Neler Yeni

Ateist Birisi Neden İslam'ı Seçsin?

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ
Bu makaleyi okuyup mesaj yazarsan sevinirim.

tamamdır hocam yanlışım varsa düzeltirim bir beş dakikaya haber veririm
Mesaj otomatik birleştirildi:

O bakan kişiler sadece Kutsal Kitap araştırmacıları olur. Bilimin din ile işi olmaz. Zaten çoğu hatta tüm kutsal kitaplarda bilimden fazla söz edilmiyor, edilse bile çoğu yanlış çıkıyor. En güzel örneği "2 denizin birleşmemesi" örneğidir. Kuran'da böyle yazar ancak bilim bunun olmadığını ve ikisinin de birbirine karıştığını doğrulamıştır. Halbuki Kuran'da tam tersi yazıyor "hiç karışmıyor" gibi bir anlam çıkıyor. Din gerçek hayattaki ve öteki hayattaki mutluluğu ararken(dine göre değişir) Bilim kainatı çözmeye çalışır. İkisi bambaşka şeylerdir. Mesela "Kan Portakalı" ile "Portakal"ın dış görünüşü biraz farklıdır ama uzaktan ayırt edilemez. Ama içini açtığımız zaman bambaşka şeyler çıkar. Sizin gibi düşünenler de Kan Portakalı ve Portakalın iç görünüşünün de aynı olduğunu düşünür. Aslında aynı değildir.

tamam hocam baktım teşekkürler ben farklı yoğunluk sebebi ile ilk başta karışmadıklarını sanıyordum ama sonra karıştıklarını zannediyordum meğersem ilk buluştuğu anda karışıyormuş fakat anlamadığım iki farklı yoğunlukta olan bir hacim nasıl olarda ilk temasta karışabilir

Son düzenleme:

Bura.K

80+ Silver
tamam hocam baktım teşekkürler ben farklı yoğunluk sebebi ile ilk başta karışmadıklarını sanıyordum ama sonra karıştıklarını zannediyordum meğersem ilk buluştuğu anda karışıyormuş fakat anlamadığım iki farklı yoğunlukta olan bir hacim nasıl olarda ilk temasta karışabilir
Eve dönünce unutmazsam tartışırız hocam. Öğrenmemek ayıp değildir. Iyi sosyaller :)

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
@Gordiac iki suyun karışmaması farklı şekillere yorumlanabilir. Evrim Ağacı'nın tek bir başlık üstünden açıklama yapmasına takılmayın.

Cebelitarık Boğazı
Okyanus altı dalgaların akımların karışmaması
Haloklin

anonym0us

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,553
İsim
Anon
Şahsen ben İslam'ı hiç tanimasam terorist dini diye geçerim kafa kesiyorlar o yüzden bi dini seçerken o dini yaşayanlara değil kendisine bakmak lazım

radasamara

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,712
İsim
rada
What the hell ?

Bilim insanları o zaman tatlı su ve tuzlu su denizlerinin birbirine karışmamasını izlerken montaj yapmışlar sende haklısın
Suyun birbirine karışmaması diye bir şey mümkün değil. İçerisindeki maddelerin farklılıklarından dolayı yüzeyden bakıldığında karışmıyormuş gibi gözüküyor. İslamda mucize olarak gösterilen şeylerin hepsi yalan.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Ateist birisi bi dine mensup olmak istese neden islamı seçsin? Hristiyanlık, hinduizm gibi dinlere mensup daha fazla insan var.
Hak din İslam'dır çünkü. Ateist birinin gidip Hindu olması imkansıza yakındır. Hinduizmi biraz incelemen kâfi olacaktır. Her yanı beşeriyet kokan bir din. Hindistan'da bu din üzerine doğmadığın müddetçe kendi isteğinle geçmek için aklı bir kenara bırakman gerek. Ateist biri geçerse İbrahimi dinlere geçer, bunlardan da korunmuş olan ve mantıklı olan İslam'dır. Tevrat pek garip bir kitaptır. İçerisinde peygamberle Allahla güreştirilir, peygambere şarap içtirip kızlarıyla seks yaptırılır, akla mantığa sığmayacak tahrifatlar buram buram vardır. Keza mevcut Tevrat metinlerinin, Hz. Musa'ya nazil olan metnin -M.Ö. 7. ve 5. yüzyıllar arası olduğu tahmin edilir- kayboluşundan yüzyıllar sonra oluşturulduğunu biliyoruz. Yahudi Tevratı ile Samirî Tevratı arasındaki yaklaşık 6.000 fark cabası. Yahudilerin ırkçılığı da tuzu biberi. Yahudi doğmayan birinin sonradan Yahudi olması imkansıza yakındır.

Hristiyanlık desen teslis inancı başlı başına bir sorun. Pavlus'un tahrif ettiği din. Hz. İsa'ya inenle alakası yok. Pazardan pazara bana gel, gayrı özgürsün dinine dönmüş durumda. Tek amaç mensup toplamak, misyonerlik. Hristiyan bireyin ateist bir bireyle pek farkı yoktur yaşantı olarak. Ateist birini çekecek hiçbir unsur bulunmaz, mantıklı da gelmez. Kilisede, orada, burada misyonerlik kasanlar hariç dinine bağlı bir Hristiyan da göremezsin. Geriye kalan tek din İslam'dır. Evvelkilerin saçmalıklarını nehyeder, değiştirildiğini belirtir, Allah katındaki dinin yalnızca kendisi olduğunu söyler. Akıl ve mantık dinidir. Türlü mucizeleri barındırır. Diğer tüm dinlerden daha sarih bir şekilde elimize ulaşmıştır, değiştirilmediğine kaniyiz. Kendinden evvelki dinlerle temel hususlar harici zerre alakası yoktur. Görürsen "Tüm bu dinler aynı, hiçbirinin özel yanı yok." diyeni, bil ki cahildir. Ön yargılı olmayan bir beynin İslam'dan başka varacağı yol yoktur. Vakti zamanında benim de çok sorularım vardı, araştırdıkça yeni sorular peydah oldu. Cevapsız hiçbir soru yok, hepsinin kendi içerisinde mantığı ve tutarlılığı var.

En güzel örneği "2 denizin birleşmemesi" örneğidir. Kuran'da böyle yazar ancak bilim bunun olmadığını ve ikisinin de birbirine karıştığını doğrulamıştır. Halbuki Kuran'da tam tersi yazıyor "hiç karışmıyor" gibi bir anlam çıkıyor.
Algı yapmayın. Rahman suresi 19-25'i kast ediyorsunuz sanırım. Oradaki iki deniz de tuzlu suyu kast eder. Sarahaten bir tatlı su yoktur. Hasan-i Basri ve Katade gibi alimler ilk denizin Rum Denizi (Akdeniz) öbürünün ise Fars Denizi (Basra Körfezi) olduğunu söylemişlerdir. Karışmamasını sağlayan şey ise kara parçalarıdır. Taberi, Keşşaf, İbn Kesir ve Kurtubi başta olmak üzere pek çok alimin tefsirinde de bu şekilde geçer. Attığınız linkteki mevzunun ayetle alakası nedir anlamadım. Bu ayete yapılan tek saldırı bu da değildir gerçi, ona da değineyim. 22. ayette inci ve mercan çıkar diyor, buna bile saldıran var. "Tatlı suda mercan oluşmaz!", bilimsel hata diyorlar. Ayet tatlı suyu nerede demiş diye sorarlar adama. İki deniz diyor. Birini tatlı, birini tuzlu alıyor saldırmaya çalışanlar. Tutarsızlığa bak. Keza Türkçedeki mercan kelimesi ile Arapçadaki mercan kelimesi de farklı mânâlara gelir. Türkçedeki mercan kelimesinin kastı mercan resiflerinde yetişen mercandır. Arapçada ise küçük ya da büyük inciye mercan denir. Bu ayete yapılan iki saldırıda mânâsızdır.

Furkan 53 ise tokat gibi çarpar adama, bakalım ne diyor. "Biri tatlı, biri tuzlu suyu karışacak biçimde birbirine salıverir.", birbirine değme, karışma varmış bak. Buna rağmen de tatları bozulmaz, akabinde de bunu söyler. Tatlı ve tuzlu su arasına perde koyan O'dur. Tatlı su tatlı olma özelliğini kaybetmez, tuzlu su da tuzlu su olma özelliğini kaybetmez. Zira suyu tatlı, serinletici ve sakin olan bir deniz yoktur. Tatlı olan sular, insanlar arasında akan sulardır ki Allah bunları ihtiyaçlarına, kendilerine ve arazîlerine yetecek ölçüde yarattıkları arasında dağıtmıştır. Tuzlu olan sular ise durgun sulardır. Allah, bu durgun suları tuzlu olarak yaratmıştır ki onlar sebebiyle hava kokuşup varlıklar bununla bozulmasın ve yeryüzü ölen canlılar sebebiyle kokuşmasın. Suyu tuzlu olduğu için oraların havası sıhhatli, ölüleri ise temizdir. Hz. Muhammed'in de bu cihetten hadisi vardır. Bilim de bunları kanıtlamıştır. Arabistan'da iki dağ arasındaki bir beldede doğmuş bir ümminin bunları yazmış olabileceğini düşünmek pek zordur, iftiradır. Bu ayetler apaçık mucizedir, bilimsel hata diye koyuyorsunuz önümüze.

@Gordiac iki suyun karışmaması farklı şekillere yorumlanabilir. Evrim Ağacı'nın tek bir başlık üstünden açıklama yapmasına takılmayın.

Cebelitarık Boğazı
Haloklin
Tabiin dahil pek çok müfessir yıllardır karışmama mevzusunu araya kara parçaları girmesi olarak açıklamıştır. Zorlama tevillere pek gerek yok. Haloklin, okyanus altı dalgalar cart curt buna benzer şeyleri hep Sorgulayan Müslüman tarzı reformist, mealist sitelerde gördüm.

İslamda mucize olarak gösterilen şeylerin hepsi yalan.
Anlıyorum. 😁

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Tabiin dahil pek çok müfessir yıllardır karışmama mevzusunu araya kara parçaları girmesi olarak açıklamıştır. Zorlama tevillere pek gerek yok. Haloklin, okyanus altı dalgalar cart curt buna benzer şeyleri hep Sorgulayan Müslüman tarzı reformist, mealist sitelerde gördüm.
Ben herhangi birini ayetin karşılığı olarak kabul etmedim. Demek istediğim bir zaman gündem olmuş yeşil mavi deniz sınırının ,sınır değil biliyorum, karışmadığı iddiası çürütülünce ayet çürütüldü , din-bilim ilişkisi kat'a aranmaz fikrinin hatalı olduğudur.

Letrion

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Hak din İslam'dır çünkü. Ateist birinin gidip Hindu olması imkansıza yakındır. Hinduizmi biraz incelemen kâfi olacaktır. Her yanı beşeriyet kokan bir din. Hindistan'da bu din üzerine doğmadığın müddetçe kendi isteğinle geçmek için aklı bir kenara bırakman gerek. Ateist biri geçerse İbrahimi dinlere geçer, bunlardan da korunmuş olan ve mantıklı olan İslam'dır. Tevrat pek garip bir kitaptır. İçerisinde peygamberle Allahla güreştirilir, peygambere şarap içtirip kızlarıyla seks yaptırılır, akla mantığa sığmayacak tahrifatlar buram buram vardır. Keza mevcut Tevrat metinlerinin, Hz. Musa'ya nazil olan metnin -M.Ö. 7. ve 5. yüzyıllar arası olduğu tahmin edilir- kayboluşundan yüzyıllar sonra oluşturulduğunu biliyoruz. Yahudi Tevratı ile Samirî Tevratı arasındaki yaklaşık 6.000 fark cabası. Yahudilerin ırkçılığı da tuzu biberi. Yahudi doğmayan birinin sonradan Yahudi olması imkansıza yakındır. Hristiyanlık desen teslis inancı başlı başına bir sorun. Pavlus'un tahrif ettiği din. Hz. İsa'ya inenle alakası yok. Pazardan pazara bana gel, gayrı özgürsün dinine dönmüş durumda. Tek amaç mensup toplamak, misyonerlik. Hristiyan bireyin ateist bir bireyle pek farkı yoktur yaşantı olarak. Ateist birini çekecek hiçbir unsur bulunmaz, mantıklı da gelmez. Kilisede, orada, burada misyonerlik kasanlar hariç dinine bağlı bir Hristiyan da göremezsin. Geriye kalan tek din İslam'dır. Evvelkilerin saçmalıklarını nehyeder, değiştirildiğini belirtir, Allah katındaki dinin yalnızca kendisi olduğunu söyler. Akıl ve mantık dinidir. Türlü mucizeleri barındırır. Diğer tüm dinlerden daha sarih bir şekilde elimize ulaşmıştır, değiştirilmediğine kaniyiz. Kendinden evvelki dinlerle temel hususlar harici zerre alakası yoktur. Görürsen "Tüm bu dinler aynı, hiçbirinin özel yanı yok." diyeni, bil ki cahildir. Ön yargılı olmayan bir beynin İslam'dan başka varacağı yol yoktur. Vakti zamanında benim de çok sorularım vardı, araştırdıkça yeni sorular peydah oldu. Cevapsız hiçbir soru yok, hepsinin kendi içerisinde mantığı ve tutarlılığı var.

Algı yapmayın. Rahman suresi 19-25'i kast ediyorsunuz sanırım. Oradaki iki deniz de tuzlu suyu kast eder. Sarahaten bir tatlı su yoktur. Hasan-i Basri ve Katade gibi alimler ilk denizin Rum Denizi (Akdeniz) öbürünün ise Fars Denizi (Basra Körfezi) olduğunu söylemişlerdir. Karışmamasını sağlayan şey ise kara parçalarıdır. Taberi, Keşşaf, İbn Kesir ve Kurtubi başta olmak üzere pek çok alimin tefsirinde de bu şekilde geçer. Attığınız linkteki mevzunun ayetle alakası nedir anlamadım. Bu ayete yapılan tek saldırı bu da değildir gerçi, ona da değineyim. 22. ayette inci ve mercan çıkar diyor, buna bile saldıran var. "Tatlı suda mercan oluşmaz!", bilimsel hata diyorlar. Ayet tatlı suyu nerede demiş diye sorarlar adama. İki deniz diyor. Birini tatlı, birini tuzlu alıyor saldırmaya çalışanlar. Tutarsızlığa bak. Keza Türkçedeki mercan kelimesi ile Arapçadaki mercan kelimesi de farklı mânâlara gelir. Türkçedeki mercan kelimesinin kastı mercan resiflerinde yetişen mercandır. Arapçada ise küçük ya da büyük inciye mercan denir. Bu ayete yapılan iki saldırıda mânâsızdır. Furkan 53 ise tokat gibi çarpar adama, bakalım ne diyor. "Biri tatlı, biri tuzlu suyu karışacak biçimde birbirine salıverir.", birbirine değme, karışma varmış bak. Buna rağmen de tatları bozulmaz, akabinde de bunu söyler. Tatlı ve tuzlu su arasına perde koyan O'dur. Tatlı su tatlı olma özelliğini kaybetmez, tuzlu su da tuzlu su olma özelliğini kaybetmez. Zira suyu tatlı, serinletici ve sakin olan bir deniz yoktur. Tatlı olan sular, insanlar arasında akan sulardır ki Allah bunları ihtiyaçlarına, kendilerine ve arazîlerine yetecek ölçüde yarattıkları arasında dağıtmıştır. Tuzlu olan sular ise durgun sulardır. Allah, bu durgun suları tuzlu olarak yaratmıştır ki onlar sebebiyle hava kokuşup varlıklar bununla bozulmasın ve yeryüzü ölen canlılar sebebiyle kokuşmasın. Suyu tuzlu olduğu için oraların havası sıhhatli, ölüleri ise temizdir. Hz. Muhammed'in de bu cihetten hadisi vardır. Bilim de bunları kanıtlamıştır. Arabistan'da iki dağ arasındaki bir beldede doğmuş bir ümminin bunları yazmış olabileceğini düşünmek pek zordur, iftiradır. Bu ayetler apaçık mucizedir, bilimsel hata diye koyuyorsunuz önümüze.

Anlıyorum. 😁
Eline sağlık hocam destan yazmışsın

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ
Hak din İslam'dır çünkü. Ateist birinin gidip Hindu olması imkansıza yakındır. Hinduizmi biraz incelemen kâfi olacaktır. Her yanı beşeriyet kokan bir din. Hindistan'da bu din üzerine doğmadığın müddetçe kendi isteğinle geçmek için aklı bir kenara bırakman gerek. Ateist biri geçerse İbrahimi dinlere geçer, bunlardan da korunmuş olan ve mantıklı olan İslam'dır. Tevrat pek garip bir kitaptır. İçerisinde peygamberle Allahla güreştirilir, peygambere şarap içtirip kızlarıyla seks yaptırılır, akla mantığa sığmayacak tahrifatlar buram buram vardır. Keza mevcut Tevrat metinlerinin, Hz. Musa'ya nazil olan metnin -M.Ö. 7. ve 5. yüzyıllar arası olduğu tahmin edilir- kayboluşundan yüzyıllar sonra oluşturulduğunu biliyoruz. Yahudi Tevratı ile Samirî Tevratı arasındaki yaklaşık 6.000 fark cabası. Yahudilerin ırkçılığı da tuzu biberi. Yahudi doğmayan birinin sonradan Yahudi olması imkansıza yakındır. Hristiyanlık desen teslis inancı başlı başına bir sorun. Pavlus'un tahrif ettiği din. Hz. İsa'ya inenle alakası yok. Pazardan pazara bana gel, gayrı özgürsün dinine dönmüş durumda. Tek amaç mensup toplamak, misyonerlik. Hristiyan bireyin ateist bir bireyle pek farkı yoktur yaşantı olarak. Ateist birini çekecek hiçbir unsur bulunmaz, mantıklı da gelmez. Kilisede, orada, burada misyonerlik kasanlar hariç dinine bağlı bir Hristiyan da göremezsin. Geriye kalan tek din İslam'dır. Evvelkilerin saçmalıklarını nehyeder, değiştirildiğini belirtir, Allah katındaki dinin yalnızca kendisi olduğunu söyler. Akıl ve mantık dinidir. Türlü mucizeleri barındırır. Diğer tüm dinlerden daha sarih bir şekilde elimize ulaşmıştır, değiştirilmediğine kaniyiz. Kendinden evvelki dinlerle temel hususlar harici zerre alakası yoktur. Görürsen "Tüm bu dinler aynı, hiçbirinin özel yanı yok." diyeni, bil ki cahildir. Ön yargılı olmayan bir beynin İslam'dan başka varacağı yol yoktur. Vakti zamanında benim de çok sorularım vardı, araştırdıkça yeni sorular peydah oldu. Cevapsız hiçbir soru yok, hepsinin kendi içerisinde mantığı ve tutarlılığı var.

Algı yapmayın. Rahman suresi 19-25'i kast ediyorsunuz sanırım. Oradaki iki deniz de tuzlu suyu kast eder. Sarahaten bir tatlı su yoktur. Hasan-i Basri ve Katade gibi alimler ilk denizin Rum Denizi (Akdeniz) öbürünün ise Fars Denizi (Basra Körfezi) olduğunu söylemişlerdir. Karışmamasını sağlayan şey ise kara parçalarıdır. Taberi, Keşşaf, İbn Kesir ve Kurtubi başta olmak üzere pek çok alimin tefsirinde de bu şekilde geçer. Attığınız linkteki mevzunun ayetle alakası nedir anlamadım. Bu ayete yapılan tek saldırı bu da değildir gerçi, ona da değineyim. 22. ayette inci ve mercan çıkar diyor, buna bile saldıran var. "Tatlı suda mercan oluşmaz!", bilimsel hata diyorlar. Ayet tatlı suyu nerede demiş diye sorarlar adama. İki deniz diyor. Birini tatlı, birini tuzlu alıyor saldırmaya çalışanlar. Tutarsızlığa bak. Keza Türkçedeki mercan kelimesi ile Arapçadaki mercan kelimesi de farklı mânâlara gelir. Türkçedeki mercan kelimesinin kastı mercan resiflerinde yetişen mercandır. Arapçada ise küçük ya da büyük inciye mercan denir. Bu ayete yapılan iki saldırıda mânâsızdır. Furkan 53 ise tokat gibi çarpar adama, bakalım ne diyor. "Biri tatlı, biri tuzlu suyu karışacak biçimde birbirine salıverir.", birbirine değme, karışma varmış bak. Buna rağmen de tatları bozulmaz, akabinde de bunu söyler. Tatlı ve tuzlu su arasına perde koyan O'dur. Tatlı su tatlı olma özelliğini kaybetmez, tuzlu su da tuzlu su olma özelliğini kaybetmez. Zira suyu tatlı, serinletici ve sakin olan bir deniz yoktur. Tatlı olan sular, insanlar arasında akan sulardır ki Allah bunları ihtiyaçlarına, kendilerine ve arazîlerine yetecek ölçüde yarattıkları arasında dağıtmıştır. Tuzlu olan sular ise durgun sulardır. Allah, bu durgun suları tuzlu olarak yaratmıştır ki onlar sebebiyle hava kokuşup varlıklar bununla bozulmasın ve yeryüzü ölen canlılar sebebiyle kokuşmasın. Suyu tuzlu olduğu için oraların havası sıhhatli, ölüleri ise temizdir. Hz. Muhammed'in de bu cihetten hadisi vardır. Bilim de bunları kanıtlamıştır. Arabistan'da iki dağ arasındaki bir beldede doğmuş bir ümminin bunları yazmış olabileceğini düşünmek pek zordur, iftiradır. Bu ayetler apaçık mucizedir, bilimsel hata diye koyuyorsunuz önümüze.

Anlıyorum. 😁

çoğu bilimsel kaynakları islamla ters düşecek şekilde belirtiyorlar mesela celal sengör'ün ahlaksızın dediğine göre de kuran allah dağları zelzele olmasın diye yaratmış diyor halbuki böyle bir ayet bile yok ayete bakarsanız yeryüzündeki dengeyi sağlasın diye yarattık der . celal şengör de bildiğin insanların cahillikleri ile alay ederek böyle bir laf ediyor bu arada celal şengöre ahlaksız dememin etek olmasından dolayıdır yoksa bilgisine lafım yok
Mesaj otomatik birleştirildi:

Cebelitarık Boğazı
Haloklin

şimdi düşündüm de haklısın yani denizden söz etmesi sadece onun görünen kısmından bahsettiği anlamına gelmez neye göre karışmıyor dediğin gibi haloklin ve akıntılar da olabilir

Keptın

80+ Silver
Dindar olmanın zararları bu işte. Objektif düşünemez. Çünkü böyle bir şey yaparsa, inancına göre kafir olabilir.
Sen nasıl başka dine beşeri diyorsan o hindu da senin dinine bakıp beşeri der.

Zaten bir inançtan kopup ateist olan kimsede bir dine inanmaz.
İnsanlar ateist doğar aileleri-çevreleri onu bir dine & mezhebe mensup eder.

Bura.K

80+ Silver
Hocam okumamışsınız bari bu kadar belli etmeyin anlamadığınızı.
İşten daha yeni döndüm. Yukarıdaki arkadaşın dediğini sabaha okuyacağım. Hiçbir kimseyi tanımadan böyle bir şey söyleyemezsiniz. Kur'an-ı Kerim'i defalarca okudum emin ol. Ateist değilim, Müslümanım ki yazdıklarım yüzünden şimdiden Ateist ilan edilmişimdir 😂 Yazacağım tonlarca şey var ama sabah erkenden işe gitmem gerekiyor ki doğal olarak dinlenmek lazım. Yukarıdaki arkadaşın uzun açıklamasını da unutmazsan işten dönünce okuyacağım. İyi geceler :)

Top Bottom