Neler Yeni

Genel Tartışma Konusu

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel
Konudaki ilk mesaj ne kadar medenice yazıldıysa ardından gelen cevaplar da o kadar iyi oluyor.

Bahsettiğim zaten hakaret ve kavga içeren tartışmalar değil. İki zıt fikir ortak bir paydada buluşmaz bence. Olmuyor yani. Doğru diyorsun kardeşim sen haklıymışsın şeklinde biten bir tartışmaya şahit olduğum çok nadirdir. Sosyal medyada özellikle tartışmalar yüzlerce mesaj onlarca kişi karışır devam eder yine de bir yere varmaz. Zaten internette her şey daha kolay, hakarette en aşağılağılayıcı söylemlerde bile karşı tarafta bıraktığınız hasarı görmediğinizden daha rahat oluyor insanlar. Sonuçlarını düşünmüyorlar.
Genel olarak dediğinizi katılsam da eskiden sosyal medya uygulamaları kullanırken Atatürk düşmanlarıyla tartışıyordum ve ezberledikleri yanlışları ortaya döken kaynakları sunduğum zaman genelde küfür edip engelliyorlardı. Sadece 1 ya da 2 kişi yanlışlarına kabul edip yanlışlarına düzelttiler bu yüzden bazı konularda hala tartışmaya devam ediyorum.

Bir yaratıcı olduğuna inanıyorum fakat derin düşününce İslam'ın çok fazla kusuru varmış gibi geliyor. Siz ne düşünüyorsunuz?
Hocam bence deist olabilirsiniz.(zaten o yönde ilerliyorsunuz)
Bana göre bir devlet dini farklı inançtaki toplumlara bir arada tutmak için bir kitap yazıldı. Tabi bunu kavga edermiş gibi tartışalım demiyorum ne kadar kitaba saygım olmasada( çünkü saygı karşılıklı olur) inananlara saygı duyuyorum.

Müslo diye hakaret etsemde(hak ediyorlar) ben o güruhu söylerim bu kitaba okumayıp ona anlatıldığı kadar bu dine bilip cuma günleri namaza giden insanlarla sorunum yok.

SnareEcho

80+ Silver
Benim düşüncem şu: İnsanlarla tartışmak boş iş, ne kadar somut örnek de olsa karşı taraf bariz haksız da olsa herkesin bir fikri var ve bu fikri değiştirmek imkansıza yakın. O yüzden boşa çaba sarf etmek, boşa kürek çekmek gibi geliyor bana. Birilerini bir hatadan döndürmek dışında çok karışmam. Kendi haline bırakırım. Çabaların pek fayda ettiği de yok zaten.

NOT: He bunu bu konu başlamadan bitsin diye atmıyorum bu da bi argüman gelin karşı çıkın.
Evet abi haklısın. Ama o kavga anında insan onu düşünemiyor?
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnsanlar Kore kültürüne merak salmanın utanç verici, boş, saçma, komik ve özenti olduğunu düşünüyor. Ama gerçekten insanların bu konuda çok önyargılı olduğunu düşünüyorum. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Carl-S

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,623
İsim
s
İlgilendiği Kategoriler
Laptop önerileri ve Telefon önerileri
Ben de buraya özgürce düşüncemi bırakayım : Müslümanım namaz kılıyorum oruç da tutuyorum fakat ne yaptıysam da Peygamber mucizelerine inanamıyorum. Bu konuyu hocalara falan sorduğumda evrendeki her şey bir mucize etrafına bakarsan görürsün tarzı klişeler söylüyorlar hala mantıklı cevap veren olmadı ki olamaz da. Hiçbir kaydı olmayan bilime ve gerçekliğe tamamen aykırı olan bir şeye nasıl inanayım? Allah'ım beni bağışla fakat buna inanmıyorum. İslam'ın neden Arabistan'a indiğini de anlamıyorum bunu sorduğumda "araplar çok azıtmıştı" falan diyorlar. Şuan ki rezil ülkeler den ne kadar azıtmış olabilirler? Bir yaratıcı olduğuna inanıyorum fakat derin düşününce İslam'ın çok fazla kusuru varmış gibi geliyor. Siz ne düşünüyorsunuz?
O zaman müslüman değilsiniz.

melidoas6

80+ Silver
İnsanlar bir konuda karşı tarafa saygı göstermeyip karşı taraftan saygı beklemesi bunu görmeyince hakaret edip bağnaz, yobaz, dinsiz, gerici damgaları vurmaları bana çok rahatsız edici geliyor. Aslında bu toplumdan çokta bir şey beklememek gerek her şekilde ikiye ayrılıp hakaret edip aşağılamaya oldukça meraklılar. Kitap okumayan, düşünemeyen insanlardan oluşuyor çoğunluğu. Keşke herkes biraz hümanist olsa.

Ben de buraya özgürce düşüncemi bırakayım : Müslümanım namaz kılıyorum oruç da tutuyorum fakat ne yaptıysam da Peygamber mucizelerine inanamıyorum. Bu konuyu hocalara falan sorduğumda evrendeki her şey bir mucize etrafına bakarsan görürsün tarzı klişeler söylüyorlar hala mantıklı cevap veren olmadı ki olamaz da. Hiçbir kaydı olmayan bilime ve gerçekliğe tamamen aykırı olan bir şeye nasıl inanayım? Allah'ım beni bağışla fakat buna inanmıyorum. İslam'ın neden Arabistan'a indiğini de anlamıyorum bunu sorduğumda "araplar çok azıtmıştı" falan diyorlar. Şuan ki rezil ülkeler den ne kadar azıtmış olabilirler? Bir yaratıcı olduğuna inanıyorum fakat derin düşününce İslam'ın çok fazla kusuru varmış gibi geliyor. Siz ne düşünüyorsunuz?
Hocam sana güzel bir kitap tavsiye etmek istiyorum senin gibi düşünen bir yazarın kitabı bende yeni bitirdim hala etkisindeyim ve düşünüyorum. Kitabı okudukça hikayeler tanıdık gelicek. İnsanları, toplumu, inaç değerlerini, neden hep aynı şekilde başa sardıklarını vs. düşüneceksin. Kitabın adı cebelavi sokağının çocukları

Mesela her topluma peygamber gönderildi deniyor. Çinliler herşeyi yazıyor. Hatta kendi tarihimizin bir kısmını onlar sayesinde öğreniyoruz. Onlarasa peygamber geldiyse neden yazmadılar. Koskoca ay ikiye bölündü ve bunu kimse görmedi mi? Ay ikiye bölünüp birleşse şuan ki bilim bunu anlayabilirdi. Cehennem araplara göre sıcak çünkü onlar için eziyet cennet ise Türkiye coğrafyası gibi tasvir ediliyor. Kuzeyde yaşayan ırklara görede cehennem buzdan bir yer öldürücü derecede soğuk. Toplumlara göre bile değişiyor. Amerika'da yaşayan bir insan islamı o zaman nasıl öğrenebilir? Evrensellik kasıt ne kadar evrensel. Neden ibadetlerin nasıl olacağı yok. Çoğunlukla peygamberin belirli hayatı var. Tüm evrene gönderilen kitapta buna gerek var mı ki? Tanrı bizim ona ibadet etmemize neden muhtaç? Bizi herşeyden çok seviyorsa edebi cehennem mantıklı değil. Herkes aynı hayatı ve koşulları yaşamıyor. Tanrı neden bir din gönderip sadece onu korumadı. Amaç iyilik yada kötülük yapıp değerlendirilmemiz değil mi? Bu yaşamın amacı bir sınav mı ? Tanrı neden şeytanla iddialaşır gibi adem ve havvayı cennete gönderdi. Sadece iki insandan geldiysek nasıl bu kadar gen çeşidi var. Okuduğum bilimsel kitaba göre genlerin ayrıştığı yere bakarsak adem ve havva arasında 50 bin yıl var.( Bilimsel olarak genler bir yerde birleşiyor şuan tam hatırlamıyorum. Diyebilirsin ki nasıl ürediler. Demek istediğim senin dedelerindeki y kromozomuyla senin ki aynı. Kadınlarda böyle bir tespit yapıp genlerin nereden kaç farklı şekilde ayrıldığı buluyor). Din bize verilmiş özgürlük mü kısatlamamı bilemiyorum. Bence farklı yaşamları yaşıyoruz ve ruhumuzu olgunlaştırıyoruz sonuçta ruhumuz tanrıdan parça belki olgunlaşarak farklı bir canlı yada tanrının büyük bir parçası oluyoruz olabilir. Değişir derin konular. İnanca bilimsel açıdan bakamazsın ama insan ilerlemesini kısıtlıyorsa oda normal değildir bence.

Son düzenleme:

feritmusaoz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
701
İsim
Musa ÖZ
İnsanlar bir konuda karşı tarafa saygı göstermeyip karşı taraftan saygı beklemesi bunu görmeyince hakaret edip bağnaz, yobaz, dinsiz, gerici damgaları vurmaları bana çok rahatsız edici geliyor. Aslında bu toplumdan çokta bir şey beklememek gerek her şekilde ikiye ayrılıp hakaret edip aşağılamaya oldukça meraklılar. Kitap okumayan, düşünemeyen insanlardan oluşuyor çoğunluğu. Keşke herkes biraz hümanist olsa.

Hocam sana güzel bir kitap tavsiye etmek istiyorum senin gibi düşünen bir yazarın kitabı bende yeni bitirdim hala etkisindeyim ve düşünüyorum. Kitabı okudukça hikayeler tanıdık gelicek. İnsanları, toplumu, inaç değerlerini, neden hep aynı şekilde başa sardıklarını vs. düşüneceksin. Kitabın adı cebelavi sokağının çocukları

Mesela her topluma peygamber gönderildi deniyor. Çinliler herşeyi yazıyor. Hatta kendi tarihimizin bir kısmını onlar sayesinde öğreniyoruz. Onlarasa peygamber geldiyse neden yazmadılar. Koskoca ay ikiye bölündü ve bunu kimse görmedi mi? Ay ikiye bölünüp birleşse şuan ki bilim bunu anlayabilirdi. Cehennem araplara göre sıcak çünkü onlar için eziyet cennet ise Türkiye coğrafyası gibi tasvir ediliyor. Kuzeyde yaşayan ırklara görede cehennem buzdan bir yer öldürücü derecede soğuk. Toplumlara göre bile değişiyor. Amerika'da yaşayan bir insan islamı o zaman nasıl öğrenebilir? Evrensellik kasıt ne kadar evrensel. Neden ibadetlerin nasıl olacağı yok. Çoğunlukla peygamberin belirli hayatı var. Tüm evrene gönderilen kitapta buna gerek var mı ki? Tanrı bizim ona ibadet etmemize neden muhtaç? Bizi herşeyden çok seviyorsa edebi cehennem mantıklı değil. Herkes aynı hayatı ve koşulları yaşamıyor. Tanrı neden bir din gönderip sadece onu korumadı. Amaç iyilik yada kötülük yapıp değerlendirilmemiz değil mi? Bu yaşamın amacı bir sınav mı ? Tanrı neden şeytanla iddialaşır givi bir adem ve havvayı cennete gönderdi. Sadece iki insandan geldiysek nasıl bu kadar gen çeşidi var. Okuduğum bilimsel kitaba göre genlerin ayrıştığı yere bakarsak adem ve havva arasında 50 bin yıl var.( Bilimsel olarak genler bir yerde birleşiyor şuan tam hatırlamıyorum. Diyebilirsin ki nasıl ürediler. Demek istediğim senin dedelerindeki y kromozomuyla senin ki aynı. Kadınlarda böyle bir tespit yapıp genlerin nereden kaç farklı şekilde ayrıldığı buluyor). Din bize verilmiş özgürlük mü kısatlamamı bilemiyorum. Bence farklı yaşamları yaşıyoruz ve ruhumuzu olgunlaştırıyoruz sonuçta ruhumuz tanrıdan parça belki olgunlaşarak farklı bir canlı yada tanrının büyük bir parçası oluyoruz olabilir. Değişir derin konular. İnanca bilimsel açıdan bakamazsın ama insan ilerlemesini kısıtlıyorsa oda normal değildir bence.
Mükemmel yazmışsınız hocam dediğiniz kitabı da okuyacağım en kısa vakitte

O zaman müslüman değilsiniz.
Direk böyle nitelenmek istemiyorum sonuç olarak ibadetlerim tam ve Allaha inancım var. Müslüman olmamak dışında bir akım-inanç-düşünce var mı benimki gibi 😄

Konudaki ilk mesaj ne kadar medenice yazıldıysa ardından gelen cevaplar da o kadar iyi oluyor.

Genel olarak dediğinizi katılsam da eskiden sosyal medya uygulamaları kullanırken Atatürk düşmanlarıyla tartışıyordum ve ezberledikleri yanlışları ortaya döken kaynakları sunduğum zaman genelde küfür edip engelliyorlardı. Sadece 1 ya da 2 kişi yanlışlarına kabul edip yanlışlarına düzelttiler bu yüzden bazı konularda hala tartışmaya devam ediyorum.

Bana göre bir devlet dini farklı inançtaki toplumlara bir arada tutmak için bir kitap yazıldı. Tabi bunu kavga edermiş gibi tartışalım demiyorum ne kadar kitaba saygım olmasada( çünkü saygı karşılıklı olur) inananlara saygı duyuyorum.

Müslo diye hakaret etsemde(hak ediyorlar) ben o güruhu söylerim bu kitaba okumayıp ona anlatıldığı kadar bu dine bilip cuma günleri namaza giden insanlarla sorunum yok.

Bilemiyorum hocam Müslüman kalıp böyle düşünsem olmaz mı? (tabii ki de istediğinizi düşünebilirsiniz demeyin) yani bu düşünce Müslümanlığa direk aykırı mı? Çok Müslüman bir sülaleden geliyorum kendime yediremiyorum böyle düşünceleri. Biraz rahatlatırsanız sevinirim.

Son düzenleme:

Golf 4 R32

80+ Silver
İnsanlar Kore kültürüne merak salmanın utanç verici, boş, saçma, komik ve özenti olduğunu düşünüyor. Ama gerçekten insanların bu konuda çok önyargılı olduğunu düşünüyorum. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Çocukların korelilere yaptığı özentilik aşırı saçma. Neden fransızlar değil neden almanlar değil neden başka bir ülke değil de kore? Çünkü korelilerin saçma sapan dansları var diğerlerinin yok. Başka bir milletin kültürünü merak edip öğrenmek isteyebilirsin bu normal bir şey. Ama kore aşkıyla yanıp tutuşmak saçmalıktan başka bir şey değil. Profilin tamamen koreliler mesela neden? Gerek yok bu kadar sevmeye. Türk bayrağı koy ülkene olan sevgini göstere mesela. Korelileri veya almanları bu kadar sevip bu kadar ilgi duymaya gerek yok. Uzun lafın kısası ister kore olsun ister japonya olsun yeteri kadar sevilmeli. Aşığı olmak felan özentilik ve saçmalıktan başka bir şey değil. "Ayh aşık oldum koreli erkekler yhğa"

SnareEcho

80+ Silver
Çocukların korelilere yaptığı özentilik aşırı saçma. Neden fransızlar değil neden almanlar değil neden başka bir ülke değil de kore? Çünkü korelilerin saçma sapan dansları var diğerlerinin yok. Başka bir milletin kültürünü merak edip öğrenmek isteyebilirsin bu normal bir şey. Ama kore aşkıyla yanıp tutuşmak saçmalıktan başka bir şey değil. Profilin tamamen koreliler mesela neden? Gerek yok bu kadar sevmeye. Türk bayrağı koy ülkene olan sevgini göstere mesela. Korelileri veya almanları bu kadar sevip bu kadar ilgi duymaya gerek yok. Uzun lafın kısası ister kore olsun ister japonya olsun yeteri kadar sevilmeli. Aşığı olmak felan özentilik ve saçmalıktan başka bir şey değil. "Ayh aşık oldum koreli erkekler yhğa"
Bak Golf arkadaşım. Tekrardan söyleyeyim. Hiçbir şekilde Kore özentiliği yapmıyorum. Evet Koreli müzik gruplarının saçma sapan dansları olduğunu bende kabul ediyorum. Ama siz sadece Koreyi bu şekilde yorumluyorsunuz. Kore sadece Blackpink, BTS veya Squid Game değil hocam. Profiline Türk bayrağı koyma konusuna gelelim. Hocam ben Türkiye'nin neresi ile övünebilirim bana bir açıklama yapın. Yani artık Türkiye'nin bir Afganistan'dan veya bir Suriye'den farkı kalmadı. Hem hocam Kore aşığıyım lafını benden ne zaman duydunuz? Hadi dürüst olun ne zaman duydunuz? Ülkeme sevgim sadece Atatürk sayesinde o kadar. Ha birde birkaç tarihi yer. Bizde Saygı yok. Sevgi yok. Ahlâk yok. Edep yok. Adap yok. Türkiye nin büyük bir kısmı böyle. Tacizcisi mi yok. Tecavüzcüsü mü yok. Sapığı belalısı mı yok. Tabi bunlar Korede de var ama Türkiye'ye göre aşırı derecede daha az. Yani bu ülkeye karşı sevgim oldukça ama oldukça düşük.

Golf 4 R32

80+ Silver
Kore sadece Blackpink, BTS veya Squid Game değil hocam.
Squid gameyi bende izledim ve beğendim. Ama kitlesi rezil maalesef.
Hem hocam Kore aşığıyım lafını benden ne zaman duydunuz? Hadi dürüst olun ne zaman duydunuz?
Onu sana özel demedim. Genel anlamda kore aşıkları için söyledim.
Hocam ben Türkiye'nin neresi ile övünebilirim bana bir açıklama yapın.
Kısmen haklısın :D Örnek vermek için söyledim zaten. Başka şeylerde koyabilirsin.

Bura.K

80+ Silver
İdeoloji konusu açılmış. Hadi şu ideolojiyi de bi tespit edin size zahmet :D

Devlet kurumlarının tamamının özelleştirilmesi, sadece temel kurumların kalması (işte MEB olacak ama ana amacı denetleme falan olacak. Her ilçede maksimum 1 okul yönetecek, Sağlık bakanlığı yine benzer.)
Daha çok Demokratik gözüken Otoriter bir rejim benimsenecek ancak Yargı ve Diğer Devlet kolları, Bağımsız ve Güçlü olacak.
Sosyal devlet uygulaması azaltılacak, ordu bağımsız bir kurum haline gelecek.

Otoriter Liberalizm mi oluyor bu ne oluyor anlamadım ben.

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Benim düşüncem şu: İnsanlarla tartışmak boş iş, ne kadar somut örnek de olsa karşı taraf bariz haksız da olsa herkesin bir fikri var ve bu fikri değiştirmek imkansıza yakın. O yüzden boşa çaba sarf etmek, boşa kürek çekmek gibi geliyor bana. Birilerini bir hatadan döndürmek dışında çok karışmam. Kendi haline bırakırım. Çabaların pek fayda ettiği de yok zaten.

NOT: He bunu bu konu başlamadan bitsin diye atmıyorum bu da bi argüman gelin karşı çıkın.
TR kitlesinin özeti bu zaten bilgisi olmadan konuşmak, her şeye yorum yapmak yoksa TR toplumu hayatını sürdüremez :)

2005-06'dan beri forumları aşağı yukarı takip eden biriyim, burada bir nesli aşağılamak istemiyorum fakat önceden insanlar forumlarda bilmediği konularda bu kadar çok sallamazlardı, olabildiğince konulara bilgin insanlar yazardı fakat şu an bu yeni nesille gelen, internette özellikle son 5-6 senedir ortalıkta inanılmaz bir yanlış bilgi kirliliği ve herbokolog insan sayısı çok fazla.

Forumlarda bu yüzden dediğiniz gibi çoğu konuda tartışmayı bıraktım, hatta genel konulara bile çok giren biri değilim, genelde teknik konulara girip sorun gidermeye çalışan biriyim ve fikrimi söylüyorum ve terk etmeye çalışıyorum. Bu konuya da tesadüfen tıkladım, normalde forumu bu kadar kaydırmıyordum :)

Tartışmak insanlara yeni bilgiler ve bakış açıları üretir ama cahil insanlarla tartışırsanız sadece sinir olup, zamanınızı yersiniz. Maalesef bu forumda da çok fazla troll ve bilgisiz insan var. Doğru insanlarla bir şey tartışmak çok zor.

Besim Tibuk

80+ Gold
Mülkiyet, özgürlük güzel sosyalizm kötü çöp ö.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
936,524
Üyeler
147,152
Son üye
erdonevv
Top Bottom