Neler Yeni

❌İndirim Bitti! Lenovo Legion R27QE 27" 2k 180Hz 0.5ms Monitör Sepette 6.799TL

Fantastiktürk

80+ Bronze
@Fantastiktürk Kral Philips Evnia 27m2n5500 monitörü aldım ilk izlenim güzel. Gece detaylı ölü pixel testi yapacağım
Fena durmuyor ama renk gamutunun pek iyi olduğunu sanmıyorum.
Şimdi de bu saçmalık çıkmış. Kafasına göre gamutların bazılarını CIE1931 bazılarını CIE1976 veriyorlar yüksek göstermek için. Bknz.:
DCI-P3 Kapsamı, CIE1976 temel alınmıştır; sRGB Alanı, CIE1931 temel alınmıştır; NTSC Alanı ve Adobe RGB Alanı, CIE1976 temel alınmıştır

Bu monitor firmaları dolandırıcı...

kepenss

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
168
İsim
Mert Can
Şimdi de bu saçmalık çıkmış. Kafasına göre gamutların bazılarını CIE1931 bazılarını CIE1976 veriyorlar yüksek göstermek için. Bknz.:
DCI-P3 Kapsamı, CIE1976 temel alınmıştır; sRGB Alanı, CIE1931 temel alınmıştır; NTSC Alanı ve Adobe RGB Alanı, CIE1976 temel alınmıştır

tek gayeleri ürün satmak, gerisi onlar için önemli değil gibi :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
94
İsim
Ömer kerem
7300 TL ye düşmüş eski fiyatına geri çekerler yada sabit kalır herhalde

naim_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Naim Üsmen
Benim aldığım monitörde 1 tane ölü piksel çıktı. Geçen hafta geldiğinde test yaptığımda yoktu ya da çok küçük diye ben fark edemedim. Değişim istesem Hepsiburada sorun çıkarmadan yapar mı ?

Gandalf_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Anıl
Benim aldığım monitörde 1 tane ölü piksel çıktı. Geçen hafta geldiğinde test yaptığımda yoktu ya da çok küçük diye ben fark edemedim. Değişim istesem Hepsiburada sorun çıkarmadan yapar mı ?
Bende üç defa baktım bulamadım senin gibi olabilirim de neresinde buldun
Yapacaklarını düşünüyorum

naim_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Naim Üsmen
Geçen hafta baktığımda bulamadım belki de yoktu, bilmiyorum. 1 haftadır bilgisayarı kullanmadım. Bugün açıp tekrar test yaptığımda kırmızı ile işaretlediğim alanda çok küçük bir tane var. Ölü piksel testinde siyah ve kırmızı renkte belli olmuyor ancak beyaz, yeşil ve mavi renkte belli oluyor. Açıkçası değişim ile uğraşasım yok ama bu daha da çoğalır mı bilmiyorum. Böyle bir ihtimal varsa değişim talep edeceğim.

Ekler

• msedge_byYdZ8PGc6.png
    msedge_byYdZ8PGc6.png
    30.2 KB · Hit: 51

Akhiore

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
591
İsim
Oğuzhan Aktaş
İlgilendiği Kategoriler
Sıcak fırsatlar
Benim monitör dün akşam 20:45 ten beri böyle normal mi kocaelinden geliyormuş ankaraya 5 saat kota kalmadı da depoda mı bekliyor acaba
Screenshot_20241010-204529_Hepsiburada.jpg

Mbgolcek

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
92
İsim
Muzaffer Berke
monitör şimdi elime ulaştı. Laptopumdan HDMI 2.1 kablosu ile monitöre bağladım. 144Hz ve 120Hz'de sadece 8 bit kullanabiliyorum. 60Hz'e çekince 10 bit ve 12 bit seçeneği geliyor. bu normal mi yoksa bende mi sıkıntı var ??
WhatsApp Image 2024-10-10 at 20.59.49.jpeg

SadeceSeyf

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,315
İsim
SEYF

Merhaba dostum Mbgolcek arkadaşın yazdığına bakar mısın. Ve bir soru daha soracağım. 1 adet ölü piksel çıktı sence iade mi edilir. Kullanılır mı ?
Alparslan mahallesinde ki arkadaş iade etmiş galiba etiket kalmış üstünde

Fantastiktürk

80+ Bronze
@Fantastiktürk Kral Philips Evnia 27m2n5500 monitörü aldım ilk izlenim güzel. Gece detaylı ölü pixel testi yapacağım

Hocam incelemesine baktım:

Yaaani. Fena değil.
Kontrast gayet güzel 1250:1. Parlaklık da güzel. SDR 350, HDR450 nit. HDR400 var. Daha önce dediğim gibi bu fiyattaki hiçbir monitörde HDR deneyimi yaşayamazsınız. Renk gamutları endişelendiğimin aksine çok yi %93. Ancak geniş gamutta renk doğrulukları berabat, sRGB fena değil. Geniş gamut renk doğrulukları uzun süredir gördüğüm en kötülerden:
1728597142200.png

En az 4 tane çok bariz renk sapması var. 4+ üstü ve yakını olanlar da iyi sayılmaz. 2'den az olmasını istiyoruz. Ama diğerleri kadar problem değil. Asıl sıkıntı renk sıcaklığı. 5800K bayağı kötü bir değer. Monitör bayağı sarı yani.
Bu üründen ürüne değişebilir tabii umarım sana daha iyisi gelmiştir. İyi bir telefon ekranı ile yan yana beyaz ekran açıp renklerin sarımsı ya da mavimsi olup olmadığına bakar mısınız? En kolay yoldan böyle izlenim edinebiliriz renk doğrulukları hakkında.

Hareket performansı orta. Ne iyi ne kötü.
1728597269816.png

Lenovo'daki %93'ün aksine renk geçişlerinin ancak %76'sı yenileme sıklığının (refresh window) içinde. Özellikle 10 olanlar biraz sıkıntı. Refresh window'u 2'ye katlamışlar. Zaten sağdaki puanlama tablosunda 56, 60, 65'leri görüyorsunuz. Bu demektir ki biraz ghosting var:

1728597436350.png

Fastest kullanılmayacak kadar ters-ghostingli. Faster'da yok ve faster diğer iki moddan hızlı. Diğer iki modda fazla ghosting var. Faster moda aldığınızda fark etmeyeceğiniz kadar az ghosting var. Anlamayan biri hiçbir sey fark etmeyecektir. Ama en hizli IPS'lerden değil. Örneğin en hızlısı böyle olur:
Acer XV272U V.jpg

Sonuç olarak kalite kontrolde sıkıntı yoksa kimseyi üzmeyecek, alanın memnun olacağı bir model. Ama kesinlikle F/P diyemem. Daha ucuza aynı performansta modeller var. Çok yakın fiyata (10-11K) çok daha iyi modeller var.

Geçen hafta baktığımda bulamadım belki de yoktu, bilmiyorum. 1 haftadır bilgisayarı kullanmadım. Bugün açıp tekrar test yaptığımda kırmızı ile işaretlediğim alanda çok küçük bir tane var. Ölü piksel testinde siyah ve kırmızı renkte belli olmuyor ancak beyaz, yeşil ve mavi renkte belli oluyor. Açıkçası değişim ile uğraşasım yok ama bu daha da çoğalır mı bilmiyorum. Böyle bir ihtimal varsa değişim talep edeceğim.
1 tane ölü piksel için iade etmeyin. Gelenin daha kötü olma ihtimali daha yüksek. Ara ara bakın, artarsa değişim/iade. Süre geçerse servise yollarsınız 3-5 tane olursa kabul ederler muhtemelen.
monitör şimdi elime ulaştı. Laptopumdan HDMI 2.1 kablosu ile monitöre bağladım. 144Hz ve 120Hz'de sadece 8 bit kullanabiliyorum. 60Hz'e çekince 10 bit ve 12 bit seçeneği geliyor. bu normal mi yoksa bende mi sıkıntı var ??Alıntıyı görüntüle

Hmm... 12 bit olmaması gerekiyor aslında. Yazılımsal bir şeyler yapmış olabilirsiniz. Yapmadıysanız demek ki panel 12 bit destekliyor ama bağlantıda yeterli bant genişliği olmadığı için yüksek Hz'lerde çalışmıyor.
Yani önemli değil zaten. 12 bit'i o monitörde kullanacak bir içerik bulamazsınız.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhaba dostum Mbgolcek arkadaşın yazdığına bakar mısın. Ve bir soru daha soracağım. 1 adet ölü piksel çıktı sence iade mi edilir. Kullanılır mı ?
Alparslan mahallesinde ki arkadaş iade etmiş galiba etiket kalmış üstünde
Bknz.:
1 tane ölü piksel için iade etmeyin. Gelenin daha kötü olma ihtimali daha yüksek. Ara ara bakın, artarsa değişim/iade. Süre geçerse servise yollarsınız 3-5 tane olursa kabul ederler muhtemelen.
Ama başka bir şey olmadığından emin olun. Işık sızması VS. Başka bir şey varsa iade etmeyi düşünün. Sadece 1 ölü piksel varsa etmeyin.

Son düzenleme:

SadeceSeyf

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,315
İsim
SEYF
Hocam incelemesine baktım:

Yaaani. Fena değil.
Kontrast gayet güzel 1250:1. Parlaklık da güzel. SDR 350, HDR450 nit. HDR400 var. Daha önce dediğim gibi bu fiyattaki hiçbir monitörde HDR deneyimi yaşayamazsınız. Renk gamutları endişelendiğimin aksine çok yi %93. Ancak geniş gamutta renk doğrulukları berabat, sRGB fena değil. Geniş gamut renk doğrulukları uzun süredir gördüğüm en kötülerden:

En az 4 tane çok bariz renk sapması var. 4+ üstü ve yakını olanlar da iyi sayılmaz. 2'den az olmasını istiyoruz. Ama diğerleri kadar problem değil. Asıl sıkıntı renk sıcaklığı. 5800K bayağı kötü bir değer. Monitör bayağı sarı yani.
Bu üründen ürüne değişebilir tabii umarım sana daha iyisi gelmiştir. İyi bir telefon ekranı ile yan yana beyaz ekran açıp renklerin sarımsı ya da mavimsi olup olmadığına bakar mısınız? En kolay yoldan böyle izlenim edinebiliriz renk doğrulukları hakkında.

Hareket performansı orta. Ne iyi ne kötü.

Lenovo'daki %93'ün aksine renk geçişlerinin ancak %76'sı yenileme sıklığının (refresh window) içinde. Özellikle 10 olanlar biraz sıkıntı. Refresh window'u 2'ye katlamışlar. Zaten sağdaki puanlama tablosunda 56, 60, 65'leri görüyorsunuz. Bu demektir ki biraz ghosting var:

Fastest kullanılmayacak kadar ters-ghostingli. Fastest'te yok ve fastest diğer iki moddan hızlı. Diğer iki modda fazla ghosting var. Fastest moda aldığınızda fark etmeyeceğiniz kadar az ghosting var. Güzel.

Sonuç olarak kalite kontrolde sıkıntı yoksa kimseyi üzmeyecek, alanın memnun olacağı bir model. Ama kesinlikle F/P diyemem. Daha ucuza aynı performansta modeller var. Çok yakın fiyata (10-11K) çok daha iyi modeller var.

Hmm... 12 bit olmaması gerekiyor aslında. Yazılımsal bir şeyler yapmış olabilirsiniz. Yapmadıysanız demek ki panel 12 bit destekliyor ama bağlantıda yeterli bant genişliği olmadığı için yüksek Hz'lerde çalışmıyor.
Yani önemli değil zaten. 12 bit'i o monitörde kullanacak bir içerik bulamazsınız.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bknz.:

Ama başka bir şey olmadığından emin olun. Işık sızması VS. Başka bir şey varsa iade etmeyi düşünün. Sadece 1 ölü piksel varsa etmeyin.
Sol köşede hafif bir ışık sızması var

Fantastiktürk

80+ Bronze
Sol köşede hafif bir ışık sızması var
Karanlıkta mı görüyorsunuz sadece, aydınlıkta gözüküyor mu? Siyah ekranda ve karanlıkta ortalara çok ilerliyor mu? Bunlara bakın az ise yine değişime değmez. Sorunlu çok ürün var bu modelde malum.

Top Bottom