Neler Yeni

Ateist Birisi Neden İslam'ı Seçsin?

TamerKs

80+ Silver
İşten daha yeni döndüm. Yukarıdaki arkadaşın dediğini sabaha okuyacağım. Hiçbir kimseyi tanımadan böyle bir şey söyleyemezsiniz. Kur'an-ı Kerim'i defalarca okudum emin ol. Ateist değilim, Müslümanım ki yazdıklarım yüzünden şimdiden Ateist ilan edilmişimdir 😂 Yazacağım tonlarca şey var ama sabah erkenden işe gitmem gerekiyor ki doğal olarak dinlenmek lazım. Yukarıdaki arkadaşın uzun açıklamasını da unutmazsan işten dönünce okuyacağım. İyi geceler :)
Bu detayları bana anlatmanıza sebep ararken neden ateist sayalım sorusuna cevap buldum.

Dine pek bağlı olmayan birinin Kur'an-ı Kerim'i defalarca okumuş olması mantığa yatacak bir durum değil, onun dışında defalarca okumuş olan birisi Kur'an-ı Kerimde bilim den çok söz edilemez demiş olman kimin aklına yatar bilemem.

Google da bilim hakkında olan ayetler yaz sana onlarca ayet çıkarır.

Sonuç olarak dinine karışma hakkım yok ama dediklerinden ve geçmiş mesajlarına bakarak çelişkiye girdiğini ve Kur'an-ı Kerim'i anlamadığının sonucuna vardım. İyi geceler 🙂

Bura.K

80+ Silver
Dine pek bağlı olmayan birinin Kur'an-ı Kerim'i defalarca okumuş olması mantığa yatacak bir durum değil,
Ya yapmayın hocam Allah aşkına. Bunu da ben anlatmayayım yani :D
Sırf keyfi ve hava civa için Ateist olanlar dışında Cidden araştırıp Ateist olan veya Dinini araştıran insanlar %100 eminim Dünya üzerindeki çoğu/bazı dinine bağlı insandan daha çok Kuran okumuştur ki bunlardan birisi de benim. Sorgulayıcı bir zihniyete sahip olduğum için neredeyse çoğu bilgiyi, inancı sorgularım. Tabi 4500 (yanlış hatırlamıyorsam) inancın hepsini değil :D 4 Büyük akla yatkın gelen inançlara bakarım ki en akla yatkın gelen İslam oldu. Sadece fazla sorguluyorum ve körü körüne (kimseye atıfta bulunmuyorum) inanmıyorum, araştırıyorum. İşin özü de burada. Uykum kaçtı zaten. Yeşil site üzerinden aynı konuyu (deniz konusunu) sayfalarca tartıştık ve gayet iyi bir tartışma oldu. Paylaşmak yasak olabileceği için atamayacağım. Arkadaşın mesajını da okudum. Neredeyse dediği her şey yaptığımız tartışma da tartışıldı. Uzun uzun burada tartışılmaya gerek yok. Aynı şeyleri 100 kere yazmaktan sıkıldım :)
Sonuç olarak dinine karışma hakkım yok ama dediklerinden ve geçmiş mesajlarına bakarak çelişkiye girdiğini ve Kur'an-ı Kerim'i anlamadığının sonucuna vardım. İyi geceler 🙂
Dinim İslam zaten hocam ki büyük ihtimalle sizde İslam'a inanıyorsunuz. Aynı dine mensubuz sadece ben daha fazla sorguluyorum. Hangi mesajımla çelişkiye girdiysem atarsanız sevinirim ki tartışmayı fazla uzatmak istemiyorum. Dediğim gibi telefondan yazınca insanı fazla yoruyor ve aynılarını 100 kere yazınca sıkıyor insanı.
Google da bilim hakkında olan ayetler yaz sana onlarca ayet çıkarır.
Aynılarını yine yeşil sitede tartıştık ve ortak bir noktaya kısmen değindik. Maalesef o tartışmayı da atamayacağım (atılıyor mu bilmiyorum.)
Ama beni en çok etkileyen 365-24 olayı olmuştu. Yani yıl-gün olayı. Ay var mıydı hatırlamıyorum. Kısa keseceğim, tartışma adresini istersen atabilirim ama forumda yasak mı bilmiyorum. Sabaha devam ederiz :)

Fear

80+
Arkadaşlar ben müslümanım, öncelikle bunu söyleyim. Benim sorum şu, ateist birisi bi dine mensup olmak istese neden islamı seçsin? Yani Hristiyanlık, hinduizm gibi dinlere mensup daha fazla insan var, onlara yönelmek yerine islamı neden seçecek? Düşüncelerinizi bekliyorum
Dünyadaki iradeye sahip ve gelişmiş varlık biz olduğumuz için bir yaratıcıya ihtiyacımız vardır. Ve dinler arasında da en mantıklısı islam dini olduğu için

TamerKs

80+ Silver
Ya yapmayın hocam Allah aşkına. Bunu da ben anlatmayayım yani :D
Sırf keyfi ve hava civa için Ateist olanlar dışında Cidden araştırıp Ateist olan veya Dinini araştıran insanlar %100 eminim Dünya üzerindeki çoğu/bazı dinine bağlı insandan daha çok Kuran okumuştur ki bunlardan birisi de benim. Sorgulayıcı bir zihniyete sahip olduğum için neredeyse çoğu bilgiyi, inancı sorgularım. Tabi 4500 (yanlış hatırlamıyorsam) inancın hepsini değil :D 4 Büyük akla yatkın gelen inançlara bakarım ki en akla yatkın gelen İslam oldu. Sadece fazla sorguluyorum ve körü körüne (kimseye atıfta bulunmuyorum) inanmıyorum, araştırıyorum. İşin özü de burada. Uykum kaçtı zaten. Yeşil site üzerinden aynı konuyu (deniz konusunu) sayfalarca tartıştık ve gayet iyi bir tartışma oldu. Paylaşmak yasak olabileceği için atamayacağım. Arkadaşın mesajını da okudum. Neredeyse dediği her şey yaptığımız tartışma da tartışıldı. Uzun uzun burada tartışılmaya gerek yok. Aynı şeyleri 100 kere yazmaktan sıkıldım :)

Dinim İslam zaten hocam ki büyük ihtimalle sizde İslam'a inanıyorsunuz. Aynı dine mensubuz sadece ben daha fazla sorguluyorum. Hangi mesajımla çelişkiye girdiysem atarsanız sevinirim ki tartışmayı fazla uzatmak istemiyorum. Dediğim gibi telefondan yazınca insanı fazla yoruyor ve aynılarını 100 kere yazınca sıkıyor insanı.

Aynılarını yine yeşil sitede tartıştık ve ortak bir noktaya kısmen değindik. Maalesef o tartışmayı da atamayacağım (atılıyor mu bilmiyorum.)
Ama beni en çok etkileyen 365-24 olayı olmuştu. Yani yıl-gün olayı. Ay var mıydı hatırlamıyorum. Kısa keseceğim, tartışma adresini istersen atabilirim ama forumda yasak mı bilmiyorum. Sabaha devam ederiz :)
Tartışma şekliniz çok hoşuma gitti, boşuna dememişler üslup kimliktir diye. ayrıca sıkı bir araştırma yapmış olmanız beni sevindirdi. Eğer zahmet olmazsa tartışmalarınızın linkini profilime atar mısınız? müsait değilseniz sabah atabilirsiniz.

Kerem hocamın yazdığı yazıları yorumlarsanız sevinirim.

Bura.K

80+ Silver
Tartışma şekliniz çok hoşuma gitti, boşuna dememişler üslup kimliktir diye. ayrıca sıkı bir araştırma yapmış olmanız beni sevindirdi. Eğer zahmet olmazsa tartışmalarınızın linkini profilime atar mısınız?

Kerem hocamın yazdığı yazıları yorumlarsanız sevinirim.
Hocam size özelden atsam daha doğru olur. İki konu atacağım, iki tartışmanın cevapları da o konularda.
Yeşil sitede zaten bi daha Felsefe tartışmalarına girmem Allah korusun :D Millet üslup bilmiyor. Burada Felsefe tartışması daha iyi imiş :)

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Eline sağlık hocam destan yazmışsın
Kuru bir okuma olmasın, ileri okuma da yap, araştır, sorgula, sana sunulan inançsız yalanlarına kanma. İnternet çağında dolusuna var, imanını kaybetmemeye bak. 100 şey diyorlarsa 90'ı yalan, buna emin olabilirsin. Sorun olursa özelden de yazabilirsin. Çok uğraştım ben bunlarla, hepsinin kaynakları ve argümanları aynı.

Dindar olmanın zararları bu işte. Objektif düşünemez. Çünkü böyle bir şey yaparsa, inancına göre kafir olabilir.
Sen nasıl başka dine beşeri diyorsan o hindu da senin dinine bakıp beşeri der.

Zaten bir inançtan kopup ateist olan kimsede bir dine inanmaz.
İnsanlar ateist doğar aileleri-çevreleri onu bir dine & mezhebe mensup eder.
Elhamdülillah. Ateist, deist, agnostik kardeşlerimizden çokça oldu İslam'a geçirdiğimiz ümmet olarak. İnan edin ki pek çok kişiden daha objektifiz ve daha fazla araştırıyoruz. Din gibi kapsamlı bir konuda bol keseden atıp tutmamak icap eder. Ön yargınızı bir kenara koyup konuşun. İnsanlar ateist doğarmış, peh.

Ateist değilim, Müslümanım.
Nesiniz, ne değilsiniz bilemem ama bu lafları bile bile sarf ettiyseniz tevbe edene kadar Müslüman değilsiniz. Herhangi bir Kur'an ayetine hatalı, bilim çürüttü, çelişki içeriyor diyerek ayeti inkara gitmeniz iman dairesinden çıkarır. Tevbe edin, bir daha yapmayın ve daha fazla hususiyet gösterin. İslam yalnızca güzelliği, iyi ahlakı emreden ve "öteki dünyadaki mutluluğu hedefleyen" tozpembe bir din değildir. Çokça fıkhi hükmü ve kendine has bir şeriatı bulunur. İnkarın da küçüğü büyüğü olmaz. Haşa gidip direkt Allah yok demişsin yahut bir tane ayete yanlış, yalan demişsin aynı çerçeveden değerlendirilir.

Aynılarını yine yeşil sitede tartıştık ve ortak bir noktaya kısmen değindik.
Buyrun atın, bakalım. Benim yazdığıma benzer şeyler ve ona gelen tüm cevapların o iki konuda olduğunu iddia ediyorsunuz ama hiç sanmıyorum. Benim yazdığımı yazan olsa ortada tartışma olmazdı. Büyük ihtimalle tartışma, Evrim Ağacı okuyup gelenler ve Sorgulayan Müslüman, Bilim ve Yaratılış Ağacı gibi sayfaları okuyup gelenler arasında oldu. Bir taraf denizler karışır bak kardeşim diyor, bir taraf denizlerin altına bakın Haloklin cart curt diyor. Ayet apaçık şekilde "Birbirlerine karışacak şekilde salıvermemize rağmen birbirini etkilemiyor, arada ince bir perde var." diyor, o kadar. Tatlı su, tatlı kalıyor. Tuzlu su, tuzlu kalıyor. Bu kadar yani, neyin tartışması yapılıyor? Rahman suresindeki ayeti de yanlış anlıyorsunuz, evrim ağacı linki atmanızdan belli. Konuda da karşı tarafın birini tatlı su, birini tuzlu su değerlendirdiğine eminim. Linkteki görüntüyü de ayetin bahsettiği şey sanıyordur.

En son da Furkan suresindeki ayeti atıp "Her şey apaçık belli, tefsirlere bakmayın. Tefsir, yalanlarla ayet kıvırmak için vardır." benzeri cümleler kuruyordur. Dinler yalan, bu ayet bile çökertmek için yeterli propagandası yapıyordur. Sümerliler cart curt bir şeylere de değinmiştir. Hep aynı yere varıyor tartışmaların sonu. Bu kafalar "Sperm, Kur'an'da belde yaratılıyormuş." diyen kafalar, ne anlatsan boş. Modern zahiriler. Kur'an'da yeryüzünü döşek yaptık deyince "Yeryüzü dümdüzdür. Yün, yay ve pamuktan oluşuyordur." anlıyor resmen bunlar. Bunlarla vahyin mahiyeti hakkında konuşulmaz, selefin yorumları hakkında tefekkür edilmez, entelektüel tartışmaya girilmez. Bunların din anlayışı Kant'tan, Hegel'den öteye gitmiyor ama İslam tartışmaya çalışıyorlar.

Yeşil sitede zaten bi daha Felsefe tartışmalarına girmem Allah korusun :D Millet üslup bilmiyor.
Oradaki üslup bozukluğu oraya özel bir durum değil, çoğu inançsız böyle din tartışınca. Bir iddia ortaya atar, cevabı yer, rezil olur, üstünü örtmek için hemen başka bir konuya atlar yahut kıvırıyorsun diye ağlamaya başlar. Seni yobaz, bilim düşmanı beller. Öğrenmek istemiyorlar çünkü. Çoğu tartışmam bu şekilde sonlandı.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Kuru bir okuma olmasın, ileri okuma da yap, araştır, sorgula, sana sunulan inançsız yalanlarına kanma. İnternet çağında dolusuna var, imanını kaybetmemeye bak. 100 şey diyorlarsa 90'ı yalan, buna emin olabilirsin. Sorun olursa özelden de yazabilirsin. Çok uğraştım ben bunlarla, hepsinin kaynakları ve argümanları aynı.
Kerem bey vitesi yükseltmişsiniz. Sana imrendiğim tek şey sinirini kontrol edebilmen.

Çok uğraştım ben bunlarla

Nesiniz, ne değilsiniz bilemem ama bu lafları bile bile sarf ettiyseniz tevbe edene kadar Müslüman değilsiniz.

Seni yobaz, bilim düşmanı beller. Öğrenmek istemiyorlar çünkü.

diyen kafalar, ne anlatsan boş.
Ooooooo! :blobdance::kedi:

Keptın

80+ Silver

Elhamdülillah. Ateist, deist, agnostik kardeşlerimizden çokça oldu İslam'a geçirdiğimiz ümmet olarak. İnan edin ki pek çok kişiden daha objektifiz ve daha fazla araştırıyoruz. Din gibi kapsamlı bir konuda bol keseden atıp tutmamak icap eder. Ön yargınızı bir kenara koyup konuşun. İnsanlar ateist doğarmış, peh.

Nesiniz, ne değilsiniz bilemem ama bu lafları bile bile sarf ettiyseniz tevbe edene kadar Müslüman değilsiniz. Herhangi bir Kur'an ayetine hatalı, bilim çürüttü, çelişki içeriyor diyerek ayeti inkara gitmeniz iman dairesinden çıkarır. Tevbe edin, bir daha yapmayın ve daha fazla hususiyet gösterin. İslam yalnızca güzelliği, iyi ahlakı emreden ve "öteki dünyadaki mutluluğu hedefleyen" tozpembe bir din değildir. Çokça fıkhi hükmü ve kendine has bir şeriatı bulunur. İnkarın da küçüğü büyüğü olmaz. Haşa gidip direkt Allah yok demişsin yahut bir tane ayete yanlış, yalan demişsin aynı çerçeveden değerlendirilir.

Buyrun atın, bakalım. Benim yazdığıma benzer şeyler ve ona gelen tüm cevapların o iki konuda olduğunu iddia ediyorsunuz ama hiç sanmıyorum. Benim yazdığımı yazan olsa ortada tartışma olmazdı. Büyük ihtimalle tartışma, Evrim Ağacı okuyup gelenler ve Sorgulayan Müslüman, Bilim ve Yaratılış Ağacı gibi sayfaları okuyup gelenler arasında oldu. Bir taraf denizler karışır bak kardeşim diyor, bir taraf denizlerin altına bakın Haloklin cart curt diyor. Ayet apaçık şekilde "Birbirlerine karışacak şekilde salıvermemize rağmen birbirini etkilemiyor, arada ince bir perde var." diyor, o kadar. Tatlı su, tatlı kalıyor. Tuzlu su, tuzlu kalıyor. Bu kadar yani, neyin tartışması yapılıyor? Rahman suresindeki ayeti de yanlış anlıyorsunuz, evrim ağacı linki atmanızdan belli. Konuda da karşı tarafın birini tatlı su, birini tuzlu su değerlendirdiğine eminim. Linkteki görüntüyü de ayetin bahsettiği şey sanıyordur. En son da Furkan suresindeki ayeti atıp "Her şey apaçık belli, tefsirlere bakmayın. Tefsir, yalanlarla ayet kıvırmak için vardır." benzeri cümleler kuruyordur. Dinler yalan, bu ayet bile çökertmek için yeterli propagandası yapıyordur. Sümerliler cart curt bir şeylere de değinmiştir. Hep aynı yere varıyor tartışmaların sonu. Bu kafalar "Sperm, Kur'an'da belde yaratılıyormuş." diyen kafalar, ne anlatsan boş. Modern zahiriler. Kur'an'da yeryüzünü döşek yaptık deyince "Yeryüzü dümdüzdür, yün, yay ve pamuktan oluşuyordur." anlıyor resmen bunlar. Bunlarla vahyin mahiyeti hakkında konuşulmaz, selefin yorumları hakkında tefekkür edilmez, entelektüel tartışmaya girilmez. Bunların din anlayışı Kant'tan, Hegel'den öteye gitmiyor ama İslam tartışmaya çalışıyorlar.

Oradaki üslup bozukluğu oraya özel bir durum değil, tüm inançsızlar böyle din tartışınca. Böyle olmayan varsa da ben denk gelmedim. Bir iddia ortaya atar, cevabı yer, rezil olur, üstünü örtmek için hemen başka bir konuya atlar yahut kıvırıyorsun diye ağlamaya başlar. Seni yobaz, bilim düşmanı beller. Öğrenmek istemiyorlar çünkü.
Onca dini araştırıp sen mi islamı seçtin yoksa çoğunluğu müslüman bir memlekette doğduğun için mi dinin islam?

Birbirimizi kandırmaya gerek yok. Nepalda doğsan budist, kanadada doğsan hristiyan, ugandada doğsan bi kabile dinine mensup olacaktın.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Onca dini araştırıp sen mi islamı seçtin yoksa çoğunluğu müslüman bir memlekette doğduğun için mi dinin islam? Birbirimizi kandırmaya gerek yok. Nepalda doğsan budist, kanadada doğsan hristiyan, ugandada doğsan bi kabile dinine mensup olacaktın.
Kanada'da doğsam Hristiyan olurdum. Katolik nüfusun yoğunlukta olduğu bir yerde doğsam, belki koyu bir Katolik olurdum. Yahut diğer olasılıklar. Bilemeyiz. Doğduğum yerin dinini telakki ederdim her şekilde. Amma benim bu hâlim yaklaşık 2 yıl evvel bitti. Taklid-i iman çizgisinden çıkalı çok oluyor, Müslüman memlekette doğduğum için Müslüman oldum elbette ama şu anki hâlim tahkiki araştırmalarım neticesindedir. Evet, onca dini araştırıp kendim İslam'ı seçtim. İmanım da her geçen gün tedricen artıyor. :)

flare

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
ted
İlgilendiği Kategoriler
Araba
Arkadaşlar ben müslümanım, öncelikle bunu söyleyim. Benim sorum şu, ateist birisi bi dine mensup olmak istese neden islamı seçsin? Yani Hristiyanlık, hinduizm gibi dinlere mensup daha fazla insan var, onlara yönelmek yerine islamı neden seçecek? Düşüncelerinizi bekliyorum
Ateist biri islamı neden seçmesin.Ne kadar yalanlansa da islam ataerkil topluluğu destekliyor ve günümüze pek uygun olmayan bir din.İnsanlar artık daha zeki yolda bir kadın görünce içgüdülerine hakim olabiliyorlar ki zaten evrimle birlikte giderek kaybediyoruz bu içgüdüleri.Yani demek istediğim şey gerçek bir müslüman bir plaja gidemez yani değil mi ayıp,ama başka biri gitse aklına ayıp olan bir şey gelmeyecek neden çünkü düşünebiliyor, çıplak gördüğü insanlara ağzının suyu akmayacak çünkü normal bir şey.Bu bir örnekti tabi ama anlamışsındır yani.Biraz daha az eğitimli biri çok gezmemiş biri yani kendi mağarasına kapalı biri biraz da ahlak anlayışı tutuyorsa islamla müslüman olabilir ya da eğitimli olsa da o da ataerkil bir topluma inanıyordur neden olmasın kendi fikri yani.Eğitimsiz derken salağı kast etmiyorum bu arada bilgisiz demek istiyorum yani çünkü insan öğrendikçe tartıştıkça kedince neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlıyor bir de bilime inanıyorsa zaten araştırıp doğruyu bulur.Ama ateist birisinin müslüman olması bence ya eğitimsizlike olur ya da beyin yıkamayla.Şu ana kadar çok beyin yıkanmış insan tanıdım (yine kötü anlamda demiyorum zaten tanıdıklarım sonradan yine ateist olmuşlar)Mesela insanları canlı gömme videosu izletmişler cinlere vb inandırmışlar çocukken hala çok sinirleniyorum aklıma geldikçe bunlar daha 10-15 yaşında çocuklar yani.Çocuk korkudan müslüman olup felak filan okumaya başlamış öyle söyleyeyim.Çok konudan uzaklaştım ama bu kısmı da yazmak istedim.Bir de gerçekten bilime inanıyorsa evrim yüzünden müslüman olacağını düşünmüyorum ama evrime inanıp da müslüman olan çok hocam da vardı yani zamanında o yüzden bir şey de diyemem.

Dejour

80+ Bronze
Bugüne kadar Kuran-ı Kerim değişmediği için .
diğerlerinde kafalarına göre değiştirmişler.

İslam diğer dinlere göre'de en merhametlisidir. (Örneğini vermeme gerek yok , sonuç çok)

Letrion

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Bugüne kadar Kuran-ı Kerim değişmediği için .
diğerlerinde kafalarına göre değiştirmişler.

İslam diğer dinlere göre'de en merhametlisidir. (Örneğini vermeme gerek yok , sonuç çok)
Kuranın değişmeme meselesi sadece müslümanlara göre doğru, başka kişilerde incil değiştirilmedi kuran değiştirildi diyor mesela. Burdan örnek vermek yanlış olur

Bura.K

80+ Silver
Yazdıklarınızı tekrar okuyunca daha mantıklı, anlaşılır geldi. Yeşil sitede cidden sizin gibi açıklama yapmıyorlar ki internet üzerinde de bulamadım bu tür açıklamaları. Ben herhangi bir şekilde ayet çürütmeye veya Kutsal Kitaba saldırmayı hedeflemiyorum zaten. Böyle duyumlar beni gerçekten üzüyor ki sağ olasınız açıklamanızla olayı kavramış oldum. Tartışmayı boş yere uzattığım için ve saçma sapan kaynaklarla(net bir araştırma içersinde olmadan veya araştırdığım makale, kaynakların ayetle tam ilişkisi olmamasından dolayı) tartışmaya girdiğim için özür diliyorum. Ayetin tam mealini okumama rağmen yanlış anlamışım ve makalelerle çeliştiğini düşünmüştüm. Ayeti açınca gerçekten anlam kazandı :)
Benim yazdığıma benzer şeyler ve ona gelen tüm cevapların o iki konuda olduğunu iddia ediyorsunuz ama hiç sanmıyorum.
Evet, sizin yazdığınıza benzer tartışmalar çıkmıştı :)
Evrim Ağacı okuyup gelenler ve Sorgulayan Müslüman, Bilim ve Yaratılış Ağacı gibi sayfaları okuyup gelenler arasında oldu. Bir taraf denizler karışır bak kardeşim diyor, bir taraf denizlerin altına bakın Haloklin cart curt diyor. Ayet apaçık şekilde "Birbirlerine karışacak şekilde salı vermemize rağmen birbirini etkilemiyor, arada ince bir perde var." diyor, o kadar. Tatlı su, tatlı kalıyor. Tuzlu su, tuzlu kalıyor.
Yanlış hatırlamıyorsam bu da tartışıldı. Hatta sayfanın çoğunluğu buydu. Evrim Ağacı dışında yabancı kaynak okuyan kişilerde var ancak sayıları milyonda bir desem yeridir. Bu arada zaten o tartışmayı okumuşsunuz sanırım. Dedikleriniz aynısı sayfalarda geçti. Veya okumasanız da zaten anlarsınız neyin, nasıl tartışıldığını :D
Dinler yalan, bu ayet bile çökertmek için yeterli propagandası yapıyordur. Sümerliler cart curt bir şeylere de değinmiştir. Hep aynı yere varıyor tartışmaların sonu. Bu kafalar "Sperm, Kur'an'da belde yaratılıyormuş." diyen kafalar, ne anlatsan boş. Modern zahiriler. Kur'an'da yeryüzünü döşek yaptık deyince "Yeryüzü dümdüzdür, yün, yay ve pamuktan oluşuyordur." anlıyor resmen bunlar. Bunlarla vahyin mahiyeti hakkında konuşulmaz, selefin yorumları hakkında tefekkür edilmez, entelektüel tartışmaya girilmez. Bunların din anlayışı Kant'tan, Hegel'den öteye gitmiyor ama İslam tartışmaya çalışıyorlar.
Evet, burada kesinlikle haklısınız. Aynı şekilde aşağıdaki paragrafta da. Sırf o yüzden zaten yeşil sitede tartışmayı bıraktım. Üslup denen bir şey yok :)
Oradaki üslup bozukluğu oraya özel bir durum değil, çoğu inançsız böyle din tartışınca. Bir iddia ortaya atar, cevabı yer, rezil olur, üstünü örtmek için hemen başka bir konuya atlar yahut kıvırıyorsun diye ağlamaya başlar. Seni yobaz, bilim düşmanı beller. Öğrenmek istemiyorlar çünkü.

Top Bottom