Neler Yeni

Rehber 🐧🐧🐧Linux'a Davet: Gerçeği öğrenince Windows'tan vazgeçeksiniz! DAF Linux KULLAN!

samet4747

80+ Platinum
Linux ne apple değil mi

Cerkutay

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Windos'tan vazgeçenler kendini belli edebilir mi? Cidden aşırı merak ediyorum kim Windows'u bırakıp Linux'a geçti 🤭

EMA?R

80+ Bronze

buff

80+
Linux bu gidişle son kullanıcıya asla ulaşamaz. Daha fare tekeri ayarı işletim sisteminin kendisinde yok. Onun için bile satır satır kod yazmam gerekiyor. Gnu/Linux felsefesini severim ancak bu kadar yok şöyle oyun oynanır yok şöyle uçar kaçar bunlar anlattığın gibi kolay değil. Video oynatacaksın işlemciye yükleniyor ekran kartını kullanmıyor/kullanıyor. İkinci ekranı kullan desen takılıyor bişey oluyor vs. (Bunlar sadece benim yaşadığım sorunlar daha neler var). Evet Linux çekirdeği güçlü mü? Güçlü. Ama abicim ben göbeğimi kaşıyıp oyun oynarken Youtube'da video izleyecem ya. Bunu da yapmak için kırk takla atmam gerekiyor. Bizim gibi tüketiciyi/son kullanıcıyı düşünmeyen bi dağıtımın bu kadar son kullanıcı dostuymuş Windows'tan daha iyimiş gibi anlatılmasını sevmiyorum. İyi derken hangi açıdan iyi? Eve güç konusunda linux daha güçlü ancak rahatlık açısından iyi mi? Hayır değil. Kullandığımız aletleri bilgisayarları tanımak onlara hükmetmek elbette güzel. Sadece tüketici olmak, hiçbir şeyi okumadan andaval gibi teknolojiyi kullanmak insanlık açısından büyük israf. Ancak dediğim gibi kullanıcı dostu değil.
Ha bazen düşünüyorum tüm dünya bi anda Linux'a geçse firmalar bir anda Windows'a verdiği destek gibi Linux'a da tıpış tıpış destek vermeye başlarlar. O zaman da Windows gibi işlevsel rahat olmaya başlar ancak bu kadar az kullanılan (ki kendi içinde binlerce ayrı dağıtım var), daha kendi içinde standart olamamış bir işletim sistemi dediğim gibi kolay kolay son kullanıcı dostu olamaz ben çok zor görüyorum. Heves edip defalarca geçtim hatta sanal makinede sürekli dağıtımları kurup kaldırıyorum arada açıyorum ondan tarayıcıya giriyorum vs. ancak her seferinde bir sıkıntı çıkıyor uğraştırıyor.

He bu yazının gazına gelip geçecek insanlarlar geçsinler tabi benim amacım onları soğutmak değil. Sadece geçecekler bir sürü sorun yaşayıp geri Windows'a geri dönecekler adım gibi eminim.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Linux bu gidişle son kullanıcıya asla ulaşamaz. Daha fare tekeri ayarı işletim sisteminin kendisinde yok. Onun için bile satır satır kod yazmam gerekiyor. Gnu/Linux felsefesini severim ancak bu kadar yok şöyle oyun oynanır yok şöyle uçar kaçar bunlar anlattığın gibi kolay değil. Video oynatacaksın işlemciye yükleniyor ekran kartını kullanmıyor/kullanıyor. İkinci ekranı kullan desen takılıyor bişey oluyor vs. (Bunlar sadece benim yaşadığım sorunlar daha neler var). Evet Linux çekirdeği güçlü mü? Güçlü. Ama abicim ben göbeğimi kaşıyıp oyun oynarken Youtube'da video izleyecem ya. Bunu da yapmak için kırk takla atmam gerekiyor. Bizim gibi tüketiciyi/son kullanıcıyı düşünmeyen bi dağıtımın bu kadar son kullanıcı dostuymuş Windows'tan daha iyimiş gibi anlatılmasını sevmiyorum. İyi derken hangi açıdan iyi? Eve güç konusunda linux daha güçlü ancak rahatlık açısından iyi mi? Hayır değil. Kullandığımız aletleri bilgisayarları tanımak onlara hükmetmek elbette güzel. Sadece tüketici olmak, hiçbir şeyi okumadan andaval gibi teknolojiyi kullanmak insanlık açısından büyük israf. Ancak dediğim gibi kullanıcı dostu değil.
Ha bazen düşünüyorum tüm dünya bi anda Linux'a geçse firmalar bir anda Windows'a verdiği destek gibi Linux'a da tıpış tıpış destek vermeye başlarlar. O zaman da Windows gibi işlevsel rahat olmaya başlar ancak bu kadar az kullanılan (ki kendi içinde binlerce ayrı dağıtım var), daha kendi içinde standart olamamış bir işletim sistemi dediğim gibi kolay kolay son kullanıcı dostu olamaz ben çok zor görüyorum. Heves edip defalarca geçtim hatta sanal makinede sürekli dağıtımları kurup kaldırıyorum arada açıyorum ondan tarayıcıya giriyorum vs. ancak her seferinde bir sıkıntı çıkıyor uğraştırıyor.

He bu yazının gazına gelip geçecek insanlarlar geçsinler tabi benim amacım onları soğutmak değil. Sadece geçecekler bir sürü sorun yaşayıp geri Windows'a geri dönecekler adım gibi eminim.
Hiç sorun yaşamadım. Yaşadığın sorunları forumlarda yazsan yardım bulabilirsin.

• İnanılmaz
Reaksiyonlar: buff

Kapatılmış Hesap

80+ Bronze
Benimki XFCE genelde eski sistemimde kullandığım için XFCE seçiyorum.Haftaya belki pencere yöneticilerinide bakabilirim.
Xfce ile KDE arasında ram tüketimi açısından fark kalmadı, arayüz olarak KDE daha kolay ve daha çok destek alıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aslında olan sorunları (ki aslında sorun değil, özellikleri terminalden yüklemek gerekiyor) çözmüş (önceden yüklenmiş) distrolar var, o yüzden genellikle kusursuzu bulmak için sürekli distro değiştiririm. Aradıklarını söylersen aşağı yukarı uygun distrolar bulunur.

Squirtle48

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,878
İsim
Metehan Akyalı
Bu yazıda size Linux'un güzelliklerinden, asıl gerçekten ve özgürlükten bahsedeceğim.
Eğer saçma sapan düşüncelere kapılmazsanız siz de Linux'a geçmek isteyeceksiniz. Başta dual boot kullanırsınız. Oke! Ama sonra alıştıktan sonra "What a hell is Windows dude, Linux is awesome!" lafını sizden duyacağım.En azından duymak istiyorum.

Öncelikle bilinen yanlışlardan bahsedeceğim.
  • Kullanabilmek için kod bilmek, uçbirim bilmek lazım. Eğer ki normal oyun oynayan, ofis işlerini yapan bir kullanıcı iseniz Linux'un GUI'ı size yeter. Terminale gerek bile duymazsınız. Diğer Linux dağıtımlarına oranla hocam hiç terminal ile işim olmasın diyorsanız Pisi Linux size göre. Yerli ve başarılı bir dağıtım. Eğer Pisi'ye laf edecek olursanız gözünüzü çıkartırım :)
  • Donanım uyumsuzluğu vardır. Hayır böyle bir şey yok. Pardus gibi dandik bir dağıtım seçmezseniz uyumsuzlukla zor karşılaşırsınız. Tüm cihazların sürücüsü kernele işlenmiş hazır. Ekstradan Windows'taki gibi 1 saat beklemeye gerek yok.
  • Oyun oynanmaz. Yanlış! Çevrim içi oyunlar oynanmaz. Anti-hile eklentileri buna engel maalesef. ( CS:GO ve Overwatch hariç) Ama çoğu oyunu Steam resmi desteği ile oynayabilirsiniz. Ayrıntılı şekilde buna aşağıda değineceğim.

Evet şimdi gelelim neden Linux kullanayım sorusuna. Başlayalım.

Şimdiden uyarayım. Eğer mantığa aykırı saçma sapan sebepler sunarsanız kale almam.
Alıntıyı görüntüle

1-Ücretsiz
Linux ücretsizdir. Paralı dağıtımlar var mı 1/1000 belki. Ama onlarda boş yani. Ücretsiz mis gibi dağıtımlar varken niye vereyim ki?

2-Donanımınız daha çok performans verir
Linux'un sistem gereksinimi Windows'a göre oldukça gözle görülür şekilde az. Bu da donanımınızın daha çok performans vermesine neden olur. Garuda Linux v.KDE buna dahil değildir.

3-Güvenlik
Windows'un aksine Linux güvenlidir. Bir dedenin bilgisayarına kurulacak en iyi seçenek Linux. Çünkü Linux'ta virüsler etkisizdir.

Bunu şöyle açıklayayım. Linux'a olmaz da olur da yanlışlıkla virüs indirdiniz. Takma birader ! Süs niyetine orada dursun(!) Tabi bu lafın gelişi . Virüsler kaldırılmalıdır. Ama bunu biraz daha açacak olursam:

4- Yazılımlar elinizin altında
Bla bla bla indir. Setup.exe » Next next next finish run » A' u kiddin' me? Kaam oon!
Linux'ta yazılım yüklemek için bash yani uçbirimi kullanabilirsiniz. En hızlı yazılım edinme aracıdır. Hocam ben uçbirim felan bilmem! Bilmek zorunda değilsin. Ama bilirsen emin ol en hızlı yükleme yapacağın araç. Sadece bunun için mi? Bir sonraki maddeye lütfen.
Linux dağıtımlarının Windows'unkine kıyasla daha kaliteli ve kullanışlı yazılım edinme merkezleri vardır.
Ben başladığımdan beri ne yalan söyleyeyim hiç uçbirimi kullanmadım.
Yazılım geliştirme, fotoğraf manipülasyonu, vektörel çizim, mühendislik üzerine açık kaynak kodlu yazılımlar ve dahası...
Lutris ile çeşitli çevrim içi oyunları oynayabilirsiniz.

5-Uçbirim hızı
Gerekli kodları öğrenerek ,zor değil, grafik arayüzde yapacağınızdan daha hızlı işlerinizi halledebilirsiniz.
Yazılım edinme, dosya değiştirme, taşıma ,kopyalama, sunucu oluşturma vesaire.

6-Sunucu işlerinizi Linux üstünden kolayca halledebilirsiniz.
Web sunucuları LAMP (Linux, Apache, MySQL ve PHP) kurulumu çok fazla çaba sarfetmenize gerek yok. İnternette Linux sunucular çok yaygın. Daha iyi kullanmak ve öğrenmek için bilgisayarınıza kolayca kurabilirsiniz.

7-Sanallaştırma
QEMU/KVM sanallaştırma yazılımı ile EFI/BIOS'lu sanal sistemler kurup test edip kullanabilirsiniz.

8-Oyun oynamak
Eskiden Linux'ta oyun oynamak sıkıntıydı. Ve maalesef hala bazı çevrim içi rekabet oyunları öyle. Valve sağ olsun bize Proton'u kıyak geçti. Proton ek yazılımı ile (Steam dahilinde bir yazılım otomatik kuruluyor) her oyunu olmasa da çoğu popüler oyunu oynayabiliyorsunuz.
Linux'ta Linux destekli olmayan ama oynanabilir (birkaç tanesi Linux destekli ama popüler olduğu için koydum listeye) popüler oyunlardan birkaç tanesi:

• The Witcher serisi
  • GTA V
  • Fallout
  • Deus EX
  • Hitman
  • Sekiro
  • Rocket League
  • Stardew Valley
  • Europa Universalis IV
  • The Elder Scrolls IV: Oblivion Game of the Year Edition
  • Red Dead Redemption 2
  • Terraria
  • Brawlhalla
  • EA SPORTS FIFA 21
  • Unturned
  • Cyberpunk 2077
  • Borderland 3
  • THE SIMS 4
  • NBA 2K20
  • Battlefield I
  • Microsoft Flight Simulator

İstediğiniz oyun oynanabilir mi diye protondb sitesine göz atın.

9-Grafik işleri
Adobe maalesef Linux destekli değil. Ama alternatifleri mevcut. GNU camiasında başarılı bulunuyorlar.
Illusrator alternatifi Inkscape
Photoshop alternatifi GIMP

10-Programcılık için en iyisi
İlk kurulumda birçok yazılım dili paketini (ör: Python3) bünyesinde bulundurur.

11-Açık kaynak ve özgürlük (burası biraz yazılım bilen ve bilmek isteyenleri ilgilendiriyor)

Linux'ta her şey açık kaynak değil ama Windows'a göre çoğu yazılım açık kaynak kodu ve github üzerinden kolay erişilebilir.
İstediğiniz dosyanın içini açıp bakabilir, istediğiniz değişiklikleri uyguladıktan sonra kopyalayıp internette insanların hizmetine sunabilirsiniz.
İlk Linux kuracağım zamanlar millet özgürlük de özgürlük diye kafayı yedi. Cevabını bulamadım ve anlam veremedim. Ta ki şu video karşıma çıkana kadar:

Yazı bu kadar. Umarım etkilenip Linux kullanmaya başlarsınız. O zevki sizde tadın.
Ne demek istediğime gelecek olursak zevk derken size birkaç tane caps:

Başlangıç için öneriler :
Lubuntu (Zayıf bilgisayarlar için) : https://lubuntu.net/downloads/
Linux Mint : https://www.linuxmint.com/edition.php?id=284
Pop!_OS : https://pop.system76.com/
Pisi Linux: https://www.pisilinux.org/download (Eğer Pisi'de karar kıldıysanız 2.2 sürümünü bekleyin. Gerçekten başarılı bir yerli dağıtım.
MX Linux : https://mxlinux.org/download-links/

Karar verirseniz yol belli : 😎
Bu cümle tüm olayı bitirdi benim için.
"Oyun oynanmaz. Yanlış! Çevrim içi oyunlar oynanmaz. Anti-hile eklentileri buna engel maalesef."
Windows devamke. 😅

Kapatılmış Hesap

80+ Bronze
Bu cümle tüm olayı bitirdi benim için.
"Oyun oynanmaz. Yanlış! Çevrim içi oyunlar oynanmaz. Anti-hile eklentileri buna engel maalesef."

Tüm çevrimiçi oyunları kastetmiyor. LoL, CS GO (CS zaten native) ya da bazı başka oyunlar da oynanabiliyor. Sadece Valorant'ta sorun oldu bende tek.
Windows devamke. 😅

p2n5

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
76
İsim
parallel
Elestiri yapabilir miyim alinmaz iseniz?

benim pc 4 gb ram yakında yeni sistem toplayacağım zatende benim kurasım va usb ye atar kurarımda kurulumda hata çıkarsa ne olur? windows taki gibi tekrar başka usb denmi format atmak gerekir windows ta kurulumda hata verirse ozaman çözüm olarak cd, dvd veya usb den tekrar format gerekiyor

shotpoter

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,186
İsim
Taha Efe
GUI Bakımından Linuxun Windows bakımndan daha kolay oldugu nasıl kanıtlanır? Bir Kanıt varmı bunun icin?
Pratiklikte Windows öndedir diye düünüyorum, buda Bence bir arakdaşında dedigi gibi Windowsu öne gecirir. (Bence)

Psyduck

80+ Platinum
En İyi Cevap
16
Yapın alınacak biri değilim.
gün içerisinde bizi takip edenler. bunlar engellenen trackerların sayısı. söylemeden edemem günlük işlerim için linux kullanıyorum ve bilgisayar başındaki zamanımın büyük kısmı linuxte geçiyor. internetteki bütün işlerim için linux kullanıyorum ve sadece oyun oynamak için windows açıyorum. fakat tablo ortada. linux ortalıkta yokken microsoft 1. sırada. origin de hemen arkasından takip ediyor.

Ekran Alıntısı.PNG

Top Bottom