocam sorunu çözdüm. Tekrar biosu kontrol ettiğimde global c-states ayarını kapatmadığımı farkettim. Sadece global c-state kapalı geriye kalan tüm ayarlar açık bir şekilde. 2 gündür oyun oynuyorum restart sorunu yaşamadım. Aynı sorunu My PC keeps turning off... - Tech Support Walkthrough Linus Tech Tips yaşamış bilgi olması açısından videoyu buraya bırakıyorum.

yazo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
yağızalp özcan
Global c states sorunu düzeltti sanmıştım fakat sadece daha az olmasına neden oldu. Sistem bugün boştayken hem dondu hemde restart attı, eski işlemcime geri döndüm. Garantiye göndericem işlemciyi. Umarım teknobiyotik yardımcı olur.

Top Bottom