Neler Yeni

Rehber iPhone SE 2020 Neden Alınmaz?

JumboG4rid3s

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,243
İsim
ömer faruk
İlgilendiği Kategoriler
ZORT

mythrowib

80+ Silver
Öncelikle herkese selamlar. Umarım keyifli bir gün geçiriyorsunuzdur.
Bugün rehberimizde iPhone SE 2020'nin neden alınmaması gerektiğini, almanın ne kadar mantıksız olduğunu açıklayacağım.

Forum'da ben bu telefonu önermiyorum diye bana hakaret, bana cahil diyen birkaç üye var, onların bu rehberi güzelce okumasını öneririm.

Öncelikle bu telefon Fanboy'lar için mükemmel bi' tercih gibi görünebilir. Sonuç olarak iPhone, yeni ve ucuz! Her şey güzel görünüyor.

iphone-se-family-select-2020

TASARIM

Öncelikle bu güzelim telefon 4.7'' IPS LCD (Retina dedikleri, evet, bu.) 326 PPI 750x1334 HD+ bi' ekranımız var.
Ekranın hangi cam ile korunduğu ise meçhul.

Yani iPhone 6 ile aynı. Çok düşük ekran boyutuna, piksel yoğunluğuna, çözünürlüğe sahip bi' ekran.

Şu an 2000 liralık telefonlarda bile FHD ekran var iken 5000 liralık telefonun ekranı HD+.

Üstüne üstlük üst ve alt kısımda fazlasıyla büyük bi' çerçeve var.

Alıntıyı görüntüle

Arkası ise cam, güzel bir şey bu. Çerçeveyi de metal yapmışlar. 148 gram ağırlık ise hafif, güzel.

BATARYA

Batarya kısmında SE adlı arkadaş 1821 mAh kapasiteye sahip 18W hızında şarj olabilen bi' bataryaya sahip. Kutudan adaptör çıkmıyor.

Kim ne derse desin, 1821 mAh (iPhone 6 ile aynı :poop: ) hiçbir şeye yetmiyor. Ki kullananlar da gün içerisinde en az 1 en fazla 3 kere şarj ediyorlar.

TEMEL DONANIM

Bu arkadaş Apple'ın amiral gemisi sınıfı A13 işlemciyi kullanıyor. Gerçekten güçlü bir işlemci. 3 GB Ram ve 64 GB Rom (Temel sürüm için.) eşlik ediyor bize.

Şimdi bazı arkadaşlar çok iyi işlemciye sahip bir telefon, harika bir telefon diyorlar bu telefona. Ne demiştik? 4.7'' bi' ekranımız var demiştik. Ve de A13 işlemci. Oyunlar için iyi ve güçlü bir işlemci fakat bu telefonun oyun amaçlı alınabilecek bir yanı yok. 4.7' ekranda zaten bu işlemciyi gerektirecek bir oyun oynanmaz. Yani iyi bir işlemci var fakat oyun oynanacak boyutta bir telefon değil. Ki bataryası da oyun oynamak için uygun değil. Ram iOS için 3 GB, gayet yeterli ve ideal. Rom ise 5000 lira fiyata gayet az. En az 128 GB olmalıydı böyle bir (!) telefon.

KAMERA

Kamera olarak 12 Megapixellik, HDR, Portre fotoğraflar çeken 4K 60 FPS'ye kadar video çözünürlüğü sunan, OIS'e sahip, 103 puan DxOMark V4 puanı almış bir kameraya sahip. Ön kısımda da 1080p 30 FPS desteği sunan bir 7 Megapixel kamera var.

Kamera tek başına güzel işler çıkarıyor. Güzel videolar ve resimler çekiyor. Ama burada da bazı sorunlar var. Ne demiştik ekrana? 4.7'' 750 piksel HD+ ekran. Diyelim ki siz bu süper telefon ile güzel fotoğraflar ve videolar çektiniz. Tabi yüksek kalitedeler. Ama ekranımız 4.7'' olduğu için bu çektiğimiz fotoğrafları olduğu kadar kaliteli ve yüksek ekranda göremiyoruz. Ekranımız 750 piksel. 4K veya 1080p çektiğimiz o güzelim videoların gerçek kalitesine hiçbir zaman varamıyoruz. Yani o güzelim mi güzel tek kameramız çöp oluyor. Aynı mevzu ön kamera için de geçerli.

DİĞERLERİ

Telefon IP67 sertifikasına sahip. Güzel bir şey. A52'de de aynısı var.

iOS 13 ile geliyor, 14'e yükseltilebilir.
Kulaklık girişi yok, stereo hoparlör var.
Wi-Fi 6 güzel olmuş.
Yüz tanıma yok, halen öndeki kazık kadar tuşu kullanıyoruz.

SONUÇ OLARAK

Telefonun gerçekten güzel bir adet kamerası var. Güzel işler yapabiliyor. İşlemcisi de öyle, üst düzey. Fakat bu iki özelliği telefonun ekranı, tasarımı ve boyutuyla çöp etmişler. Daha ucuza oyun oynayıp keyifle video izleyebileceğiniz daha mantıklı alternatifler var. Yani bu telefonu almak da önermek de hiç mantıklı değil. 5000 lira verip günde 2 defa şarja takacağınız bir telefon, paranızla rezil oluyorsunuz. Ek olarak bu bütçedeki her telefonun kutusundan en az 15W adaptör çıkıyor iken bu telefondan çıkmıyor, 200 liranızı daha Apple'a hediye edip adaptör almanız lazım.

Bundan dolayı ben asla önermiyorum bu telefonu.

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM REHBERİMİ.

@(Evo)lution
ios işletim sistemin daha uzun ömürlü olması peki :D diğer bazı konularda haklısın ama

Techno08

80+ Gold
kim alınmaza dedi mis gibi telefon alınır

illa ki iPhone alacaksan iPhone 7 bile bundan mantıklı. Zaten işlemci hariç aynı özellikler ve daha ucuz. Bu fiyata güzel bir android alınabilir ama iPhone’ların artısı ömürlerinin uzun olması, adamlar 5 sene güncelleme vadediyorlar. Se 3800 civarı olsa belki alınabilir o da işlemcinin hakkına

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Diğer SE'de de olduğu gibi buradaki amaç telefonunun büyük ekranlı veya pilinin fazla olması değil. Küçük iPhone kullanmak isteyenler için olması. Sizin için batarya, ekran, vs. önemliyse almamanız gerekiyor ama bu da başkalarına önerilmemeli anlamına gelmiyor. Telefon sizin için uygun değil diye çöp olunmuyor.
Taa konu ilk açıldığı gün benzer bir şey demiştim ama anladığım kadarıyla hala aynı şey tartışılıyor. Küçük ekranlı ufak bir telefon isteyen biri için bu cihazın şuan bunun iki katı fiyata sahip 12 mini hariç bir alternatifi yok.

Yine dediğim gibi sırf işlemcisi iyi diye veya sırf en ucuz iPhone diye alınacak cihaz değil, alacak kişiler daha çok ekran boyutunu hesaba katmalı. 6” ekran seven gidip bunu almasın tabi ki.

stereohearts

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,870
İsim
Enes
Instagram
@stereocrypex
Steam
✪SoloTürk
Twitter
rulerkoala
Discord
stereohearts#1401
Ekrana bak lan çok tatlı, ay çen büyüyünce ekran mı olçan çen

stereohearts

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,870
İsim
Enes
Instagram
@stereocrypex
Steam
✪SoloTürk
Twitter
rulerkoala
Discord
stereohearts#1401
Yaaa insanoğlu böyle işte :D
4 inçlik iPhone 5'i ilk gördüğüm anı unutmuyorum, "ne kadar büyük bir ekran bu yaaaa" demiştim :)
Şimdi 6.4 inç ve yukarısı standart oldu.
6.7 inç kullanıyorum hala küçük geliyo o.O2

Serhat-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,256
İsim
Serhat İsmailoğulları
Steam
steamcommunity.com/id/ByOxyGeN
Neden alınmaz çünkü çok para.

HoYeon Jung

80+ Gold
Neden alınmaz çünkü çok para.
Çok para mı 🤣🤣 Tek eksisi batarya? Küçük ekran sevenler alır bu telefonu, o da eksi olmaz. Diğer her yönden bu telefon çok uygun. Kamerası fiyat bandında çok iyi. Performansı çok iyi. Tasarımı, şahsen çok iyi. Çünkü ben çerçeveli telefon seviyorum. Fiyatı çok uygun bence.

Techno08

80+ Gold
Siz iPhone 6 ile bataryası aynı yazmışsınız yaa 🤣. Size sadece gülüp geçiyorum. Apple haterlığınız çok belli oluyor xiaomi fanboyusunuz herhalde. Kağıt üstündeki verilere bakıp bu telefon alınmaz demek fanboyluktan başka bir şey değil. @Sıradan Kullanıcı adlı arkadaş iPhone SE kullanıyor 5-6saat ekran süresi alıp günü rahat çıkarıyor. Ekranıda abartığınız kadar kötü değil. Emin olun 2000tl cihazlarındaki 1080p ekranlardan daha iyidir. Tabi siz şimdi kağıt üstündeki verilere bakarak konuştuğunuz için siz anlamazsınız yine. Xiaomi fanboyluğuna devam edin siz.

ayn (!)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çok para mı 🤣🤣 Tek eksisi batarya? Küçük ekran sevenler alır bu telefonu, o da eksi olmaz. Diğer her yönden bu telefon çok uygun. Kamerası fiyat bandında çok iyi. Performansı çok iyi. Tasarımı, şahsen çok iyi. Çünkü ben çerçeveli telefon seviyorum. Fiyatı çok uygun bence.

performansı iyi derken? O telefon ile anca yılan falan oynanır o ekran ile. Kamera olarak ise konu sahibi haklı, istediğin kadar güzel fotoğraflar çek ekrandan dolayı 720p olarak göreceksin. Bence bu cihazın fiyatı 3000 civarında olmalı o zaman alınır

not: iPhone 7 kullanıcısıyım

Son düzenleme:
Top Bottom