Neler Yeni

Teizm yokluğunda kötü nedir?

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Yazı tipine dikkat ederek doğru düzgün konuş öncelikle.
Kendimden örnek vermek gerekirse dinlere bağlı olan birisi değilim. Neden ben taciz, tecavüz vb. şeyleri yapmıyorum?
Anlamamakta ısrarlısın, cevap vermeyeceğim.

BurakBrllr

80+ Silver
En İyi Cevap
1

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Yok klişe falan olarak değil gerçekten fikrinizi merak ettim. Demek ki bu saydığım ve daha sayamadığım pislikleri yapmak dinin suçu değil. E o zaman din bunları engelleyemiyorsa deizm saçmalık demek yanlış olur bence.
O anlamda cevap vereyim :
Kötünün kötüsü vardır. Misal en basit anlatımla kirli bir suyu bardağa boşaltırsan mı iyi filtreli bardağa boşaltırsan mı iyi?

Din olmadığını düşün. Herkesin kendi vicdanına göre ahlakı var, kötüsü var.
Açık ve net olayım. Din olmasa. Tanrı yaratıp öylece başı boş bıraksa. Şahsen zinadan geri kalmam. Niye geri kalayım ki? İşime geliyor. Her gün başka biri ile.

Bi de bu düşüncede kaç milyon insan vardır, orasını sen düşün.

Din olduğu için annene kız kardeşine kolay kolay göz atamazlar.
Artık ne kadar açıklayıcı olabilirim bilmiyorum.

BurakBrllr

80+ Silver
En İyi Cevap
1
O anlamda cevap vereyim :
Kötünün kötüsü vardır. Misal en basit anlatımla kirli bir suyu bardağa boşaltırsan mı iyi filtreli bardağa boşaltırsan mı iyi?

Din olmadığını düşün. Herkesin kendi vicdanına göre ahlakı var, kötüsü var.
Açık ve net olayım. Din olmasa. Tanrı yaratıp öylece başı boş bıraksa. Şahsen zinadan geri kalmam. Niye geri kalayım ki? İşime geliyor. Her gün başka biri ile.

Bi de bu düşüncede kaç milyon insan vardır, orasını sen düşün.

Din olduğu için annene kız kardeşine kolay kolay göz atamazlar.
Artık ne kadar açıklayıcı olabilirim bilmiyorum.
Etkisi var tabi o konuda hak veriyorum ama tek başına yeterli değil. Yeterli olmadığı içinde din kötüleri engeller diye genelleme yapmak bence yanlış.
Her şeyi geçtim oturup mantıklı bir şekilde düşününce bir insanın rızası olmadan ona yaklaşmak bana göre ters.
Bir insanın malını kendisinden habersiz almak yani çalmak bana ters.
Evet din kötülükleri yapmayın diyor ama hepsinden önce insanın ahlakı önemli. Bir insan ahlaksızsa hangi dinden olursa olsun bu dünyada kötülükler devam edecektir.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Yazı tipine dikkat ederek doğru düzgün konuş öncelikle.
Kendimden örnek vermek gerekirse dinlere bağlı olan birisi değilim. Neden ben taciz, tecavüz vb. şeyleri yapmıyorum?
Burda senin dine bağlı olup olmaman kötü yapıp yapmaman önemli değil.
Dinin sağladığı ahlak ve bu çerçevedeki iyi - kötü kriteri toplumsal hafızaya alınıyor. Ateist de deist de dinlerin sağladığı temel iyi kötüye bağlıdır.

Alfha13

80+ Silver
Ahlakın temelini zaten dinler oluşturuyor. Din yokluğunda herkesin kendi iyi kötüsü olurdu ve bu da dediğin gibi herkesçe kabul gören yanlışların doğru olmasına sebep verirdi. Aslında bu her insanın bir parçasının dindar olduğunu gösterir çünkü ortak belirlenmiş yanlışlar var ve bu yanlışlar da din kaynaklı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Din yoksa iyi ve kötü de yoktur yani, sadece seçimler ve menfaatler vardır.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Etkisi var tabi o konuda hak veriyorum ama tek başına yeterli değil. Yeterli olmadığı içinde din kötüleri engeller diye genelleme yapmak bence yanlış.
Her şeyi geçtim oturup mantıklı bir şekilde düşününce bir insanın rızası olmadan ona yaklaşmak bana göre ters.
Bir insanın malını kendisinden habersiz almak yani çalmak bana ters.
Evet din kötülükleri yapmayın diyor ama hepsinden önce insanın ahlakı önemli. Bir insan ahlaksızsa hangi dinden olursa olsun bu dünyada kötülükler devam edecektir.
Senin beynin bir SSD. Bomboş. Doğduktan itibaren ne yüklenirse o.
İlk peygamber Hz. Adem'in SSD'sine yüklenen iyi kötü kriteri olmasa yani o ilk upload olmasa senin iyi kötü anlayışın farklı olurdu. Niye ilk peygamberi örnek verdin diye soracak olursan onun anası onun anası onun anasının sağladığı iyi kötü eğitiminin dayanağı Allah ın Hz. Adem e öğrettiği iyi kötü kriterleridir.

BurakBrllr

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Senin beynin bir SSD. Bomboş. Doğduktan itibaren ne yüklenirse o.
İlk peygamber Hz. Adem'in SSD'sine yüklenen iyi kötü kriteri olmasa yani o ilk upload olmasa senin iyi kötü anlayışın farklı olurdu. Niye ilk peygamberi örnek verdin diye soracak olursan onun anası onun anası onun anasının sağladığı iyi kötü eğitiminin dayanağı Allah ın Hz. Adem e öğrettiği iyi kötü kriterleridir.
Evet doğru bu bilgilerin elbet geldiği bir yer var. O konuda sorun yok bende katılıyorum dinin iyi ve kötüyü ayırt ettiğine ama benim sadece takıldığım nokta bütün kötülükleri yapan insanlar sürekli dinin altına sığınıyor. Bir deiste veya ateiste bakıyorum bir müslümanın olması gerektiği gibi ahlaklı ve iyi-kötü ayrımını yaparak yaşıyor.
Bende bunları görerek iyi-kötü ayrımının sadece dinin etkisi ile olmadığını düşünüyorum.
Din yap veya yapma diyor ama iş insanın içindeki ahlakta bitiyor.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Evet doğru bu bilgilerin elbet geldiği bir yer var. O konuda sorun yok bende katılıyorum dinin iyi ve kötüyü ayırt ettiğine ama benim sadece takıldığım nokta bütün kötülükleri yapan insanlar sürekli dinin altına sığınıyor. Bir deiste veya ateiste bakıyorum bir müslümanın olması gerektiği gibi ahlaklı ve iyi-kötü ayrımını yaparak yaşıyor.
Bende bunları görerek iyi-kötü ayrımının sadece dinin etkisi ile olmadığını düşünüyorum.
Din yap veya yapma diyor ama iş insanın içindeki ahlakta bitiyor.
Aşağıdaki yorumu ben de yazmıştım ama başkasından aktarayım belki bu sefer kavrarsın.
Aslında bu her insanın bir parçasının dindar olduğunu gösterir çünkü ortak belirlenmiş yanlışlar var ve bu yanlışlar da din kaynaklı.
Değindiğin nokta farklı. Lamı cimi yok.

BurakBrllr

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Aşağıdaki yorumu ben de yazmıştım ama başkasından aktarayım belki bu sefer kavrarsın.

Yorumumu düzgün oku. İyi-kötü ayrımının dinden geldiği konusuna katılıyorum diyorum ama insanın içinde ahlak yoksa dinin bir etkisi kalmıyor diyorum.
O kadar zamandır anlaşıyoruz diye yorum yapıyorum ama yok anlaşamıyormuşuz.
Neyse teşekkür ederim bu sohbet için.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
insanın içinde ahlak yoksa dinin bir etkisi kalmıyor diyorum.
Ben de diyorum ki bu dinin olup olmaması ile ilgili değil. Bu deizme atfettiğin "saçma değil aslında" düşüncesine dayanak da değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Uzun konu kendin araştır bence
FORUM.png

Alfha13

80+ Silver
Yorumumu düzgün oku. İyi-kötü ayrımının dinden geldiği konusuna katılıyorum diyorum ama insanın içinde ahlak yoksa dinin bir etkisi kalmıyor diyorum.
O kadar zamandır anlaşıyoruz diye yorum yapıyorum ama yok anlaşamıyormuşuz.
Neyse teşekkür ederim bu sohbet için.
Zaten dinsiz olsaydım kötü şeyler yapardım demek dinin üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını gösteriyor. Bu da dediğin gibi her şeyin dinle bitmediğini, dinsiz olanın ahlaksız olmayacağı gibi dindar olanın da ahlaklı olmayacağını gösteriyor.

Neyin tam olarak?

Top Bottom