Neler Yeni

VA paneller IPS'den iyi mi?

Fantastiktürk

80+ Bronze
İşte şu lanet videolar VA'yı daha güzel gösteriyor renkte :D. Be nde sizlere danışayım dedim. Yorumlarda da insanlar VA'nın ilgili va vs ips karşılaştırmasında videoda daha güzel renk verdiğini belirtiyordu
Kim diyorsa uyduruyor bunu.

"Renkte" ne demek bir defa? Pek çok parametre var bir tane değil. Bunu diyenlerin %99'u hiçbirini bilmiyor.
Anladığım kadarıyla siyahta ve beyazda rakipsiz.
O OLED, VA değil.
IPS tabii ki daha canlı ve gerçekçi hissettiriyor ama iyi bir va panelde ince ince renk ayarlarıyla uğraşılırsa neredeyse ortalama bir ips kalitesine ulaşırsınız. Ben korku filmleri ve oyunlarını severim haliyle buradaki tema siyah ve karanlık olduğu için VA mükemmel hissettiriyor.
Bu da doğru değil. İyi bir VA paneli geçtim, gayet uygun fiyata IPS 'lere taş çıkaracak VA bulunabilir.

VA'da sorun renklerin kötü olması değil günümüzde. Eskidendi o VA'nın gamutlarının düşük olması falan filan.
Birde ips panelin hangi açıyla bakarsak bakalım renkleri bozmaması güzel bir avantaj ama ortalama bir kullanıcı monitöre karşıdan bakacağı için çok önemli değil.
Önemli aslında. VA'lar neden kıvrık sizce? Çünkü direk karşıdan baktığınızda gözünüzün köşelere yaptiğı açı bile VA'da renkleri değiştiriyor. Dolayısıyla kıvrık yapıyorlar ki açı azalsın.

Yaygın kanaatin aksine VA'nın görüş açıları gayet kötüdür. 178° olayı da diğerleri gibi kağıt üstü saçmalık.
Arkadaşlar sanki IPS televizyonlar için daha ideal gibi. VA galiba IPS'den daha iyi bilisayar kullanıcısı için.
Herhangi bir rekabetçi oyun oynuyorsanız ve bütçeniz -20K ise uzak durun VA'dan.

ahmetmelihalemdar

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
542
İsim
Ahmet Melih Alemdar
İşte şu lanet videolar VA'yı daha güzel gösteriyor renkte :D. Be nde sizlere danışayım dedim. Yorumlarda da insanlar VA'nın ilgili va vs ips karşılaştırmasında videoda daha güzel renk verdiğini belirtiyordu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam diğer renkler nasıl? İyi mi? Bir sorun çıkartıyor mu? Anladığım kadarıyla siyahta ve beyazda rakipsiz.
Bütçem olsa OLED alırım :D Ama onu alana kadar IPS ile idare edicez artık
Ekran Görüntüsü (14).png

M.A.Y. ama zenci

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,999
İsim
İsim İSİMOĞLU
TN paneller düşük tepki süreleri, gjosting genellikle yapmamaları ve kalitesiz renkleri ile ünlüdür.

VA paneller Ghostingleri ve yüksek tepki süreleri

İPS ler kaliteli renkleri ve düşük tepki süreleri ile ünlü İDİLER, artık Fast IPS paneller 0.5 MS in bile altına inebiliyor. Şahsen ben IPS panel olmayan monitoru ana monitör olarak kullanmam. (Tabii Oled değilse 🤤)

Dahası  
Reaksiyon skoru
32
İsim
At avrat silah
TN paneller düşük tepki süreleri, gjosting genellikle yapmamaları ve kalitesiz renkleri ile ünlüdür.

VA paneller Ghostingleri ve yüksek tepki süreleri

İPS ler kaliteli renkleri ve düşük tepki süreleri ile ünlü İDİLER, artık Fast IPS paneller 0.5 MS in bile altına inebiliyor. Şahsen ben IPS panel olmayan monitoru ana monitör olarak kullanmam. (Tabii Oled değilse 🤤)
6K bütçe de IPS ne kadar kaliteli olur ki? Bir de VA kullanmıyor galiba kimse ve kullanmadığı halde yorum yapanlarda olabilir. 1-2 MS GTG'li olanlarda varya ondan dedim.

M.A.Y. ama zenci

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,999
İsim
İsim İSİMOĞLU
6K bütçe de IPS ne kadar kaliteli olur ki? Bir de VA kullanmıyor galiba kimse ve kullanmadığı halde yorum yapanlarda olabilir. 1-2 MS GTG'li olanlarda varya ondan dedim.
O bütçedeki VA paneller çok değişkenlik göstermez 6k lık ips 6k lık VA dan daha kaliteli olur emin ol.

Fantastiktürk

80+ Bronze
Mesele kalite meselesi değil panel teknolojisi.

Kol gibi ghosting istiyorsan buyur VA tercih et tabii:
1715533300773.png

(Not: en kötü örneklerden biri bu. Alacağın daha iyi olsa da yine de kotü olacak.)

Kullanmayla alakası da yok. Yabancı profesyonel cihazlı testler var zaten. Biliyoruz ki aldırmıyoruz.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
32
İsim
At avrat silah
Mesele kalite meselesi değil panel teknolojisi.

Kol gibi ghosting istiyorsan buyur VA tercih et tabii:
Alıntıyı görüntüle
(Not: en kötü örneklerden biri bu. Alacağın daha iyi olsa da yine de dsha kotü olacak.)

Kullanmayla alakası da yok. Yabancı profesyonel cihazlı testler var zaten. Biliyoruz ki aldırmıyoruz.
Bunu almaya karar verdim;
AOC 27" 27G2SPU/BK

ysf0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
106
İsim
Yusuf
Markadan markaya değişir o kalite ya.
Ben şu an 2K Ips panel kullanıyorum Asus un. Gerçekten aşırı tatmin ediyor beni.
TN panelden geçince eşekten inip ata binmiş gibi oldum orası ayrı :D
Samsung marks TN monitör vardı, asus ips aldım arada uçurum var
Mesaj otomatik birleştirildi:

6k IPS ve 6k VA panel arasında karşılaştırma yaparsan IPS daha iyi, bu kadar basit.
VA yerine göre tercih edilebilir ama genel olarak ips daha önde bence

ahmetmelihalemdar

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
542
İsim
Ahmet Melih Alemdar

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Arkadaşlar sanki IPS televizyonlar için daha ideal gibi. VA galiba IPS'den daha iyi bilisayar kullanıcısı için.
Tam tersine VA televizyonda güzel bence. Bilgisayarda VA kullanmayın kullandırmayın Ghosting çok panelde, oyun oynarken çok hissettiriyor 😀

Renk vs olarak VA kötü değil ama IPS den iyi denecek kadar abartı iyi de değil. Eşit gibiler bence, IPS canlı renkleri daha iyi veriyor VA karanlık renkleri daha iyi veriyor.

Fantastiktürk

80+ Bronze
Tam tersine VA televizyonda güzel bence. Bilgisayarda VA kullanmayın kullandırmayın Ghosting çok panelde, oyun oynarken çok hissettiriyor 😀

Renk vs olarak VA kötü değil ama IPS den iyi denecek kadar abartı iyi de değil. Eşit gibiler bence, IPS canlı renkleri daha iyi veriyor VA karanlık renkleri daha iyi veriyor.
Günümüzde pek çok geniş gamut VA var malum. IPS gibi geniş gamut sunan bir VA, kontrasttan dolayı daha güzel olacaktır.

Ama ghosting çok sıkıntı. Sadece oyun da değil, karanlık temaya veda etmek gerekiyor komple 😂 Her kaydırdığında sıkıntı çünkü.

xFxem

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
192
İsim
Cem
net bir cevap yok her panelin iyi-kötü yanları var. IPS bana daha güzel geliyor , VA panellerde smearing olayı kötü siyahlarda cok belli oluyor cıkmama oranı cok düsük
1715580307965.png

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
916,846
Üyeler
142,185
Son üye
LaQuincia
Top Bottom