Neler Yeni

Rehber AMD Ekran Kartlı Sistemlerde Yazılımsal Wattman Sorunlarını En Aza İndirmek!

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,208
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Eline sağlık daha watmann hatası almadım ama fallout 76'da rx6600xt ile 1080p'de 30fps alıyorum sorunun driver kaynaklı olduğunu düşünüyorum umarım düzelir.
Driver sürümün güncel mi?

Kyles

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
755
İsim
Caner

cLarq

80+ Gold
En İyi Cevap
3
@RevDeisDou Millete destek olmanı canı gönülden tebrik ederim kardeşim tüm kalbimle.
Öte yandan para verip tonlarca ayarla uğraşacak olan kardeşlerime geçmiş olsun.
Cidden artık Amd'nin ayağa kalkıp biz napıyoruz bu kadar insan para veriyor bizden 0 hata hizmet bekliyor demesi lazım.

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,208
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
@RevDeisDou Millete destek olmanı canı gönülden tebrik ederim kardeşim tüm kalbimle.
Öte yandan para verip tonlarca ayarla uğraşacak olan kardeşlerime geçmiş olsun.
Cidden artık Amd'nin ayağa kalkıp biz napıyoruz bu kadar insan para veriyor bizden 0 hata hizmet bekliyor demesi lazım.
Ya sorun belli aslında adamlar driver notlarını okusa problemi görecek. 3 gündür tiner mi taner mi arabalı pp adam var adama diyorum ki kapı gibi yazmış amd ALT TAB da sorun var Win + Tab kullan diye adam hala uğraştırıyor bizi. 1 driver bekleyemez. He tabii AMD suçlu mu evet böyle bir sorun mu olur ilk kez gördüm ama sorun zaten basitçe çözülüyor. Mesela video izlerken çökme sorunları var onu da yazmışlar donanım hızlandırmayı kapat! Bu konuda aslında o. Konu uzun gibi durabilir de işlemler 3 dakika falan sürmüyor bu arada. Şuan bu rehberi ben uygulasam 40-45 saniyemi alır hatta

lionroper

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
892
İsim
Lionroper
İlgilendiği Kategoriler
Telefonlar, Donanım & çevre birimleri
Şu an "Wattman" hatası alıyorsan, sürücünü DDU ile kaldır. Bu basit bir kaldırma olmayacak o yüzden adım adım gidin.

DDU Programını indirin.
Ardından ayarlar kısmına girip ayarları benim yaptığımın aynısı yapın (Stoktan tek farkı en alttaki tik bu arada, hatta ok ile göstereyim)
Alıntıyı görüntüle

Ardından sürücüyü güvenli modda veya normal modda silebilirsiniz. Sildikten sonra Windows otomatikmen driver kurmayacaktır bu yüzden ekranınız 64hz olarak kalacak.(Driver kurunca düzelecek)

Daha sonra AMD' nin sitesinden şu sürümü indiriyoruz:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Eğer kartınız RX 400' ün altıysa:
RX 400 serisi altında ekran kartı kullanan kullanıcılarının indirmesi gereken Driver sürümü:

Ayrıca RX 400' ün altında kart kullanıyor iseniz OYUN kısmından Gelişmiş Senkronizasyon ' u kapalı duruma getirmeniz lazım!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
İndirdikten sonra Windows' un otomatik sürücü kurmadığından eminsek (Ekran ayarlarından 64 hz olup olmadığına bakın, driver yokken sadece 64hz görünmeli!) bu sürümü kuruyoruz.

Driver kurulduktan sonra ne olur ne olmaz sistemi yeniden başlatın.

Hemen ardından kullandığımız tarayıcı Chromium tabanlı veya Firefox ise (Microsoft Edge, Google Chrome chromium tabanlıdır) tarayıcı ayarlarına girip donanım hızlandırmayı kapatıyoruz. Ayarı bulmak için ayarlarda arama yerine donanım yazmanız yeterli. Daha sonrasında tarayıcıyı yeniden başlatıyoruz.
Alıntıyı görüntüle

Buradan sonra artık gereken ayarlar Radeon denetim paneli ve Windows ayarlarında.

Win11 için:
Arama yerine Grafik Ayarları yazın. Ardından okla gösterdiğim yere girin.
Alıntıyı görüntüle

Bu ayarı kapatın ve sistemi yeniden başlatın.
Alıntıyı görüntüle

W10:
Arama yerine Grafik Ayarları yazıp resimdeki ayarı kapatın.

Daha sonrasında sistemi yeniden başlatın.
Alıntıyı görüntüle

Radeon ayarları:
Radeon ayarlarını açın, sağ üstteki ÇARK düğmesine basıp GENEL bölümüne gelin
Alıntıyı görüntüle

Ardından TERCİHLER kısmındaki tüm seçenekleri kapatın: (Burada maalesef resim bulamadığım için başka bir rehberden aldım. Hepsini kapatacaksınız!)
Alıntıyı görüntüle

Ardından sistemi yeniden başlatın.

Kaynaklar:
Resim 1 Kendim
Resim 2 Kendim
Resim 3 Kendim
Resim 4 Kendim
Resim 5 Technopat Sosyal
Resim 6 ve 7
Technopat.net
Yararlı bir rehber saol

Top Bottom