Neler Yeni

Rehber RTX 4060 Laptop GPU'sunu RTX 4060 Masaüstü GPU Performansına Getirmek !

EREN PC

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
EREN
şahsi fikrim leptoplarda oc sıkıntılıdır senin sıcaklıkların çok iyi ama bazı arkadaşların bırak oc normal şekilde bide tam hız alamıyo sıcaklıktan dolayı

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
şahsi fikrim leptoplarda oc sıkıntılıdır senin sıcaklıkların çok iyi ama bazı arkadaşların bırak oc normal şekilde bide tam hız alamıyo sıcaklıktan dolayı

Evet genel olarak önceki nesil modeller daha sıcak çalışıyor ve daha limitlerdeler, ama RTX 4000 serisi laptoplar bu konuda baya masaüstü havalarında 😁.

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,890
İsim
Emre
Discord
necromancerr
bunun sebebi belli zaten kalitesiz kasalar incecik soğutucu bloklar hava akışının az olması vs ama 4000 serisi iyi bu konuda

Berkyozclk

80+ Bronze
Merhabalar, bu seferki OC rehber/konumuzda RTX 4060 laptop modelini masaüstü modeli seviyesine getiricez.

Öncelikle Laptoptaki RTX 4060 ile masaüstü bilgisayarda kullanılan RTX 4060 aynı değil mi ? Diyebilcekler için, Genel olarak laptoplarda masaüstü ekran kartlarındaki GPU nun bir alt modeli veya farklı bir GPU kullanılır laptoptaki dengi için. Örneğin RTX 4090 laptoplarda RTX 4080 masaüstü GPU su olması gibi, ama RTX 4060 laptop modeli biraz farklı çünkü diğer modellere nazaran tek masaüstü GPU su ile denk birebir aynı GPU kullanılan laptop modeli, meraklılar için özellikleri paylaşalım:

RTX 4060 mobile GPU:

RTX 4060 GPU:

Peki şimdide şu konu geliyor, e tamam bu ikisi direk aynı GPU ise niye laptop performansını masaüstü seviyesine çıkarmakla uğraşıyoruz ? Aynı değil mi sonuç ta ? Ordaki tuhaf durum ise Nvidia bu konuda yaptığı şey Laptop RTX 4060 modelinde 500MHz daha düşük bellek hızı (Efektif olarak 1GBps daha düşük) ve ortalama 200MHz daha düşük bir çekirdek hızına getirmiş. (100W ve üzeri laptop modelleri için bu tabii)

Bu yüzdende performans farkı var, Genel AAA oyunlarda ortalama 8-10 FPS lik bir fark oluyor. Bizde ufak OC dokunuşları ile hızlıca ekran kartımızı hak ettiği performansa çıkaracağız :D.

Bu rehberde kullandığım RTX 4060 laptop modeli HP Victus 16 olucak çünkü elimde bu arkadaş var :D. (Soğutması çiçek)

Öncelikle OC konusunda incelikleri anlattığım rehberin linkini bırakayım çünkü uzun uzun tekrar giremeyiz:

Altın kural ! Asla orjinal voltajı geçme (Zaten laptopta pek geçemiyosunda :D), gerek olmayacak.

Rehbere hızlıca göz atarsanız MSI Afterburner ile işlem yaptığımı görürsünüz çünkü kullandığım Nvidia ve AMD ekran kartlarında en güzel işlem ve verimi bu programda alıyorum. Şimdi incelediğimizde laptop modelimizin yükte bize verdiği çekirdek hızı 2550MHz civarı, bellek hızıda 8001MHz, bu laptop modelinin stock olarak voltaj değeri direk düz 1V yani 1000mV. Burda kendi laptop GPU mun slikon kalitesine güvenerek (Herkesin Donanımı farklı slikon kalitesindedir benim değerlerimi direk girmemelisiniz yine rehberde detayları var) direk çekirdek hızımı 2775MHz e çıkarıyorum ve bellek hızımıda 8501MHz e çıkarıyorum.

Böylece RTX 4060 masaüstündeki gibi 8500MHz bellek hızına ve ortalama 2750-2800MHz çekirdek hızı aralığına ulaşıyoruz.

Peki şimdi performans farkı nasıl oldu ? Hızlıca test görüntülerine bakalım.

RTX 4060 Laptop Stock Firestrike değerleri:

Alıntıyı görüntüle

Burada Dikkat ediceğimiz yer Graphics Score olucak, görebilceğiniz üzer altta, ekran kartı çekirdek hızı 2550MHz bandında belleklerde x4 ile 8000MHz olduğu gözüküyor. Skorumuz 28,061.

RTX 4060 Laptop OC Firestrike değerleri:

Alıntıyı görüntüle

Altta görebilceğiniz üzere çekirdek hızı 2775MHz ve bellek hızıda x4 den 8500MHz. Skorumuz 29,591.

1500 puanlık skor farkı burda ciddi bir fark demektir diyebiliriz ki zaten AAA oyunlarda 8-10 FPS artışta kolay değildir. Hızlıca Forza Motorsport 7 test görüntülerimize bakalım.

4K En yüksek grafik ayarlarında RTX 4060 Laptop stock değerleri:

Alıntıyı görüntüle

Değerlere bakar isek çekirdek hızı 2535MHz civarında (Nvidia da değişken olabiliyor 3 aşağı 5 yukarı), bellek hızı 8000MHz ve FPS Değeri bu sahnede 95 FPS.

Şimdi aynı sahnede hemen ayarı açıyoruz ve değerler:

Alıntıyı görüntüle

Ve tekrar değerlere bakıyoruz, çekirdek ve bellek hızlarımız artınca FPS de 101-102 civarına çıktı, 4K en yüksek ayarlarda böyle grafikli bir oyunda yapılan kolayca bir OC ile alınan performans bence tatminkar.

Şu ana kadar GTX 1050 Ti, RX 580 8GB, RTX 2060 ve farklı bir çok kart OC ettim ama Nvidia RTX 4000 serisinde OC performansını ciddi anlamda arttırdı. Ben daha Masaüstü RTX 2060 da en baba modellerden MSI Gaming Z ile özel macun ayarlar bir ton uğraşla 80-90MHz anca çekirdek hızı arttırabilirken, Laptop RTX 4060 da kolayca 200MHz+ OC yapmak gerçekten şaşırtıcı.

Güç tüketimi konusunda ise elimdeki Victus 16 modeli 120W lık bir destek sağlıyor RTX 4060 a fakat çoğunuzun bildiği gibi RTX 4060 laptop GPU zaten 85-100W arası güç tüketiyor daha 110W a kadar çıktığını bile görmedim.

Soğutma konusunda da HP Victus 16 gayet başarılı ekran kartı oyunlarda genelde pek 70 dereceyi geçmiyor performans modunda.

Aklınıza takılanları sorabilirsiniz, Konuyu okuduğunuz için teşekkürler :).
omen gaming hub uygulamasından sessiz modda kullanıyorum 30watt ustune cıkmıyor bu sekilde god of war rdr2 tlus falan cok fazla oyun oynadım hic gerek yok bence boyle seylere sessiz olması daha onemli bence

Senerr

80+ Bronze
Bellekler zaten güç tüketimine etkisi yok, bende kart stock haldede OC haldede 90 100W arası takılıyor. Daha 110 olduğunu görmedim yani.

Zaten RTX 4060 mobile GPU 90-100W ile tam performans veriyor 120 140W gereksiz kalıyor.
Benim soğutucusu dandik G870'im bile cpu kullanmayan oyunlarda 80 dercenin altında kalabiliyor bu yüzden denemek isterdim ama slikon kalitesinin vasat olduğunu düşünmekteyim. Stand falanda almadım, macun değişimi de yapamadım. Daha da soğuk çalıştırırsam cihazı yapar mıyım ? Ondanda emin değilim laptoplarda OC'ye korkarım ne marka olursa olsun. 2490 mhz devam şimdilik. Sıcaklık değerini değiştirmediği için daha yüksek performans alabilirim ama cpu kullanmayan oyunlarda zaten 144 fps veriyor 4060 %100 sabit kullanarak kendini. Fazlasına gerek kalmıyor ekran 144 hz. 😀
Cpu'yu kullanan oyunlarda yani AAA oyunlarda çok fark edebilir 8 10 fps az değil ancak yapamayanlarında üzülmesine gerek yok diye düşünüyorum. 4060 ile her şeye rağmen aşırı fark hissetmezler oyun testlerinde masaüstü ile. Konuyu göresiye kadar fark olduğunu bile bilmiyordum. Genelde izleyip karşılaştırırdım aldığım fpsleri 4 5 fps fark görüyordum 8 10 fps fark her oyunda geçerli olmayadabilir belki.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
omen gaming hub uygulamasından sessiz modda kullanıyorum 30watt ustune cıkmıyor bu sekilde god of war rdr2 tlus falan cok fazla oyun oynadım hic gerek yok bence boyle seylere sessiz olması daha onemli bence

Yani herkesin kendi kişisel kullanımı, benimde hobim bu. Bir şey orjinal olunca kanıma dokunuyor oynamam lazım ayarlarıyla 😁.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim soğutucusu dandik G870'im bile cpu kullanmayan oyunlarda 80 dercenin altında kalabiliyor bu yüzden denemek isterdim ama slikon kalitesinin vasat olduğunu düşünmekteyim. Stand falanda almadım, macun değişimi de yapamadım. Daha da soğuk çalıştırırsam cihazı yapar mıyım ? Ondanda emin değilim laptoplarda OC'ye korkarım ne marka olursa olsun. 2490 mhz devam şimdilik. Sıcaklık değerini değiştirmediği için daha yüksek performans alabilirim ama cpu kullanmayan oyunlarda zaten 144 fps veriyor 4060 %100 sabit kullanarak kendini. Fazlasına gerek kalmıyor ekrean 144 hz. 😀
Cpu'yu kullanan oyunlarda yani AAA oyunlarda çok fark edebilir 8 10 fps az değil ancak yapamayanlarında üzülmesine gerek yok diye düşünüyorum. 4060 ile her şeye rağmen aşırı fark hissetmezler oyun testlerinde.Konuyu göresiye kadar fark olduğunu bile bilmiyordum.

Bu arada orjinal voltaj değeri olan 1000mV u 975mV a çekip yine 2625Mhz çekirdek hızına çıkarmıştım. Hem güç tüketimi düşmüş hem performans artmıştı.

RTX 4000 serisi OC performansı çok iyi yani baya voltaj düşüp orjinal 2400 2500MHz değerlerin üstüne çıkıkabilir.

Tabii orjinal haliyle bile oyunları rahat oynatıyor bu biraz daha artık kart zayıf kalınca yapılcak bişey gibi.

Senerr

80+ Bronze
Yani herkesin kendi kişisel kullanımı, benimde hobim bu. Bir şey orjinal olunca kanıma dokunuyor oynamam lazım ayarlarıyla 😁.

Bu arada orjinal voltaj değeri olan 1000mV u 975mV a çekip yine 2625Mhz çekirdek hızına çıkarmıştım. Hem güç tüketimi düşmüş hem performans artmıştı.

RTX 4000 serisi OC performansı çok iyi yani baya voltaj düşüp orjinal 2400 2500MHz değerlerin üstüne çıkıkabilir.

Tabii orjinal haliyle bile oyunları rahat oynatıyor bu biraz daha artık kart zayıf kalınca yapılcak bişey gibi.
Katılıyorum aynı zamanda attığınız resimlerde sanki 6 fps fark var. 95 fps alırken 101 almışsınız.

skorlar çok iyi yalnız ona bir şey diyemem. Ben en fazla 25K veya 26K alabiliyorum graphics.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Katılıyorum aynı zamand attığınız resimlerde sanki 6 fps fark var. 95 fps alırken 101 almışsınız.

skorlar çok iyi yalnız ona bir şey diyemem.

Sahneye göre çok değişiyorki burda 4K çözünürlükte oyun 1080 bile değil.

Her oyunda ortalama fark değişiyor yeri gelir 15 FPS bile fark edebilir.

Senerr

80+ Bronze

1080pde deneseydiniz o zaman keşke ama elinize sağlık. Vram kullanımlarına bakmadım 4K deyince bakasım geldi.

İşlemcimiz neydi ?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
1080pde deneseydiniz o zaman keşke ama elinize sağlık. Vram kullanımlarına bakmadım 4K deyince bakasım geldi.

İşlemcimiz neydi ?

Ryzen 7 7840Hs.

Ömer Murat KARACA

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
897
İsim
Ömer Murat KARACA
75 watt 3050 ti'ı, 95 wattlık olanın gücüne hız aşırtma ile nasıl getirebilirim peki?
Zamanında aynı soruyu kendime sorup biraz araştırdım. Forumlarda bi arkadaş 3050Tİ Tuf 75W cihaza 95W Rog 3050Tİ biosu atıp testleri yapıyor ve FPS artışı olmuyordu. Boşuna 20W fazladan tüketim oluyordu.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Zamanında aynı soruyu kendime sorup biraz araştırdım. Forumlarda bi arkadaş 3050Tİ Tuf 75W cihaza 95W Rog 3050Tİ biosu atıp testleri yapıyor ve FPS artışı olmuyordu. Boşuna 20W fazladan tüketim oluyordu.

Ve artıdan bios atmış olma derdi 😁.

Ömer Murat KARACA

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
897
İsim
Ömer Murat KARACA
Ve artıdan bios atmış olma derdi 😁.
Müsait zamanda sizin değerlerin de üzerini denemek suretiyle OC denemesi yapacağım. Asus Tuf A15 R7 7735HS RTX 4060 var. GPU stok halde 80-82'lerde çalışıyor bakalım ne kadar etkisi olacak😊😁

Top Bottom