Neler Yeni

Rehber İşlemciye Nasıl Overclock Yapılır?

SeastoreKing

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
808
İsim
Ahmet Erboz
1- Aşama: Neden Overclock Yapacaksın?
Overclock ile ilgili neredeyse herkes de bir soru işareti var. Nasıl yapılır? Fakat Overclock yapacaksanız önce neden yapacağınızı bilmeniz gerekiyor.
Mesela Render sürelerinde kısalma mı istiyorsun? o zaman yapabilirsin. Fakat işlemci ekran kartına darboğaz yapmıyor ise oyunlarda hiçbir işinize yaramayacaktır. ve sadece işlemci gereksiz bir şekilde ısınacaktır. Buradan yola çıkarak overclock yapmaya karar verdiyseniz devam edelim.

2- Aşama: Anakart ve işlemcin destekliyor mu?
Evet kafanıza göre her parçada overclock yapamazsınız. Başta anakart olmak üzere işlemcinizin de çarpan kilidinin açık olması gerekiyor.
Anakartın uygun olduğu nereden anlaşılır? sorusunun cevabı ise Bios da yatıyor. Eğer bios a girdiğinizde işlemci çarpanını arttırabiliyor iseniz anakartınız ile overclock yapabilirsiniz.
İşlemcinize ise internetten kısa bir araştırmaram ile ile bulabilirsiniz.
Mesela İntel de overclock yapacak iseniz. İşlemcinizde K ibaresi bulunup bulunmadığına dikkat edin. AMD de ise böyle bir şey yok. önünüze gelen neredeyse her işlemci ile overclock yapabilirsiniz.
Önerebileceğim anakart AMD tarafında en kötü B350m bir anakartınız olması gerekiyor. Güncel işlemciler için. İntel de ise en kötü
Z390 öneririm.

3- Aşama: Gerekli Programları İndirmek
Evet overclock yapmaya başlamadan önce yapmamız gereken tek bir şey daha kaldı. O da gerekli programları indirmek.
1- Prime95 Bu program ile işlemcimize stress testi yapacağız.
2- Cpu-Z bu program ile de işlemcimizin mhz değerini kontrol edeceğiz
3- Aida64 Bu program ile de işlemcimizin sıcaklık ve voltaj değerlerini takip edeceğiz.

4- Aşama: Overclock Yapmak
Son ve en önemli noktadayız. Herşeyimiz hazır ve artık overclock yapabiliriz.
1- Mhz yükseltme:
ilk başta yapacağınız tek şey mhz yükseltmek olacaktır. Onu da CPU Core ratio bölümünden yapacağız.
Mesela işlemcinizde APU freq 100 ve core raito 39 bunları çarpıınca 100x39=3900 yani işlemciniz 3.9 ghz de çalışıyor olacaktır.
core ratio bölümünü apu freq bölümüne göre ayarlayacağız. Her kademe de işlemcimizi 100 mhz arttıracağız.
apu freq 100 ise cpu ratio yu 1 arttırırız. apu freq 200 ise cpu ratio yu 0.5 arttıracağız.
işlemcinize göre cpu ratio yu arttırdıktan sonra ilk aşama tamamdır.
şimdi f10 a basıp kaydedin ve işlemcinizi stress testine sokun verdiğim programlar ile de mhz in oynamadığından emin olun ve sıcaklık değerlerini kontrol edin her işlemcide farklıdır fakat ben 80 derece üstü için tehlikeli sayabilirsiniz.
how_to_overclock_using_asus_am4_motherboard_(7).jpg
2- Voltaj arttırmak
Bir önceki işlemi mhz de tutarsızlık olana kadar yapın. Baktınız mhz sabit değil. yada sistem sıkıntı çıkardı. o zaman voltaj arttırma zamanı gelmiş demektir.
Cpu voltajı her defasında 0.01 olarak arttırın. Bunu her işlemci için yapabilirsiniz. CPU Vcore Voltage yazan yeri arttıracaksınız. Unutmayın Her defasında sadece 0.01 olarak arttırın.
İşlemciniz Tekrardan mhz değerini sabitlediğinde eğer sıcaklığınız izin veriyorsa tekrardan mhz arttırarak bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.
Ekran Alıntısı.JPG
Diğer Rehberlerim:
1- 2250 TL ye APU Sistem Toplama
https://forum.donanimarsivi.com/konu/2250-TL-apu-sistem-oenerisi.237507/
2- 2. El Ucuza Sistem Toplama

Son düzenleme:

Furkyyy

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Güzel rehber aslında. Olur da Ryzen bir sistem alırsam OC için destek isteyebilirim. Elinize sağlık.

Trexsons

80+ Silver
En İyi Cevap
1

SeastoreKing

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
808
İsim
Ahmet Erboz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
80küsür dereceye kadar sorun yok diye düşünüyorum. Bilemem yanlış mı düşünüyorum ama.
olabilir. ben işlemcimi 0.6 ghz aşırttım. ona rağmen max gördüğü sıcaklık 65.

SeastoreKing

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
808
İsim
Ahmet Erboz
Benim işlemci 96 ya kadar çıkıyor.
soğutucuya göre de değişiyor. ben 50 TL ye 2. el bir soğutucu almıştım. evocloksuz işlemci 20 derecede çalışıyordu boşta. şuan 35 derece boş 65 derece yükte. overclock yapma sebebim ise darboğazdı şuan darboğaz hiçbir oyunda olmuyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

5.0 ghz yapmaya çalışmıştım fakat aşırı voltaj hatası aldım. silikon kalitesi cort çıktı.

Mete Yavuz

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Biraz daha detaylı anlatabilir misiniz? Ben çok anlamadım da.
Şimdi ben 3100'ü 4.2GHz 1.175V yaptım. %100 yükte 76 derece. Bunu nasıl BİOS'a geçiririm. Anakartım B450M Dragon.

En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
908
İsim
Sencer Yalçıner
soğutucuya göre de değişiyor. ben 50 TL ye 2. el bir soğutucu almıştım. evocloksuz işlemci 20 derecede çalışıyordu boşta. şuan 35 derece boş 65 derece yükte. overclock yapma sebebim ise darboğazdı şuan darboğaz hiçbir oyunda olmuyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

5.0 ghz yapmaya çalışmıştım fakat aşırı voltaj hatası aldım. silikon kalitesi cort çıktı.

Laptop kullanıyorum. Laptobun soğutması çok güçlü ama işlemci ısınıyor. Termal macun falanda değiştirmedim. Fanı kendim kontrol ediyorum.

SeastoreKing

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
808
İsim
Ahmet Erboz
Biraz daha detaylı anlatabilir misiniz? Ben çok anlamadım da.
Şimdi ben 3100'ü 4.2GHz 1.175V yaptım. %100 yükte 76 derece. Bunu nasıl BİOS'a geçiririm. Anakartım B450M Dragon.
attığım programlar ile stress testi yap. eğer cpu z de ghz sabit ise overclock stabil dir.

SeastoreKing

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
808
İsim
Ahmet Erboz

SeastoreKing

80+ Bronze
En İyi Cevap