Neler Yeni

Bilgisayarımı upgrade edeceğim

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,229
İsim
Olcay akbulut
Selamlar, o kadar açılan konulardan, yapılan araştırmalardan, konuştuğum kişiler üzerine bilgisayarımı satmayıp, upgrade etmeye karar verdim, çünkü en az harcama ile en mantıklı seçim bu oluyor.
(Yanımda taşıyabileceğim bir bilgisayar çok iyi olurdu lakin taksitle veya ikinci el bir ipad almayı düşünüyorum sanırım daha mantıklı olur.)

Her neyse bilgisayar parçalarım bunlar:

AMD Ryzen 3500X işlemci
Asrock b450m pro4
sapphire rx 570 4 gb itx ekran kartı
xpg gammix d 10 black 8 gb cl6 ram
Sandisk 2x 250 gb ssd
Dark vision kasa
cooler master mw 80 plus wihte 500 watt psu
-----------------------------------------------------------------

Yapmak istediğim upgrade şu şekilde:

Şuan AMD nin klasik mini mini stock soğutucusunu kullanıyorum bunun yerine güzel bir hava soğutma alıp 400- 500 civarlarına (daha ucuza bulabilirsem onlarda olabilir performans olarak beni üzmesin yeter) işlemcime overclock yapmak, bu sayede performansım artar mantıken.

8 gb ram kullanıyorum ve yetmediği vakitler oluyor video editlerde veya photoshop kullanırken kasıyor genelde, elimde ki ram i satıp 2x8 3000mhz dualkit ram alacağım, neden elimdekini satıp dualkit alıyorsun diye sorarsanız, şuan kullandığım ramin üretimi yok, bu yüzden.

Elektrik kesintilerine önlem olsun diye UPS i seve seve alacağız mecbur, ama bu konuda bi bilgim yok ve ne kadar güçlü bir UPS almam gerektiğini bilmiyorum beni bu konuda aydınlatırsanız iyi olur, ne kadar güçte bir UPS alacağımı bilmediğimden dolayı bir bütçede belirlemedim ama max. 1000 TL olursa sevinirim elektrik gittikten sonra 5 10 dakika götürse yeterli olacaktır öyle 1 saat 2 saat götürmesine gerek yok.

Ekran kartımı satıp üstüne 500-700 TL daha katıp daha üst model bir ekran kartı almak, normalde rx 6500xt düşünüyordum ama pci 3.0 da performansı düşüyormuş sanırım o yüzden anakartıma uygun ve bütçe/güncellik olayı kapsamında ekran kartı önerilerinizi bekliyorum.

Şuan da 2 adet sandisk sata SSD kullanıyorum, bu iki SSD mi satıp üstüne gerekiyorsa para katıp 500gb lık m.2 ssd almak istiyorum benim için çok daha iyi olur, gerçi hız herkes için iyidir :D

-----------------------------------------------------------------

Öneri ve görüşlerinizi bekliyor olacağım iyi forumlar :)

Son düzenleme:

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,229
İsim
Olcay akbulut
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
a2000 e ne yapmışlar öyle 700tl idi A:SDaS:Das
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu arada ben sata ssd lerimi ne kadara satabilirim
Sandisk ssd plus 256 gb
Sandisk ultra II 256 gb

a2000 e ne yapmışlar öyle 700tl idi A:SDaS:Das

bu arada ben sata ssd lerimi ne kadara satabilirim
Sandisk ssd plus 256 gb
Sandisk ultra II 256 gb
Ne kadara satabileceğin konusunda pek bilgim yok, genel olarak f/p olarak nitelendirilen ürünleri attım. Sanırım fiyatlarında biraz artış var, aldırış etme indirime girecektir, yükseltmelerini indirimleri yakalayıp yapman daha mantıklı.

Oguzhansah

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,580
İsim
Oğuzhan Şahin
Ne kadara satabileceğin konusunda pek bilgim yok, genel olarak f/p olarak nitelendirilen ürünleri attım. Sanırım fiyatlarında biraz artış var, aldırış etme indirime girecektir, yükseltmelerini indirimleri yakalayıp yapman daha mantıklı.
F/p diye wraith prism atmışsın 🤨 T6 nerde?

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,529
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Keşke bütçe versen, daha iyi bakardım.

Aklıma bunlar geldi yargılayacağına onu da sen atsana kanka :D en düşük fiyatlardan yükselterek attım soğutucuları.
T6 Ultra daha iyi SE 224'ten.

MR EE

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,198
İsim
Emre
A2000 SSD bin yıl önce fiyat performans idi. 500 GB modeli 1300 lira olmuş.

Oguzhansah

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,580
İsim
Oğuzhan Şahin

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,229
İsim
Olcay akbulut
Keşke bütçe versen, daha iyi bakardım.

T6 Ultra daha iyi SE 224'ten.
cpu, psu ve kasaya ihtiyacım yok ki, ek olarak çoğu için bi bütçe verdim zaten :D

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,529
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
cpu, psu ve kasaya ihtiyacım yok ki, ek olarak çoğu için bi bütçe verdim zaten :D
Yok, tek tek değilde tam bir bütçe versen, ona göre orantılı upgrade önersem diye demiştim.
PSU'yu önermemin sebebi UPS yerine daha güvenilir bir PSU alınması için. ileriyede upgrade olarak iyi olur. 6700XT felan takabilirsiniz.

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,229
İsim
Olcay akbulut
bu soğutucu nasıldır?

Yok, tek tek değilde tam bir bütçe versen, ona göre orantılı upgrade önersem diye demiştim.
PSU'yu önermemin sebebi UPS yerine daha güvenilir bir PSU alınması için. ileriyede upgrade olarak iyi olur. 6700XT felan takabilirsiniz.
psu m dan şuan memnunum aslında 80+ koruması da var zaten ek olarak 6700xt gibi bi ekran kartı almam büyük ihtimal hem bütçem yok hemde gerek yok en fazla minecraft oynuyorum, total upgrade için bilerek bütçe belirtmedim çünkü bazı ürünleri satıp bütçe oluşturacağım için belli bi bütçe yok ortada

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,529
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
bu soğutucu nasıldır?

psu m dan şuan memnunum aslında 80+ koruması da var zaten ek olarak 6700xt gibi bi ekran kartı almam büyük ihtimal hem bütçem yok hemde gerek yok en fazla minecraft oynuyorum, total upgrade için bilerek bütçe belirtmedim çünkü bazı ürünleri satıp bütçe oluşturacağım için belli bi bütçe yok ortada
80+ koruma değil ki sertifika. zaten standart sertifikası var. ve o psunun Yüksek Akım Koruması eksik.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,607
Üyeler
140,671
Son üye
ardah
Top Bottom