Neler Yeni

7800x3D sıcaklık yüksek değil mi?

efesu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Ahmet Taş
Hocam Radyötör Temizliğini Yaptınız Mı ?

Ayrıca O İşlemci İçin MX-4 Yetersiz Kalır Bence .

Tavsiye Edeceğim Macun .

Ben bunu aldım bu iyi değilmi

Ekler

• Screenshot_20240402_172223.jpg
    Screenshot_20240402_172223.jpg
    283 KB · Hit: 33

efesu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Ahmet Taş

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,229
İsim
Yunus Şahin
Hocam son resimdeki gibi taktiysaniz hatalı.radyqtoru ters çevirin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer uzun zaman kullabildiysa pompada bozulmuş olabilir başka açıklaması yok :D

Ters çevirin derken? Neden? Olması gerektiği gibi zaten soğutucu?

Hocam forumdaki yazışmalarınızın hepsini okudum pompayı doğru takmışsınız macun denemişsiniz kasanız mesh geriye sorulabilecek bir kaç soru kalıyor sıvı soğutmayı ne zamandan beri kullanıyorsunuz içindeki sıvı bitmiş olabilir ayrıca kasa fanları yavaş dönüyorsa hava sirkülasyonu yavaştır etkisi büyüktür sıcaklık konusunda bir de işlemci sürekli tam %100 de mi çalışıyor güç profillerinden bakabilirsiniz cevaplarsanız tekrardan yardımcı olmaya çalışırım

2023 Şubat'ta aldım. Benden önceki kullanıcısı Haziran 2021'de almış. Kasa fanları da yüksek. Boştayken 45 ısınınca yükseliyor.

Oyun oynarken bile ısınıyor. Oyunda kullanım 30'lara kadar çıkıyor.

Hocam Radyötör Temizliğini Yaptınız Mı ?

Ayrıca O İşlemci İçin MX-4 Yetersiz Kalır Bence .

Tavsiye Edeceğim Macun .

Yarın macun gelsin temizlik yapacağım.

Kryonaut aldım. Extreme olan değilde normal.​

Ayni islemciyi kullaniyorum. Baslarda ben de ayni sorunu yasiyordum. Sorun msi center uygulamasindan dolayi çıkmıştı. Uygulama garip şekilde islemciyi yuzde yuz kullaniyordu. Uygulamayi sildim duzeldi. Sicakliklar 50 ile 65 derece arasinda geziyor suan.

O uygulama yok bende hocam. Asus anakart zaten.

Soğutucunun isiklarının yanması demek soğutucunun çalışması anlamına gelmez pompa çalışmıyor ve sıvı devir dayım yapmıyor olabilir ona birdaha bakmanı öneririm

AIO_PUMP'a taktım kabloyu ve baktım. Pompa çalışıyor 1800 RPM'de.

Gif Man

80+ Gold
Ters çevirin derken? Neden? Olması gerektiği gibi zaten soğutucu?

2023 Şubat'ta aldım. Benden önceki kullanıcısı Haziran 2021'de almış. Kasa fanları da yüksek. Boştayken 45 ısınınca yükseliyor.

Oyun oynarken bile ısınıyor. Oyunda kullanım 30'lara kadar çıkıyor.

Yarın macun gelsin temizlik yapacağım.

Kryonaut aldım. Extreme olan değilde normal.​

O uygulama yok bende hocam. Asus anakart zaten.

AIO_PUMP'a taktım kabloyu ve baktım. Pompa çalışıyor 1800 RPM'de.
Pompa Temizliği Önemli , Macun Yine MX-4'e Göre İyi Aldın .

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,229
İsim
Yunus Şahin
Pompa Temizliği Önemli , Macun Yine MX-4'e Göre İyi Aldın .

İşlemci korucu (AM5 Bracket) aldım bir de. Yorumlar da 3-5 derece etki ettiğini söyleyen vardı. Bir de onu deneyeceğim. Yarın duruma bakacağım artık.

Mehmetdu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Mehmet
Aramıza hoşgeldin asker. İşin şakası bir tarafa B650 Tomahawk Wİ-Fİ ve 7800x3D ikilisini kullanıyorum. 360mm sıvı soğutmam var ve soğutucum tier list 1 kategorisinde. Fan ve pompayı stok değerde kullanırsam the last of us oyununda 75-78 dereceleri görüyor. PBO all core-30 ve yine stok fan ayarıyla 72-74 derecelerde takılıyor. Kullandığım kasa HAF500. Fan sesine karşı aşırı rahatsızlık duyduğum için tüm fanları ve pompayı manuel eğri ile kullanıyorum. İşlemcim manuel eğriye ayarlı ve %100 altında testlerde 75 civarı, the last of us oyununda 66-67 arasında durmakta. Kullandığımız işlemcinin karakteristik özelliği maalesef bu şekilde ve sıcak çalışmakta. CPU core ve soğutma bloğu arasında 3D-v cach bulunduğu için bu şekilde ısılar alıyoruz. Bazı arkadaşlar 5000 serisi ile karıştırıyor. 5600x den geçiş yaptım ve ince dokunuşlar ile 4.9 GHZ oc halinde 3 sene kullandım. Aynı soğutucu ve aynı kasada 56-58 derecelerde çalışıyordu. İlk başlarda bende sizin gibi bir anormallik var diye düşündüm fakat yabancı kaynakları araştırınca anladım ki durum sadece benimle alakalı değil genel olarak bu sıcaklıklarda çalışan bir işlemci.

Migel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Migel
Sıcaklıga bu kadar takılmayın. Bende custom sıvı sogutma var 360+240 mm 5 adet 12 cm 3 adet de 14 cm fan calısabılecegı en dusuk devırde bosta ve yukte de sabıt calısıyor. Daha dusurdugumde fanlar stabıl donmuyor dusunun artık. Cpu 80 dereceyı gpu ıse 62 dereceyı gorebılıyor fanlar en dusukte sabıt calıstıgı ıcın. Ne performans duser nede omru. Ben hıc ses ıstemedıgımden bu sekılde kullansam da olması gereken aralıkta ıse sıcaklıgınız cok kafanıza takmayın.

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,229
İsim
Yunus Şahin
Aramıza hoşgeldin asker. İşin şakası bir tarafa B650 Tomahawk Wİ-Fİ ve 7800x3D ikilisini kullanıyorum. 360mm sıvı soğutmam var ve soğutucum tier list 1 kategorisinde. Fan ve pompayı stok değerde kullanırsam the last of us oyununda 75-78 dereceleri görüyor. PBO all core-30 ve yine stok fan ayarıyla 72-74 derecelerde takılıyor. Kullandığım kasa HAF500. Fan sesine karşı aşırı rahatsızlık duyduğum için tüm fanları ve pompayı manuel eğri ile kullanıyorum. İşlemcim manuel eğriye ayarlı ve %100 altında testlerde 75 civarı, the last of us oyununda 66-67 arasında durmakta. Kullandığımız işlemcinin karakteristik özelliği maalesef bu şekilde ve sıcak çalışmakta. CPU core ve soğutma bloğu arasında 3D-v cach bulunduğu için bu şekilde ısılar alıyoruz. Bazı arkadaşlar 5000 serisi ile karıştırıyor. 5600x den geçiş yaptım ve ince dokunuşlar ile 4.9 GHZ oc halinde 3 sene kullandım. Aynı soğutucu ve aynı kasada 56-58 derecelerde çalışıyordu. İlk başlarda bende sizin gibi bir anormallik var diye düşündüm fakat yabancı kaynakları araştırınca anladım ki durum sadece benimle alakalı değil genel olarak bu sıcaklıklarda çalışan bir işlemci.

Bende anlam veremedim. Yarın bir şeyler deneyeceğim, sonra duruma tekrar bakacağım.

HWInfo ile baktım şimdi CPU 78 ama çekirdekler 70 bile değil.

Ekran görüntüsü 2024-04-03 005810.png

Voltaj da 1.080 bir de.

Ekran görüntüsü 2024-04-03 005845.png

Sıcaklıga bu kadar takılmayın. Bende custom sıvı sogutma var 360+240 mm 5 adet 12 cm 3 adet de 14 cm fan calısabılecegı en dusuk devırde bosta ve yukte de sabıt calısıyor. Daha dusurdugumde fanlar stabıl donmuyor dusunun artık. Cpu 80 dereceyı gpu ıse 62 dereceyı gorebılıyor fanlar en dusukte sabıt calıstıgı ıcın. Ne performans duser nede omru. Ben hıc ses ıstemedıgımden bu sekılde kullansam da olması gereken aralıkta ıse sıcaklıgınız cok kafanıza takmayın.

Zaten düşüremezsek de yapacak bir şey yok böyle devam. :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
94
İsim
Selim Erinç
Bu işlemci ile birlikte Arctic liquid freezer II 360 modele sahibim. Strateji oyunlarını severim. Oynadığım strateji oyunun da neredeyse en üst seviye soğutucu olmasına rağmen yanıyor. Normal mi anlayamadım hala?

Alıntıyı görüntüle
Konu ile ilgili değil biliyorum kusura bakmayın ama oyunun ismini öğrenebilir miyim merak ettim açıkçası

Top Bottom