Neler Yeni

AMD Ekran Kartları Alınır Mı??

theAhm3t

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,220
İsim
Ahmet Deniz
Beyler amd ekran kartlarında daha önce yada şimdi herhangi bir sorun yaşayan varmı
topluluk 2 ye ayrılmış şekilde bi taraf hiç sıkıntısını görmedim diyor diğer taraf driver sorunu vs . deniyor
bu konuda bilgi sahibi biri yardımcı olabilir mi
amd kullanmıyorum, alma aldırma .

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,072
İsim
Sinan Aba
Korsanı övmediğim için liseye bile gitmiyorum sanırsam.Ben radeon kart kullanırken muhtemelen sen daha doğmamıştın.O gün laf anlatmaya üşenmiştim iyi ki üşenmiştim.
Onun için dememiştim ama o da bir bakış açısı tabii ki de konu uzamasın bir birimizi kırmaya değmez, engel.

samettt55

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
samet
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar ile ilgili her şey
Steam
HorroR
Beyler amd ekran kartlarında daha önce yada şimdi herhangi bir sorun yaşayan varmı
topluluk 2 ye ayrılmış şekilde bi taraf hiç sıkıntısını görmedim diyor diğer taraf driver sorunu vs . deniyor
Kardeşim öncelikle 5 seneye yakın amd kullandım giriş ve üst segment kartlarını giriş segment iyi bak ona bişey demem güçsüz bi kart alıp keyfine bakabilirsin fps oyunlarinda felan ama 6000 serisi ve üstü sorunlu çok sorun yaşadım nvidiaya geçtim genclestim resmen amd işlemcide çok iyi ama ekran kartına yaklaşma ama şuda var birçok oyun sorunlu optimizasyon sorunları var gta 5 mesela 10 senelik oyun 4090 da taksan fps drop felan yaşıyorsun sonra cs go 2 de birtakım anlık görüntü takılması sorunu var cozerler umarım genel olarak nvidia her konuda iyi amd ile fps oyunları felan oynarsın sorunsuzca detaya giriceksen nvidia öyle takilicam diyosan amd yeter sana

Ghoul

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
517
İsim
Kemalhan Altay
Yıllardır Rx 570 var eski kart olmasina ragmen ne Wattman bilirim ne Batman

Musa06_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Musa
Var hocam var wattman ondan sonra driver

kazue

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Enes ÖZDEMİR
1 yıldır sapphire pulse x6700 kullanıyorum herhangi bir driver sorunu yaşamadım sadece yeni sürüm geldikten bir hafta sonra falan güncelliyorum driverları o kadar onun dışında güç olarak beni çok memnun ediyor gerek performans gerek sıcaklık değerleri gayet memnunum

heraishere

80+ Bronze
Hocam yazdıklarım umarım sizi aydınlatabilir. AMD driverlarında yaşanan sorun neredeyse tamamen çözüldü diyebiliriz. Sadece RX 7000 serisinde çözülmeyen bir kaç hata var bildiğim onlar da ileride gelen güncellemeler ile çözüme kavuşacaktır. Driverlarda sorun yaşayan çoğu arkadaşımız AMD driverı yayınladığı gibi yenisini kuranlar oluyor. Aslında AMD güncelleme notlarında driverda yaşanabilecek sorunları yazıyor ve bir adet de WHQL driverı bulunuyor. Ekran kartınızda en sağlıklı çalışan driver yani. Voltajlarla vs. Fazla oynamazsanız AMD saf güçte daha iyi olacaktır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hiç sorun yaşamadım diyen net yalan söylüyordur , şimdi toplanır amd fanboyları. Alıcaksan nvidia al bu fanboylardan uzak dur :D
En yeni serilerinde bile hala sorun var , ucuz olmasının sebebi zaten driver ve wattman hatalarının yada siyah ekran hatalarının olması. Ucuz etin yahnisi yenmez iyi günler
Bence yaptığınız yorum Nvidia fanboyluğu. Bir markayı iyi ve kötü yanlarıyla ele almak yerine direkt AMD alma diyorsun. Sebepte vermemişsin. Wattman hatasının zaten çözümleri forumlarda var. RX 6000 serisi sonrasında da yaşanan sorunlar optimuma indirildi. Kendim de AMD kullanıcısıyım. Nvidia Yazılım ile uğraşanlar ve yayın yapan arkadaşlarımız için daha mantıklı bir opsiyon olur. Cunda çekirdekleri vs. ama oyun için alınacaksa aradaki fiyat farkı da göz önünde bulundurularak AMD bir sistem toplamak daha mantıklı. Birçoğunuz firmaya ön yargılısınız. Ön yargılarımızı kırmadan pek mantıklı kararlar veremiyor insan.

krsd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Kürşad
Hocam merhaba,
Geçen sen kasım indirimlerinde önce kendim sapphire pulse 6700 xt aldım daha sonra da memnun kalmam üzerine 3 arkadaşıma sırasıyla xfx 6700 xt markasını hatırlamadığım 6700 ve son olarak asus dual 6750 xt aldırdım. Bu kartı tercih etmemdeki amaç bütçeyle alakalı eğer 3080 veya 3090 alabilecek bütçem olsaydı AMD nin yanından geçmezdim ve 6-8 gb ön bellekli nvidia kartların hem çok pahalı hem de uzun vadede vram hususunda problem yaşatacağı kanaatindeyim. Ki örnek verecek olursak cyberpunk 2077 8 9 gb vram kullanıyor (bu konuda ekran görümtüsü atabilirim). Karta gelecek olursak kendi kartım diğer kartlardan sıcak çalışıyor 73 75 derece ve hotspot sıcaklığı anlık 101 dereceyi görebiliyor bu tamamen tasarımla alakalı diğer kartlar çok daha serin çalışıyor. (Xfx aynı koşullarda 58 derece hot spot ise 86 derece) bunun haricinde bir senedir ne ben ne de diğer arkadaşlarımın watman vs hata almadığını duymadım. Bu arada hepimiz Adrenalin üzerinden çıkan tüm güncelleştirmeleri yükledik. Yani öyle driverlar hatalı çıkıyor! (Yaşadığım tek sorunu da aşağıda belirteceğim.)Gibi bir durumla da karşılaşmadık. Açıkçası watman hatası nedir cidden bilmiyorum. Daha önce kullandığım bir amd R7 370 kart vardı yetmediği için after burner üzerinden over clock yapıyordum ve kart ile oyun içindeyken donma vs sonucunda amd watman ayarları geri yükleyemedi gibi bir uyarı alıyordum fakat bu kartta bu durumla hiç karşılaşmadım oc de yapmıyorum bu arada. Yaşadığıp tek problemi de yazayım kartı ilk aldığımda işlemcinin hediye uncharted oyunu vardı bu oyunu güncel driver ile oynayamadım eski sürümü yükleyerek oynayabildim. Sonuç olarak ben hep aynı noktadayım param varsa daha iyi performans ve güncel teknolojiler için nvidia tercih ederim (4080 ve 4090) fakat asla 4060 gibi 8 gb bir kartı tercih etmem kartımı değiştirirsem de tercihim 7800 xt olacaktır. Kafanızı ütüledim iyi forumlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam merhaba,
Geçen sen kasım indirimlerinde önce kendim sapphire pulse 6700 xt aldım daha sonra da memnun kalmam üzerine 3 arkadaşıma sırasıyla xfx 6700 xt markasını hatırlamadığım 6700 ve son olarak asus dual 6750 xt aldırdım. Bu kartı tercih etmemdeki amaç bütçeyle alakalı eğer 3080 veya 3090 alabilecek bütçem olsaydı AMD nin yanından geçmezdim ve 6-8 gb ön bellekli nvidia kartların hem çok pahalı hem de uzun vadede vram hususunda problem yaşatacağı kanaatindeyim. Ki örnek verecek olursak cyberpunk 2077 8 9 gb vram kullanıyor (bu konuda ekran görümtüsü atabilirim). Karta gelecek olursak kendi kartım diğer kartlardan sıcak çalışıyor 73 75 derece ve hotspot sıcaklığı anlık 101 dereceyi görebiliyor bu tamamen tasarımla alakalı diğer kartlar çok daha serin çalışıyor. (Xfx aynı koşullarda 58 derece hot spot ise 86 derece) bunun haricinde bir senedir ne ben ne de diğer arkadaşlarımın watman vs hata almadığını duymadım. Bu arada hepimiz Adrenalin üzerinden çıkan tüm güncelleştirmeleri yükledik. Yani öyle driverlar hatalı çıkıyor! (Yaşadığım tek sorunu da aşağıda belirteceğim.)Gibi bir durumla da karşılaşmadık. Açıkçası watman hatası nedir cidden bilmiyorum. Daha önce kullandığım bir amd R7 370 kart vardı yetmediği için after burner üzerinden over clock yapıyordum ve kart ile oyun içindeyken donma vs sonucunda amd watman ayarları geri yükleyemedi gibi bir uyarı alıyordum fakat bu kartta bu durumla hiç karşılaşmadım oc de yapmıyorum bu arada. Yaşadığıp tek problemi de yazayım kartı ilk aldığımda işlemcinin hediye uncharted oyunu vardı bu oyunu güncel driver ile oynayamadım eski sürümü yükleyerek oynayabildim. Sonuç olarak ben hep aynı noktadayım param varsa daha iyi performans ve güncel teknolojiler için nvidia tercih ederim (4080 ve 4090) fakat asla 4060 gibi 8 gb bir kartı tercih etmem kartımı değiştirirsem de tercihim 7800 xt olacaktır. Kafanızı ütüledim iyi forumlar.
Özür dileyerek bir konu daha eklemem gerek güncel nvidia kartım olmadığından karşılaştıramıyorum fakat amd ray traceing performansı vasatın altında cyberpunk 2077 patch 2.1 ultra setting ultra rtx yapınca 1080p de oyun oynanabilir olmaktan çıkıyor bu durumu başka oyunlarda da deneyimledim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Caner
Sapphire nitro plus 5700 xt var bende ilk çıktığı zaman almıştım, ilk pc mide o zaman topladım. Sorunlu kardeşim sorunsuz diyen yalan söylüyor. Oyun ortasında çökme dersen var wattman hatası desen var. Bazen saçma sapan hatalarda aldığım oldu. Şu son bir yıldır oluşan bu hataların olma olasılığı azaltıldı. Hala giderilmiş değil anlayacağın.

Chikrein

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Fazil
Geçen hafta rx6650Xt aldım fiyat olarak aşırı ucuzdu daha düşük performanslı olan rtx3060 bile 2k TL falan daha pahalıydı
İlk dendiğimde çok şüpheliydim. 1 aylık deneyimden sonra diye bilirim ki, her kes amd e yönelmeli. Driver sorunu yaşamadım. 1 ayda 2 kez siyah ekran aldım. Oda oyun ortasında falan değil, pc ilk açıldığında. Oda restart verince düzeldiği için sorun değil benim için. İ3-12100F ile yeni çıkan beleş fps oyunu olan ve optimizasyon problemleri olan The Finals-da Ultra ayarlarda Ray Tracing açık 70+ fps ile oynuyordum. Kısaca yeni nesil her oyunu 2k ultrada 60fps+ oynata biliyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
135
İsim
Rick Grimes
1 yılı aşkın bir süredir Rx 6750 xt kullanıyorum (1-2 kere kendi kendine driver sildi, sorunu da 5dk da hallettim) wattman vb hiçbir sorunla karşılaşmadım, yani kartı sorunsuz kullandım ve kullanmaya devam ediyorum. Benim Rx 6750 xt aldığım fiyata çoğu kişi Rtx 3060 alıyordu ki bırak 3060 ı Rx 6750 xt çoğu oyunda vram den dolayı 3070 ti dan bile daha iyi performans veriyor diyebiliriz. Dolayısıyla Rx 6750 xt 4060 ti 16 gb ın direkt olarak rakibi de diyebiliriz. İki karttanda aynı performansı alacaksam (Oyun için) niye daha fazla para vereyim ki?

Wattman hatası şanş işi olabilir ya da sistemdeki parçaların uyumsuzluğundan kaynaklanan bir hata olabilir diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Talhas85

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
71
İsim
Talha Subaşoğlu
Neredeyse 2 yıldır rx6500xt kullaniyorum şu ana kadar bir sorun yasamadim.

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
977
İsim
Yunus Şahin
Bende geçen sene Ekim ayında ömrüm boyunca ilk defa AMD ekran kartı aldım. Korkarak aldım ama beklediğimden çok memnun kaldım. Hatalar oldu mu? Oldu. Ama beni bezdirecek kadar olmadı. Ay da yılda bir denecek cinsten. O da benden kaynaklı. Undervolt-overclock yapıyordum hata verip sıfırlıyordu arada bir. Onu da kaydedip, hemen geri yüklüyordum. Wattman değildi yani.

Nvidia'da kullandım bu süre zarfında. 3080 olarak. Nvidia'da da bir sorun yaşadım. Boştayken çok yüksek GPU kullanımı oluyor haliyle de kart ısınıyordu. Boşta 55 dereceye çıkıyordu. Çözemedim bende kaç tane driver denesem de. Sonra satıp tekrar AMD'ye döndüm. Ha sorun sayılır mıydı? Hayır. Ama aynı FPS değerlerini AMD kanadında 250W ile almak varken 350W kullanmak bana mantıklı gelmedi.

Geçen hafta salı 3070 aldım. 3070'den önce 6900 XT kullanıyordum. 6900 XT'ye undervolt-overclock yapıp kullanıyordum. Güç tüketimi 220W'a kadar düşüyordu. Forza Horizon 5 oyununda aldığım FPS 140'lara geliyordu. 3070 ile denedim oyunu. Onda da güç tüketimi 220W ama aldığım FPS maksimum 90 falan oldu. Sadece oyun oynuyorum. O yüzden yüksek FPS, düşük güç tüketimi önemli benim için.

Şimdi RayTracing, DLSS vs yazanlarda var. Dediğim gibi 1 senedir AMD, Nvidia kart kullandım. Kaç tane oyun oynadım ama hiçbirinde ayarlardan girip de RT veya DLSS-FSR açtığımı hatırlamıyorum. Kaç tane oyunda vardır, kaç kişi kullanıyordur orası da muamma. 100 kişiye sorsan 10-15 kişi kullanıyordur bana kalırsa. Forza da 140 FPS alıyorum, FSR-DLSS açacağım da 160 olacakmış. :D Çokta umurumda sanki bana 20-30 FPS verse ne vermese ne? :D Canı çıkan kartlar da iş görür ancak.

Mesela 3070 ile 2K Extreme ayarlarda oynuyorum. VRAM ıkınıyor, can çekişiyordu. 7700MB kullanım vardı en son. Kart zaten 8GB. :D Nvidia'nın yaptığı yanlışlardan birisi de bu zaten. Düşük-orta-yüksek seviye kartlarının belirginliği yok. 3060'a bakıyorsun 12GB varyantı var. 3080'e bakıyorsun 10GB. 3070'e bakıyorsun 8GB. Yeni seri olan 40 serisinde düzeltirler dedim. Onu da yapmadılar.

Paran varsa Nvidia, yoksa AMD mantığı da var. Çok görüyorum. Bana göre geçersiz bir varsayım. Param da var 3090 alacak kadar ama gidip 6900 XT alacağım ben yine. 120 FPS'i 250W ile almak varken aynı FPS'e 400W ile almak bana göre mantıklı gelmiyor.

Ha böyle dedim diye Nvidia kullanmayacağım mı? Hayır. Zaten sürekli kart değiştirip duruyorum. Arada da Nvidia alıyorum. Bugüne kadar Sapphire-ROG LC-Aorus Master-Red Devil AMD kartlarını kullandım. Hepsinden de ayrı ayrı memnun kaldım. Tek bir kart için yorum yapmıyorum yani.

Top Bottom