Neler Yeni

🟥🟩 AMD & NVIDIA ekran kartlarının (+) ve (-) yönleri + ANKET!

Siz Hangi Markayı Tercih Ediyorsunuz?

• 🟩 NVIDIA

Oylar: 202 66.2%
  • 🟥 AMD

Oylar: 96 31.5%
  • Diğer (İntel ARC vs.)

Oylar: 7 2.3%

• Oy kullanan toplam üye
    305
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,885
İsim
Burak Karadağ
🟥 AMD vs NVIDIA 🟩: Hangi Ekran Kartını Tercih Ediyorsunuz? Avantajlar, Dezavantajlar ve Kendi Deneyimleriniz!
Günümüzün en büyük ekran kartı üreticileri olan AMD ve NVIDIA, uzun zamandır teknoloji dünyasında rekabeti sürdürüyor. Kullanıcılar açısından bu iki dev markanın avantajları ve dezavantajları birbirinden farklılık gösteriyor. Siz hangi tarafı tercih ediyorsunuz dostlar? AMD mi, yoksa NVIDIA mı?

- AMD: Bütçe Dostu Performans Canavarı mı?
AMD ekran kartları, özellikle fiyat/performans dengesine önem veren kullanıcılar arasında popülerdir. Saf güç söz konusu olduğunda, AMD kartları genellikle aynı fiyat segmentindeki NVIDIA modellerine göre daha fazla performans sunar. Oyun meraklıları ve yaratıcı profesyoneller, bütçeyi zorlamadan yüksek performans elde edebilmek için AMD’ye yönelirler. Ancak, AMD’nin en çok eleştirilen yönlerinden biri yazılım desteği. Sürücü güncellemeleri bazen sorunlu olabilir ve bu da performans dalgalanmalarına veya oyunlarda çeşitli hatalara yol açabilir. Bunun yanı sıra, AMD kartları piyasada çok yaygın olmadığı için ikinci el piyasasında daha zor elden çıkarılabiliyor. Bu maalesef sıkıntı oluyor.

- NVIDIA: Sorunsuz Kullanım mı, Biraz Daha Az Performans mı?
NVIDIA, genellikle güvenilirlik ve yazılım istikrarı ile bilinir. Kullanıcılar, kartlarını taktıktan sonra uzun süre herhangi bir problem yaşamadan kullanabilme rahatlığına sahiptirler. Özellikle sürücü desteği konusunda NVIDIA'nın sunduğu kalite, sık güncellemeler ve performans optimizasyonları ile öne çıkar. Ancak bu sorunsuz deneyimin bir bedeli var: AMD’ye kıyasla aynı fiyata biraz daha düşük performans alabilirsiniz. Buna rağmen, birçok kullanıcı için “kafam rahat olsun” düşüncesi ağır basar ve NVIDIA’yı tercih ederler.

🟥AMD’nin Artı ve Eksi Yönleri:​

• Artıları:
    • Bütçe dostu modeller
    • Aynı fiyata daha yüksek performans
    • Oyun ve grafik işler için güçlü seçenekler
    • VRAM konusunda çok bonkör
    • AFMF (AMD Fluid Motion Frames)
    • FSR
  • Eksileri:
    • Yazılımsal sorunlar (sürücü hataları)
    • İkinci el piyasasında daha az talep

🟩NVIDIA’nın Artı ve Eksi Yönleri:​

• Artıları:
    • Sorunsuz sürücü güncellemeleri
    • Daha geniş yazılım desteği
    • Yaygın tercih edilen marka, ikinci elde kolayca elden çıkarılabilir
    • DLSS, Ray Tracing, Yapay Zeka desteği
  • Eksileri:
    • Fiyat/performans oranında biraz daha zayıf
    • 8GB VRAM Sevdası

Siz hangi Markayı Tercih Ediyorsunuz? - Ben: AMD :peepokalp:

Son düzenleme:

SadeceSeyf

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,365
İsim
SEYF
Ben amd yi çok sevmeme rağmen maalesef çok eleştirdiğim bir kaç konusu var.

- Drop mevzusu %1 Olayı çok fazla FPS oyunlarında
- Yayın için desteği mi yok bilmiyorum ama Yayın açtığınızda görüntü kum gibi oluyor. Hareket ettiğiniz de. Bunlar da düzelse bir problem kalmaz gibi

hellx6

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
Hellx
🟥AMD vs NVIDIA🟩: Hangi Ekran Kartını Tercih Ediyorsunuz? Avantajlar, Dezavantajlar ve Kendi Deneyimleriniz!
Günümüzün en büyük ekran kartı üreticileri olan AMD ve NVIDIA, uzun zamandır teknoloji dünyasında rekabeti sürdürüyor. Kullanıcılar açısından bu iki dev markanın avantajları ve dezavantajları birbirinden farklılık gösteriyor. Siz hangi tarafı tercih ediyorsunuz dostlar? AMD mi, yoksa NVIDIA mı?

AMD ekran kartları, özellikle fiyat/performans dengesine önem veren kullanıcılar arasında popülerdir. Saf güç söz konusu olduğunda, AMD kartları genellikle aynı fiyat segmentindeki NVIDIA modellerine göre daha fazla performans sunar. Oyun meraklıları ve yaratıcı profesyoneller, bütçeyi zorlamadan yüksek performans elde edebilmek için AMD’ye yönelirler. Ancak, AMD’nin en çok eleştirilen yönlerinden biri yazılım desteği. Sürücü güncellemeleri bazen sorunlu olabilir ve bu da performans dalgalanmalarına veya oyunlarda çeşitli hatalara yol açabilir. Bunun yanı sıra, AMD kartları piyasada çok yaygın olmadığı için ikinci el piyasasında daha zor elden çıkarılabiliyor. Bu maalesef sıkıntı oluyor.

NVIDIA, genellikle güvenilirlik ve yazılım istikrarı ile bilinir. Kullanıcılar, kartlarını taktıktan sonra uzun süre herhangi bir problem yaşamadan kullanabilme rahatlığına sahiptirler. Özellikle sürücü desteği konusunda NVIDIA'nın sunduğu kalite, sık güncellemeler ve performans optimizasyonları ile öne çıkar. Ancak bu sorunsuz deneyimin bir bedeli var: AMD’ye kıyasla aynı fiyata biraz daha düşük performans alabilirsiniz. Buna rağmen, birçok kullanıcı için “kafam rahat olsun” düşüncesi ağır basar ve NVIDIA’yı tercih ederler.

• Artıları:
    • Bütçe dostu modeller
  • Eksileri:

• Artıları:
  • Eksileri:
    • Aynı bütçede daha düşük ham performans

Bende AMD diyorum, dediğiniz sürücüsü sorunları 6000 serisinden sonra azaldı ve hatta yok denilebilir 6700xt kullanıyorum hiç sürücü hatası almadım ve dediğiniz birşeye katılmıyorum Nvidia'nın sürücü hataları yok denebilecek kadar azdır evet ama sürücü hataları görmüştüm 3070 kartımda.

Dahası  
Reaksiyon skoru
6,885
İsim
Burak Karadağ
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben amd yi çok sevmeme rağmen maalesef çok eleştirdiğim bir kaç konusu var.

- Drop mevzusu %1 Olayı çok fazla FPS oyunlarında
- Yayın için desteği mi yok bilmiyorum ama Yayın açtığınızda görüntü kum gibi oluyor. Hareket ettiğiniz de. Bunlar da düzelse bir problem kalmaz gibi
Peki sence bu %1 drop olayını yeni driver sürümleri getirecekleri zaman düzeltirler mi?

hellx6

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
Hellx
Ve Nvidia'nın sevmediğim yönlerinden biriside yıl 2024 ve hala giriş seviyesini geçtim orta seviye ekran kartlarina bile 8 gb vram katması...

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,810
İsim
Emre Zengin
🟥AMD vs NVIDIA🟩: Hangi Ekran Kartını Tercih Ediyorsunuz? Avantajlar, Dezavantajlar ve Kendi Deneyimleriniz!

• Artıları:
    • Bütçe dostu modeller
  • Eksileri:

• Artıları:
  • Eksileri:
    • Aynı bütçede daha düşük ham performans

Ben ikisini de kullanıyorum. İkisinden de memnunum. Yazılımsal olarak ikisiyle de hiçbir problemim olmadı. Laptopta RTX 4070 kullanıyorum. Masaüstünde RX 6600.

FutFlix

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,450
İsim
Çağatay
Nvidiaya laf edenler söyleyebileceği tek şey vram olur ama kartlar yazılımlarla o kadar güzel destekleniyor ki, düzgün optimizasyona sahip oyunlarda vram yetersizliği yaşamıyor. 4060-4060ti modelleri 1080p için üretilen kartlar bunlar ve optimizasyonu kötü olan bir kaç oyun harici vram yetersizlikleri olmadı. Amd yazılım tarafını geliştirmeli ve optime etmediği sürece tercih etmem

SadeceSeyf

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,365
İsim
SEYF

shaco27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
839
İsim
eyyüb
Nvidia kulanan biri olarak amd ucuz olursa tercih ederim hem uygun hem performanslı ama tepe modellerden tercih edilmedi sorunsuz serilerden. Yurt dışı fiyatları düştü bu hafta tr gerilicek fiyatları şuan aşırı yüksek amd nin kesinlikle dusucek.

Palo DAYI 👑

80+ Gold
6700 kullanıyorum surucu hatasi 1.5 senedir yaşamadım
Amd ye oy verdim

Top Bottom