Neler Yeni

X570 Sistem Üzerine Güncelleme Önerileri

i386

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Osman Bötüböken
Bütçe
50000
Herkese selam. Müsaadenizle içinden çıkamadığım bir konuyu siz değerli DonanımArşivi ailesine danışmak istiyorum.

2019 yılında her bileşenini tek tek kendim seçip, kendi elimle topladığım X570 üzerine kurulmuş sistemim var. Bileşenler ise genel hatlarıyla şöyle;

• Anakart: MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon Wi-Fi
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 3600.
  • Ekran kartı: MSI RX 5700 XT Mech 8 GB OC Edition (50. yıl versiyonu)
  • Bellek: G.Skill Ripjaws V 4x8GB 3200MHz (toplam 32 GB)
  • Soğutucu: Cooler Master ML240 sıvı soğutma.
  • Power Supply: Xigmatek Vector S750 (750 watt)
  • Kasa: Corsair Spec Delta RGB
  • Monitör: Samsung Odyssey G6 27" 240Hz 1ms (2K)
  • İşletim sistemi: Windows 10 Pro (lisanslı)
  • -Diğer ekipmanları geçiyorum-

Sizlere danışmak istediğim iki konu var. Birincisi: Bu sistemi güncellemek istiyorum ve düşündüğüm parçalar ise işlemci ve ekran kartı. Anakartım zamanının en iyi anakartlarından birisi olduğu için, beni hala tatmin edecek düzeyde. Dolayısı ile mevcut anakarta bağlı kalarak güncelleme yapmak ve bir sonraki güncellemede komple sistemi değiştirmek istiyorum. Haliyle X570 sistem üzerinden devam etmem gerekli ve bu sebepten de AM4 soket için en başarılı işlemcilerden araştırmaya başladım. Ryzen 9 istemiyorum çünkü onu soğutmak biraz sıkıntı. Durduk yere sıvı soğutma değiştirmeye de gerek duymuyorum. Burada kendimce uygun olduğunu düşündüğüm iki işlemci arasında kaldım. Birincisi; Ryzen 7 5800X, diğeri ise AM4 soket için oyun işlemcilerinin kralı diye lanse edilen Ryzen 7 5700x3D. Normal şartlarda daha güçlü olduğu için 5800X der geçerim. Ama gerek benchmark testleri, gerekse özellikleri bakımından 5800X her şekilde üstün olmasına rağmen, FPS testlerinde ise 5700x3D birçok AAA oyunda 5800X'i tokatlamış. Hatta bununla yetinmemiş, R9 5900X'i de birçok oyunda kafa kafaya gitmesine rağmen, yine birçoğunda AMD yarattı dememiş, onu da tokatlamış. Bu nasıl oluyor anlam veremedim ve kafamı karıştıran nokta da burası. Bu noktada da, 5700x3D alıp yoluma bakarım ama 5800X de kafamı kurcalıyor. Yardım istediğim ilk nokta burası.

Gelelim ikincisine... Yukarıda da belirttiğim gibi, mevcut ekran kartım AMD RX 5700 XT. O dönemde AMD'nin en üst seviye kartı bu idi. GTX 1080 çok pahalıydı ve GTX 1070 Ti ile arasında gidip geliyorken çok sağlam bir indirim yakaladığımdan dolayı bunda karar kılmıştım. Aslına bakarsanız şu ana kadar 1080P'de beni üzmedi ama 2K monitöre geçtiğimin de etkisiyle artık güncellenmesi lazım. Zamanı geldiğinde sistemi DDR5 yapısıyla güncelleyecek olsam da, ekran kartını ileriye dönük olarak düşünüyorum. Bu sebeple adaylarım; RTX4070Ti Super, RX7900 XT, RTX4080 Super ve RX7900 XTX idi. Birçok benchmark ve FPS testleri izledim, araştırmalar yaptım. Karar veremediğim nokta şu; alıyorsam bari iyisini alayım, 4-5 sene idare etsin diyerekten RTX4080SUper ve RX 7900 XTX'e sıcak bakıyorum. RTX4080SUper başlı başına bir teknoloji harikası ve yazılımsal olarak çok iyi bir konumda. RX 7900 XTX ise saf kas gücü olarak bir Mike TYSON kıvamında ve tabii ki uzun vade düşündüğüm için 24 GB belleği de insanın aklını dehşet derecede çeliyor. İzlediğim FPS testlerinden vardıpım sonuç ise; RX7900 XTX > RTX4080 Super > RX7900 XT > RTX4070 Ti Super şeklinde. Burada marka-modelden ziyade sadece GPU chipset odaklıyım. Ve tabi ki seçilecek işlemciyle göre darboğaz yaşamayacak olması da burada belirleyici etkenlerden bir tanesi. Buna karar verdikten sonra marka-model arayışına gireceğim.

Gelelim bu sistemle ne yapacağıma. Photoshop, AutoCAD, 3D modelleme veya bilgisayarı aşırı zorlayacak veya bilgisayardan para kazanacak hiçbir eylemim yok. Normal günlük kullanım ve yanında tabii ki oyun oynamak. Online veya rekabetçi oyuncu değilim. CS, Valorant, PUBG, Fortnite falan hiç alakam yok. Hatta CS olayını 1.6'da bırakmış oldlardan biriyim. Kendi halimde, kendi kendime oynarım. Kimseye bulaşmam, kimse de bana bulaşsın istemem. Bu yüzden efendi efendi hikayeli oyunlar oynarım. Yeni çıkan oyunları ilk gün oynayacagım gibi bir ilkem yok. Genelde geriden gelir, indirime girince alırım. Metro serisini geçen yıl bitirdim mesela. Oynadığım oyunu sindire sindire, looter tarzında oynar, her kapının ardına bakar, her odaya girerim. 300-500 FPS alayım, bilgisayarım 5 saniyede açılsın, uçsun, kaçsın gibi dertlerim yok. Oyun 2K'da takılmadan güzel güzel aksın, sorun çıkarmasın bu bana yeter. Bütün bu aksiyonun sonunda, duruma göre 4400 MHz'lik RAM takviyesine de girişebilirim. Gelecek performansa göre değerlendireceğim. Amaç güncelleme yaparak dengeli bir sistem kurmaya çalışırken, sistemin dengesini de baltalamamak.

Bütçe: 50bin civarına bu işi koparmayı düşünüyorum. Biraz altı veya üstü olabilir. Bu paraya sıfır hazır sistemler de satılıyor farkındayım. Ama bunlarda orta seviye ekipmanlar kullanılıyor. Ben, elimdekileri de kullanmak istiyorum. Zira bir sonraki temel güncellemede elimdekileri de satabilirim. Ama tabii ki önerilere de açığım.

Meramımı anlatabildiğimi düşünüyorum. Konu üzerinde fikrini beyan etmek isteyen veya ürün-marka-model tavsiyede bulunacak arkadaşlara, zamanını ayırdığı için şimdiden teşekkür ederim.

Bir de (bu ekstra oldu), R7 5700x3D'yi kutusuz ve fansız olarak satışta buldum. Bunlara da tray deniyormuş (bugün öğrendim). Bu şekilde satın alan var mıdır? Aldıysanız sorun yaşadınız mı veya güvenilir bir işlem midir? Tecrübesi veya bilgisi olan varsa istişare etmek isterim :)

Not : Bilgiye ulaşmak adına, aynı mesaj başka platformlarda da paylaşılmıştır. Saygılar.

Musa06_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
65
İsim
Musa
Hocam ellerinize sağlık öncelikle evet 5700x3d güzel ama ikinci el sıfır garantili fiyata 8 9 a satanlar var 5800x3d yi söyleyim dedim gayet 2k da başarılı bir sistem olur hatta 50k yi bile bulmayabilir güle güle kullanın

i386

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Osman Bötüböken
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam ellerinize sağlık öncelikle evet 5700x3d güzel ama ikinci el sıfır garantili fiyata 8 9 a satanlar var 5800x3d yi söyleyim dedim gayet 2k da başarılı bir sistem olur hatta 50k yi bile bulmayabilir güle güle kullanın
Cevap için teşekkürler. 5800X3d fiyat olarak çok saçma bir düzeyde şu an. İkinci el olarak da düşünmüyorum. Belki hiç sorun çıkmayabilir ama çıkması ihtimalinde de 8-9 bin verdiğim şeyin karşısında muhatap bulamamak insanı ürkütüyor. Bu sebeple 5700X3D'ye daha sıcak yaklaşıyorum. Hem kullanım olarak da benim için aralarında çok fark olmayacaktır ekran kartını beslemesi dışında. 5700 de benim işimi görür yani.

Musa06_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
65
İsim
Musa
Hocam ddr4 e yatırım olacaksa 5700x3d yeni ve güncel olarak olabilir 5700x te tamam ama diğeri daha güçlü güncel

i386

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Osman Bötüböken
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam ddr4 e yatırım olacaksa 5700x3d yeni ve güncel olarak olabilir 5700x te tamam ama diğeri daha güçlü güncel
Aslında aynı şeyi söyledik. Cümlede çok kez 5700X3D geçince 5700 diye kısaltığ söylemek istemiştim ama haklısınız. Sadece 5700 diye yazınca başka şekilde anlaşılıyor.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
995,164
Üyeler
157,339
Son üye
EnverYigit
Top Bottom