Neler Yeni

R5 1600 af undervolt ve sıcaklık değerleri

Hypc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
232
İsim
İbrâhim Halil
Arkadaşlar merhaba,

Uzun süre FX8320 işlemci kullandıktan sonra 1600af ' ye geçiş yaptım. Ryzen işlemcilerde herkesin yaşadığı sıcaklık sorununu bende yaşadım. Otomatik voltaj ayarında boost devreye girdiğinde işlemci voltajı 1.4 lere kadar yükseliyordu. Sistem boşta da olsa yükte de olsa sürekli bir sıcaklık dalgalanması oluyordu. Saat hızını düşürerek işlemci performansı kaybı yaşamak istemediğim için en düşük sıcaklık değerlerini yakalamak için epey uğraştım. İşlemci silikon kalitesi olarak çok kötü çıktı (zaten hiç şansım olmadı bu konuda). 3.8 ghz için 1.3v seviyesine çıkmam gerekiyordu. 3.7 ghz için ise 1.2v seviyesinde stabilite yakalayabildim. Fakat llc ayarı otomatikte olduğu zaman 1.2v de bile stress testlerinde siyah ekrana düştüm. Bios tan llc ayarını mode 2 olarak değiştirdiğimde siyah ekran sorunu çözülmüş oldu. 3.7 ghz de 1.2v ile yarım saatlik Aida64 sonucu aşağıdaki gibi testin geneli 62 derecede devam etti, çok kısa arkalıklarla max 63,9 dereceye kadar çıktı. Boşta ise 29-32 derece arasında seyrediyor.

Şöyle bir gözlememim oldu fx8320 ile stress testi yaparken işlemci max 50-55 derecelere kadar çıkıyordu, kasanın fanlarından ise yine bu sıcaklığa yakın bir sıcak hava çıkışı oluyordu. 1600 af de ise işlemci 63 derecede olsa bile kasa fanlarından neredeyse oda sıcaklığına yakın oldukça serin bir hava çıkışı oluyor. Yani fx işlemci oluşan ısıyı soğutucuya aktarabiliyorken ryzen ise aktarım yapamıyor dolayısıyla işlemci sıcak çalışıyor. 65watt tdp değeri dedikleri galiba bu oluyor. İşlemci ne kadar ısınsa da 65watt a kadar ısı transferi yapabiliyor. Tahminim işlemcinin çekirdeği ile dış metal plaka arasındaki yüzey teması fx işlemcilerde daha fazla. Bu nedenle ısıyı daha kolay uzaklaştırabiliyor. Bu konuda bilgisi olan varsa doğru bilgiyi iletirse memnun olurum.

Geldiğim noktada şuan ki sıcaklık değerlerinden oldukça memnun kaldım. Daha iyisi olur diyen varsa yapacağım ayarlar konusunda bilgi verirse çok memnun olurum . Son olarak kasa bileşenlerim aşağıdaki gibi.

R51600 af
MSI b450 Tomahawk Max
2X8 kingston fury 3200 ram
Zalman Z9 plus kasa 2 dışarı 1 içeri üfleyen toplam 3 fan
Zalman cnps9900 işlemci soğutucu
High power 500w psu

yükte.png
boşta.png

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
O işlemci ile o voltajları alabilen tek siz değilsiniz birkaç kişi daha gördüm. 1600 AF silikonları cidden kötü herhalde. Bir ara R5 2600’ün aynısı derdim ama zamanında kullandığım R5 2600 1.2V ile rahat 4GHz görüyordu.

Hypc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
232
İsim
İbrâhim Halil
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Maalesef bu kadar kötü olacağını düşünmemiştim. RX 570 i çok rahat beslediği için şimdilik değiştirmeyi düşünmüyorum ama ekran kartı değişikliği yaparsam r5 3600 e yükseltme yaparım.

Top Bottom