Neler Yeni

[REHBER] AMD Ekran Kartı Alanların Yapması Gerekenler

Skynel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,661
İsim
Eren Yeager
Evet arkadaşlar bugün ''AMD Kart Alanların Ne Yapması Gerekir?'' sorusunun cevabını vereceğim. Öncelikle sorun yaşayan arkadaşlarımızın sorunlarının %70 çözüleceğini düşünüyorum. Hemen başlayalım!
BIOS GÜNCEL DEĞILSE GÜNCELLEYIN
Doğru Sürücüyü Bulmak
Doğru sürücüyü bulmak için öncelikle AMD'nin sitesine giriş yapıyoruz, Buradan ''Drivers & Support'' kısmına tıklıyoruz. Burada açılan pencerede kendi ekran kartı modelimizi seçeceğiz. Benim kartım 5700XT olduğu için 5700XT'yi seçtim.

Alıntıyı görüntüle

Kartımızı seçtikten sonra Submit'e basıyoruz.
Burası ÇOOK ÖNEMLİ!!
Açılan pencerede dikkat etmemiz gereken kısım ''WQHL'' sertifikalı sürücüyü indirmek. SAKIN OPSİYONEL SÜRÜCÜYÜ İNDİRMEYİN!!!
WQHL Sürücü: WQHL sürücü Beta döneminden çıkmış onaylanmış sürücüdür.
Alıntıyı görüntüle

Sürücüyü indirdikten sonra kuruyoruz eğer önceden opsiyonel sürücüyü indirdiyseniz DDU ile silip bu WQHL sertifikalıyı indirin.

EĞER KEKEMELİK, SİYAH EKRAN, MAVİ EKRAN, DONMA TARZI SORUNLAR YAŞIYORSANIZ BÜYÜK İHTİMAL GEÇMİŞ OLMALI BURAYA KADAR OLAN KISIMI EKSİKSİZ UYGULARSANIZ

Sıcaklık Düşürmek İçin
Sıcaklık düşürmek için Undervolt yapmanız gerekiyor. Eğer kartınız 80 derece ve üstünü görüyorsa kesinlikle yapmalısınız.
Şu an anlatmaya üşendiğim için kendi yararlandığım rehberi bırakıyorum. Undervolt Rehberi için tıklayın.
Eğer undervolt bile yetersiz kaldıysa özel fan ayarı yapmalısınız. Bunun için;
Radeon Ayarları>Oyun>Global ayarlar>Global Wattman Biraz aşağı kaydırınca Hız/sıcaklık otomatikten manuele alın. Grafikden kaç derecede % kaç çalıştırmak istiyorsanız ayarlayabilirsiniz. Ben 5700XT Pulse kartımı %55'te çalıştırıyorum ses olmaması için.
EĞER Undervolt'tan Sonra Bile Sıcaklık 77 Dereceyi Geçiyorsa FAN Ayarı Yapın!! Eğer 70 derecelere düştüyse fanı TAM YÜKTE ÇALIŞTIRMAYIN!!

Evet arkadaşlar bu rehberimizin sonuna geldik kendinize iyi bakın umarım işinize yaramıştır :).

NOT: Elimden geldiğince kısa yapmaya çalışıyorum eğer takıldığınız bir yer varsa ya da eklenmesini istediğiniz bir yer yazmayı unutmayın :).
Elektrikler gider korkumdan anakartı guncellemiyordum şuan güncellemeyle başladım herhangi bir problemim zaten yoktu ama şuan en azından hiç olmayacak yararlı konu eline emeğini saglik

T.P.G.

80+ Titanium
yazmamışsın yada ben görmüyorum
Reber burada ancak senin kartın farklı olabilir @RevDeisDou sana yardımcı olur özelden iletişime geç onunla canı sıkılınca böyle ayarlarla oynuyor :D.
Mesaj otomatik birleştirildi:

VBIOS update varsa önce onu yapmalıyız.
Yalnız VBIOS işini UPS'siz bilgisayarlarda pek önermem biraz fazla riskli.

mindoXp

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
207
İsim
taha yılmaz
eline sağlık çok yararlı bir konu olmuş

FreakyXd

80+ Silver
Eline sağlık amd sürücü konusunda adam akıllı olsa.

Leurox

80+ Gold
En İyi Cevap
1
AMD kullananlar için iyi bir rehber

T.P.G.

80+ Titanium

The Last Dragonborn

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Yoo, Vega 8 dewam.