Neler Yeni

🟥🟩 AMD & NVIDIA ekran kartlarının (+) ve (-) yönleri + ANKET!

Siz Hangi Markayı Tercih Ediyorsunuz?

• 🟩 NVIDIA

Oylar: 202 66.2%
  • 🟥 AMD

Oylar: 96 31.5%
  • Diğer (İntel ARC vs.)

Oylar: 7 2.3%

• Oy kullanan toplam üye
    305

Moonlighter

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
686
İsim
Ahmet
Ben AMD 5000 serisi sıfır kart aldığımda küstüm ve zorunluluktan o zaman nvidia kart'ı almıştım 2. el muadili ve sorunsuzdu. O zamandır nvidia dan şaşmıyorum. Ama forumda arkadaşlardan çok duyuyorum 6000 serisinde sorunlar yok denecek az diye bilmiyorum şuan AMD ekran kartını tek rog ally cihazımda kullanıyorum :D. Lakin işlemcide AMD den vazgeçemem <3 yine de oyum nvidia çünkü o zamanlar bana hayata küstürdü 5000 serisi.

Dahası  
Reaksiyon skoru
6,885
İsim
Burak Karadağ
Ben AMD 5000 serisi sıfır kart aldığımda küstüm o zaman nvidia kart'ı almıştım 2. el muadili ve sorunsuzdu. O zamandır nvidia dan şaşmıyorum. Ama forumda arkadaşlardan çok duyuyorum 6000 serisinde sorunlar yok denecek az diye bilmiyorum şuan AMD ekran kartını tek rog ally cihazımda ki işlemci de kullanıyorum :D. Lakin işlemcide AMD den vazgeçem <3 yine de oyum nvidia çünkü o zamanlar bana hayata küstürdü 5000 serisi.
Geçmişte herkes hata yapar hadi gel barışın bitsin gitsin. Şuan daha iyi ve sorunsuz

SadeceSeyf

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,365
İsim
SEYF
@SadeceSeyf @Emre Zengin @Perfectshot06 @Keepr @thepublicman @Keyfen @The Semih
Dostlar ben geçen de konu açmıştım ama hâlâ bir kararsızlık içerisindeyim, custom sistem toplayacağım vakit için şimdiden hangi ekran kartını tercih etsem diye kararsızım. Peşinen belirtmem gereken şeyler şunlar;
- 24" 280hz monitör (Dell G2524H) kullanıyorum ve bana yetiyor açıkçası, hâlâ 2K ya geçmedim çünkü ekran boyutu çok büyük geliyor ve alışamamıştım. Belki 1-2 yıl sonra geçerim, işlemci olarak 7600 bana yeter diye düşünüyorum.
- Genellikle FPS oyunları, rekabetçi online oyunlar oynarım.
Kararsız kaldığım kartlar arasında bana bütçeyi düşünerek, aşağıdaki kartlardan hangisinin en az 5-6 yıl çok rahat ve fazlasıyla bana yeteceğini düşünüyorsunuz ona göre fikirlerinizi benimseyerek karar vereyim. Mesela diyebilirsiniz "şu X kart sana çok gereksiz hatta fazla/yetmez bence şu diğerini al" gibi.
1- MSİ GAMİNG X TRİO RX 6800 XT
2- MSİ GAMİNG X TRİO RX 6950 XT
3- SAPPHİRE RX 7800 XT NİTRO+
Ben olsam 7800 xt alırım abicim. Diğerlerine o kadar para vermeye gerek yok. 12 bin bandında bulunabiliyor 6900 xt hatta xfx mercler 11 bin

Akanzai

80+
Amd ikinci elde daha çabuk satılıyor.Sebebi ise nvidianın ikinci eli bile pahalı.Halkımızında bütçesi yüksek olmadığı için gene amd kartlar tercih ediliyor.

mhmtsalih

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
125
İsim
Mehmet Salih
Nvidia yazılım konusunda çok iyi gerçekten ama amd vram konusunda ödün vermiyor yazılım sıkıntısı vardı 1.5 yıl önce son 1 yıldır sıkıntı yaşamıyorum ki işlemcide dünya devi inteli solladı yazılım ile nvidia ile baş başa gelecektir diye temenni ediyorum ancak şöyle bir durum gözüme çarptı ve şahit oldum. Her ne kdr dar boğaz olmasa da stabil çalışması için iyi bir işlemci istiyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
60
İsim
ibrahim
şimdi ben dünya geneline göre değil ülkenin maddi gücü olan mariana çukuruna göre bi yorum yapayım
nvidia alınmaz devamlılık esas değil geçici bir tecrübe onlar için her çıkartılan seride bir önceki seri çöp oluyor 3000 çıktı 2000 serisi çöp oldu 4000 çıktı 3000 çöp oldu adamlar nvidianın + larını dahi mahvettiler sürekli yeni modele yöneliyolar öncekini alanlar ne yapıyolarsa yapsınlar diyor ve takmıyorlar, en azından amd diğer kartlara dahi destek veriyor kendi modelinde olmayan kartlara bile destek veriyor fakir ülkelerin süper kahramanı gibi bir şey adamlar
Hayatımda gördüğüm en bilgisizce yorumlardan biri.

Kim diyor 4000 çıktı 3000 çöp oldu? 3000 çıktı 2000 çöp oldu? şuan en güncel DLSS sürümü olan 3.7 yi RTX20 serisi bile destekliyor.

Frame gen. hariç RTX20 ve RTX30 kartlarda nvidia nın tüm nimetlerinden yararlanabiliyorsun.

Şuan 2012 de çıkan GTX600 serisi kartlara 2024 yılında halen güncel driver çıkıyor. AMD tarafında 2012 de HD7000 serisi vardı peki ona en son güncelleme ne zaman çıkmış? 2022 6.ay da yani neredeyse 2.5 yıl önce güncel driver vermeyi kesmiş AMD.

Aynen kardeşim haklısın Nvidia önceki modelleri takmıyor :D

Yahu bilginiz yok, fikriniz çok. Bayılıyorum sizin gibi tiplere, forum ortamı ya nasılsa salla sallayabildiğin kadar.

Remi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,032
İsim
Mustafa Yüksel
İlgilendiği Kategoriler
Bilim, Tarih
Instagram
@remileas
Discord
lrearis
Dahası  
Reaksiyon skoru
60
İsim
ibrahim
Nvidia yazılım konusunda çok iyi gerçekten ama amd vram konusunda ödün vermiyor yazılım sıkıntısı vardı 1.5 yıl önce son 1 yıldır sıkıntı yaşamıyorum ki işlemcide dünya devi inteli solladı yazılım ile nvidia ile baş başa gelecektir diye temenni ediyorum ancak şöyle bir durum gözüme çarptı ve şahit oldum. Her ne kdr dar boğaz olmasa da stabil çalışması için iyi bir işlemci istiyor.
VRAM den ödün vermiyor da ne oluyor peki? birinde 16GB diğerinde 10GB VRAM var ama 4K da bile 3080 daha iyi performans veriyor.

Neden peki 10GB VRAM 4K da bile daha iyi performans gösteriyor? çünkü biri GDDR6 diğeri GDDR6X. Tek fark hız değil, haberleşme teknolojisi bile değişiyor NRZ yerine PAM4 kullanılıyor.

Şuan sorsan mesela 4K için 6800XT mi 3080 mi diye herkes ''kanziii 16GB VRAM var 6800XT al kanziii'' der, milletin bilgisi bu kadar işte 16GB var daha iyi al 🤣

Ekler

• 111111111.jpg
    111111111.jpg
    754.6 KB · Hit: 5

Abevallayoh

80+ Bronze
Olay çok basit f/p istiyorsan az para verip fazla performans istersen amd paran çok hiç birşeyle uğraşmak istemem dersen nvidia

Top Bottom