Neler Yeni

TOGG hakkında ne düşünüyorsunuz?

fatihhhh

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
219
İsim
fat
türkiye kendi otomobilini üretsin ama şu sorunlar var ;
-fabrika 3 ayda onay aldı, üretim malzemeleri eksik olduğu söyleniyor.beni şüphede bırakıyor.
-togg fiyatı dolar arttığında epey yüksek olacak 1.5Milyon - 2Milyon tl falan. herkes alamayacak.
-toog sadece zenginler alacak ama ekonomi günden güne batıyor ülkenin %60 civarı askari ücret yani alamayacak.
-türkiye'de şarj istasyonu yetersiz.bu ekonomide baya yük bindirecek geçiş ekonomi iyi olsa neyse.
-dış piyasada tesla vb elektirikli otomobil üreticisi karşısında satabilecek mi ? şuan apple bile elektirikli araba peşinde kurtlar sofrasında yer bulabilecek mi?
yukarda saydığım sorunlara daha bir çoğu eklenebilir. araba üretelim ama neden içten yanmalı üretmeden elektirikliye merak saldık onu anlamadım. içten yamalı zor bir şey değildi hem dışa bağımlılık azalacaktı hem de dış piyasaya bile açılabilirdik.içten yanmalı motorda da rakipler çok olsada bir çok mühendisimizle devlet destekli işin içinden çıkılırdı. burda insansız hava aracı çıkaran mühendislerimizden bahsediyoruz içten yanmalı iyi bir araç mı çıkaramıyacaklar. içten yanmalıdan biraz kar edince girecektin elektirikli araç piyasasına.
gerçekten aklım almıyor ne yaptıklarına gerçekten anlam veremiyorum.
60kw 87000 dolar deniyor = 1.285.000tl bu fiyat altında beklemek aptallık türkiye'nin %80 civarı alamayacak.

asertyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
türkiye kendi otomobilini üretsin ama şu sorunlar var ;
-fabrika 3 ayda onay aldı, üretim malzemeleri eksik olduğu söyleniyor.beni şüphede bırakıyor.
-togg fiyatı dolar arttığında epey yüksek olacak 1.5Milyon - 2Milyon TL falan. herkes alamayacak.
-toog sadece zenginler alacak ama ekonomi günden güne batıyor ülkenin %60 civarı askari ücret yani alamayacak.
-türkiye'de şarj istasyonu yetersiz.bu ekonomide baya yük bindirecek geçiş ekonomi iyi olsa neyse.
-dış piyasada tesla vb elektirikli otomobil üreticisi karşısında satabilecek mi ? şuan apple bile elektirikli araba peşinde kurtlar sofrasında yer bulabilecek mi?
yukarda saydığım sorunlara daha bir çoğu eklenebilir. araba üretelim ama neden içten yanmalı üretmeden elektirikliye merak saldık onu anlamadım. içten yamalı zor bir şey değildi hem dışa bağımlılık azalacaktı hem de dış piyasaya bile açılabilirdik.içten yanmalı motorda da rakipler çok olsada bir çok mühendisimizle devlet destekli işin içinden çıkılırdı. burda insansız hava aracı çıkaran mühendislerimizden bahsediyoruz içten yanmalı iyi bir araç mı çıkaramıyacaklar. içten yanmalıdan biraz kar edince girecektin elektirikli araç piyasasına.
gerçekten aklım almıyor ne yaptıklarına gerçekten anlam veremiyorum.
60kw 87000 dolar deniyor = 1.285.000tl bu fiyat altında beklemek aptallık türkiye'nin %80 civarı alamayacak.
İçten yanmalı motor üretmek çok zor bir iş.Bu konudaki geçmiş mesajıma bakarsan orada uzunca anlattım.Eski teknolojiye yatırım yapmanın anlamı yok artık önü kapalı.Gereksiz masraf olur.

Spektrumdx3

80+ Silver
En İyi Cevap
1
120 sene o treni kaçırdık burda yapılan benim değil benim neslim torunlarım rahat etmesi benden geçti ama geleceğe atılan en büyük adımlardan TOOG 20 sene sonra çok güzel yerlere gelecektir. ülkemin mühendislerine ülkeme güveniyorum.
Ağzını ayıra ayıra gülüyorsunya mesajlara. Sende birilerinin torunusun unutma...! Dedelerin senden iyi yaşadı. Onların zamanında daha fazla işletme ülkenin özmalıydı. 20 sene sonraya ülkede ekonomi kalırsa torunlarında mutlu olur inşallah.

Vergimle yapılan herşeye kullanmak için para ödüyorum. Bazı yapılanlara kullanmasamda para ödüyorum. Sizin gibi at gözlüklüler sayesinde dahada böyle gider.

descardes

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
190
İsim
Buğra parlak
Selamlar TOGG arabalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Paranız olursa alır mısınız?
benzinlik kalkar arabayı ithalat edersek ve sarj istasyonları çoğalırsa herkes alışırsa türkiyede alırım babamı zorlarım aldırım ama şartların gelişmesi lazım bunun için

asertyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Fiyatının uygun olacağını düşünüyorum
Özel tüketim vergisi olmaz
Kesin olmaz :D ÖTV olmazsa kan çıkar. Türkiyede üretim yapan yabancı firmalar kabul eder mi sanıyorsunuz?

Spektrumdx3

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Fiyatının uygun olacağını düşünüyorum
Özel tüketim vergisi olmaz
Sadece düşünebilirsin kral. 800 bin ile 1m arası dediler. Dolar zıplamadan önce. 230 liralık egea yı kapının önüne koyamayan ülkeye.

Bura.K

80+ Silver
Sürekli yeni teknoloji diyorsun ama mesleğin nedir bilmiyorum.Ben ee mühendisiyim.6G modem çıksa onu entegre etmek kadar kolay bir şey yok.
Zaten "atıyorum" demişim. Kesin bir dille ya da kesin olarak demedim. Size hangi teknoloji uygunsa onu söyleyin geçin. TIP okuyorum. Uzun açıklamayı boşu boşuna yapmışsınız.
Küresel olarak bakalım diğer firmalar ne kadar yatırım yapmayı düşünüyormuş? 500 milyar dolar
Daha yeni firmadan 500 Milyar Dolar beklemeyin isterseniz. 15 yıl içerisinde o bütçe çok yüksek ihtimalle artacaktır. Şu anlık bu kadarı uygun görülüyorsa o kadarı yapılır. Ben zaten burada direkt tonlarca satılacağından bahsetmiyorum ya da Tesla'yı geçeceğini. Tesla gibi büyük bir Firma ile TOGG gibi yeni bir firmayı karşılaştırmak olmaz. Tesla yıllardır bu işin içinde ve bulunduğu konumun ekonomik dengesine kadar her şeyi Firmanın kaderini etkiliyor. Türkiye bu aracı yurt içi satmaya kalkışırsa tüm emekler boşa gider. Araca talep gelirse yatırımlar hız kazanır. Diğer türlü direkt anında Milyar Dolarlık yatırım yapsa ve talebi karşılamasa o şirketin, firmanın düşeceği durumu düşün? Firmalar senden benden daha zeki, her şeyi hesaba katarak ilerliyorlar.
Türkiyede satılamayan bir araç dışarıda da başarılı olamayacaktır .Benim fikrim budur.
"Türkiye'de satılmayan" demeniz mantıksız. Araç ortalama 3,000,000 çıkacak desek zaten şu anki ekonomiye göre alamayız, ancak Yurt Dışına özel fiyatlandırma falan filan ile çok rahat satışlar yapılır. Aracın Yurt Dışında reklamları yapılıyor ve oldukça iyi bir katılan sayısı var. Talep sayısı değişir. Yukarıda dediğim gibi aracın ana amacı ülkeye döviz sokmak ve ihracatı arttırmak. İhracat yeterli seviyeye gelirse ülke içinde de özel fiyatlandırma ve vergi aflarıyla iyi bir duruma gelecektir.

Her neyse, tartışmayı uzatmanın manası yok. Araç Türkiye için değil Yurt dışı için çıkacak, burası kesin. Ana amacı piyasadaki en teknolojik ve konforlu model olması. Bunu dış, iç görünüşü ve sürekli modernize edilmesinden anlayabiliyoruz. İyi sosyaller.

XDEV

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
465
İsim
Burak
Tasarımına hayran kaldığım bir araç.

Ahmet Sevinç

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,258
İsim
Ahmet Sevinç
Selamlar TOGG arabalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Paranız olursa alır mısınız?
markanın daha iyi bi ada sahip olması lazım ama bunu diyince kastettiğim turkmobil değil daha cool isim

Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
Metehan Usta
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji, Bilgisayar, Müzik
Instagram
https://www.instagram.com/metehannusta/
Facebook
metehanusta007
Türkiye'ye her anlamda çağ atlatacak bir proje. Petrol fiyatındaki pahalılık ve yakın gelecekteki yetersizlik malum. Elektrikli araçlar birçok açıdan insanlara rahat bir nefes aldırabilir. Özellikle İstanbul gibi yerlerde sessiz ve rahat kullanımıyla, her gün trafikle boğuşan insanlar için ilaç olacaktır. Tek bir sıkıntı var ki; para! TOGG'un fiyatı emsallerine göre her halükarda uygun olacak ancak bugün bir egea, doblo tarzı araçlara binen insanlar bu araçlara binemediği takdirde, bahsettiğim etkileri sadece yüksek kesim yaşayabilir. Öte yandan ilk etapta insanlarımız bu araçlara fazlasıyla zor şekilde ulaşsa da, dışarıya satışlarda artış ve olumlu geri dönüşler yaşandığı takdirde bu araçlar ülke içerisinde de ucuzlayacak ve daha fazla insana teşviklerle beraber ulaştırılacaktır diye umut ediyorum. (Umut fakirin ekmeği :)

asertyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Zaten "atıyorum" demişim. Kesin bir dille ya da kesin olarak demedim. Size hangi teknoloji uygunsa onu söyleyin geçin. TIP okuyorum. Uzun açıklamayı boşu boşuna yapmışsınız.

Daha yeni firmadan 500 Milyar Dolar beklemeyin isterseniz. 15 yıl içerisinde o bütçe çok yüksek ihtimalle artacaktır. Şu anlık bu kadarı uygun görülüyorsa o kadarı yapılır. Ben zaten burada direkt tonlarca satılacağından bahsetmiyorum ya da Tesla'yı geçeceğini. Tesla gibi büyük bir Firma ile TOGG gibi yeni bir firmayı karşılaştırmak olmaz. Tesla yıllardır bu işin içinde ve bulunduğu konumun ekonomik dengesine kadar her şeyi Firmanın kaderini etkiliyor. Türkiye bu aracı yurt içi satmaya kalkışırsa tüm emekler boşa gider. Araca talep gelirse yatırımlar hız kazanır. Diğer türlü direkt anında Milyar Dolarlık yatırım yapsa ve talebi karşılamasa o şirketin, firmanın düşeceği durumu düşün? Firmalar senden benden daha zeki, her şeyi hesaba katarak ilerliyorlar.

"Türkiye'de satılmayan" demeniz mantıksız. Araç ortalama 3,000,000 çıkacak desek zaten şu anki ekonomiye göre alamayız, ancak Yurt Dışına özel fiyatlandırma falan filan ile çok rahat satışlar yapılır. Aracın Yurt Dışında reklamları yapılıyor ve oldukça iyi bir katılan sayısı var. Talep sayısı değişir. Yukarıda dediğim gibi aracın ana amacı ülkeye döviz sokmak ve ihracatı arttırmak. İhracat yeterli seviyeye gelirse ülke içinde de özel fiyatlandırma ve vergi aflarıyla iyi bir duruma gelecektir.

Her neyse, tartışmayı uzatmanın manası yok. Araç Türkiye için değil Yurt dışı için çıkacak, burası kesin. Ana amacı piyasadaki en teknolojik ve konforlu model olması. Bunu dış, iç görünüşü ve sürekli modernize edilmesinden anlayabiliyoruz. İyi sosyaller.
Yeni teknoloji yeni teknoloji diyip sonra ben tıpçıyım anlamam diye işin içinden çıkmanız komik. Neyin yeni teknolojisi onu da bilmiyorsunuz ki.Elektrikli araçlardaki şu an en önemli teknoloji batarya,zaten diğer kısımlarda yeterince ilerlendi.Batarya zaten dünyanın en önem verdiği mesele.Onu da 1-2 yılda çözebileceklerine inanmıyorum.Bütün dünya batarya konusunu çözmeye uğraşıyor çünkü.Bu yatırım yapılan parayla mümkğn değil.Tesla aracına bir sürü kamera sensör koymuş.Daha ne eklesin.Uzaktan güncelleme otonom vs her şey hazır.Sonradan sensör vs de eklenebiliyor,güncellenebiliyor.Araçlardan topladıkları big datalar işlenip güncellemelerle daha iyi hale geliyor.Otonom sürüş sürekli gelişiyor.Attığım linklere bile bakmadan yorum yapmışsınız.Neyse gereksiz tartışma teknooji hakkında pek bilginiz de yokmuş zaten. Yaptığınız yorum benim sırtı ağrıyan hastaya tavsiye vermem gibi bir şey. 500 milyar dolar yatırım yapmış şirketler bu ürünü daha uyguna üretip daha çok satma kapasitesine sahip.1,5 milyar dolar yatırımla 500 milyar dolara kafa tutamazsın gerek teknolojik gerek lojistik gerek satış sonrası destek olarak.Bir diğer konu da satış meselesi mesela çinli telefon firmaları dünyada satarken çinli araba firmaları neden satamıyor? İnsanlar alışkanlıklarını kolay bırakmaz.Benzer fiyata hatta daha pahalıya mercedes bmw almak varken çinli ya da ileride türk araçlarıyla uğraşmak istememeleri normal.

Son düzenleme:

Bura.K

80+ Silver
Yeni teknoloji yeni teknoloji diyip sonra ben tıpçıyım anlamam diye işin içinden çıkmanız komik.
İlk öncelikle "Tıpçıyım anlamam" diye bir şey demedim, konuyu kısa kesip farklı teknik-destek konularına gitmeye çalışıyorum ama malumunuz sanki beni çok sıkıştırmış gibi yağ gibi üstte çıkmaya çalışıyorsunuz. TIP okuyan birisi farklı şeylere de ilgi duyabilir. Mesela ben Otomasyon ve İHA teknolojilerine ilgi duyuyorum ve bunlarla ilgili araştırmalar yapıyorum. Mesajınız cidden güldürdü beni 😂
Neyin yeni teknolojisi onu da bilmiyorsunuz ki.
Mesela Tesla'nın geri kaldığı "cama yansıtmalı ekran, yüksek radar, sensör" gibi onlarca özellik olacak. En büyüğü ise batarya konusunda atılan adımlar olacaktır. İki saattir konu hakkında konuşuyorsun, biliyorsundur diye söylemedim ama maalesef :D
Daha ne eklesin.
"Daha ne eklesin" diyerek teknolojiyi ilerletmeyen tiplere benziyorsunuz. Eklenecek şeylerden en büyüğü mesela Kablosuz Şarj desteği. Kablosuz Şarj Desteği şu anda çok geride ve fazla ilerleyememiş bir teknoloji. Ben kadar size biliyorsunuzdur. TOGG bunu geliştirmeyi amaçlayan firmalardan sadece birisi. Daha sayabilirim :)
Sonradan sensör vs de eklenebiliyor,güncellenebiliyor.Araçlardan topladıkları big datalar işlenip güncellemelerle daha iyi hale geliyor.
Bunların benzerlerini TOGG'da yapacak. TOGG'un amacı piyasaya ayak uydurmak ve en güncel otomobili çıkarmak. Bunlardan geri kalacağını mı düşnüyorsunuz? Ha belki Tesla kadar iyi bir yazılım yapamayacaktır, ama emekle emekleye gelişecek her şey. Öyle "A" demeden "B" dersen olmaz.
Attığım linklere bile bakmadan yorum yapmışsınız.
Attığınız linki okudum, hayırdır, benim görmediğim veya eleştirmediğim, dikkat etmediğim bir paragraf mı var? Yoksa ben mi yanlış okudum? Yukarıda cevabını vermişim zaten. Kendi yazınızda da Linkteki yazının benzerini yazmışsınız. Ön yargı bu yüzden kötüdür :D
Neyse gereksiz tartışma teknooji hakkında pek bilginiz de yokmuş zaten
Vallahi çok güldürüyorsunuz beni. Sizinle tartışmaya girmek baştan hataydı zaten.
Yaptığınız yorum benim sırtı ağrıyan hastaya tavsiye vermem gibi bir şey.
Konudan uzaklaşabilirsiniz. İyi sosyaller.

Top Bottom