Neler Yeni

Çözüldü✓ ANAKART MI PROBLEM RAM Mİ PROBLEM? [N'OLUR YARDIM]

burzzyfps

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Burak Özveren
Merhaba arkadaşlar;

ben bir site üzerinden hazır AM5 bir sistem aldım, ancak sistem ilk geldiği günden beri problem yarattı bkz'- windows güncelleştirmelerinde sorun, ekran kartı driver sürücülerini güncellerken mavi ekran problemi- genel olarak mavi ekran problemi (hata kodları memory_management ve pfn_list_corrupt oluyordu)- ve oyuna girdiğim zaman' oyundan atmalar ve mavi ekran hataları ile karşılaşmıştım- sıfır bir sistemde) daha sonrasında hatayı anlamak için bütün her şeye benchmark testi yaptım; gpu; cpu; testlerinde herhangi bir problem yaşanmadı ve ısılar gayet iyiydi ancak ram benchmark testi yaptığım zaman bilgisayar mavi ekran verdi- ve kısa süreli çözüm için ram tak-çıkar yaptık ve düzeldi ancak gün geçtikçe performansta problem olmaya başladı* ve bugün daha detaylı bakmaya karar verdim* windows bellek tanılama ile baktım ve donanım sorunları algılandığını gösterdi-*;

-*problemin belleklerde olduğunu düşündüm ve hangi belleğin olduğunu bulmak için tek slot takıp testleri o şekilde yaptım ve bellek testlerinde aldığım error hatalarının ve mavi ekran hatalarının bittiğini gördüm ve her iki ram içinde her iki slot için teker teker takıp denedim ve 8GB iken bir problem olmadı fakat ne zaman iki slota iki ram taktım problem yine olmaya devam etti*- (NOT: RAM NORMALDE 4800MHZ FAKAT 5200MHZ'E TEK TIK İLE YÜKSELTİYOR VE YÜKSELTTİĞİM ZAMAN GÜÇ GELİYOR FAKAT EKRAN ÇOK GEÇ GELİYOR)

-şu anda problemin tam olarak nereden kaynaklandığını nereden anlayabilirim bu konuda yardım istiyorum* çünkü şu anda problemin nerede olduğunu %100 söyleyen bir program var mı yok mu bilmiyorum*

sistemim işe şu;

RYZEN 5 7600
RTX 3060 12GB 192Bit
Kingston Fury Beast (2x8) 4800MHZ
ASUS B650M-A WIFI II
ADATA 750 M2.SSD
SIVI SOĞUTUCUM VAR*
650W PSU VAR

Ekler

• WhatsApp Image 2023-07-19 at 22.59.11.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-19 at 22.59.11.jpeg
    219 KB · Hit: 24
  • WhatsApp Image 2023-07-19 at 22.59.42.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-19 at 22.59.42.jpeg
    21.6 KB · Hit: 25
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
alper türkel
anakart bios güncelmi ram leri 2.ve 4. portamı taktınız

burzzyfps

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Burak Özveren
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
anakart bios güncelmi ram leri 2.ve 4. portamı taktınız
anakart bios güncelleme yapmadım bana iki hafta önce geldi* keza bios güncellemesi yapmam gerekiyor mu onu bilmiyordum* şu anda 1 ve 3 slotları aktif değil bana bellekler* 2 ve 4 slotlarına takılı geldi..

Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
alper türkel
reset bios yapıp deneyin devam ederse biosu güncelleyin

Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
alper türkel
peki bios güncellemeden sonra devam ederse problem? nasıl anlayacağız problemi? teşekkür ederim bu arada ilgilendiğin için!
rica ederim nedemek ihtimalleri söledim en son olmazsa ram leri bir başka pc de kontrol etmek test etmek

nifak

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
471
İsim
Eren
ramleri oc yapmadan stok şekilde memtest86 testine sokun. 2 ve 4. slotlara takın. testi yapın error almazsanız ramlerde sorun yoktur. oc yapıp tekrar test edin. oc yaptıktan sonra error alırsanız ramin alt değerleri sorunlu olabilir el ile deneyerek bulmanız gerekir.

burzzyfps

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Burak Özveren
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
ramleri oc yapmadan stok şekilde memtest86 testine sokun. 2 ve 4. slotlara takın. testi yapın error almazsanız ramlerde sorun yoktur. oc yapıp tekrar test edin. oc yaptıktan sonra error alırsanız ramin alt değerleri sorunlu olabilir el ile deneyerek bulmanız gerekir.
problem şu iki slot ram takınca problem oluyor tek slot takınca hata vermiyor

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
915,865
Üyeler
142,042
Son üye
semihK.
Top Bottom