Neler Yeni

Öneri 100/8 VDSL için 5GHz Modem Önerisi

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,916
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Merhabalar,

Uzun bir süredir Millenicom 100/8 VDSL kullanıcısıyım ve son bir ay harici gayette memnunum açıkçası hizmetten. Fiyatta artık zamlana zamlana arttı. Bir tek bundan memnun değilim. Neyse konuyu dağıtmayalım.

Ben Millenicom'dan hizmet alırken bir de modem almıştım modemim artık eskidiğini için. Geçen senelerin ortasıydı sanırım ve bu modem klasik ISS modemi olan TP-Link VN020 F3. Ben o zamanlar network konusunda oldukça bilgisiz olduğum için özellikle modemin 5GHz destekleyip desteklemediğini sormuştum ve olumlu yanıt aldığım için satış gerçekleşmişti. Elimde 5G cihaz yoktu evet ama ileriye dönük bir ürün almayı herkes düşünür değil mi? Gün bugün elimde 7 adet 5GHz destekleyen cihaz var ve bir süredir (4-5 aydır sanırım) arayüz üzerinden 5GHz açmaya çalışsam da bunu bir türlü başaramamıştım. Evet arayüze 5GHz açmak için bir komut var ama ben o komutu çalıştırdığı da ne 5 ne 2.4 görebiliyor cihazlar. Wi-Fi yok oluyor resmen. E haliyle 2.4e geri çeviriyorum vsvsvs.

Meğersem bana verdikleri modem 5 desteklemiyormuş. Aradım konuştum ama nafile. 1 sene geçmiş üzerinden. Ne diyecekler ki? Dedikleri şeyler mantıklı şeyler ama geriye dönük kayıtlar olmadığı için bişey de talep edemedim. Fiber harici 5GHz Modem vermiyoruz dediler. Tamam dedim ve arayışa başladım.

Evimde şu an 7, ileride sayısı daha da artacak 5GHz destekleyen cihaz var. Ben bunlara en uygun ve sorunsuz çalışabileveğim bir modem arıyorum ama gırla modem var. İşin ehli arkadaşlardan isteğim bana bir modem önerisinde bulunmaları. Çok fazla ayar yapmadığım, port açmadığım, sadece bana kablolu ve kablosuz İnternet kullanımında kesinlikle sorun çıkarmayacak yada minimum sorun çıkartacak bir modem önerir misiniz? @alpolojix Alp senin de önerilerini bekliyorum.

Önemli kısım indirme hızları. İndirme hızları yarı yarıya, bazen %70-90 arası düşüş oluyor. Hatasız İnternet bulmak zor. Hele ki benim semtimde oldukça zor biliyorum fakat VDSL e en uygun modemi bulursam direkt satın alacağım.

Ev için kullanılacağı için bütçe 1K olabilir. Abartılmadan önerilere açığım.
Şimdiden teşekkürler.
Hocam sen işi biliyorsun. Keenetic Viva + Keenetic City çekersin, ikisini mesh ile bağlarsın 1K bütçede keyfine bakarsın.
Veya MU-MIMO destekli bazı cihazlarla mesh kurabilirsin bilmiyorum orası sana kalmış.
Ama Keenetic ekosistemine geçebilirsin.

SorryImSoBussy

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,984
İsim
HBE
Dual-Core sipariş verdim. bakalım gelsi nbi
Siparişim nedenini bilmediğim bi nedenden dolayı iptal edilmiş. Bu bir işaret mi :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam sen işi biliyorsun. Keenetic Viva + Keenetic City çekersin, ikisini mesh ile bağlarsın 1K bütçede keyfine bakarsın.
Veya MU-MIMO destekli bazı cihazlarla mesh kurabilirsin bilmiyorum orası sana kalmış.
Ama Keenetic ekosistemine geçebilirsin.
Alp doğrusunu söylemek gerekirse bu konularda senden daha az bilgiliyim. Redirect vs tamam ama network konularında bilgim kısıtlı :)

Mesh bağlantı dediğin iki cihazın kendi arasında IP'leri paylaşması mıdır? MU-MIMO ile ilgili detaylı bir bilgi içeren makale var mıdır?

Ben de konular hakkında araştırıyorum şimdi.

Ek bahsettiğin cihazlar aşağıdakiler midir?

MU-MIMO önemli. Dual Core da yok bu önemli özellik.
Kendi yorumlarınla günümüz için önemini belirtir misin?

Son düzenleme:

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,916
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
Alp doğrusunu söylemek gerekirse bu konularda senden daha az bilgiliyim. Redirect vs tamam ama network konularında bilgim kısıtlı :)
Aman hocam utandırmayın :D
Mesh bağlantı dediğin iki cihazın kendi arasında IP'leri paylaşması mıdır? MU-MIMO ile ilgili detaylı bir bilgi içeren makale var mıdır?
Mesh WIFI sistemini PoP noktaları gibi düşünebilirsiniz. Tek bir cihazdan (örn. Iphone 11) köprülenmiş bir ağa bağlanıyorsunuz. İki istemci (örn. Keenetic Viva ve City) kullanıldığından bu 802.11r gibi teknolojilerle birlikte kesintisiz bir ağınız olmuş olur.
MU-MIMO için makale
Ek bahsettiğin cihazlar aşağıdakiler midir?
Evet.

SorryImSoBussy

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,984
İsim
HBE
Aman hocam utandırmayın :D
Yiğidi öldür, hakkını yeme :)

Mesh WIFI sistemini PoP noktaları gibi düşünebilirsiniz. Tek bir cihazdan (örn. Iphone 11) köprülenmiş bir ağa bağlanıyorsunuz. İki istemci (örn. Keenetic Viva ve City) kullanıldığından bu 802.11r gibi teknolojilerle birlikte kesintisiz bir ağınız olmuş olur.
MU-MIMO için makale

Aaa ben bu MU-MIMO'yu biliyorum. Çalıştığım firma Tcell'den hizmet alıyor. Onların da PIR (Personal IP Redirect) dedikleri sistem. Kendileri isim vermişler demekki. Daha önceden VPX diye bir makine kuracaktık, ne bu VPX diye araştırırken aslında WAF makinesi olduğunu anlamıştım :D Tamamdır harika bu. Netleştirmek için soruyorum. MU-MIMO her kimliğe ayrı yol açıp kesintiyi ve gecikmeyi minimuma indiren bir sistem değil mi? Bant trafiğini azaltmaya yarıyor kısaca. İşlenen veriyi IP'ye özel redirect edip kullandırıyor.

Bu soruya da netlik kazandırırsak cihazların siparişlerini geçeyimde gelsin.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,916
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
MU-MIMO her kimliğe ayrı yol açıp kesintiyi ve gecikmeyi minimuma indiren bir sistem değil mi? Bant trafiğini azaltmaya yarıyor kısaca. İşlenen veriyi IP'ye özel redirect edip kullandırıyor.
Mantıken o şekilde çalışıyor, daha çok trafiği azaltmak ve cihazların bant genişliğini kısıtlamamak için.

Bu iki cihaz ile güzel mesh kurarsınız, eğer eviniz çok büyük değilse City'i almanıza gerek bile yok yani.
Ayrıca bağlantınız fiber değil mi?

SorryImSoBussy

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,984
İsim
HBE
Mantıken o şekilde çalışıyor, daha çok trafiği azaltmak ve cihazların bant genişliğini kısıtlamamak için.

Bu iki cihaz ile güzel mesh kurarsınız, eğer eviniz çok büyük değilse City'i almanıza gerek bile yok yani.
Ayrıca bağlantınız fiber değil mi?
Ev büyük değil o kadar. Bağlantı VDSL. Binaya kadar Fiber, binada bakır.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,916
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
Ev büyük değil o kadar. Bağlantı VDSL. Binaya kadar Fiber, binada bakır.
Keşke baştan söyleseydiniz hocam. Ben gözden kaçırmışım.

Keenetic Extra DSL modelini tercih edebilirsiniz. Veya Zyxel VMG3625-T50B alabilirsiniz.

SorryImSoBussy

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,984
İsim
HBE
Keşke baştan söyleseydiniz hocam. Ben gözden kaçırmışım.

Keenetic Extra DSL modelini tercih edebilirsiniz. Veya Zyxel VMG3625-T50B alabilirsiniz.
VDSL zaten o anlama geliyor. Binada bakır gerisi fiber. Keşke tamamı fiber olsa. Binadaki yaş ortalaması oldukça yüksek olduğu için kimse fibere yanaşmıyor toplu döşeyip ucuza gelsin mantığıyla. Tek olunca bayağı Bi masraf çıkıyor. Neyse. Ben 100mbps bir hizmet alıyorum iss imden. 5ghz bağlantı için modem değişikliği şart zaten de, bahsettiğin cihazların kapsaması nasıldır? Tek başına yeterli mi 80mt² için? Odalar vs sinyal sıkıntısı çekmeyelim ayak üstü :)

Birde isimleri yazınca envai çeşit çıkıyor cihaz. Tam olarak hangisi? 400e de var 800e de. Tasarımları farklı modelleri farklı ama isimleri aynı.

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
VDSL zaten o anlama geliyor. Binada bakır gerisi fiber. Keşke tamamı fiber olsa. Binadaki yaş ortalaması oldukça yüksek olduğu için kimse fibere yanaşmıyor toplu döşeyip ucuza gelsin mantığıyla. Tek olunca bayağı Bi masraf çıkıyor. Neyse. Ben 100mbps bir hizmet alıyorum iss imden. 5ghz bağlantı için modem değişikliği şart zaten de, bahsettiğin cihazların kapsaması nasıldır? Tek başına yeterli mi 80mt² için? Odalar vs sinyal sıkıntısı çekmeyelim ayak üstü :)

Birde isimleri yazınca envai çeşit çıkıyor cihaz. Tam olarak hangisi? 400e de var 800e de. Tasarımları farklı modelleri farklı ama isimleri aynı.
Hocam Extra DSL'nin alt modeli olan OMNİ DSL'yi kullanıyorum ve memnunum. Özellikleri yetiyorda artıyor, SNR Margin ayarlama vs. vs.

Extra DSL öneririm bende sizin için, 2.4Ghz/5Ghz ağlarını ister ayrı olarak ister tek bir ağ olarak açabilirsiniz.

SorryImSoBussy

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,984
İsim
HBE

Bunlardan hangisi daha sağlam bu iş için?

@alpolojix

@Rᴇᴠᴇɴɢᴇ

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,916
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler

Bunlardan hangisi daha sağlam bu iş için?

@alpolojix

@Rᴇᴠᴇɴɢᴇ
Eğer 100'ün tamamını garanti almak istiyorsanız Zyxel.
Eğer "ben arayüze ve fonksiyona çok önem veririm, 95/7.7Mbps hız alsam da olur" derseniz Extra DSL.
Extra DSL'in tek eksiği 100Mbps portlar.

SorryImSoBussy

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,984
İsim
HBE
Eğer 100'ün tamamını garanti almak istiyorsanız Zyxel.
Eğer "ben arayüze ve fonksiyona çok önem veririm, 95/7.7Mbps hız alsam da olur" derseniz Extra DSL.
Extra DSL'in tek eksiği 100Mbps portlar.
5Mbps öldürmez. İleriye dönük mesh ve ekosistem düşüncelerime karşılık Extra DSL yönünde ilerleyeceğim.

amzn_siparis.png

Extra DSL siparişini geçtim. Yarın gelince bi kurulum yapıp 2.4 ve 5Ghz sonuçlarını ilk izlenim olarak paylaşacağım.

Teşekkür ederim yorumlarınız ve yardımlarınız için.

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
5Mbps öldürmez. İleriye dönük mesh ve ekosistem düşüncelerime karşılık Extra DSL yönünde ilerleyeceğim.

Alıntıyı görüntüle

Extra DSL siparişini geçtim. Yarın gelince bi kurulum yapıp 2.4 ve 5Ghz sonuçlarını ilk izlenim olarak paylaşacağım.

Teşekkür ederim yorumlarınız ve yardımlarınız için.
Hayırlı olsun hocam. Her hangi bir sorunuz olursa sorabilirsiniz her zaman.

Top Bottom