Neler Yeni

TOGG hakkında ne düşünüyorsunuz?

CanciNY

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Tugrul Can
Ben de merak ediyorum acaba Togg ABD'de satışa çıkacak mı diye. SUV versiyonunun görüntüsü hoş. Iki sene sonra elektrikli arabamı yenilemek istersem tekrar bakacağım ne durumda diye. ABD'de Tesla'nın hüküm sürdüğü EV piyasasına bu sene VW ve Hyundai iyi giriş yaptılar. Diğer markalar da bu yaz veya seneye yeni arabalar çıkaracaklar. İnşallah Togg aralarından sıyrılıp bir isim yapar kendine.

Bura.K

80+ Silver
TOGG'un çıkış amacı Türkiye'ye pazarlamak değil zaten, dış ihracattır.
Dış ihracat artarsa halkın refahı artar.
TOGG buna destek çıkacak, ihracat yeterli seviyeye gelirse TOGG için özel fiyatlandırma yapılabilir. TOGG sürekli modernize edilen bir araba, o yüzden yakın tarihte çıkmasını ve uygun fiyatlı olmasını beklemeyin.

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,683
İsim
Hacı
İçten yanmalı motor üretmeden, elektrikli otomobil :/

asertyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
TOGG buna destek çıkacak, ihracat yeterli seviyeye gelirse TOGG için özel fiyatlandırma yapılabilir. TOGG sürekli modernize edilen bir araba, o yüzden yakın tarihte çıkmasını ve uygun fiyatlı olmasını beklemeyin.
Mesele araç yapmak değil.Türkiye'de araba üretiliyor zaten.Türkiye'de üretilen arabaları da alamıyoruz.Yurtdışında araba satmak öyle kolay değil.Dünyaya telefon bilgisayar satan Çin araba satamıyor.Yurtdışında tesla varken alman firmalar yılların altyapısı ile gelirken yeni bir markanın satması zor.Ne yapıyorlarsa yapsınlar da yükü vatandaşa binmesin geçiş garantili köprüler otoyollar gibi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İçten yanmalı motor üretmeden, elektrikli otomobil :/
İçten yanmalı motor üretmek kolay bir şey değil.Elektrikli araç üretmek daha kolay.İçten yanmalı motordaki en büyük olay motor dayanıklığı.Yoksa sistem çok kolay pistonun içine yakıtı bas ateşle yansın.Olay tamamen metal alaşımı oluşturmakta.Ve uzun yıllar mühendislik gerektiren bir şey.Tersine mühendislik mümkün değil.Hangi metalin kaç derece sıcaklıkta karışacağı,hangi oranda hangi metalin gireceği, karıştırılan metale farklı bir işlem uygulanıp uygulanmadığı bunlar önemli.Ayrıca karışıma konulduktan sonra sıcaklıktan buharlaşan ürünler de olacak.Ve tüm bunlar bittikten sonra bunların uzun kullanım testleri yapılacak.Elektrikli olması daha mantıklı.

Son düzenleme:

Spektrumdx3

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Vergimle yapılan fabrikada üretilen arabanın, vergisini ödeyipte kapımın önüne koyamıyorum. Bu nasıl kısır döngü ?

Bura.K

80+ Silver
Mesele araç yapmak değil.Türkiye'de araba üretiliyor zaten.Türkiye'de üretilen arabaları da alamıyoruz.Yurtdışında araba satmak öyle kolay değil.Dünyaya telefon bilgisayar satan Çin araba satamıyor.Yurtdışında tesla varken alman firmalar yılların altyapısı ile gelirken yeni bir markanın satması zor.Ne yapıyorlarsa yapsınlar da yükü vatandaşa binmesin geçiş garantili köprüler otoyollar gibi.
Tesla ile TOGG karşılaştırırsak olmaz. TOGG Tesla'ya göre daha uygun fiyatla çıkacak ve TOGG yeni teknoloji ile çıkacak. Tesla daha yeni teknolojiye uyumlanmadı, üretildiği yıldaki teknolojiyle duruyor. En büyük etken Teknolojidir ve TOGG bunu iyi tedarik ediyor. Altyapı konusunda da adımlar atılıyor, öyle "ha" dedin mi olacak değil. Türkiye'ye bu proje için çok yatırım yapıldı, yurt dışı yatırımları tahmini piyasaya çıkış süresine göre yatırımlar ayarlanıyor. Tek günde milyonluk yatırımlar bekleme. Daha fabrikalar için sipariş verdiğimiz Otomasyon aletleri gelecek. Yükü vatandaşa bindi bile. ABD dahil tüm projeleri her zaman vergiler ile yaparlar, ihracat ise halka geri döner. İşte bu yüzden ihracatın azsa refah değilsindir.

CanciNY

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Tugrul Can
Şu aralar ABD'de elektrikli arabalara müthiş bir talep var. Tesla en erken 6 ay sonrasına teslim yapıyor. VW ID4 geçen sene piyasaya girdi ve 2022 model arabaların siparişleri henüz teslim edilmedi. Güney Kore menşeili arabalar şu aralar peynir ekmek gibi satılıyor. Bu durum önümüzdeki yıllarda da devam edecek gibi görünüyor. Gelişmiş ülkelerde bu elektrikli arabalara geçiş dönem Togg için uygun ihracat fırsatları yaratabilir. Umarım çok geç kalınmaz. Yakın zamana kadar tam elektrikli arabalara engel olmaya çalışan Toyota bile pes etti ve yakında kendi elektrikli arabasını piyasaya sürecek.

Ben ilk elektrikli arabamı (Hyundai Ioniq 5) daha bir ay önce aldım. Cep telefonu gibi en az iki sene kullandıktan sonra yeni çıkan teknolojilere bakıp yenilemeyi düşünüyorum. Umarım o tarihte TOGG en azından Tesla'dan daha uygun fiyatlı bir seçenek sunar.

asertyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Tesla ile TOGG karşılaştırırsak olmaz. TOGG Tesla'ya göre daha uygun fiyatla çıkacak ve TOGG yeni teknoloji ile çıkacak. Tesla daha yeni teknolojiye uyumlanmadı, üretildiği yıldaki teknolojiyle duruyor. En büyük etken Teknolojidir ve TOGG bunu iyi tedarik ediyor. Altyapı konusunda da adımlar atılıyor, öyle "ha" dedin mi olacak değil. Türkiye'ye bu proje için çok yatırım yapıldı, yurt dışı yatırımları tahmini piyasaya çıkış süresine göre yatırımlar ayarlanıyor. Tek günde milyonluk yatırımlar bekleme. Daha fabrikalar için sipariş verdiğimiz Otomasyon aletleri gelecek. Yükü vatandaşa bindi bile. ABD dahil tüm projeleri her zaman vergiler ile yaparlar, ihracat ise halka geri döner. İşte bu yüzden ihracatın azsa refah değilsindir.
Nasıl karşılaştırma olmaz?TOGG un Tesladan ucuz çıkacağının garantisi nedir? TOGG daki yeni teknoloji dediğin nedir? Teslanın uyumlanmadığı yeni teknoloji nedir? Teslanın eli armut mu topluyor? Tesla güncellemeyle arabaya özellik ekleyebiliyor.Telefon bağlantıları tam.Otonom pilotu hazır. Daha üretime bile geçmemiş bir arabanın yıllardır üretilip geliştirilen ve satılan bir arabadan nasıl daha yeni teknoloji olacağını anlamadım. ABD de hangi şirket vergilerle iş yapmış? Apple,Microsoft,Google,Facebook gibi şirketler kurulurken vatandaşın sırtına ne yük binmiş?

EFEMERTMİRAÇ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
410
İsim
efemertmiraç
120 sene o treni kaçırdık burda yapılan benim değil benim neslim torunlarım rahat etmesi benden geçti ama geleceğe atılan en büyük adımlardan TOOG 20 sene sonra çok güzel yerlere gelecektir. ülkemin mühendislerine ülkeme güveniyorum.

Bura.K

80+ Silver
Nasıl karşılaştırma olmaz?TOGG un Tesla'dan ucuz çıkacağının garantisi nedir? TOGG daki yeni teknoloji dediğin nedir? Teslanın uyumlanmadığı yeni teknoloji nedir? Teslanın eli armut mu topluyor? Tesla güncellemeyle arabaya özellik ekleyebiliyor.Telefon bağlantıları tam.Otonom pilotu hazır. Daha üretime bile geçmemiş bir arabanın yıllardır üretilip geliştirilen ve satılan bir arabadan nasıl daha yeni teknoloji olacağını anlamadım. ABD de hangi şirket vergilerle iş yapmış? Apple,Microsoft,Google,Facebook gibi şirketler kurulurken vatandaşın sırtına ne yük binmiş?
Siz benim demek istediğimi anlamadınız sanırım. TOGG'un geç çıkma sebebi sürekli yeni teknolojiye modernize olmasıdır. Atıyorum yarın öbür gün 6G çıktı, Tesla bunun için önceden çıkarttığı arabaları modernize etmekle uğraşırken TOGG arabasına direkt ekleyebilecek. Tesla gibi onlarca modelden ziyade tek model çıkartıp tam teknolojik olmasını istiyor. Ayrıca TOGG'un açık ara yüksek teknoloji ile geliştirilmeye çalıştığını da biliyoruz. Bu konuya girdiysen senin de bilmen gerek.
Vergi işine girersek, siz kuruluşlardan bahsediyorsunuz. Ona bakılıyorsa Türkiye'de Cengiz Holding dahil onlarca vergisi silinen kuruluş var? Ben halktan alınan, bir iş yapılıp ihracatla halka dönen yatırımlardan bahsediyorum.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,976
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Ülkede fazla tercih edilmeyecek bir model olarak yorumladım kendisini.

Max imre

80+ Bronze
Başarılı olursa İhracat satışlarıyla belki cari açık kapanabilir. Ama önemli olan ana parçaları(motor vs.) ithal edilmezse.

asertyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Siz benim demek istediğimi anlamadınız sanırım. TOGG'un geç çıkma sebebi sürekli yeni teknolojiye modernize olmasıdır. Atıyorum yarın öbür gün 6G çıktı, Tesla bunun için önceden çıkarttığı arabaları modernize etmekle uğraşırken TOGG arabasına direkt ekleyebilecek. Tesla gibi onlarca modelden ziyade tek model çıkartıp tam teknolojik olmasını istiyor. Ayrıca TOGG'un açık ara yüksek teknoloji ile geliştirilmeye çalıştığını da biliyoruz. Bu konuya girdiysen senin de bilmen gerek.
Vergi işine girersek, siz kuruluşlardan bahsediyorsunuz. Ona bakılıyorsa Türkiye'de Cengiz Holding dahil onlarca vergisi silinen kuruluş var? Ben halktan alınan, bir iş yapılıp ihracatla halka dönen yatırımlardan bahsediyorum.
Sürekli yeni teknoloji diyorsun ama mesleğin nedir bilmiyorum.Ben ee mühendisiyim.6G modem çıksa onu entegre etmek kadar kolay bir şey yok.Zaten çipini huawei samsung mediatek gibi firmalardan almak zorundayız.Çünkü onlar uğraşıyor.Datasheeti zaten veriyorlar.Eklemekten kolay bir şey yok.Yani sürekli yeni teknoloji falan demenin anlamı yok.Yeni çıkan ekran kartı eski anakarta nasıl takılıyorsa bunlar da aynı şekil rahat bir şekilde entegre edililir.İşin en kolay kısımları da bunlardır.Ayrıca teknolojinin de sonu yok 6g den sonra 7g var onu da mı bekleyecek? Ayrıca togg bunu bekliyor da sence tesla mercedes eli armut mu topluyor.Adamlardaki paranın haddi hesabı yok.Ayrıca hali hazırda batarya konusunda inanılmaz çalışmaları var.Ve sattıkları araçlardan gelen feedbackler var. Mercedes formula 1 de turbo hibrit çağını domine etmiş durumda yıllardır.Mercedes f1 takımı denediği teknolojileri tabii ki de mercedes aktaracak.

İstersen bir de yatırım kısmına gelelim.Togg'a şu ana kadar 2.5 milyar tl civarı paraharcanmış.15 yılda 22 milyar tl yatırım daha gelebilirmiş.

Küresel olarak bakalım diğer firmalar ne kadar yatırım yapmayı düşünüyormuş? 500 milyar dolar

22 milyar TL kaç dolar yapar 1.48 milyar dolar civarı şu anki kur ile. 500 milyar dolarlık toplam yatırıma karşı bizim 15 yıllık harcamayağı düşündüğümüz para 1.48 milyar dolar.Elimizde herhangi bir geçmiş veri ve alınan feedback yok.Buna rağmen o firmalara diş geçirileceğini düşünmek saçmalıktan öte bir şey değil.Türkiyede satılamayan bir araç dışarıda da başarılı olamayacaktır.Benim fikrim budur.

Top Bottom