Neler Yeni

🟥🟩 AMD & NVIDIA ekran kartlarının (+) ve (-) yönleri + ANKET!

Siz Hangi Markayı Tercih Ediyorsunuz?

• 🟩 NVIDIA

Oylar: 202 66.2%
  • 🟥 AMD

Oylar: 96 31.5%
  • Diğer (İntel ARC vs.)

Oylar: 7 2.3%

• Oy kullanan toplam üye
    305

EsdeathSama

80+ Bronze
Amd sabahları çay koysa yine tercih etmem.
Nvidia isterse 5060 kartına yine 8gb vram koysun sıkıntı yok yine alırım, amd almam. VRAM yönetimi olarak daha başarılı olduğu sürece ve gddr7 bellekler kullanılırsa hala 8gb iş görür. İki aynı vramli kartla oyuna girsek aynı ayarlarda nvidia 7gb kullanıyorsa amd 9-9.5gb vram kullanıyor.

Üst seviyede zaten amd tercih eden kişi bir elin parmağını geçmiyor. Örneğin 7900xtx, 4080 superden daha güçlü ama bir karta bu kadar para verip sırf saf güçte 10fps fazla veriyor diye amd alınmaz asla.

Nvidia kullanıcısı ister dlss ister fsr isterse xess kullanabilir ama amd satın alan dlssi asla kullanamayacak. AMD fsr teknolojisini herkese açık yaparak üstüne nvidia kartlara bile getirerek kendi sonunu hazırladı.

Keepr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
763
İsim
Enes Altunışık
Rx 580'de bazen wattman sorunuyla uğraşıyordum. Şuan 1650s kullanıyorum ama wattman olmasına rağmen rx 580 çok daha iyiydi. 4gb ve 8gb farkını 1080p çözünürlükte rahatlıkla hissediyorum. İleride sistem topladığımda 2. El 6900xt veya daha geç olursa 2. El 7900gre takmayı düşünüyorum. Amd adamdır. Nvidia teknolojileri iyidir ama ben kullanmıyorum çoğunu. Kırmızı takımdan devaaaammm...

Göktürk ArdaHan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
947
İsim
Arda doğan
Nvidia'da teknolojiler varda sanki amd'de yokmuş gibi konuşuluyorya o zoruma gidiyor amd'de sevmediğim tek kötü yan yayın veya kayıtta görüntü çamur gibi başka hiçbirşey değil
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bütçe sorunu olmayan AMD alıyorsa, birileri tarafından kazıklanmıştır.
Yok

Vision1

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
Çağatay Emir
İkinci eli gayet hızlı aslında. RX 6600 ü seri bir şekilde satmıştım. Yeter ki fiyatı abartı yazmayın. :)

M50B28

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Anıl
Amd de hep yazılım hatası oluyordu uzun yıllar rx 570 kullandım ama kendi kendine donmalar driver güncellemesi sonrası mavi ekrandan bıktım. Nvidia geçtim rahatım.

Consınow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Burak
Tamamen bütçe meselesi. Çok parası olan birinin AMD diyeceğini sanmam. Bütçe sınırın varsa tartışılacak bir konu. Soruyu şöyle güncelleyebiliriz. 30 bin bütçen varsa hangisini tercih edersin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
6,885
İsim
Burak Karadağ
@SadeceSeyf @Emre Zengin @Perfectshot06 @Keepr @thepublicman @Keyfen @The Semih
Dostlar ben geçen de konu açmıştım ama hâlâ bir kararsızlık içerisindeyim, custom sistem toplayacağım vakit için şimdiden hangi ekran kartını tercih etsem diye kararsızım. Peşinen belirtmem gereken şeyler şunlar;
- 24" 280hz monitör (Dell G2524H) kullanıyorum ve bana yetiyor açıkçası, hâlâ 2K ya geçmedim çünkü ekran boyutu çok büyük geliyor ve alışamamıştım. Belki 1-2 yıl sonra geçerim, işlemci olarak 7600 bana yeter diye düşünüyorum.
- Genellikle FPS oyunları, rekabetçi online oyunlar oynarım.
Kararsız kaldığım kartlar arasında bana bütçeyi düşünerek, aşağıdaki kartlardan hangisinin en az 5-6 yıl çok rahat ve fazlasıyla bana yeteceğini düşünüyorsunuz ona göre fikirlerinizi benimseyerek karar vereyim. Mesela diyebilirsiniz "şu X kart sana çok gereksiz hatta fazla/yetmez bence şu diğerini al" gibi.
1- MSİ GAMİNG X TRİO RX 6800 XT
2- MSİ GAMİNG X TRİO RX 6950 XT
3- SAPPHİRE RX 7800 XT NİTRO+

Son düzenleme:

Keepr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
763
İsim
Enes Altunışık
Dostlar ben geçen de konu açmıştım ama hâlâ bir kararsızlık içerisindeyim, custom sistem toplayacağım vakit için şimdiden hangi ekran kartını tercih etsem diye kararsızım. Peşinen belirtmem gereken şeyler şunlar;
- 24" 280hz monitör (Dell G2524H) kullanıyorum ve bana yetiyor açıkçası, hâlâ 2K ya geçmedim çünkü ekran boyutu çok büyük geliyor ve alışamamıştım. Belki 1-2 yıl sonra geçerim
Kararsız kaldığım kartlar arasında bana bütçeyi düşünerek, aşağıdaki kartlardan hangisinin en az 5-6 yıl çok rahat ve fazlasıyla bana yeteceğini düşünüyorsunuz ona göre fikirlerinizi benimseyerek karar vereyim. Mesela diyebilirsiniz "şu X kart sana çok gereksiz hatta fazla/yetmez bence şu diğerini al" gibi.
İşlemci olarak ne düşünüyorsun hocam? 7800x3d veya 9800x3d falan düşünüyorsan bu kartlardan herhangi birini tercih edebilirsin. Güncellik için 7900gre tercih ederdim ben şahsen. Fps oyunları için de kesinlikle yukarıda yazdığım gibi x3d tercih et.

Dahası  
Reaksiyon skoru
6,885
İsim
Burak Karadağ
İşlemci olarak ne düşünüyorsun hocam? 7800x3d veya 9800x3d falan düşünüyorsan bu kartlardan herhangi birini tercih edebilirsin. Güncellik için 7900gre tercih ederdim ben şahsen. Fps oyunları için de kesinlikle yukarıda yazdığım gibi x3d tercih et.
Gücüm Ryzen 5 7600 e yeter 7800x3D 20k fiyatlarda inanılmaz yüksek

Consınow

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Burak
- 24" 280hz monitör (Dell G2524H) kullanıyorum ve bana yetiyor açıkçası, hâlâ 2K ya geçmedim çünkü ekran boyutu çok büyük geliyor ve alışamamıştım. Belki 1-2 yıl sonra geçerim
6950XT kullandım bazen ısınma sorunları yaşadım ama beni eksik hissettirmedi. 5-6 yıl uzun vadede seni mutlu eder mi bilmiyorum ama bence yeni seriyi bekleyebiliyorsan bekle. Teknoloji yerinde durmuyor her geçen gün her yeni oyunda sistemler eskimeye devam ediyor. FPS oyunlarında yazdığın 3 model de sana fazlasıyla yeter.

Keepr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
763
İsim
Enes Altunışık
Tamamen bütçe meselesi. Çok parası olan birinin AMD diyeceğini sanmam. Bütçe sınırın varsa tartışılacak bir konu. Soruyu şöyle güncelleyebiliriz. 30 bin bütçen varsa hangisini tercih edersin.
7900xt derim bu soruya.

Dahası  
Reaksiyon skoru
6,885
İsim
Burak Karadağ
6950XT kullandım bazen ısınma sorunları yaşadım ama beni eksik hissettirmedi. 5-6 yıl uzun vadede seni mutlu eder mi bilmiyorum ama bence yeni seriyi bekleyebiliyorsan bekle. Teknoloji yerinde durmuyor her geçen gün her yeni oyunda sistemler eskimeye devam ediyor. FPS oyunlarında yazdığın 3 model de sana fazlasıyla yeter.
Zaten maddi sorunlarım var ancak 2025 Ocak-Şubat gibi başlayabilirim toplamaya. Belki o vakit AMD kartların fiyatları düşer umarım.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
1,001,909
Üyeler
158,679
Son üye
eserkendi
Top Bottom